මෝදි රජය ‘ගොවි විරෝධතා ව්‍යාපාරය’ නොසලකා හැරියේ ඇයි ?

මෝදි රජය විසින් සම්මත කරගත් ගොවීන්ට හානිකර පනත් තුනක් හකුළා ගන්නා ලෙස ඉල්ලා පන්ජාබ් – හරියානා ඇතුළු ප‍්‍රාන්ත කිහිපයක ගොවීන් ලක්ෂ 05ක් පමණ දින 45ක් තිස්සේ අඛණ්ඩවත්, ශක්තිමත් ලෙසත් දිල්ලි අගනුවර අසල සිට රජයට එරෙහිව දැවැන්ත උද්ඝෝෂණයක් ආරම්භ කළ අතර එය මේ වන විට තීරණාත්මක කඩඉමකට පැමිණ තිබේ.

ලෝකයේ පමණක් නොව ඉන්දියාවේ ද එතෙක් මෙතෙක් කාලයක් පැවැති ශක්තිමත්ම හා ප‍්‍රබලතම උද්ඝෝෂණයක් ලෙස සැලකෙන මෙම උද්ඝෝෂණ ව්‍යාපාරයේ වත්මන් ප‍්‍රවණතා ගැන අවධානය යොමු කිරීම ලංකාවේ ගොවිජන ප‍්‍රජාවට ද වැදගත් වේ. මේ ඒ ගැනයි.

දින 45 කට වැඩි කාලයක් පැවති විරෝධතා සහ රජය සමඟ සාකච්ඡා වට අටකින් පසුව ඉන්දියාවේ ගොවීන් රජයේ ප්‍රතික්ෂේප කර තිබේ.

ගොවිපළ නිෂ්පාදන විකිණීම, මිල නියම කිරීම සහ ගබඩා කිරීම පිළිබඳ නීති ලිහිල් කිරීම සඳහා නිර්මාණය කර ඇති ‘වෙළඳපොළ හිතකාමී ගොවිපළ නීති‘ three market-friendly farm laws  තුන අවලංගු කිරීම කළ යුතු බව ගොවීන්ගේ දැඩි ස්ථාවරය වී තිබේ. මේ අතර ගොවීන් වෙනුවෙන් ඉදිරිපත් වූ පෙත්සම් රැසකට ප්‍රතිචාර දක්වමින් ඉන්දීය ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය පසුගිය අඟහරුවාදා අදාළ නීති අත්හිටුවා තිබෙන නමුත් අවිනිශ්චිතභාවය දිගටම පවතී.

එසේ නම්, අගමැති නරේන්ද්‍ර මෝදි සහ ඔහුගේ භාරතීය ජනතා පක්ෂය (බී.ජේ.පී.) රජය විසින් නීතිවලට ඇතිවිය හැකි පහරවල් අපේක්‍ෂා කිරීමට සහ පීඩාවට පත් පන්ජාබ් සහ හර්යානා ප්‍රාන්තවල මහජන මනෝභාවය වැරදි ලෙස වටහා ගැනීමට අපොහොසත් වූයේ ඇයි? පන්ජාබ්හි සගයෙකු, මුලදී නීතිවලට සහයෝගය දැක්වූ නිසා ඔවුන් උදාසීනත්වයට පත් වූවාද? (අකාලි දල් පසුව සිය ස්ථාවරය ආපසු හරවා රජයෙන් ඉවත් විය.) නීති මගින් මහජන සහයෝගය සැලකිය යුතු ලෙස ඛාදනය වීමට තුඩු නොදෙන බව රජය විශ්වාස කළාද?

අගමැති මෝදි තම විවේචකයන් සමඟ දැඩි කතාබහ කිරීමට කීර්තියක් ගොඩනඟා ඇති නමුත් ඔහුගේ පක්ෂය ගොවි හඬට කන් නොදෙන බවට බොහෝ දෙනා විශ්වාස කරති.

පසුගිය සැප්තැම්බරයේ වසංගතය මධ්‍යයේ පාර්ලිමේන්තුවේදී නීති සම්මත කිරීමට පෙර පන්ජාබයේ විරෝධතා පැතිරෙමින් තිබුණි. කෝපයට පත් ගොවීන් ඊට විරෝධය පළ කරමින් දුම්රිය මාර්ගවල සැරිසැරූහ. සැප්තැම්බර් අග දී කලාපීය අකාලි දල් පක්ෂය මෝදි රජයෙන් ඉවත්ව ගොස් තිබුණි.

