මේ ඇවිලෙන්නේ ඔක්තෝබර් 26 වැනිදා පිළිසිඳ ගත් වෛරයේ ගින්නද ?

නිලමෝර්ගේ සති අග දේශපාලන විග‍්‍රහය

නිලමෝර් සති කිහිපයක් lankaepress එකට ලිවුවා. පසුගිය සති කිහිපය තුළ ඒ ලිවීම කිසියම් හේතුවක් නිසා මගහැරුණා. ඒත් මෙවර ලිපිය ලියන්න වෙලා තිබෙන තත්ත්වය අති සංකීර්ණයි.

ලියුම්කරු වාගේ මධ්‍යස්ථ මතධාරීන්ගේ අදහස්වලට අද සමාජය තුළ පමණක් නොවෙයි ජනමාධ්‍ය තුළ පවා ඉඩක් නැහැ. පසුගිය දා ඇමැති නවීන් දිසානායක කිව්ව ආකාරයට අද ජනමාධ්‍ය සහ සමාජය ඉල්ලා සිටින්නේ අන්තවාදීන්ගෙත් අන්තවාදීන්ගේ අදහස්. වරක් මහාචාර්ය වල්පොළ රාහුල හාමුදුරුවෝ උපුටා දැක්වූ ආකාරයට (1981 දී කැළණිය සරසවියේ උපාධි ප‍්‍රදානෝසවයේ දී කළ අනුශානාව) ‘‘දේශපේ‍්‍රමය තක්කඩින්ගේ අවසාන රැකවරණය’’ වූ යුගයකයි අපි ජීවත් වෙන්නේ.

මුස්ලිම්වරුන්ට එරෙහි ප‍්‍රවාද

ලෝකයේ ජීවත් වන ඕනෑම ජන වර්ගයක බලාධිකාරියේ වැජඹෙන ආගමික, දේශපාලන සහ ප‍්‍රභූ කල්ලි තම ආධිපත්‍ය සහතික කර ගැනීම සහ පත්වා ගෙන යාම සඳහා මිත්‍යාමය කතාන්තර සහ බිල්ලන් නිරන්තරයෙන් නඩත්තු කළා. ඒ අතර ජාතිය වඳවීම, ආගම, භාෂාව, සංස්කෘතිය විනාශ වීම ප‍්‍රමුඛයි.

ලංකාව ගත්තත් 1956 දී මෙරට දමිළ ජනතාවට එරෙහිව එල්ල වූ ප‍්‍රබල විවේචනය, භීතිය වුණේ ‘‘සිංහල භාෂාව විනාශ වන බවයි’’ එදා සිංහල භාෂාව රාජ්‍ය භාෂාව කිරීමට අවශ්‍ය පසුබිම සම්පාදනය කළේ මේ භීතියයි. ඒත් 1956 සිට (නාමිකව රාජ්‍ය භාෂාව කළද) දත්ත සැලකුවත් සිංහල භාෂාව වැනසී ගොස් නැහැ. එය ක‍්‍රමිකව ස්වේච්ඡුාවෙන් පරිණාමයකට ලක්වීම පමණයි සිදුවෙලා තිබෙන්නේ.

ඒ වගේම ‘‘සිංහල ජාතිය වඳවීම’’ සිංහල බෞද්ධයින් භීතියට පත් කිරීමට දැවැන්ත උත්තේජනයක් වෙලා තිබෙනවා. පූජ්‍ය ගංගොඩවිල සෝම හිමියන්ගේ මුළු ආගමික ව්‍යාපෘතියම නාභිගත වෙලා තිබුණේ මේ ‘‘වඳවීම’’ මතයි. ඒත් එදා සිට දශක දෙකක් ගත වුණත් සිංහල ජාතියේ කිසිම ආකාරයක වඳවීමක් ප‍්‍රමාණාත්මකව සහ ගුණාත්මකව දැකගත නොහැකියි.
උදාහරණයක් ලෙස 1911 ජන සංගණනයට අනුව ශ‍්‍රී ලංකාවේ ජන සංයුතිය තුළ ‘‘සිංහල’’ ජන ප‍්‍රතිශතය සියයට 65.4ක් පමණයි. 2012 ජන සංගණනය වන විට එය සියයට 74.9 දක්වා වර්ධනය වෙලා තිබෙනවා. අද බහුල වශයෙන් විවේචනයට ලක්වන මුස්ලිම් ජනගහණය 1911දී සියයට 6.4 සිට 2012 වන විට සියයට 9.2 දක්වා වර්ධනය වෙලා තිබෙනවා.

