IS මහා ඝාතකයා ‘ඝාතනය’ කළ ඇමෙරිකානු මෙහෙයුමේ සුලමුල A to Z

“ඔහු බල්ලෙකු මෙන් මිය ගියේය… ඔහු බියගුල්ලෙකු මෙන් මිය ගියේය” ට්‍රම්ප්

පැහැදිලිවම ට්‍රම්ප් මෙම ඝාතනයෙන් උපරිම වාසි ලබා ගනු ඇත – අල්ජසීරා

මහා ඝාතකයා අබලන් උමගක සැරිසැරූ අතර රොබෝවෙකු ඔහු දෙසට රිංගා ආවේය. මහා ඝාතකයා අබු බකර් අල්-බැග්ඩඩි දුවන්නට කොතැනකවත් ඉතිරි නොවීය. බල්ලෝ අන්ධකාරයේ බුරති. එක්සත් ජනපද සොල්දාදුවෙක් කෑගැසුවේය. ඉන්පසු ලොව වඩාත්ම අවශ්‍ය මිනිසා මරා දැමූ ගිගුරුම් පිපිරීමක් පැමිණියේය. භීතියට පත් දරුවන් තිදෙනෙකු ඔහු මිනිස් පලිහක් ලෙස භාවිතා කළේය.

IS (ඉස්ලාමීය රාජ්‍ය) සංවිධානයේ නායකයා ලෙස සැලකුණු අබු බකර් අල්-බග්දාදි ඇමෙරිකානු හමුදා ක්‍රියාන්විතයක් අතරේදී සිය දිවි නසාගත් බව ඇමෙරිකානු ජනාධිපති ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප් නිවේදනය කළේය.

“ඊයේ රාත්‍රියේ එක්සත් ජනපදය ලෝකයේ අංක එකේ ත්‍රස්ත නායකයා යුක්තිය ඉදිරියට ගෙන ආවා” ට්‍රම්ප් ධවල මන්දිරයේදී ඉරිදා ප්‍රකාශ කළේය. “අබු බකර් අල්-බැග්ඩඩි මියගොස් ඇත.”

”ඉරාකයේ ඉස්ලාමීය රාජ්‍යයේ නායකයා සහ ලෙවන්ට් (අයිඑස්අයිඑල් හෝ අයිඑස්අයිඑස්) බරීෂා ගම්මානයේ අබලන් උමගක් තුළට දිව ගොස් මියගිය අතර වැටලීමේදී මරාගෙන මැරෙන බෝම්බ කබායක් පුපුරවා ගත් ඔහු තම දරුවන් තිදෙනා ද සමග මිය ගියේය”

“ඔහු අසනීප සහ අධෛර්යයට පත්වූ මිනිසෙක්. දැන් ඔහු නැති වී ගොස් ඇත” ට්‍රම්ප් පැවසීය. 

“ඔහු බල්ලෙකු මෙන් මිය ගියේය. ඔහු බියගුල්ලෙකු මෙන් මිය ගියේය.” ට්‍රම්ප් පැවසීය.

අබු බකර් අල්-බග්දාදි මරුමුවට පත්වූ එම විශේෂ මෙහෙයුම සිදුවූයේ මෙසේය

අබු බකර් අල්-බග්දාදි පිළිබදව එක්සත් ජනපද බුද්ධි අංශ දීර්ඝ කාලයක් පුරා නිරීක්ෂණ කටයුතු කර ඇති අතර, DNA එක්රැස් කර ඇත.

මාසයකට පෙර ඔහු සිටින ස්ථානය හා ගැවසෙන තැන් පිළිබද නිශ්චිත තොරතුරු ලබා ගෙන ඇත. ඊට සති දෙකකට පසුව ඇමෙරිකානු බුද්ධි අංශ වෙත අතිෂය නිවැරදි තොරතුරු ලැබී ඇති අතර ඇමෙරිකානු බුද්ධි අංශ නිලධාරීන්ට ඔහු සිටින නිශ්චිත ස්ථානය සොයා ගැනීමට හැකියාව ලැබී ඇත. ඒ අනුව පසුගිය සතිය අවසානයේ සැලසුම් සහගත වැටලීම පිළිබඳව ජනපතිවරයාව දැනුවත් කර ඇත.