එසේනම් මෝඩි මහතා ලෝකයේ විශාලතම විරෝධය බවට පත්ව ඇති මෙම ගොවි විරෝධතාව වැරදි ලෙස වටහා ගත්තේ ඇයි ?

ඉන්දියාවේ නවදිල්ලි නුවර සිංගු දේශ සීමාවේදී නව ගොවි නීතිවලට විරෝධය දැක්වීමේ ස්ථානයේ සීතල ශීත morning තුවේ උදෑසන උණුසුම් වන විට ගොවීන් ගින්නක් අසල සිටගෙන සිටිති
මිලියන භාගයකට අධික විරෝධතාකරුවෝ ශීත ඍතුව ද නොතකා නිර්භීත වී දිල්ලියෙන් පිටත කඳවුරු බැඳගෙන සිටිති

බොහෝ දෙනා විශ්වාස කරන එක් හේතුවක් නම් මෝඩි මහතා තම පාලන තන්ත්‍රයට එරෙහිව මහජන ව්‍යාපාරයකට මුහුණ දී නොමැති බවයි. 2015 දී ගුජරාටයේ බලගතු පටෙල් ප්‍රජාව විසින් රජයේ රැකියා සඳහා කෝටාව ඉල්ලා කළ උද්ඝෝෂණ ව්‍යාපාරය පෙර වසර හතරක් තිස්සේ පැවතුනි. 

මතභේදාත්මක පුරවැසි සංශෝධන පනතට (සීඒඒ) එරෙහිව දිල්ලි අසල්වැසි ප්‍රදේශයක මුස්ලිම් කාන්තාවන් විසින් මාස ගණනක් තිස්සේ කරන ලද විරෝධතාවයක් පසුගිය මාර්තු මාසයේ දී කොවිඞ් වසංගතය හමුවේ හකුලා ගන්නා ලදී. එහෙත් ඒවා මේ වන විටත් පවතින විරෝධතා තරම් විශාල හා තීව්‍ර නොවූ අතර, ගොවීන් මෙන් ආකාරයට රජයට අභියෝග කළේ ද නැත.

“මෝඩි මහතා පන්ජාබයේ විරෝධතා ගැන දැනුමක් නොතිබූ නිසා තත්වය වැරදියට වටහාගෙන ඇතැයි මම නොසිතමි. මහජන විරෝධතා සම්බන්ධයෙන් කටයුතු කිරීමේදී ඔහුගේ අද්දැකීම් අඩුකම නිසා අධික විශ්වාසයක් ඇතිවිය” යැයි සිවිල් අයිතිවාසිකම් ක්‍රියාකාරිකයෙකු වන මහාචාර්ය පර්මින්දර් සිං පවසයි.

දෙවනුව, වර්තමාන විරෝධතා ඉන්දියාවේ ඉතිහාසයේ සමාන උද්ඝෝෂණවලට වඩා සැලකිය යුතු ලෙස වෙනස් ය.

යටත් විජිත ඉන්දියාවේ, සූරාකන පාලකයින්ට එරෙහි ගොවි කැරලි බොහෝ විට ප්‍රචණ්ඩකාරී විය. 1947 නිදහසින් පසු ගොවීන් බෝග මිල පහත වැටීම, ණයගැතිබව සහ ගොවිපල පීඩාවන්ට එරෙහිව උද්ඝෝෂණ පවත්වා තිබේ. 

එහෙත් වත්මන් උද්ඝෝෂණය මෙන් ගොවි සමිති 40 ක් පමණ, විරෝධතාකරුවන් මිලියන භාගයකට වඩා වැඩි ප්‍රමාණයක් සහ සිවිල් සමාජයේ විශාල පිරිසක් සම්බන්ධ කර ගත් දැවැන්ත සහජීවනය හා බලමුලු ගැන්වීම් කිසිවෙකු දැක නැත.