මේ අනුව අපට ඉතාම හොඳින් පැහැදිලි වන්නේ එදා, 1956දී දමිළ ජනතාවට එරෙහිව සමාජගත කළ ‘‘සිංහල භාෂාව’’ සේම අද මුස්ලිම් ජනතාවට එරෙහිව සමාජගත කරමින් සිටින ‘‘සිංහලයා වඳවීම’’ ද කිසිදු ආකාරයක සත්‍ය හෝ යථාර්ථවාදී ප‍්‍රකාශනයක් නොවන බවයි. එය ඉතාම පැහැදිලිව අවස්ථාවාදී සහ වර්ගවාදී අවශ්‍යතාවන් වෙනුවෙන් නිර්මාණය කළ අතිෂය සාවද්‍ය කතාවක් පමණයි.

සිංහල බෞද්ධ ජනගහන වර්ධනය තාර්කිකව සීමා කරන ‘‘හඳහන් ගැළපීම, කුලභේදය, උඩරට පහත රට භේදය, කන්‍යාභාවය පිළිබඳ ප‍්‍රශ්න, කාන්තාවන් උසස් අධ්‍යාපනය ලැබීම, කාන්තාවන් රැුකියා කිරීම ආදි තත්ත්වයන්ට, විශේෂයෙන් හඳහන් නොගැළපීම නිසා දිගින් දිගටම විවාහය ප‍්‍රමාද වන මිත්‍යාමය තත්ත්වයන්ට නිසි පිළිතුරු නොදී මුස්ලිම් ගැහැනියගේ ප‍්‍රජනන හැකියාව ප‍්‍රශ්න කිරීම කුහකකමක් බවයි ලියුම්කරුලේ අදහස වන්නේ.

මේ තත්ත්වය ම අවශ්‍ය නම් ආර්ථිකමය කාරණා මගින් ද පැහැදිලි කළ හැකියි.

‘‘මුස්ලිම් ජනතාව කරන්නේ වෙළෙඳාම පමණයි’’ යන්න කොතරම් ප‍්‍රවාදයක් ද යන්න අපට නැගෙනහිර පළාතේ දැවැන්ත කුඹුරු ඉඩම්වලින් පමණක් නොවෙයි නැගෙනහිර ඇතුළු මුහුදු තීරය දිගට සිදුවන ධීවර කර්මාන්තය තුළින් ද මනාව වටහා ගත හැකියි.
එහෙත් පුදුමය වන්නේ මෙවැනි නිරවුල් සහ යථාර්ථවාදී සංඛ්‍යාමය දත්ත තිබිය දී පවා උගත් සිංහල බෞද්ධයා පවා මේ නූගත් සහ අවස්ථාවාදී ප‍්‍රලාප විශ්වාස කරන්නේ කුමක් නිසාද යන්නයි.

සිදුවන්නේ කුමක්ද ?

මෙය සියලූ දෙනාම, සෑම තැනකදීම අහන ප‍්‍රශ්නයක්. ලංකාවේ ජනවාර්ගික ධ‍්‍රැවීකරණය අතිෂය සංකීර්ණ නිසා එයට පිළිතුරු දීමත් සංකීර්ණ කරුණක්.