එක්සත් ජනපද ජනාධිපති ඇතුළු කණ්ඩායමක් (26) සෙනසුරාදා සවස 5 ට පමණ (සිරියාවේ රාත්‍රී 11 ට) ධවල මන්දිරයේ තත්ව කාමරයට රැස් වූ විට, හෙලිකොප්ටර් 8 ක් – වැඩි වශයෙන් ද්විත්ව රෝටර් සීඑච් -47 යානා – උතුරු ඉරාකයේ ගුවන් කඳවුරකින් පිටත් විය.

Image result for The CH-47 is a twin-engine, tandem rotor helicopter
The CH-47 is a twin-engine, tandem rotor helicopter 

එක්සත් ජනපද නිලධාරීන් යානය ගුවන් ගත වූයේ කොහෙන්දැයි හරියටම තහවුරු කර නැත, නමුත් බොහෝ වාර්තා පවසන්නේ එය එර්බිල් බවය. පෙනෙන විදිහට යානය තුර්කිය හා රුසියානු හමුදාව විසින් පාලනය කරන ලද භූමිය හරහා පියාසර කර ඇත.

සිරියාවේ ඉඩ්ලිබ් පළාතේ බැරීෂා ගම්මානයෙන් පිටත තුර්කි දේශ සීමාවෙන් සැතපුම් තුනක් (කි.මී. භූමියේ සිදුකරන මෙහෙයුමට මිලිටරි ගුවන් යානා සහ නැව් සහාය ලබා දී ඇතැයි ට්‍රම්ප් පැවසීය. ක්‍රියාකාරීන් – ඩෙල්ටා බලකාය සමඟ කමාන්ඩෝ භටයින් – ඔවුන් සමඟ හමුදා සුනඛයන් සහ හමුදා රොබෝව රැගෙන ආහ.

භූමියේ මෙහෙයුමට පැය දෙකක් පමණ ගත වූ බව ජනාධිපති ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප් සදහන් කළේය.

ඇමෙරිකානු බලධාරීන් එරට මාධ්‍ය වෙත පවසා තිබුණේ, ඉරිදා (ඔක්: 27) දිනයේ අලුයම් කාලයේ ඇමෙරිකානු විශේෂ හමුදා බළකාය සිරියාවේ තුර්කි දේශ සීමාවේ සිට කිලෝමීටර් 5 ක් දකුණින් පිහිටි ඉඩ්ලිබ් පළාතේ බැරීෂා ගම්මානයෙන් පිටත පිහිටි කුඩා පරිශ්‍රයක් ඉලක්ක කර ප්‍රහාර එල්ල කළ බවය.

අබු බකර් අල්-බග්දාදි

ජනාධිපති ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප් පැවසුවේ, මෙහෙයුම දියත් කිරීමට පෙර සති කිහිපයක් පුරා ඇමෙරිකානු බුද්ධි අංශ බග්දාදි පිළිබදව නිරන්තරයෙන් නිරීක්ෂණය කළ බවය. එම නිරීක්ෂණවලදී අනාවරණය වී තිබුණේ, ඔහු සැගවී සිටි පරිශ්‍රයේ උමං මාර්ග විශාල සංඛ්‍යාවක් පැවති අතර ඉන් වැඩි සංඛ්‍යාවක් අනෙක් පස විවර නොවූ (dead-end) ඒවා බවය.

ඒ අනුව, හෙලිකොප්ටර් යානා 8ක්, තවත් නෞකා සහ ගුවන් යානා රැසක් සමගින් විශේෂ බළකා සාමාජිකයින් “විශාල කණ්ඩායමකින්” සමන්විත වූ මෙහෙයුමකට ජනාධිපතිවරයා සෙනසුරාදා අවසර දුන්නේය.

හෙලිකොප්ටර් යානා තුර්කිය හරහා මෙන් ම සිරියානු සහ රුසියානු හමුදා විසින් පාලනය කරන ලද භූමිය හරහා පියාසර කර තිබිණි. ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප් පැවසූ පරිදි වැටලීමේ අරමුණ නොපැවසුව ද රුසියාවේ සහය ලැබුණු අතර ඔවුන් ඒ සඳහා ගුවන් අවකාශය “විවෘත” කර තිබිණි.

