දරුවාගේ කන් විදීම වඩා හොඳ වන්නේ කවදාද?

‘කන විදින වෙලේ කදුළු ගගේ පතුළ බැලූ දූ – අද හිනැහෙනවා දාලා කරාඹු’ ප‍්‍රවීන ගායන ශිල්පී හෙන්රි කල්දේරා ගායනා කරන මේ ගීතය රස නොවින්ද කෙනෙක් නැති තරම්. ඒ වගේම පුංචි දූ පැටියෙක් ඉපදුණු ගමන් අම්මට මතක් වෙන්නේ ඈට ‘පුංචි කරාඹුවක් දාන්නේ කවදද කියලා.

‘කන් විදීම සහ කරාඹු’ දැමීම ලෝකයේ සෑම සංස්කෘතියකම දැකිය හැකි පොදු ලක්ෂණයක්. එය ගැහැනු දරුවන්ට සීමා වූ දෙයක් කියලා හිතුවත් ඉතිහාසය පුරාම පිරිමිත් කන් විද කරාඹු දාලා තියෙනවා.

ඒ කොහොම වුණත් මේ ලිපිය මගින් අපි ඔබව දැනුවත් කරන්න යන්නේ ‘දරුවාගේ කන් විදීම’ වඩාත් ‘හොද’ වෙන්නේ කවදදා ? කොහොමද කියලයි.

දරුවාගේ කන් විදීම වඩා හොඳ වන්නේ කවදාද?

පළමු ආභරණ පැළඳීම වඩා හොඳ කුමන වයසේදීද?

බොහෝ අම්මලා – තාත්තලා කුඩා කාලයේදීම දරුවෙකුගේ කන් විදීමට අකමැතියි. ඒ ඔවුන්ට වේදනාවක් හා අපහසුතාවයක් ඇති වේ යැයි විශ්වාස කරන නිසයි.  ගැහැනු දරවෙක් ඉපදුණු විගසම කන් විදීමට හේතු සංස්කෘතික හෝ පවුල් සම්ප්‍රදායන් ය. ඊට අමතරව, සමහරුන්ට අනුව, කන් වල කරාබු ඇති දරුවෙකු කිසි විටෙකත් පිරිමි ළමයෙකු ලෙස වරදවා වටහා නොගනු ඇත!

දරුවාගේ කන් විදීම වඩා හොඳ වන්නේ කවදාද?

හේතුව කුමක් වුවත්, ගැහැණු ළමයාට හොඳ සෞඛ්‍යයක් සහ සන්සුන් ස්වභාවයක් තිබේ නම්, ඇයට අවුරුදු 3 ක් දක්වා කන් විදීමට හැකිද යන්න වෛද්‍යවරයා සමඟ සාකච්ඡා කළ හැකිය. සාමාන්‍යයෙන්, මෙය තවමත් කල්තියා කිරීමට නිර්දේශ නොකරයි: දරුවාගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය තවමත් වර්ධනය වන බැවින් ආසාදනය වීමේ අවදානමක් ඇත. ගැහැණු ළමයාගේ කන්වලට සිදුරු කිරීමට හොඳම කාලය වයස අවුරුදු 6 -7 බව වෛද්‍යවරු උපදෙස් දෙති. සමහර ප්‍රවීණයන් වයස අවුරුදු 11-12 අතර තරුණ සුන්දරත්වයක් කරා ළඟා වීමට පවා බල කරයි, මෙම වයස වඩාත් සවිඥානික හා තීරණයක් ගැනීමට සුදුසු යැයි සලකයි. රූපලාවණ්‍ය ශිල්පියෙකුගේ කාර්යාලයේ හෝ විශේෂිත සිදුරු කිරීමේ සැලෝන් එකක කන් විදීම වඩාත් සුදුසුය.

දරුවාගේ කන් විදීම වඩා හොඳ වන්නේ කවදාද?