කොහොම වුණත් ලියුම්කරුගේ අදහස වෙන්නේ අද අවස්ථාවාදී ලෙස සඟවාගත් දැවැන්ත ඉස්ලාම් විරෝධයක් නඩත්තු කරමින් සිටින ශ‍්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය ප‍්‍රමුඛ වාමාංශික පක්ෂවලට 1994දී එජාපයේ 17 වසරක පාලනය නිමා කරමින් ආණ්ඩු බලය ලබා ගැනීමට හැකිවන්නේ 90 දශකය වන විට ඒ.එච්.එම්. අශ්රොප් මහතාගේ නායකත්වයෙන් තීරණාත්මක ලෙස වර්ධනය වූ මුස්ලිම් දේශපාලනය නිසා බවයි.

අද ඉතිහාසය අමතක බොහෝ ශ‍්‍රී ලංකා නිදහස් පාක්ෂිකයින්ගෙන් ලියුම්කරු ඉල්ලා සිටින්නේ 1994 අගෝස්තු 16 වැනිදා පැවැත්වූ මහ මැතිවරණයේ ප‍්‍රතිඵල දෙස අවධානය යොමු කරන ලෙසයි.

එජාපයේ 17 වසරක අඛණ්ඩ පාලනයට කොතරම් දැවැන්ත විරෝධයක් තිබුණත් මෙම මැතිවරණයේදී ශ‍්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය සහ වාමාංශික පක්ෂ රැසක් ඇතුළත් ‘‘පොදුජන එක්සත් පෙරමුණ’’ ආසන 105ක් (ඡුන්ද 38,87,823) ලබා ගන්නා විට එක්සත් ජාතික පක්ෂය ආසන 94ක් දිනා ගත්තා (ඡන්ද 34,98,370. ගාමිණි දිසානායක වැනි දැවැන්ත චරිත සිටි එදා එජාපයට අසීරුවෙන් වුවත් ආණ්ඩුව පිහිටුවීමට සැලසුමක් තිබූ බවයි බොහෝ දෙනෙක් කියන්නේ. ඒ සඳහා වන ප‍්‍රථම පියවර වශයෙන් එම මැතිවරණයෙන් ආසන 07ක් දිනාගෙන සිටි අශ්රොෆ් මහතාගේ ශ‍්‍රී ලංකා මුස්ලිම් කොන්ග‍්‍රසයේ සහාය ලබා ගැනීම සඳහා වන සාකච්ඡුාවට අශ්රොප් මහතා කැඳවා ගැනීමට හෙලිකොප්ටර් යානයක් ද යැවූ බව ඇතැමුන් කියනවා. කතාව ඇත්ත. නැගෙනහිර සිටි ආණ්ඩුවේ හෙලිකොප්ටර් යානයෙන් කොළඹ පැමිණි අශ්රොප් මහතා කෙළින්ම ගියේ චන්ද්‍රිකා බණ්ඩාරනායක මැතිනිය ළඟටයි.

එදා, 1994 දී ශී‍්‍ර ලංකා නිදහස් පක්ෂය ප‍්‍රමුඛ වාමාංශික සන්ධානයට ආසන 112ක සුළුතර ආණ්ඩුවක් පිහිටුවා ගැනීමට වාසනාව ලැබුණේ අද ඔවුන්ටම වහ කඳුරු වී තිබෙන ශ‍්‍රී ලංකා මුස්ලිම් කොන්ග‍්‍රසයේ අනුහසින් බව අවධාරණය කළ යුතුයි. එදා අශ්රොප් මහතාගේ සහාය එජාපයට හිමි වුණා නම් අදත් රට පාලනය කරන්නේ එජාපයම බව ඔවුන් දැනගත යුතුයි. 1994 අගොස්තුවේදී චන්ද්‍රිකා බණ්ඩාරනායක මැතිණිය සහ ශ‍්‍රීලමුකො නායක අශ්රොප් අතර ඇති වුණ දේශපාලන සන්ධානය අශ්රොප් මහතා හදිසියේම මියයාම දක්වා අඛණ්ඩව හා ශක්තිමත්ව තිබුණ බව අපට අමතක කළ නොහැකියි. නොසිතූ අවස්ථාවක සිදු වූ ගුවන් යනා අනතුරින් අශ්රොප් මහතා මිය නොගියා නම් ලංකාවේ මුස්ලිම් දේශපාලන දිශානතිය මීට වඩා ප‍්‍රබුද්ධ සහ වර්ණවත් එකක් වන බව මධ්‍යස්ථ මතධාරීන් පවසන්නේ.

