නිය ආලේපන ගැල්වීමට පෙර මේ ගැනත් හිතන්න

ලස්සන ලස්සන පාට වලින් පාට කරලා කැපී පෙනෙන නිය පෙලක් තියාගන්න ඕනම ගෑණු ළමයෙක් කැමතියි.ඒත් මතක කියාගන්න ඔබ යොදන වර්ණයෙන් නම් නියපොතු ලස්සන වෙන්නෙ නෑ.ඔබේ නියපොතු වල ස්වභාවයට අනුව තමයි වර්ණ ගැන්වීම කල යුත්තේ.ඔබට ලස්සනම පාට නෙවෙයි නිය වඩාත්ම ලස්සනට පෙනෙන පාටින් තමයි නිය වර්ණ ගැන්විය යුත්තේ.එබේ නියපොතුවල ස්වභාවය අනුව වර්ණ තෝරා ගැනීම කරන්න ඕනේ මෙහෙමයි.

ඔබගේ නිය කෙටි නම් තද පැහැයන් භාවිත කිරීමෙන් වැළකිය යුත්තේ තද පැහැයන් නියපොතු කොට කර පෙන්වන නිසයි.ඔබ තද පැහැයක් ආලේප කරන්නේ නම් නිය කෙට්කර පෙන්වීම වළක්වාගැනීම සදහා සුදු පාට තීරැවක් නිය පැත්තකින් ඉතිරි කර නිය ආලේපන ගල්වන්න.

නිය ආලේපන ගැල්වීම නොකර ස්වාභාවික ආකාරයටම තිබෙන නියපොතු ඔබට දිගු කර පෙන්වීමට අවශ්‍ය නම් නිය තුඩු ඇතුළු පැත්ත වයිට් නේල් පෙන්සිල් එකකින් පාට කර ගන්න.කුඩා නියපොතු විශාල කර පෙන්වීමට අවශ්‍ය නම් ද්ළිසෙන හෝ ලෝහ පැහැති නිය ආලේපන පාවිච්චි කරන්න.

කාලය ඇති පමණ ගෙන නිය ආලේපන ගැල්වීම සිදුකිරීමට අපහසු කාර්ය බහුල කාන්තාවන් දීප්තියෙන් අඩු පැහැයන් තෝරා ගැනීම සුදුසු යි.නිය ආලේපන ආලේප කරන විටදී සිදුවන අතපසු වීම් සහ පතුරු ගැලවී යෑම් දීප්තියෙන් අඩු පැහැයේ කියුටෙක්ස් ආලේප කල විටදී පෙන්නුම් කරනුයේ ඉතා අඩු වශයෙන් බැවින් දිනපතා රැකියාවට යන යුවතියන්ට එවැන් නිය ආලේපන තෝරාගත හැකි යි.

එක දිගට නිය ආලේපන ගල්වා තිබීම හේතුවෙන්(විශේෂයෙන් රතු වැන් තද පැහැයන්)ඔබේ නියපොතු කහ පැහැයක් ගෙන තිබේ නම් බටීන් ස්ටික් එකකින් නිය අතුල්ලා මැද ගන්න.එවිට නිය මතුපිට සෛල තට්ටුව එමගින් ඉවත්වී කහ පැහැය නැතිවී යයි.නමුත් එමගිනුත් කහ පැහැය ඉවත් නොවූයේ නම් ලෙමන් යුෂ වල විනාඩි දෙක තුනක් නිය පොතු පෙගේන්නට තබන්න.පසුව අත් හොදින් සෝදා හෑන්ඩ් ක්‍රීම් මදක් නියවල ගාගන්න.

නියපොතු සදහා රාත්‍රී සත්කාරයක්

ඔලිව් තෙල් ස්වල්පයක් භාජනයකට දමා ලිප තබා යන්තමට රත් කරන්න.නියපොතු සහ අත් එම තෙල් වල විනාඩි දෙක තුනක් පොගවා ගන්න.පසුව වැඩිපුර තෙල් පිසදාගෙන අත්වලට තද වන පරිදි ග්ලවුස් දමා පැයක් පමණ සිටින්න.මෙමගින් නිය ශකිත්මත් වීමත් වියලීම වළකා ගැනීමටත් හැකි වෙනවා.

 සටහන – මධුභාෂිණී උරේෂා

Recommended For You

About the Author: Admin