විරෝධතා ආරම්භ වී ඇත්තේ ඉන්දියාවේ සාපේක්ෂව සමෘද්ධිමත් ගොවි හදවතක් වන පන්ජාබ්හි ය. එහි අසල්වැසි හර්යානා සමඟ ප්‍රාන්ත දෙක ඉන්දියාවේ ගොවිපල ප්‍රතිපත්ති වලින් වැඩි ප්‍රතිලාභ ලබා ඇත. මෙම ගොවීන් දැන් එකතැන පල්වෙන හා පහත වැටෙන ගොවි ආදායම ගැන කලකිරී සිටින අතර පුද්ගලික ව්‍යාපාරවලට පිවිසීම ඔවුන්ගේ අනාගතයට හානියක් වේ යැයි බිය වෙති.

2020 දෙසැම්බර් 17 වන දින ඉන්දියාවේ දිල්ලියට නුදුරින් පිහිටි දිල්ලි-උත්තර් ප්‍රදේශ් දේශ සීමාවේදී ඉන්දියානු පාර්ලිමේන්තුව විසින් සම්මත කරන ලද ගොවි බිල්පත් වලට එරෙහිව ගොවීන් සහභාගී වේ.
ඉන්දියාවේ ගොවීන්ගෙන් අඩකට වඩා ප්‍රාන්ත පහකින් පැමිණේ

ඉන්දියාවේ ගොවිතැන පිළිබඳ කනස්සල්ලට හේතු වී ඇති විරෝධතා දැන් පුළුල් වී ඇත – ඉඩම් කැබලි හැකිලීම, නිෂ්පාදන අඩුවීම, බෝග මිලෙහි අස්ථාවරත්වය සහ ගොවි කටයුතු ප්‍රධාන වශයෙන් ප්‍රාන්තවලට පවරා ඇති රටක නීති සම්පාදනය කේන්ද්‍රගත කිරීම අර්බුදයට හේතු වී ඇත.

අශෝක විශ්ව විද්‍යාලයේ දේශපාලන විද්‍යාව පිළිබඳ මහාචාර්ය ප්‍රතාප් භානු මේතා පැවසුවේ “මෙම විරෝධතාව දුක්ගැනවිලි වලට වඩා වැඩි ය. එය ද රජය කෙරෙහි විශ්වාසයක් නොමැතිකම සහ ෆෙඩරල්වාදය පිළිබඳ ස්ථිර ප්‍රකාශයක් ලෙස සැලකිය හැකිය’’

විරෝධතා ස්ථානවලදී, මනෝභාවය රජයට එරෙහි නොනවතින ප්‍රතිරෝධයකි. 

“මෙහි සිටින අය එය අපේ අයිතිවාසිකම් සඳහා වූ විප්ලවයක් ලෙස හඳුන්වයි” යනුවෙන් ට්‍රොලි ටයිම්ස් Trolley Times හි කතුවරයකු වන සුර්මීත් මාවි කියයි. ඔහු විරෝධතා වෙබ් අඩවියෙන් දිනපතා පුවත් පත්‍රිකාවක් ප්‍රකාශයට පත් කළේය. 

“එය බලවත් ආණ්ඩුව නිර්භීතව භාර ගැනීමේ හැඟීමකි.” ඔහු කියයි.

දශක ගණනාවක් තිස්සේ ඉන්දියානු ගොවියාගේ ප්‍රමුඛ ඒකාකෘතිය අර්ධ සාක්ෂරතාවයෙන් යුත්, අරගල කරන මිනිසෙකි. යථාර්ථය නම් ඉන්දියාවේ මිලියන 150 ක ගොවීන් විවිධ වර්ගයේ (විශාල හා කුඩා; ඉඩම් හිමි සහ ඉඩම් නොමැති අය) ස්ථරයන් රැසක් නියෝජනය කිරීමයි.

එබැවින් විරෝධතාකරුවන්ට ආහාරය පිණිස පීසා ඇති බවට වාර්තා වූ විට, මෙම පුද්ගලයින් ඇත්ත වශයෙන්ම ගොවිපලවල්වල වැඩ කළේද යන්න පිළිබඳව අකාරුණික සමාජ මාධ්‍ය කතාබහක් ඇති විය. නාගරික ඉන්දියානුවන් ඔවුන්ගේ ග්‍රාමීය සහෝදරයන් ගැන දන්නේ කුමක්ද ? මොනවාද ? යන්න යළිත් වරක් පැහැදිලි විය.