අශ්රොප් මහතාගෙන් පසුව එතුමාගේ වැන්දඹු බිරිය ෆෙරියල් අශ්රොප් සහ අශ්රොප් මහතාගේ දේශපාලන පුත‍්‍රයා වන හකීම් මහතා ද පූර්වගාමීයාගේ භූමිකාව නිසි පරිදි නිරූපණය කළ බවයි අපිට දැකගත හැකි වන්නේ. එදා සිට අඛණ්ඩව 2015 ජනාධිපතිවරණ දක්වා ශ‍්‍රී ලංකා මුස්ලිම් කොන්ග‍්‍රසය ප‍්‍රමුඛ මුස්ලිම් දේශපාලන පක්ෂවල සහාය ශ‍්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය දැඩි ලොල් බවකින් බුක්තිවිඳි බව රටට රහසක් නොවෙයි. අද සිංහල බෞද්ධයින්ට වහකඳුරු වී සිටින ‘‘රිෂාඞ් බදුර්දීන්’’ ‘‘ආතාවුල්ලා’’ ආදීන් ද 2005 සිට මහින්ද රාජපක්ෂ ආණ්ඩුවට ජවය හා ආරක්ෂාව ලබා දුන් බව කිසිවෙකුට රහසක් නොවෙයි.

මුස්ලිම් දේශපාලනය හතුරෙකු වීම

මෙය ඉතාම පහසුවෙන් වටහා ගත හැකි කරුණක්. 2015 ජනාධිපතිවරණයේදී දීප ව්‍යාප්තව විසිරී සිටින මුස්ලිම් ජාතිකයින්ගේ ඡුන්දවලින් අති බහුතරය හංසයාට නොලැබුණා නම් හංසයාට ඉඟිලීම කෙසේ වෙතත් වළපල්ලට යාමට සිදුවන බව සහතිකයි. එදා මැතිවරණ ප‍්‍රතිඵල ප‍්‍රකාශයට පත් වූ විට තමන් තීරණාත්මකව පරාජයට පත්ව ඇති බව දැනගත් මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා සමස්ත ප‍්‍රතිඵලය කැටි කොට දැක්වූයේ ‘‘සුළුජාතීන් මාව පරාජය කළා’’ කියලයි.