“පිටත සහ ඇතුළත සිදුවුණ සටන් ඉතා ම අනතුරුදායකයි. අපට හිතාගන්න බැරි තරමේ වෙඩි ප්‍රහාර එල්ල වීමේ අවදානමක් තිබුණා. ඒ නිසා අපි අවස්ථානුකූලව ඉතා පහළින් මෙන්ම ඉතා වේගයෙන් අපේ යානා පියාසර කළා,” ඔහු පැවසීය.

අදාළ ස්ථානය වෙත හෙලිකොප්ටර් යානා ළඟා වන විට “වෙඩි ප්‍රහාරයක්” එල්ල වූ අතර එය “වහා මැඩ පැවැත්වූ” බව ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප් පැවසීය.

බැරීෂාහි ගම් වැසියෙකු බීබීසී පුවත් සේවයට පැවසුවේ, ඇමෙරිකානු හමුදා භූමියේ ක්‍රියාත්මක වීමට පෙර මිනිත්තු 30ක් පමණ හෙලිකොප්ටර් යානාවල සිට වෙඩි ප්‍රහාර එල්ල කළ බවය. හෙලිකොප්ටර් යානාවලින් නිවාස දෙකක් ඉලක්ක කර එල්ල වූ මිසයිල ප්‍රහාර දෙකකින් එක් නිවසක් සුණුවිසුණු වී ගිය බව ඔහු පැවසීය.

ගොඩනැගිල්ලේ ප්‍රධාන දොරටුවේ උගුල් අටවා තිබූ හෙයින් හෙලිකොප්ටර් යානා ගොඩබැස්වීමෙන් පසු විශේෂ හමුදා බළකායේ සාමාජිකයින්, එහි බිත්ති සිදුරු කර ඊට ඇතුළු වී ප්‍රධාන දොරටුවේ අටවා තිබූ උගුල් ඉවත් කළ බව ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප් පැවසීය.

ගුවන් දර්ශනයකින් දැක්වෙන්නේ බැරීෂා අසල හෙලිකොප්ටර් වෙඩි හුවමාරුවකට ලක්වූ ප‍්‍රදේශය

ජනාධිපතිවරයා පැවසුවේ, “කෑගසමින් හඬමින් විවරයක් නැති උමගක් තුළට දිව යාමෙන් අනතුරුව” බග්දාදි ජීවිතක්ෂයට පත්වූ බවය.

“ඒ මොහොතේ වෙඩි වැදුණු සහ ජීවිතක්ෂයට පත්වුණු මෙන්ම භාර වුණු පුද්ගලයින් එම ස්ථානයෙන් ඉවත් කර තිබුණා. නිවසේ සිටි දරුවන් 11 දෙනෙක් තුවාල රහිතව ඉවතට ගත්තා. ඊට පස්සේ උමගේ ඉතිරි වෙලා හිටියේ බග්දාදි සහ ඔහු විසින් මරණය කරා රැගෙන යන ලද දරුවන් තිදෙනෙක් පමණයි,” ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප් පැවසීය.

“අපේ ආරක්ෂක සුනඛයින් ඔහු පසුපස හඹා යද්දී උමගේ අවසානයට ආවා. ඒ වෙලාවේ ඔහු මරාගෙන මැරෙන බෝම්බයක් පුපුරුවාගෙන ඔහු සමග සිටි දරුවන් තිදෙනාත් සමග සිය දිවි නසා ගත්තා. ඔහුගේ මළ සිරුර එමනිසා විකෘති වෙලා තිබුණා.”

විනාශ වුණු ගොඩනැගිල්ලක සුන්බුන් සහ වෙඩි උණ්ඩ වැදුණු සිදුරු සහිත ගිනිබත් වූ රථයක් (මිනි බස් – minibus) ඇමෙරිකානු හමුදා මෙහෙයුමෙන් පසු රූපගත කළ ඡායාරූප සහ වීඩියෝවල දැක්විණි.

බග්දාදි මියගිය බවට ඇමෙරිකාවට විශ්වාස ඇයි?

සුන්බුන් පරීක්ෂා කරන ඇමෙරිකානු සෙබළු

ට්‍රම්ප් පැවසුවේ, උමග තුළදී පුපුරුවා ගැනීමකින් මිය ගිය පුද්ගලයාගේ දේහය පිළිබඳ පරීක්ෂණවල ප්‍රතිඵල අනුව ඔහු බග්දාදි බව නිශ්චිතව හදුනාගෙන ඇති බවය.