ඉතින්, ගැහැනු ළමයින්ගේ කන් විදීමට අවුරුදු කීයක් සුදුසු දැයි අපි සොයා ගත්තෙමු. නමුත් බොහෝ මව්වරුන්ට විශේෂඥයෙකු වෙත යාමට තෝරා ගත යුතු මාසය කුමක්දැයි දැන ගැනීමට අවශ්‍යය. වෛද්‍යවරුන්ගේ නිරීක්ෂණවලට අනුව, මෙය අගෝස්තු අවසානය හා සැප්තැම්බර් ආරම්භය වන අතර, එය තවදුරටත් එතරම් උණුසුම් නොවන අතර තොප්පියක් පැළඳීමට එතරම් සිසිල් නොවේ. කන් පෙත්ත සුව කරන විට හිස් වැසුම් පැළඳීම සුදුසු නොවේ.

සියල්ල සිදුවන්නේ කෙසේද?

සුදුසුකම් ලත් වෛද්‍යවරයෙක් හෝ විශේෂඥයෙක් ලවා කන් සිදුරු කිරීම කරගත යුතුය.  විෂබීජ නාශකයක් මගින් කණට ආලේප කිරීමෙන් පසුව, ක්‍රියා පටිපාටියම සිදු කරනු ලැබේ (ඉවත දැමිය හැකි ඉඳිකටු හෝ විශේෂ තුවක්කුවක්), එය තත්පර කිහිපයක් ගතවේ. කණ සිදුරු කිරීමේදී දරුවා චලනය නොකිරීම වැදගත් ය; ඔබට කැමති සෙල්ලම් බඩුවක් හෝ ප්‍රණීත පොරොන්දුවක් ලබා දිය හැකිය.

මෙම ක‍්‍රමවේදය අහිතකර වන්නේ කාටද ?

දරුවා අසනීප වී ඇත්නම් සහ ඊටත් වඩා ඔහුට නිදන්ගත සමේ රෝගයක් ඇත්නම්, විශේෂයෙන් කන් පෙදෙසෙහි, ඔහුට කන් විදීමට නොහැකිය. මීට අමතරව, රුධිරයේ රෝග, දියවැඩියාව, අසාත්මිකතා ඇති දරුවන්ට කණෙහි මෘදු පටක වලට තුවාල වීමට නිර්දේශ නොකරයි.

පහත දැක්වෙන්නේ කන් විදීමෙන් පසු සමහර විට තරුණ ගැහැණු ළමයින් තුළ දක්නට ලැබෙන සංකූලතා ය:

 • සිදුරු කිරීමේ උපකරණ විෂබීජහරණය නොකළේ නම්, කරාබු ගාංචුව තදින් හෝ අපිරිසිදු විය හැක. ඔබේ දරුවාගේ කන් පෙති රතු වී ඉදිමී ඇත්නම්, දරුවාගේ උෂ්ණත්වය ඉහළ ගොස් තිබේ නම් වෛද්‍යවරයෙකුගෙන් විමසන්න.  වැඩිහිටියෙකු මෙන් දරුවෙකුගේ ශරීරය කණ තුවාල වීමෙන් පසු සුව වීමට නැඹුරු වන නමුත් සමහර විට සැලකිය යුතු සිකාට්‍රිෂියල් පටක, කෙලොයිඩ් ලෙස හැඳින්වේ, සිදුරු කරන ස්ථානයේ පිහිටුවා ඇති අතර ශල්‍යකර්ම මැදිහත්වීමක් අවශ්‍ය වේ.
 • අසාත්මිකතා. එය සිදුවන්නේ දරුවෙකුගේ කරාබු වල ඇති ලෝහයට අධි සංවේදීතාවයක් ඇති බවය. එබැවින් රන්, රිදී හෝ ශල්‍ය වානේ වලින් සාදන ලද කරාබු මිලදී ගැනීම රෙකමදාරු කරනු ලැබේ. වෙනත් ලෝහ හා මිශ්‍ර ලෝහ වලින් සාදන ලද ආභරණ, උදාහරණයක් ලෙස, නිකල්, කොබෝල්ට් වලින්, බොහෝ විට දැවිල්ල හා ඉදිමීම ඇති කරයි.
 • හුස්ම හිරවීම. දරුවාට ඉවත් කිරීමට නොහැකි වන කරාබු තෝරා ගැනීමට වග බලා ගන්න.
 • කන් පෙත්ත. ඔබේ ගැහැණු ළමයාට පෙන්ඩන්ට් සමඟ කරාබු තිබේ නම්, දරුවා ඔවුන්ව අල්ලා ඇදගෙන යාමට අවස්ථාවක් තිබේ, දරුවා සෙල්ලම් කරන අතරතුර ඔවුන් යමක් ඇලී හෝ ඇලී සිටිනු ඇත. තත්වය කන් පෙත්ත කැඩීමට හේතු විය හැක.
දරුවාගේ කන් විදීම වඩා හොඳ වන්නේ කවදාද?

දරුවාගේ කන් විදීමට ආරක්ෂිත උපදෙස්

ඔබේ දරුවාගේ කන් විදීමට ඔබ අදහස් කරන්නේ නම් ඔබට අනුගමනය කළ හැකි මාර්ගෝපදේශ කිහිපයක් මෙන්න. එය තහවුරු කරගන්න:

 1. සිදුරු කරන රූපලාවණ්‍යාගාරයේ හෝ සායනයේ පිරිසිදු හා සම්පූර්ණයෙන්ම ජීවානුහරණය කළ උපකරණ.
 2. කන් විිදින්නාමෙම ක්ෂේත්‍රයේ ප්‍රවීණයෙකි.
 3. එල්ලෙන මූලද්‍රව්‍ය (මුදු, පෙන්ඩන්ට්) නොමැතිව, තියුණු හා නෙරා ඇති දාර නොමැතිව ඔබ කරාබු වල නියම ප්‍රමාණය තෝරා ගත්තේය.
 4. ඔබ සැහැල්ලු රන්, රිදී බඩු වලින් මිලදී ගත්තා.

කන් විදීමෙන් පසු ඇතිවන සංකූලතා වළක්වා ගැනීම සඳහා, අපගේ සරල ඉඟි භාවිතා කරන්න:

 • විෂබීජ නාශක (හයිඩ්‍රජන් පෙරොක්සයිඩ්, ක්ලෝරෙක්සයිඩින් ද්‍රාවණය සහ කැලෙන්ඩුල ටින්කටර්), ඇල්කොහොල් අඩංගු දියර සහ ප්‍රතිජීවක ආලේපන දිනකට 2-3 වතාවක් කපු පුළුන් කැබැල්ලකින් කන් පෙති පිරිසිදු කරන්න. කන් වල කරාබු ඇලවීම වැළැක්වීම සඳහා ප්‍රවේශමෙන් කරකවන්න.
දරුවාගේ කන් විදීම වඩා හොඳ වන්නේ කවදාද?
 • සිදුරු කිරීමෙන් පසු අවම වශයෙන් සති 6 ක් වත් ස්ටුඩ් වෙනස් කිරීම හෝ ඉවත් කිරීම රෙකමදාරු කරනු නොලැබේ.
 • ඔබේ දරුවාට විවෘත පොකුණු වල පිහිනීමට ඉඩ නොදෙන්න.
 • ඔබේ දියණිය ඇඳුම් මාරු කරන විට හෝ ඇගේ කොණ්ඩය පීරන විට, සිදුරු කර ඇති ඇගේ කනට හානියක් නොවන බවට වග බලා ගන්න. 
 • කරාබු නූල් දැමූ ස්ථානයේ සැරව, ඉදිමීම, තද රතු පැහැය සහ ලේ ගැලීම ඔබ දුටුවහොත් වහාම වෛද්‍යවරයෙකුගෙන් විමසන්න, එබැවින් මෙය ආසාදනය නිසා විය හැකිය.
දරුවාගේ කන් විදීම වඩා හොඳ වන්නේ කවදාද?

දරුවෙකුගේ කන් විදින විට, කුඩා දියණියක සඳහා මුලින් කුමන ආකාරයේ සැරසිලි සුදුසු දැයි තේරුම් ගැනීමට අපගේ ලිපිය ඔබට උපකාරී වනු ඇතැයි අපි බලාපොරොත්තු වෙමු.

by MEDITOR

Recommended For You

About the Author: Editor