ලියුම්කරුගේ අදහස අනුව මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා යථාර්ථය මනාව වටහා ගත් බවයි. බැසිල් රාජපක්ෂ විසින් හදාවඩා ගෙන පෝෂණය කළ රිෂාඞ් බදුර්දීන් බොහෝ දෙනකුට ‘‘පරයෙක්’’ වන්නේ ඒ මොහොතේ සිටයි. ඒ වෛරයට හේතු සාධාරණයි. රිෂාඞ්ගේ වන්නි ඡුන්ද නැතිනම්, හකීම්ගේ නැගෙනහිර සහ කඳුරට ඡුන්ද නැතිනම් හංසයා කුමක් කරන්නද ? මුළු දකුණටම සියයට 55-60ක් මහින්දට දෙන විට, සිංහල බෞද්ධයින්ගෙන් අති බහුතරය රාජපක්ෂකරණය වූ විට සුළුජන ඡුන්ද නැතිනම් හංසයා කුමක් කරන්නද ? 2015 ජනවාරි 09 වැනිදා උදෑසන සිට රෙජිම මාධ්‍ය විසින් තීරණාත්මක ලෙස හඳුනාගත් ‘‘මුස්ලිම් දේශපාලන ශක්තිය’’ ක‍්‍රමිකව මෙන්ම නිර්මාණාත්මක ලෙස අකර්මන්‍ය කිරීමේ මෙහෙයුම කොතරම් සියුම් ලෙස දියත් වුණා ද යන්න විල්පත්තුවේ සිට දිගන සහ අම්පාර දක්වා අඛණ්ඩව දියත් වුණ දැවැන්ත මාධ්‍ය සංදර්ශන මගින් මනාව පැහැදිලි කරගත හැකියි. ජනවාරි 09 වැනිදා පිළිසිඳ ගත් මුස්ලිම්වරුන්ට එරෙහි දේශපාලන වෛරය සදාකාලික වෛරයක්, වනසා දැමිය යුතු වෛරයක් බවට පත් වුණේ පසුගිය ඔක්තෝබර් ආණ්ඩු කුමන්ත‍්‍රණයෙන් පසුව බවයි ලියුම්කරුගේ අදහස වන්නේ. එදා හකීම් හෝ රිෂාඞ් කුමන්ත‍්‍රණයට සහාය දුන්නා නම් කුමක් වේද ? එසේ නම් අද පවතිනු ඇත්තේ මහින්ද රාජපක්ෂ ආණ්ඩුවක් මිස රනිල් – මෛත‍්‍රී ආණ්ඩුවක් නොවෙයි.

එදා, ඔක්තෝබර් 26 කුමන්ත‍්‍රණයට සහාය නොදී එය කඩාකප්පල් කළ රිෂාඞ් – හකීම් යුවළට රෙජිම මාධ්‍ය කිසිම සමාවක් දෙනු ඇතැයි සිතීම මුලාවක් බව අප වටහා ගත යුතුයි. සහරාන් නම් ඉස්ලාම් අන්තවාදියා විසින් මේ වෛරයේ සේවා නූලට ගිනි තැබුවා හෝ නොතැබුවා මේ ගින්න ඉදිරි ජනපතිවරණයට පෙර තීරණාත්මක ලෙසත්, බිහිසුණු ලෙසත් ඇවිලීමට තිබූ බව දේශපාලන අඳබාලයෙකු නොවන ඕනෑම අයෙකුට පහසුවෙන් වැටහී යන කරුණක්. ඔබට අවශ්‍ නම් රෙජිම මාධ්‍ය විසින් අඛණ්ඩව වැපිරූ මේ ගින්න, 1994 අපේ‍්‍රල් 07 සිට ජූලි 15 වැනිදා දක්වා මුළු රුවන්ඩාවම අමු සොහොනක් කළ දැවැන්ත වාර්ගික සංහාරයට අවශ්‍ය සියලූ පසුබිම සැකසූ ‘‘මිල්ලේ කොලින්ස්’’ගුවන් විදුලිය කළ අන්තවාර්ගවාදී මාධ්‍ය භාවිතයට සම කළ හැකියි.

වත්මන් රෙජිම මාධ්‍ය භූමිකාව සම කළ හැකි ආසන්නම උදාහරණය එයම පමණයි. ඇත්තටම හිට්ලර්ගේ යුදෙව් සංහාරයට පසුබිම සැකසූ ගොබෙස් පවා පරජය කරමින් ලංකාවේ රෙජිම මාධ්‍ය එකම බොරුව සිය වරක් නොව අවුරුදු හතරහාමාරක්ම කියමින් සිටිනවා. ලංකාව ඉන්නේ ඇප පිට මේ දේශපාලන අවස්ථාවාදයේ සහ මාධ්‍ය අවස්ථාවාදයේ අවසානය කුමක්ද කියලා බොහෝ දෙනෙක් විමසනවා. ඊට පෙර ලංකාව මුහුණ දී සිටින දේශපාලන උභතෝකෝටිකය වටහා ගත යුතුයි.

