‘මාලේ’ සංස්කෘතිය සහ සෞන්දර්ය සොයා යාම

බොහෝ දෙනෙකුට මාලදිවයින නිවර්තන දූපත්, පැහැදිලි ටර්කියුයිස් ජලය සහ සුඛෝපභෝගී දිය යට විලාස් වල රූප නිරූපණය කරයි. නමුත් ලෝක මට්ටමේ නිවාඩු නිකේතන වලින් ඔබ්බට ආවේණික වූ ඉතිහාසය, භාෂාව සහ සංස්කෘතියෙන් පොහොසත් දූපත් රටකි.

සංස්කෘතිය-රූපය -03.jpg

මාලදිවයිනේ වඩාත් සුවිශේෂී ශිල්පයක් වන ලැකර් කෘතිවල භාවිතා වන මූලික ශිල්පීය ක්‍රම පුරාණ කාලයේ සිට වෙනස් වී නැත. කෑලි කැටයම් කිරීම සඳහා භාවිතා කරන අතින් සාදන ලද දඟ පන්දු යවන්නන් යතුරුපැදි කර ඇති අතර සාම්ප්‍රදායික වර්ණක වර්ණක නවීන සායම් සඳහා මග සලසා ඇත. කැටයම් කරන ලද කැබලි ලැකර් ස්ථරවලින් ආලේප කර ඇති අතර කිසිදු පෙර සැකසුමක් නොමැතිව සරල මෙවලම් භාවිතයෙන් සංකීර්ණ රටා කැටයම් කර ඇත.

සංස්කෘතිය-රූපය -04.jpg

‘එක් දූපතක්, එක් නිකේතනයක්’ යන සංකල්පය මාලදිවයින බොහෝ අමුත්තන්ට සුවිශේෂී වේ. දූපත තනිකරම නිවාඩු නිකේතනයට අයත් වන අතර අමුත්තන්ට වෙරළ තීරයේ ස්ථානයක් තෝරා ගැනීමට හෝ ඔවුන් තෝරා ගන්නා ඕනෑම තැනක ටර්කියුයිස් කලපුවේ සැරිසැරීමට නිදහස ඇත. 2009 දී ගෙස්ට් හවුස් හඳුන්වා දීම විකල්ප අත්දැකීමක් ලබා දෙමින් දේශීය දූපත් සංචාරක කර්මාන්තයට විවෘත කළේය.

සංස්කෘතිය-රූපය -05.jpg

මාලදිවයින කලක් නැගෙනහිර ආසියාව සහ අරාබි ලෝකය අතර කුළුබඩු මාර්ගයේ කොටසක් විය. ඉන්දියානු සාගරය වටා ඇති රටවල රසයන්ගෙන් රටේ බොහෝ ආහාරපාන බලපායි. බොහෝ කෑම වර්ග වල මාළු ප්‍රධාන අමුද්‍රව්‍යය වන අතර, දේශීය අමුද්‍රව්‍ය – විශේෂයෙන් පොල් – පැණිරස හා රසකාරක යන සෑම කෑම වර්ගයකටම පාහේ දායක වේ.

සංස්කෘතිය-රූපය -06.jpg

බොදුබෙරු යනු පොල් ගසෙහි ලීයෙන් සාදන ලද මාලදිවයින් බෙරයකි. මෙම සාම්ප්‍රදායික මෙවලම ඩ්‍රම්ස් වාදනය සමඟ සමකාලීනව ශක්තිය ගොඩනංවන බෙර වාදනය, ගායනය සහ ට්‍රාන්ස් වැනි නර්තනයක් ඇතුළත් එකම නමේ කාර්ය සාධනයක් සඳහා යොදා ගනී.

සංස්කෘතිය-රූපය -01.jpg

මාලදිවයින් දෝනි සියවස් ගණනාවක පරිපූර්ණත්වයට පත්ව ඇත. පර්කින්ස් සේබර් 360 එච්පී එන්ජිමකින් බල ගැන්වෙන සුදු පැහැති ත්‍රිකෝණාකාර රුවල් නැටුමක් සහිත මෙහි නිර්මාණය කර ඇති නූමා (නිල් මලෙහි අර්ථය) මෙම සාම්ප්‍රදායික මෝස්තරයේ නවීන අර්ථකථනයකි. බාරෝස් මාලදිවයිනේ නිවාඩු නිකේතනයේ අමුත්තන්ට එය පෞද්ගලික ස්නෝකර් සැසියක්, හිරු බැස යෑමක් හෝ තරු රාත්‍රී මාලදිවයින් අහස යට දෙදෙනෙකු සඳහා ආදර රාත්‍රී භෝජන සංග්‍රහයක් සඳහා රැගෙන යා හැකිය.

