හැමූ සුළඟින් පීදෙන ගොයමටත් හානි: රෝගයක් නොවේ, කෘෂි විද්වත්තු සනාථ කරති

සබරගමුවේ විශාල ගොවි ජනපදයක් වන බලන්ගොඩ, කල්තොට ගොවි ජනපදයෙන් පසුගිය දා ලැබුණු තොරතුරක් පළාතේ නියෝජ්‍ය කෘෂිකර්ම අධ්‍යක්‍ෂවරයා විසින් බතලගොඩ වී පර්යේෂණායතනය වෙත යොමු කරන්නට යෙදුනි.

මේ මගින් කියවුනේ පූදින ගොයමට හඳුනාගැනීමට අපහසු රෝගී තත්වයක් හදිසියේ පැනනැගී ඇති බවයි. ඒ වන විටත් දිනපතා පුවත්පත් කීපයකත් තොරතුර වාර්තා වී තිබුණු නිසා බතලගොඩ වී පර්යේෂණායතනයේ නිලධාරි කණ්ඩායමක් කරුණු විමසා බැලීමට අදාල ප්‍රදේශය බලා පිටත්ව යන ලදී. ඔවුන්ට ඇවැසි තොරතුරු දෙන්නට කෘෂිකර්ම උපදේශකවරුන්, තාක්ෂණ සහකාරවරුන් ඇතුළු ගොවි මහතුන් පිරිසක්ද ඒ වනවිටත් වෙල්යායට පැමිණ සිටියහ.

“කලින් දවසේ හොඳට තිබුණු ගොයම. දින දෙකක් ඇතුලත ලපටි මල් සුදුපාට වෙලා . අල්ලලා බැලුවම කරල බොල්. ඉතාම ඉක්මනින් මේ තත්වය පැතිරෙනවා. උදේට වඩා හවසට වැඩියි. මේ තත්වය පතිරුනොත් මේ කක්කයේ අපි අනාථයි.”

“අපි අවුරුදු තිහකට එපිට කාලේ ඉඳල කුඹුරු වැඩ කරනවා. මේ වගේ ලෙඩක් නම් අපේ කුඹුරට මීට කලින් හැදිලා නෑ. වී ඇටේ ඇතුලේ මොකුත් නෑ.”

රැස්ව සිටි ගොවීන් පිරිසක් නිලධාරීන් හමුවේ මැවිසිලි නගන්නට විය. පරීක්ෂණ කණ්ඩායමේ නායකත්වය ඉසිලූ බතලගොඩ වී පර්යේෂණායතනයේ ප්‍රධාන කීට විද්‍යාඥ සුසන්ති චන්ද්‍රසේන මහත්මිය මෙහිදී සඳහන් කරන්නේ නිරීක්ෂණයට භාජනය කල කිසිදු යායක රෝග හෝ පලිබෝධ හානියකට අදාළ ලක්ෂණ නිරීක්ෂණය නොවුණු බවයි.

ඔවුන් විසින් වැලිපතයාය ඩී 1 ඇළ හා පුරානගම ඩී 3 ඇළ අවට පිහිටි අක්කර 60 ක් පමණ වූ භූමි භාගයක් පරීක්ෂා කරන්නට යෙදුනි. බී.ජී. 360 (කීරි සම්බා), බී.ජී. 352 සහ ඒ.ටී. 362 වැනි මාදිලි මෙම ක්ෂේත්යන්හි වගා කොට තිබූ අතර ඒවාහි පත්‍ර අග පිලිස්සී සුදු පැහැ ගැන්වී තිබුණු අතර, හානිවූ කරල් සුදුවී බොල්වී තිබීමද ගොවීන්ගේ සාධාරණ හා සත්‍ය නිරීක්ෂණයන් විද්වත් කණ්ඩායම විසින් අවබෝධ කරගන්න ලදී.

හානිය කුඹුරේ තීරු වශයෙන් නිරීක්ෂණය වීමද සුසන්ති මහත්මියගේ අවධානයට ලක්වූ අතර ජූලි 18 හා ඊට ආසන්න දින දෙකක කාලය තුලදී මේ ප්‍රදේශය හරහා දැඩි වියලි සුළඟක් හමාගොස් ඇති බවත්, ගස්වල අතු පවා බිඳීගොස්, නිවෙස් වලට පවා හානිවී ඇති බව ඔවුන්ගේ අවධානයට යොමුවූ තවත් කරුණක් විය. කාලගුණ විද්‍යා දෙපාර්තමේන්තුවද තහවුරුකර ඇත්තේ එම දිනවල වියලි සුළං ප්‍රවාහයක් මේ ප්‍රදේශය හරහා ගමන්කර ඇති බවයි. 

මල් පිපෙන අවධියේ පවතින ගොයම පැය 18 කට අධික කාලයක් මෙවන් පාරිසරික තත්වයකට මුහුණදුන් විට පුෂ්ප කොටස් වියලී යයි. එහි අවසන් ප්‍රතිපලය වන්නේ ඇට බොල්වීමයි.  මෙය යථා තත්වයට පත්වන්නේ නැති බැවින් අස්වැන්න හානියක් සිදුවෙන බව සුසන්ති මහත්මිය පවසා සිටී.

“මහනුවර දිස්ත්‍රික්කයේ මිනිපේ, හසලක, මොරයාය, හඳගනාව වැනි ප්‍රදේශවලිනුත් මෙවැනිම තත්වයක් වාර්තා උනා. කලබල වෙලා රෝගයක් කියල සැක කරමින් බෙහෙත් ගහන්න එහෙම යන්න එපා. සුළඟින් ලපටි මල්කිනිති වේලීම පමණයි වෙලා තියෙන්නේ. ඉදිරියේදී අනුගමනය කළහැකි දෙයක් තමයි නියරවල සුළං බාධක වශයෙන් යම් ගස් වර්ගයක් වැවීම.”

කීට විද්‍යාඥවරිය පෙන්වා දෙයි. නියර මත එවන් සුළං බාධකයක් පවතින්නේ නම්, පලිබෝධ මර්දනයටද එය යම් සේවයක් සලසා දෙයි. කුඹුරේ වෙසෙනා කෘමි සතුන් අල්ලාගන්නා කුරුල්ලන් ගෙන්වා ගැන්මට නියර මත ඇති ශාක උපකාර කරනා බැවිනි. නූතන තාක්‍ෂණය, වැඩිදියුණු කල ප්‍රභේද ආදිය කුමක් තිබුනත්, ගොවිතැන වනාහී පරිසරයත් සමග කෙරෙනා සුහද ගනුදෙනුවක් බව නැවතත් අපට තහවුරු කරවීමට මෙවන් සිදුවීම් සමත්වන අතර නිරන්තර සුපරික්ෂාකාරිත්වය ගොවිතැනේදී පිළිපැදිය යුතු ඉතා වැදගත් සිරිතක් බව අමතක නොකළ යුතුව ඇත.

සනත් එම්. බණ්ඩාර

B.Sc.(Botany), M.Sc. (Systematic Botany) UPLB ​ Assistant Director of Agriculture National Agriculture Information and Communication CentreGannoruwa, Peradeniya

ssistant Director of AgricultureNational Agriculture Information and Communication CentreGannoruwa, Peradeniya

Recommended For You

About the Author: Editor