ලංකාව ඉන්නේ ඇප පිට

‘‘ලංකාව ඉන්නේ ඇප පිට. මෙහෙම ගියොත් රිමාන්ඞ් කරන එක ෂුවර්’’ ලියුම්කරු සමග මෙහෙම කතාවක් කිව්වේ විශ්වවිද්‍යාල කථිකාචාර්යවරයෙක්. ඔහුට අනුව කොටි සංවිධානයට එරෙහිව සිදු වූ යුද්ධයේදී ශ‍්‍රී ලංකා ආණ්ඩුව මොන මොන කතා කිව්වත් දැවැන්ත ලෙස මානව හිමිකම් උල්ලංඝණය වූ බවට චෝදනා තිබෙනවා. ඒ වගේම රට තුළ ජනවාර්ගික සංහිඳියාව ගොඩනගන බවට ලංකාව ජාත්‍යන්තරයට පොරොන්දුවක් ද දී තිබෙනවා. 2015 මාර්තු වන විට, අද මහින්ද සමරසිංහම කියන ආකාරයට ‘‘ජාත්‍යන්තර සම්බාධක’’ පැනවීමේ නියත අවදානමක් තිබුණ රටක් තාවකාලිකව එයින් බේරී සිටිනේනේ 2015 ජනවාරි 08 වැනිදා සිදු වුණ ආණ්ඩු පෙරළිය නිසා. ඊට පසු බිහි වූ මෛත‍්‍රී – රනිල් ආණ්ඩුව ජාත්‍යන්තරය සමග සුහදව ගනුදෙනුව බේරා ගැනීමට කැමැත්ත පළ කළ නිසා. ඒත් දැන් පැහැදිලිව පෙනී යන්නේ ලංකාව තවත් වටයකින් අසමත් බවයි. තිස් අවුරුදු යුද්ධයක් කළ දමිළ ජනතාව සමග පමණක් නොව රට පුරා විසිරී සිටින මුස්ලිම් ජනතාව සමග පවා සාමයක්්, සහජීවනයක් පවත්වා ගැනීමට ශ‍්‍රී ලංකාවේ බහුතර සිංහල බෞද්ධයින් අකමැති බවයි. ඒ පමණක් නොවෙයි මීට ස්වල්ප කාලයකට පෙර මෙරට කතෝලිකයිින් සමග (අන්‍යාගමීකරණය පිළිබඳ සිංහල බෞද්ධයින්ට තිබුණ අරෝව සහ ගැටුම ජාත්‍යන්තර ප‍්‍රජාවට අමතක නැහැ.

මේ තත්ත්වය තුළ ජාත්‍යන්තර ප‍්‍රජාව, ශිෂ්ට ලෝකය ලංකාව දකිනු ඇත්තේ ‘‘කිසිම ජනවර්ගයක් සමග සහජීවනයෙන් ඉන්න නොහැකි ජාතියක්’’ වශයෙන් බවයි මගේ කථිකාචාර්ය මිතුරා කිව්වේ.

‘‘මේක කොහොමටවත් ලංකාවේ ජාත්‍යන්තර ප‍්‍රතිරූපයට හොඳ නැහැ. අපි මිලේච්ඡුයෝ බව ඕනෑවටත් වඩා ලෝකෙට ප‍්‍රදර්ශනය කරනවා’’ ඔහු කණස්සල්ලෙන් යුතුව කියනවා.
ඔහු පමණක් නොවෙයි 2015 ජනවාරි වෙනස වෙනුවෙන් අවංකව කැප වුණ බහුතරයක් අද ඉන්නේ දැඩි කණස්සල්ලෙන්.