සංස්කෘතිය-රූපය -02.jpg

සවස් වීමට පෙර සන්සුන් වීමේ මොහොත. වලාකුළු වල එකිනෙකට වෙනස් රටා හා සිල්වට් සමඟ මිශ්‍ර වූ නාට්‍යමය වර්ණ, වර්ණ හා සෙවනැලි ප්‍රදර්ශනය කිරීමෙන් පසු හිරු බැස යන රන්වන් කක්ෂය බටහිර ක්ෂිතිජයෙන් ඔබ්බට ගිලී ඇත. ජලය පිළිබඳ පරාවර්තනය නාට්‍යය තීව්‍ර කිරීමත් සමඟම එය දැකගත හැකිය. අත්දැකීම් වලින් ඔබම ආවරණය කිරීමට සූදානම්ව සිටින්න.

සංස්කෘතිය-රූපය -07.jpg

මාලදිවයිනේ සංචාරක ව්‍යාපාරයේ ආරම්භයේ සිටම සෑම දූපතක්ම තනි සංවර්ධකයෙකුට ප්‍රදානය කරන ලද අතර මාලදිවයිනේ සංචාරක භූ දර්ශනයේ කොටසක් ලෙස ‘එක් දූපතක්, එක් නිකේතනයක්’ යන සංකල්පය බිහි වී ස්ථාපිත කරන ලදී. සංචාරක ව්‍යාපාරය සඳහා සංවර්ධනය කරන තුන්වන නිකේතනය වන බැරෝස් මාලදිවයිනේ වඩාත්ම ආදර නිවාඩු නිකේතනයක් ලෙස සැලකේ. දිවයිනේ විශිෂ්ට සුන්දරත්වයට අමතරව, එහි අමුත්තන්ට ලබා දී ඇති පෞද්ගලිකත්වය නිසැකවම නිවාඩු නිකේතනයේ ලාච්චු වලින් එකකි.

සංස්කෘතිය-රූපය -08.jpg

මාලදිවයින් දෝනි සාම්ප්‍රදායිකව පොල් දැව භාවිතයෙන් ඉදිකර ඇති අතර පළපුරුදු මාස්ටර් වඩු කාර්මිකයෙකුගේ විමසිල්ලෙන් ඉදිකරන ලද්දකි. නූතන දෝනිස් තවමත් යාත්‍රාවේ සිනිඳු ජලවිදුලි නිර්මාණය රඳවා තබා ගනී. කෙසේ වෙතත් නවීන දෝනිස් ආනයනය කරන ලද දැව හා ෆයිබර්ග්ලාස් භාවිතයෙන් ඉදිකර ඇති අතර ඒවා ස්කූබා කිමිදීම, ස්නෝකර්ලිං චාරිකා සහ විනෝද චාරිකා සඳහා නිවාඩු නිකේතනවල බහුලව භාවිතා වේ.

සංස්කෘතිය-රූපය-09.jpg

තුලුස්ඩූ දූපත මාලදිවයිනේ වඩාත් ජනප්‍රිය දේශීය දූපත් වලින් එකක් වන අතර එය ප්‍රධාන වශයෙන් සර්ෆ් දර්ශනය වටා කේන්ද්‍රගත වී ඇති සංචාරක දර්ශනයක් ඇත. ආකර්ශනීය ගෙස්ට් හවුස් කිහිපයක් හැරුණු විට, වහල තටාකයක් සහිත තරු හතරේ හෝටලයක් වන සීසන් පැරඩයිස් ද ඇත.

සංස්කෘතිය-රූපය -10. Jpg

සාම්ප්‍රදායික මාලදිවයින් ඇඳුමින් සැරසී සිටින තුලස්ඩූහි දේශීය පාසල් දරුවන්. ගැහැනු ළමයින් සාම්ප්‍රදායික ආභරණවලට අනුපූරකව රිදී, රන්වන් සහ වර්ණවත් නූල් වලින් වියන ලද කසබු වලින් සරසා ඇති ලිබාස් පැළඳ සිටිති. ලිබාස් ෆේලි සමඟ සම්පුර්ණ වන අතර එහි ප්‍රතිවිරුද්ධ සුදු පටි ඇත. පිරිමි ළමයින් කපු සරොන්ග් සහ කමිසයකින් සාදන ලද පිරිමි ඇඳුම ප්‍රදර්ශනය කරති.

Recommended For You

About the Author: Editor