“ඒ වේගවත් ව කෙරුණේ ඔහු ජීවිතක්ෂයට පත්වීමෙන් මිනිත්තු 15කට පමණ පසුවයි.”

විශේෂ බළකායේ නිලධාරීන් සමග ගොස් සිටි තාක්ෂණික නිලධාරීන් එම ස්ථානයේදී ම අදාළ පරීක්ෂණ සිදු කළ අතර බග්දාදිගේ ඩීඑන්ඒ සාම්පල ඔවුන් සතුව තිබූ බව ජනාධිපතිවරයා පැවසීය. ට්‍රම්ප් පවසන පරිදි තාක්ෂණික නිලධාරීන් බග්දාදිගේ ශරීරයේ “වැදගත් කොටස්” නැවත හෙලිකොප්ටර්වලින් රැගෙන විත් තිබේ.

බග්දාදිගේ මරණය සම්බන්ධයෙන් ස්වාධීන් තහවුරු කිරීමක් මෙතෙක් සිදු කර නොමැත. ඇමෙරිකානු නිවේදනය විශ්වාස කිරීම සම්බන්ධයෙන් අයි එස් ආධාරකරුවන් අනතුරු අගවා තිබේ.

වෙනත් ජීවිත හානි

ජනාධිපති ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප් පැවසුවේ, “මෙහෙයුම අතරතුර කිසි ම ඇමෙරිකානුවකුගේ ජීවිත අහිමි වුණේ නෑ. බග්දාදි සමග ඔහුගේ සටන්කරුවන් සහ සගයින් විශාල සංඛ්‍යාවක් මිය ගියා,” යනුවෙනි.

Syrian children walk past a minibus damaged during a US raid near the Syrian village of Barisha (27 October 2019)

මිය ගිය පුද්ගලයින් අතර බග්දාදිගේ බිරියන් දෙදෙනක් වූහ. ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප් පැවසුවේ, එම කාන්තාවන් දෙදෙනා ම මරාගෙන මැරෙන ඇඳුම් ඇඳ සිටි අතර ඒවා පුපුරා නොගොස් තිබිණි.

බග්දාදි මිය ගිය උමග තුළදී ඇමෙරිකානු ආරක්ෂක සුනඛයෙකු තුවාල ලබා තිබිණි.

මෙම මෙහෙයුමේදී අල්ලා ගනු ලැබූ අයි එස් සාමාජිකයින් හෝ දරුවන් තුවාල ලබා තිබූ බවට පැහැදිලි වී නොමැත. ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප් පැවසුවේ, අයි එස් සටන්කරුවන් මේ වන විට බන්ධනාගාරගත කර සිටින අතර දරුවන් “යමෙකුගේ භාරයේ තබා ඇති” බවය. ඔවුන් කවුරුන් භාරයේ සිටී ද යන්න හෙළි කළේ නැත.

බග්දාදි ඉඩ්ලිබ්හි සිටියේ ඇයි?

බග්දාදි සැගවී සිටි බවට විශ්වාස කළ ඉඩ්ලිබ්හි බැරීෂා ප්‍රදේශය සිරියානු – ඉරාක දේශ සීමාවේ සිට කිලෝමීටර් සිය ගණනක් ඈතින් පිහිටා තිබේ.

ට්‍රම්ප් කියා සිටියේ ඇමෙරිකානු සහය ලැබූ කුර්දි හමුදා විසින් මාර්තු මාසයේදී නැගෙනහිර සිරියාවේ ගම්මානයක් වන බාඝස් ආශ්‍රිත ප්‍රදේශය අත්පත් කර ගැනීමෙන් පසුව අයි එස් සංවිධානය නැවත ගොඩනැගීමේ බලාපොරොත්තුවෙන් බග්දාදි ඉඩ්ලිබ්හි සිටි බවය.

“ඒ නිසයි ඔහු එම ප්‍රදේශයට ගියේ. අයි එස් සංවිධානය යළි ගොඩනගන්න තිබුණ හොද ම ප්‍රදේශය ඒකයි,” ජනාධිපතිවරයා පැවසීය.