‘‘අපි එදා පරාජය කළේ මහින්ද රාජපක්ෂ පමණක් නොවෙයි. ඔහු විසින් නායකත්වය දුන් සහ පෝෂණය මතයත් අපි පරාජය කළා. විශේෂයෙන්ම බෞද්ධ අන්තවාදය අපි තීරණාත්මකව පරාජය කළා. ඒත් දැන් ඒක එදා තිබුණාටත් වඩා හොඳින් ශක්තිමත් වෙලා, ව්‍යාප්ත වෙලා පමණක් නොවෙයි සමාජ සුජාතභාවයත් දිනාගෙන. ඊළඟ ජනාධිපතිවරණය කොහොමවත් සාධාරණ එකක් වෙන්නේ නැහැ මෙහෙම ගියොත්. ඒක අනිවාර්යයෙන්ම ලංකාවේ ප‍්‍රචණ්ඩම මැතිවරණය වෙනවා. මිනුවන්ගොඩ වගේ තැන්වලට ආවේ ඒකේ කසකරුවෝ’’ ඔවුන් කියනවා.

අවසානයට කොතැනද ?

රිෂාඞ් බදුර්දීන් බිල්ලට නොදී හකීම්, කබීර් ඇතුළු මුස්ලිම් ඇමැතිවරුන් සියලූ දෙනාම ඉල්ලා අස්වීම ලංකාවේ දේශපාලනය කම්පනයට වඩා තිගැස්මට ලක් කිරීමට හේතු වෙලා තිබෙනවා. කිසිවෙක් මෙවැනි එකමුතු තීරණයක් අපේක්ෂා නොකළ බව සහතිකයි. අතුරලියේ රතන හිමියන්ගේ රංගනය, ගලගොඩ අත්තේ ඥානසාර හිමියන්ට අනුව ‘‘තක්කඩිකමක්’’ වෙන කොට හකීම් – කබීර් තීන්දුව සැලකිය හැකිවන්නේ ‘‘වෙන විකල්පයක් නැති තැන ගත් අතිෂය තාර්කික තීන්දුවක්’’ ලෙසයි. එය නවීන් දිසානායකට අනුව ‘‘ඔවුන්ගේ පාර්ශුද්ධභාවය ප‍්‍රදර්ශනය කිරීමට ගත් තීන්දුවක්’’ වෙනවා වාගේම ලංකාවේ දේශපාලනය තුළ මුස්ලිම් ජනතාව තව දුරටත් සිටින්නේ කොතැනද යන්න සමස්ත ලෝකයටම ප‍්‍රදර්ශන කළ තීන්දුවක් බවට පත් වෙනවා. ලියුම්කරුට අනුව එය කළ යුතුම තිබූ දෙයක්. ඔක්තෝබර් 26 වෛරයට රිෂාඞ් පමණක් බිලිදිය නොහැකියි.

අතුරු කතාවක්

ලංකාවේ භික්ෂූන් වහන්සේලා කියන ආකාරයට උන් වහන්සේලාට රාජ්‍ය පාලනයට මැදිහත්වීමේ සුජාත අයිතියක් වගේම හිමකමක් තිබෙනවා. ඒත් ලියුම්කරුට ඇති ප‍්‍රශ්නය වන්නේ බුදුන් වහන්සේ කිසිමදාක රාජ්‍ය පාලනයට උපදෙස් දුන්නාද ? මැදිහත් වුණාද ? යන්නයි. ලියුම්කරු සමග යමින් එමින් කතාවක් කළ උගත් භික්ෂූන් වහන්සේ නමක් වදාලේ බුදුන් වහන්සේ කිසිදාක දේශපාලනයට, රාජ්‍ය පාලනයට මැදිහත් නොවුණ බවයි. උපදෙස් නොදුන් බවයි. උන් වහන්සේට අනුව රාජ්‍ය පාලනය සම්බන්ධයෙන් බුදුන්ගේ දර්ශනය ‘‘දසරාජ ධර්මය’’යි. ඒ වගේම වජ්ජීන් අනුගමනය කළ ‘‘සපත් අපරිහානි ධර්මය’’ ද උන් වහන්සේ රාජ්‍ය පාලනයට අනුදැන වදාළ බවයි උන් වහන්සේ වාදාලේ.

