ශ්‍රි ලංකාව පසුගිය වසරේදී පැවති අවදානම් තව දුරටත් පවත්වා ගෙන යායුතුයි – ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදල

ණය අවධානමට මුහුණ දෙන දියුණු වෙමින් පවතින රටවල් අතර ශ්‍රි ලංකාවද පසුවෙන බැවින් පසුගිය අවුරුදුවල භාවිත කළ දැඩි මූල්‍ය සේවා කොන්දේසි හා පසුගිය වසරේදී පැවති අවදානම් තවදුරටත් පවත්වාගෙන යායුතුය ඇතැයි අවධාරණය කෙරේ. ‘ඊජිප්තුව, පාකිස්තානය සහ ශ්‍රි ලංකාවෙහි 2018 දී මුළු ආදායමෙන් සියයට 20 ඉක්මවූ වැඩි පොලී අනුපාත හේතුවෙන් , මෙලෙස අවධාරණය කරන බව ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදල සිය නවතම සංඛ්යාලේඛන වාර්තාවේ සඳහන් කරයි.

‘එහි ප්‍රතිඵලයක් වශයෙන්, නැඟී එන වෙළෙඳපොළ ආර්ථිකයන් විශාල මූල්‍ය අවශ්‍යතා සපුරාලන විට අළෙවි අවදානම් වලට මුහුණ පෑමට සිදුවනු ඇතැයි සඳහන් කරයි.’

2019 දී ශ්‍රි ලංකාවේ කල් පිරෙන ණය ප්‍රමාණය දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයෙන් සියයට 13.5 ක් වන අතර 2020 දී එය සියයට 12 දක්වා පහත වැටෙනු ඇත. ආජන්ටිනාව, චීනය, ශ්‍රි ලංකාව සහ තුර්කිය වැනි රටවල්වල බදු විරාම ඉවත් කිරීම සහ පරිපාලන කාර්යක්ෂමතාව වැඩිදියුණු කිරීම ප්‍රමුඛතාවය දීමෙන් වැඩි ආදායමක් උපයා ගත හැකි බව ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදල පැවසයි.

පසුව පැවති ප්‍රවෘත්ති සාකච්ඡාවක දී, ජා.මූ.අ හි ප්‍රධාන මූල්‍ය හා ප්‍රාග්ධන වෙළෙඳ දෙපාර්තමේන්තුවේ ප්‍රධානියා වන ඇනා ඉලිනියා කියා සිටියේ, රටවල් රාශියකින්ම විශාල ණය බරක් සහිතව කටයුතු කළ යුතුය පවතින බවයි.

‘ණය අන්තරාතාවන්, වැඩිදියුණු කිරීම, ණය දත්ත විනිවිදභාවය සහ ණය කළමණාකරණ ධාරිතාව ඉහළ නැංවීම’ ඇතුළත් වන අතර, ශ්‍රි ලංකාව වැනි දියුණු වෙමින් පවතින රටවල්වල මුහුණපෑමට සිදුවන අවදානම් පිළිබඳ ප්‍රශ්නයකට පිළිතුරු වශයෙන් ඇය පවසා සිටියේ

‘අඩු ආදායම් ලබන සහ සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවල් දෙස බලන විට, එම රටවල බොහෝ රාජ්‍ය ණය මට්ටම් සැලකිය යුතු ලෙස වැඩි වී ඇති බව අපට පෙනේ.’

‘ඇත්ත වශයෙන්ම, මධ්‍යම ප්‍රමාණයේ ණය දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයෙන් සියයට 50 කට ආසන්නය. දැන් ණය අර්බුදයට ලක්වීම හෝ දැනටමත් ණය අර්බුදයක් ඇති රටවල් ගණනාවක් ඉහළ ය. එය සියයට 40 කට වඩා වැඩි ය.

‘එය වසර පහකට පෙර සියයට 20 ක් පමණ පැවතියද මේවනවිට සැලකිය යුතු වර්ධනයක් පෙන්නුම් කරයි. එබැවින් මෙම ගැටලු ඒ ඒ රටවල ප්‍රතිපත්ති සම්පාදකයින්ගේ අවධානයට තුඩුදිය යුතුයි ඇය අවධාරණය කරයි.

Recommended For You

About the Author: Editor