ඔහු පැවසුවේ, මෙම මෙහෙයුමේදී බග්දාදිගේ අනාගත සැලසුම් පිළිබඳ වැදගත් බුද්ධි තොරතුරු සොයා ගත් අතර, අයි එස් නායකත්වය භාර ගන්නා ඕනෑ ම අයෙකු පසුපස ඇමෙරිකාව ලුහුබැඳ යන බවය.

“අපි දන්නවා ඊළගට නායකත්වයට පත්වෙන්නේ කවුද කියලා. අපි මේ වන විටත් ඔවුන් ගැන ඇහැ ගහගෙනයි ඉන්නේ.

එක්සත් ජනපදයේ ජාතික ආරක්ෂක උපදේශක රොබට් ඕ බ්‍රයන් පැවසුවේ බැග්ඩැඩිගේ දේහය මුහුදේදී බැහැර කරනු ඇති බවයි.

අල්ජසීරා විග‍්‍රහය කුමක්ද ?

ට්‍රම්ප්ගේ වචන තේරීම පිළිබඳව අදහස් දක්වමින් අල් ජසීරා හි ජේ්‍යෂ්ඨ දේශපාලන විශ්ලේෂක ‘මාවන් බිෂාරා’ කියා සිටියේ අල්-බැග්ඩඩි බියගුල්ලෙකු බව අයිඑස්අයිඑල් අනුගමනය කරන හෝ සහාය දෙන අයට ‘පැහැදිලි කිරීම’ එක්සත් ජනපද ජනාධිපතිවරයාට වැදගත් බවය.

‘එය අල්-බැග්ඩෑඩි භෞතිකව ඝාතනය කිරීමට පමණක් නොව, ඔහුගේ මතකයේ ඇති ඕනෑම මතකයක් අනුව ඔහුගේ චරිතය ඝාතනය කිරීමට හේතු වෙනවා’ ඔහු පැවසීය.

‘පැහැදිලිවම ඔහු මෙම ඝාතනයෙන් උපරිම වාසි ලබා ගනු ඇත. ඔහු ඉස්ලාමීය රාජ්‍යය පාලනය කර අවසන් කර ඇමරිකානු ආර්ථිකය පුනර්ජීවනය කළ ආකාරය ගැන වඩාත් හොදින් විස්තර කරනු ඇත’ බිෂාරා සඳහන් කළේ එළඹෙන එක්සත් ජනපද මැතිවරණය ගැන ය.

ධවල මන්දිරයෙන් වාර්තා කරන අල් ජසීරාගේ ‘කිම්බර්ලි හැල්කට්’ ද කියා සිටියේ ට්‍රම්ප් ‘2020 දී නැවත ජනපතිවරණයට ඉදිිරිපත් වන බැවින් මෙම පුවත උපයෝගී කර ගනු ඇති බවට කිසිදු සැකයක් නැති ’ බවයි.

‘බග්දාඩිගේ මරණය බින් ලාඩන්ගේ මරණයට වඩා විශාල ගනුදෙනුවක්’ යැයි ඔහු කීවේය.

මෙම සාර්ථක මෙහෙයුම ගැන ඇමෙරිකානු ආරක්ෂක ලේකම් මාක් එස්පර් පැවසුවේ අයිඑස්අයිඑල් නායකයා අල්ලා ගැනීම හෝ ඝාතනය කිරීම මෙහෙයුමේ මූලික අරමුණ වූ බවයි.

ජනපති ට්‍රම්ප් මුලින් කියා සිටියේ ඇමරිකානුවන් කිසිවෙකුට තුවාල සිදු වී නොමැති බවයි. එස්පර් පැවසුවේ මෙහෙයුමට සම්බන්ධ වූ සොල්දාදුවන් දෙදෙනෙකුට සුළු තුවාල සිදුවී ඇති නමුත් දැනටමත් රාජකාරියට පැමිණ ඇති බවයි.

ට්‍රම්ප්ගේ ජාතික ආරක්ෂක උපදේශක රොබට් ඕ බ්‍රයන් පැවසුවේ අල්-බැග්ඩඩිගේ දේහය ඉස්ලාමීය නීතියට අනුකූලව කටයුතු කරන බවත් බින් ලාඩන්ගේ දේ මෙන් මුහුදේ වළලනු ඇති බවත්ය.

බී.බී.සී, ද ගර්ඩියන් සහ අල්ජසීරා වාර්තා අසුරිණි. සැකසුම – ටී. විජයකුමාර්

Recommended For You

About the Author: Editor