Made in Italy: ‘ඉතාලි අත්බෑග්ලවලට’ මෙතරම් ආකර්ශනයක් ඇයි ?

මිනිසුන්ට තම බඩු බාහිරාදිය තැනකින් තවත් තැනකට ගෙන යාමට අවශ්‍ය වූ දා සිට ‘බෑගය’ අවශ්‍ය විය. විශේෂයෙන් මෙවලම් – ඔවුන් බෑග් රැගෙන ගොස් ඇත. නිදසුනක් වශයෙන්, උතුරු ඕස්ට්‍රේලියාවේ ප‍්‍රාග් ඓතිහාසික පාෂාණ කලාව, රණශූරයෙකු හා සමාන රූපයක් පෙන්වයි.

 

Image result for italy handbags with woman

අවුරුදු 5,300 ක් වයසැති ඔට්සි අයිස් මෑන් හි මම්මි, බෑගයක්  රැගෙන – ලෙදර් පටියකට සවි කර තිබූ බෑගයක් පැළද සිටියේය – ඔහු දැන් ටයිරෝලියන් ඇල්ප්ස් ලෙස හැඳින්වේ. පුරාණ රෝම සොල්දාදුවන් ලෙදර් හෝ එළු සැඟවුමෙන් සාදන ලද සැට්ල් රැගෙන ගිය අතර එය හරියටම අද සාප්පුවක ඔබට දැකගත හැකි ආකාරයේ මැසෙන්ජර් බෑගයකට සමාන ය. 

සෑම මුල් බෑග්ම දක්ෂ ලෙස අතින් සකස් කර ඇති අතර, එය තවමත් බොහෝ නවීන සුඛෝපභෝගී අත්බෑග් වලට යටත් වේ.

අත්බෑග් ඉතිහාසය හරහා දිවෙන සහ අද කාර්මික ආර්ථිකය තුළ පවා පවතින ප්‍රධාන ශක්තියක් වන්නේ ශිල්පයේ බලයයි. අත්දැකීම් වලින් හෙබි විශේෂඥයින් විසින් සාදන ලද බෑගයක වටිනාකම පිළිබඳ මෙම විශ්වාසය අත්බෑග් ප්‍රායෝගික අවශ්‍යතාවයකට වඩා වැඩි වූ දා සිටම පැවතුනි. 

අද, අත්බෑග් වල මෙම ශිල්පීය වෙළඳාමේ හදවත දශක ගණනාවක් තිස්සේ පැවතුන පරිදි ඉතාලියයි. 

සිසිලියේ පලර්මෝ හි වර්ණවත් වරාය දෙස බලන විට ස්ටුඩියෝ සර්ටා යනු හම් ව්‍යාපාර 4,500 කින් එකකි. ජෝර්ජියා සහ ෆේබියෝ ගයිටා සහෝදර සහෝදරියන් විසින් 2017 දී පිහිටුවන ලද මෙය රටේ නවතම අත්බෑග් සමාගමකි. චිත්‍රාගාරයේ බොහෝ ප්‍රවේශයන් ද නවීන ය. ස්ටුඩියෝ සර්ටාගේ අත්බෑග් ඉතා අලංකාර හා අලංකාර වන අතර එහි පිරිසිදු රේඛා සහ සමකාලීන සෞන්දර්යය ඇතුළත් වේ. ඔවුන්ගේ ව්‍යාපාරික හැඟීම සමානව යාවත්කාලීන වේ.  ඔවුන්ගේ නිෂ්පාදනවල කැපී පෙනෙන දර්ශන, මනෝභාවයෙන් යුත් භූ දර්ශන සහ කාර්මික-චික් අභ්‍යන්තරයට ආදර්ශනය කර ඇති අතර එය ඔවුන්ගේ අලෙවිකරණ උපායමාර්ගයේ එක් ප්‍රධාන අංගයකි. 

නමුත් එම සර්තා විලාසිතාවේ පදනම සාම්ප්‍රදායික ඉතාලි ශිල්පීය හැකියාවන්ය. ඔවුන්ගේ නිර්මාණ සිසිලියානු බෑග් සෑදීම සඳහා භාවිතා කරන සාම්ප්‍රදායික ද්‍රව්‍යයක් වන වියානා පිදුරු, පලර්මෝහි දේශීය ශිල්පීන් විසින් අතින් සාදන ලද අතර ටස්කන් සම් පදම් වලින් ලබාගත් සම් භාවිතා කරයි. 