‘‘අජාසත් රජතුමා බුදුන් වහන්සේට බොහෝම සමීප, හිතවත් බිම්බිසාර රජතුමාට ඔච්චර වඳ දෙන කොටත් බුදුන් වහන්සේ ඒ ගැන කිසිවක් කළ බවක් බෞද්ධ සාහිත්‍යයේ සඳහන් වෙන්නේ නැහැනේ. ඒකෙන්ම පේනවා උන් වහන්සේ රාජ්‍ය පාලනය ගිහියන්ගේ ලෞකික දෙයක් ලෙස සලකා බැහැර කළ බව. රාජ්‍ය පාලකයින්ට ඉහළින් සිට ඔවුන්ට උපදෙස්, අනුශාසනාදීම තිබුණේ බමුණු දහම තුළයි. ඒත් බෞද්ධ භික්ෂුව කියන්නේ බමුණෙක් නොවෙයි. සියල්ල අත්හළ, සංසාර විමුක්තිය පමණක් අරමුණුකර ගත් අයෙක්’’ උන්වහන්සේ වදාළා.

‘‘හරි අපි ලංකාවේ එහෙම වුණාය කියමුකෝ. ඒත් මේ රට පාලනය කළාය කියන රජවරුන් දෙසිය ගානෙන් කීයෙන් කී දෙනාද ධාර්මික පාලකයෝ, සාර්ථක පාලකයෝ වුණේ. බහුතරය අසාර්ථක ඒකාධිපතියෝ. ඒ වගේම තමයි 14 වැනි සියවස වෙන කොට ලංකාවේ ථේරවාදී බුද්ධාගමත් දුර්වල වෙලා යනවා. ඒ කියන්නේ කොතැන හරි වැරැුද්දක් වෙලා තියෙනවා. ඉන්දියාවේ රාජ්‍ය පාලනයට ඍජුව මැදිහත් වුණ බමුණන්ට බැරි වුණා ඉන්දියාව රැක ගන්න’’ උන් වහන්සේ අවසානයට වදාලා,

ලියුම්කරුගේ අදහ වෙන්නෙත් බෞද්ධ දර්ශනය අනුව පුනර්භවය විශ්වාස කරන නිසා කිසිම විටක ජාතිවාදියෙක්, ආගම්වාදියෙක් පමණක් නොවෙයි කුරා කූඹියෙක්ගේ පණවත් නැසීම නොකළ යුතු බවයි. ඒ කොහෙන් ආවද – කොහෙට යනවද කියලා නොදන්න නිසයි. බුදුන් වහන්සෙම අනුදැන වඳාලේ, ‘‘මහා සංසාරය තුළ තමාට මවක හෝ පියෙකු, දරුවෙකු හෝ ඥාතියෙකු නොවූ කිසිවෙක් මේ මිහිපිට නැති බව’’යි. එවැනි තත්්ත්වයක් තුළ මේ ආත්මභවයේ නොදැන ලැබුණු ජාතිය, ආගම, කුලය ගැන මෙපමණ වෙහෙසෙන්නේ ඇයි ද කියන එක මේ ලේඛකයාට ප‍්‍රශ්නයක්. ඇත්තටම කාටද කියන්න පුළුවන් සහතිකේටම ‘‘මම නම්ගිය ආත්මෙත් මේ රටේ ම ජීවත් වුණ සිංහල බෞද්ධයෙක් කියලා’’

වඩාත් වැදගත් බුදුන් වදාළ කරුණාව, මෛත‍්‍රීය සහ මෙත්සිත නොවේද ?

Recommended For You

About the Author: Editor