2020 දෙසැ.
විරෝධතාකරුවන් ඉන්දියානු ගොවීන්ගේ ප්‍රමුඛ ඒකාකෘති ක්‍රමය ප්‍රතික්ෂේප කර තිබේ

මෝඩි මහතාගේ රජය සහ බොහෝ අය තේරුම් ගැනීමට අපොහොසත් වී ඇත්තේ විරෝධතා දක්වන ගොවීන් බොහෝ දෙනෙකුට නාගරිකත්වය සමඟ ගැඹුරු සම්බන්ධතා ඇති බවයි.

ඔවුන්ගෙන් බොහෝ දෙනෙකුට හමුදාවේ හා පොලිසියේ දරුවන් සිටින අතර, ඉංග්‍රීසි කථා කරයි, සමාජ මාධ්‍ය භාවිතා කරයි. ඔවුන් සංචාරය කර ඇත. 

විරෝධතා ස්ථාන සායන, ගිලන්රථ, මුළුතැන්ගෙයි පහසුකම්, පුස්තකාල සහ තමන්ගේම පුවත්පතක් සමඟ හොඳින් සංවිධානය වී ඇත. බොහෝ නාගරික විරෝධතා මෙන්ම, උද්ඝෝෂණයේ යටින් පවතින සංකීර්ණතාවයන් අභිබවා යමින් ජනමාධ්‍යයෙන් ඉස්මතු වූ අවදානමක් ඇත. 

“මෙම ගොවි ව්‍යාපාරය මධ්‍යම පංතියේ භාෂාව කතා කරයි. ඔවුන් පවසන්නේ ඔවුන් දේශප්‍රේමී යැයි කියාය. ඔවුන් ආදරය කරන අයිතිවාසිකම් වෙනුවෙන් සටන් වදිති” යැයි ඉතිහාසඥ මහේෂ් රංගරාජන් පවසයි.

මෙය ගොවිපල ආපදා හෝ නියඟයට එරෙහි සාම්ප්‍රදායික විරෝධතාවයක් නොවන අතර බොහෝ රජයන් කළමනාකරණය කිරීමේදී සාර්ථක වී ඇත. මෙම උද්ඝෝෂණය උත්ප‍්‍රාසාත්මක ලෙස පන්ජාබ් ගොවිතැනේ සාර්ථකත්වයේ ප‍්‍රතිඵලයකි. රජය විසින් සහතික කරන ලද තිරිඟු සහ සහල්වල විශාලතම ප‍්‍රතිලාභියා වන්නේ පන්ජාබ් ප්‍රාන්ත රාජ්‍යයයි.

මේවා දැන් පන්ජාබ්ගේ ගෙල වටා ඇඹරුම් ගලක් බවට පත්ව ඇත.

“අභියෝගය නම් විශාල වශයෙන් හොඳින් කළ හැකි ගොවිතැන් කරන සමාජයක සිට පාරිසරික වශයෙන් තිරසාර කෘෂිකර්මාන්තය හා කාර්මිකකරණය පවතින තැනකට මාරුවීමට පන්ජාබයට නොහැකි වී තිබීමයි” මහාචාර්ය මේතා පවසයි.

ඉන්දියාවේ ගොවීන්ගෙන් 85% කට වඩා කුඩා හා ආන්තික වන අතර ඔවුන් මුළු ගොවි භූමියෙන් 47% ක් පමණ වැඩ කරති. ගොවිතැනට ප්‍රතිසංස්කරණ අවශ්‍ය බව රජය සහ ගොවීන් එකඟ වෙති. නමුත් ඔවුන්ට විශේෂතා වලට එකඟ විය නොහැක. “විසඳුම් තිබේ. නමුත් ගොවීන් රජය කෙරෙහි විශ්වාසය තබන්නේ නැත,” මහාචාර්ය මේතා පවසයි. එහි සැබෑ ගැටළුවක් පවතී.

බී.බී.සී වාර්තාවක් ඇසුරිණි – සකස් කළේ – තීක්ෂණ වෙළෙන්එගොඩ

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *