බ්‍රෙක්සිට් ජනවාරි 31 දක්වා ප්‍රමාද කිරීමට යුරෝපා සංගමය එකඟ වේ

යුරෝපා සංගමයෙන් බ්‍රිතාන්‍යය ඉවත්වීම පිළිබඳ 2016 ජනමත විචාරණයෙන් පසු බ්‍රෙක්සිට් අවසාන දිනය දෙවන වරටත් වෙනස් කර ඇත.

ලබන වසරේ ජනවාරි 31 දක්වා බ්‍රිතාන්‍යයට නව බ්‍රෙක්සිට් ප්‍රමාදයක් ලබා දීමට යුරෝපා කවුන්සිලය අද (28) උදෑසන එකඟ වූ බව විදෙස් මාධ්‍ය වාර්තා කරයි.

Boris Johnson

‘බ්‍රෙක්සිට් නම්‍යතාවයක් සඳහා එක්සත් රාජධානියේ ඉල්ලීම පිළිගන්නා බවට යුරෝපා සංගමය 27 එකඟ වී ඇත’ මෙම තීරණය ලිඛිත ක්‍රියා පටිපාටියක් මගින් විධිමත් කරනු ඇතැයි අපේක්ෂා කෙරේ’ යුරෝපීය කවුන්සිලයේ සභාපති ඩොනල්ඩ් ටස්ක් ට්විටර් වෙබ් අඩවියේ පළ කළේය.

ටස්ක්ගේ නිවේදනය නිකුත් වූයේ යුරෝපා සංගමයේ රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකයින් බ්‍රසල්ස් නුවරදී බ්‍රහස්පතින්දා රැස්වීමත් සමඟ ය.

ඒඑෆ්පී ප්‍රවෘත්ති ඒජන්සිය දුටු ගිවිසුමේ පිටපතකට අනුවල ලබන වසරට පෙර ‘වෙන් වමේ’ ගිවිසුමක් අනුමත කරන ලෙස අගමැති බොරිස් ජොන්සන් එක්සත් රාජධානියේ පාර්ලිමේන්තුවට ඒත්තු ගැන්වුවහොත්, බ්‍රෙක්සිට් නොවැම්බර් 30 හෝ දෙසැම්බර් 31 දින විය හැකිය.

එහෙත් මේ අතර, ලන්ඩනය මීළඟ යුරෝපීය කොමිසමේ සේවය කිරීම සඳහා ජ්‍යෙෂ්ඨ නිලධාරියෙකු නම් කළ යුතු අතර පසුගිය මාසයේ දී අත්සන් කළ මුදල් ආපසු ගැනීමේ ගිවිසුම දැන් නැවත සාකච්ඡා නොකරන බවට යුරෝපා සංගම් ප‍්‍රකාශයට අනුව එකඟ විය යුතුය.

යුරෝපා සංගමයෙන් බ්‍රිතාන්‍යය ඉවත්වීම පිළිබඳ 2016 ජනමත විචාරණයෙන් පසු බ්‍රෙක්සිට් කාලසීමාව වෙනස් කළ දෙවන අවස්ථාව මෙයයි.

යුරෝපා සංගම් සාකච්ඡාකරුවෙකු වන මයිකල් බාර්නියර් අද එය ‘කෙටි හා කාර්යක්ෂම හා ඵුලදායී රැස්වීමක්’ බව පවසා ‘තීරණයක් ගැනීම ගැන මම ඉතා සතුටු වෙමි’ යැයි පැවසීය.

ප්‍රමාදයක් පසුගිය සතියේ එකඟ විය හැකි නමුත් ප්‍රංශය පසුබට වූයේ යුරෝපා සංගමය සමඟ දශක පහක සම්බන්ධතාවයේ අවසානය හැසිරවිය යුතු ආකාරය බ්‍රිතාන්‍යය විසින් තීරණය කිරීමට ඇති ඉඩ කඩ වැඩි කිරීමට එය කිසිවක් නොකරනු ඇතැයි සිතමිනි.

ඔක්තෝබර් 17 වන දින පැවති සමුළුවේදී සෙසු යුරෝපා සංගම් නායකයන් සමඟ ඉවත් වීමේ ගිවිසුමක් අත්සන් කිරීමෙන් පසුව ජොන්සන් ඔක්තෝබර් 31 වන දින නිශ්චිත විවේකයක් ඉල්ලා සිටියේය.

එහෙත් එක්සත් රාජධානියේ අවුල් සහගත “ගනුදෙනුවක් නැති” බ්‍රෙක්සිට් සහ දැඩි ආර්ථික කඩාකප්පල්කාරී තත්ත්වයක් මතු කරමින් ඔහු මෙම ගිවිසුම අනුමත කිරීමට සැක සහිත බ්‍රිතාන්‍ය මන්ත්‍රීවරුන් පොළඹවා නැත.

යුරෝපීය මූලාශ්‍රයක් පැවසුවේ ඊළඟ පියවර වන්නේ ලන්ඩනය දීර්ඝ කිරීම විධිමත් ලෙස පිළිගැනීම බවත්, ඉන් පසුව ටස්ක් යුරෝපා සංගම් අගනගරයන්ගෙන් ඉල්ලා සිටින බවත් එය අත්සන් කරන ලෙසයි. ‘මෙය අඟහරුවාදා හෝ බදාදා වන විට අවසන් කිරීමට අපි බලාපොරොත්තු වෙමු’ ඔහු පැවසීය.

කාර්යක්ෂම රැස්වීම

තානාපතිවරුන්ගේ රැස්වීමෙන් ඉවත්ව යුරෝපා සංගම් සාකච්ඡාකරු මයිකල් බාර්නියර් එය ‘කෙටි හා කාර්යක්ෂම හා ඵලදායී රැස්වීමක්’ බව පවසා ‘තීරණයක් ගැනීම ගැන මම ඉතා සතුටු වෙමි’ යැයි පැවසීය.

ඔක්තෝබර් 17 වන දින පැවති සමුළුවේදී සෙසු යුරෝපා සංගම් නායකයන් සමඟ ඉවත් වීමේ ගිවිසුමක් අත්සන් කිරීමෙන් පසුව ජොන්සන් ඔක්තෝබර් 31 වන දින නිශ්චිත විවේකයක් ඉල්ලා සිටියේය. එදින එක්සත් රාජධානිය පිටතට ඇද ගන්නා බවට ඔහු නැවත නැවතත් පොරොන්දු වී ඇති අතර – එදින ‘කරන්න හෝ මැරෙන්න’ කුප්‍රකට ලෙස කියා සිටියේ ප්‍රමාදයක් ඉල්ලා යුරෝපා සංගමයෙන් ඉල්ලා සිටිනවාට වඩා ඔහු ‘වළක වැටී මිය යනු ඇති’ බවයි.

මේ අතර, ඔහු උත්සාහ කරන්නේ පාර්ලිමේන්තු බහුතරයක් ලබා ගැනීම සඳහා ඉක්මන් මැතිවරණයක් ඉල්ලා සිටීමෙන් අවහිරතා බිඳ දැමීමට සහ ධුරය පිළිබඳ ඔහුගේ දැඩි ග්‍රහණය ශක්තිමත් කිරීමට ය.

එහෙත් බ්‍රිතාන්‍ය විපක්ෂය ‘අක්‍රමවත් බ්‍රෙක්සිට් තර්ජනය මේසයෙන් ඉවතට යන තෙක්’ හදිසි ඡන්ද විමසීමක් අනුමත කිරීම සඳහා අවශ්‍ය තුනෙන් දෙකක ඡන්දය දීමට අකමැති වී තිබේ.

දික්කසාද / වෙන් වීමේ කොන්දේසි

බ්‍රෙක්සිට් මාසය අවසන් වීමෙන් පසුව කල් දැමීමට අපේක්ෂිත තීරණය මෙය කරනු ඇත. නමුත් පැරිසියට අවශ්‍ය වූයේ එක්සත් රාජධානියේ මැතිවරණ කාලසටහන පැහැදිලි වන තුරු බලා සිටීමයි.

කෙසේවෙතත්, අද (28* යුරෝපීය රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකයින් ඒඑෆ්පී වෙත පැවසුවේ තමන් තවදුරටත් බලා නොසිටින බවත්, මුදල් ආපසු ගැනීමේ ගනුදෙනුව වෙනස් කිරීමට උත්සාහ නොකරන බවට බ්‍රිතාන්‍ය එකඟ වීමෙන් පසුව තවදුරටත් ප්‍රමාදයකින් තොරව තීරණයක් ගන්නා බවත්ය.

ජොන්සන්ගේ පරිපාලනය සාකච්ඡා කළ ගනුදෙනුව සම්බන්ධයෙන් විවිධ බලගතු දේශපාලන කණ්ඩායම්වලට අවංක කනස්සල්ලක් ඇත. කම්කරුවන්ගේ අයිතිවාසිකම් වෙනුවෙන් වැඩි ආරක්ෂාවක් ලබා ගැනීමට ලේබර්ට අවශ්‍ය වන අතර, උතුරු අයර්ලන්තයේ ඩියූපීයට හැඟෙන්නේ අයර්ලන්ත මුහුදේ මායිමක් ඵලදායී ලෙස ඇද ගන්නා බව ය. ඔවුන් පවසන්නේ මහා බ්‍රිතාන්‍යය සහ උතුරු අයර්ලන්තය අතර ඇති එකමුතුකම අඩපණ කරන බවයි. ලිබරල් ඩිමොක්‍රටිකයන්ට අවශ්‍ය වන්නේ බ්‍රෙක්සිට් සම්පූර්ණයෙන්ම අවලංගු කිරීමයි.

ප්‍රංශයේ රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික මූලාශ්‍රයක් පැරීසියේ ඒඑෆ්පී වෙත පැවසුවේ ‘දීර්ඝ කිරීමේ කොන්දේසි නිශ්චිතව දක්වා ඇති අතර ශක්තිමත් කර ඇත. විශේෂයෙන් ගනුදෙනුව නැවත සාකච්ඡා කළ නොහැකි ය’ යනුවෙනි.

ඔහුගේ බ්‍රෙක්සිට් ගනුදෙනුව අනුමත කිරීමට මන්ත්‍රීවරුන්ට කාලය ලැබීමෙන් පසු දෙසැම්බර් 12 වන දින පැවැත්වීමට නියමිත හදිසි මැතිවරණයක් සඳහා ඡන්දය ප්‍රකාශ කරන ලෙස ජොන්සන් සඳුදා පාර්ලිමේන්තුවෙන් ඉල්ලා සිටිනු ඇත.

කෙසේ වෙතත්, ඔහු මීට පෙර පැවති මැතිවරණ ඇමතුම් දෙක මෙන් එම පියවරෙන් පරාජයට මුහුණ දෙයි. මන්ත්‍රීවරුන් 650 න් තුනෙන් දෙකකගේ සහාය ඔහුට අවශ්‍ය නමුත් සරල බහුතරයක්වත් ඔහුට නැත.

එස්එන්පී පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී ඇන්ගස් මැක්නෙල් පවසන පරිදි මුල් මහ මැතිවරණයකට සහාය දීම ජොන්සන්ට ‘උපන් දිනය සහ නත්තල් තෑග්ගක්’ වැනි ය.

ඔහුගේ පක්ෂය සහ ලිබ් ඩෙම්ස් සමඟ මේ සති අන්තයේ දෙසැම්බර් 9 වන දිනට දින තුනකට පෙර මැතිවරණයක් පැවැත්වීමට යෝජනා කරන ලදී – විශ්ලේෂකයෝ කියා සිටියේ ගනුදෙනුවට එකඟ වීම සහ ඉවත් කර ගැනීම පිළිබඳ ජයග්‍රහණයෙන් ජොන්සන්ට ජයග්‍රහණයෙන් නැවුම් ලෙස මැතිවරණයට යාමට නොහැකි බව සහතික කිරීමට ගත් උත්සාහයක් බවයි.

2016 ජනමත විචාරණයකදී බ්‍රිතාන්‍යයන් බ්‍රෙක්සිට් සඳහා සියයට 52-48ක් ඡන්දය දී වසර තුනකට වැඩි කාලයක් ගතවී ඇතත් රට සහ පාර්ලිමේන්තුව බෙදී ඇත.

වත්මන් අගමැති බොරිස් ජොන්සන් මේ වසරේ ජූලි මාසයේදී බලයට පත්වූයේ ඔක්තෝබර් 31 වන දින බ්‍රිතාන්‍යය යුරෝපා සංගමයෙන් ඉවත් කිරීමට පොරොන්දු වෙමිනි.

එහෙත් පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන් ගනුදෙනුවක් නොමැතිව වසර 46 ක සබඳතා බිඳදැමීමේ තර්ජනයට එරෙහිව කැරලි ගසා ඔහුගේ දික්කසාද කොන්දේසි පිළිගැනීම ප්‍රතික්ෂේප කළහොත් ප්‍රමාදයක් ඉල්ලා ඔහුට නීතියක් සම්මත කළේය.

යුරෝපයේ තවත් විනාශකාරී ගැටුමක් වැළැක්වීමේ මාර්ගයක් ලෙස දෙවන ලෝක සංග්‍රාමයේ නටබුන්වලින් ව්‍යාජ ලෙස සකස් කරන ලද යුරෝපා සංගමය බ්‍රිතාන්‍යයේ බ්‍රෙක්සිට් අර්බුදයෙන් තෙහෙට්ටුවකට ලක්ව ඇත. එහෙත් ආර්ථික වශයෙන් කැලඹිලි සහිත ‘එකගතාවක් නැති’ බ්‍රෙක්සිට් සම්බන්ධයෙන් වගකිව යුතු නොවේ.

ප්‍රංශ ජනාධිපති එමානුවෙල් මැක්‍රොන් දීර්කිඝ රීම සඳහා ප්‍රධාන බාධකය වී ඇති අතර ප්‍රමාද වීමට හොඳ හේතුවක් තිබිය යුතු බවත් බ්‍රිතාන්‍යයන්ට තමන්ගේ දේශපාලන අවහිරය බිඳ දැමිය යුතු බවත් තර්ක කළේය. නමුත් මැක්‍රොන්ට සමීප ආරංචි මාර්ගයක් පැවසුවේ බ්‍රිතාන්‍යයේ මැතිවරණයක් පැවැත්වීමේ අපේක්ෂාව සැලකිය යුතු ලෙස ශක්තිමත් වී ඇති බවයි.

‘අල් ජසීරා’ වාර්තාවක් අසුරිණි – සැකසුම – ටී. විජයකුමාර්

Recommended For You

About the Author: Editor