“ස්ටුඩියෝ සර්ටා උපත ලැබුවේ අපගේ දේශීය ශිල්පීන්ගේ දැනුම භාවිතා කරන බෑග් පමණක් නොව – පුද්ගලයා සහ නිවස සඳහා සමකාලීන නිර්මාණ වස්තු සංවර්ධනය කිරීමේ අදහසින්” යැයි ජෝජියා පවසයි. “ඉතාලි සම්ප්‍රදාය මැහුම් හා ශිල්පීය හැකියාවන්ගෙන් එකකි.”

Image result for italy handbags manufacturing

ඇත්ත වශයෙන්ම, ක්‍රියාවලියේ සෑම පියවරක්ම – සැලසුමේ සිට මූලාකෘති සිට නිෂ්පාදනය දක්වා – අතින් සිදු කෙරේ. ටස්කන් සම් පදම් කිරිමේදී කම්කරුවන් අමු සැඟවුණු පිරිසිදු කර එළවළු මත පදනම් වූ සායම් සහිත යෝධ සම් පදම් බැරලයක දමති – මෙම ක්‍රියාවලිය කාර්මික සම් පදම් කිරීමට වඩා පස් ගුණයකින් වැඩි කාලයක් ගතවන නමුත් බොහෝ විෂ. රසායනික ද්‍රව්‍ය කපා හැරේ.

“වයස්ගත වූ ලක්ෂණය ලබා ගැනීම සඳහා එය අතින් වියළන ලද අතර මුළුමනින්ම අතින් අතුල්ලනු ලැබේ,” ජෝජියා පවසයි.  ප‍්‍රාග් ඓතිහාසික හා ටස්කනි හි මූලාරම්භය ඇති එළවළු සම් පදම් කිරීම එහි උපරිම තේජසින් යුක්ත වන අතර එය සාම්ප්‍රදායික හා පුළුල් ලෙස පිළිගත් තාක්‍ෂණයකි. 

හම් ස්ටුඩියෝ සර්ටා වෙත පැමිණෙන විට, එය ජෝර්ජියාගේ මෝස්තරවලට අනුව වියානා පිදුරු සමඟ කපා මැහුම් කරනු ලැබේ. 

මෙම ශිල්පීය හා සමකාලීන විලාසිතාවේ සම්මිශ්‍රණය ගැනුම්කරුවන් අතර අනුනාද වී තිබේ. සමාගමේ පළමු වසර තුළදී ස්ටුඩියෝ සර්ටා විසින් බෑග් 200 ක් අලෙවි කරන ලදී. දැන් ඔවුන් වසරකට 1,000 ක් විකුණනවා. ඔවුන්ගේ සේවාදායකයින්ගෙන් වැඩි දෙනෙක් ඉතාලිය, ප්‍රංශය සහ එක්සත් රාජධානියේ වෙති. ඉදිරි වසර කිහිපය තුළ ඔවුන් චීනය දක්වා ව්‍යාප්ත කිරීමට බලාපොරොත්තු වේ.

ඉතාලියේ නිෂ්පාදිතය

Related image

ඉතාලිය පුරා, සම් සෑදීමේ සම්ප්‍රදාය කෙතරම් ගැඹුරු මූලයන් ඇතිද යත්, රටේ බොහෝ ප්‍රධාන විලාසිතා නිවාස පවා සම් වලින් ආරම්භ කර ඇත. 

ප්‍රාඩා 1913 දී මිලාන්හි සම් භාණ්ඩ වෙළඳසැලක් ලෙස ආරම්භ විය; ගුචි, 1921 දී ෆ්ලෝරන්ස් හි සම් භාණ්ඩ වෙළඳසැල; ෆෙරාගාමෝ, 1927 දී ෆ්ලෝරන්ස් හි සම් සපත්තු සාප්පුවක්; 1966 දී විසෙන්සා හි සම් භාණ්ඩ වෙළඳසැලක් වන බොටෙගා වෙනෙටා. 1970 ගණන්වලදී, වැලි-පුපුරුවා හරින ලද ජීන්ස් සහ විචිත්‍රවත් වල් මුද්‍රණ සඳහා අද දින ප්‍රසිද්ධියක් උසුලන රොබර්ටෝ කැවාලි පවා මුලින්ම තමාටම නමක් දිනාගත්තේ මුද්‍රණ කටයුතු සඳහා ක්‍රමවේදයක් සොයා ගැනීම සහ පේටන්ට් බලපත්රය ලබා ගැනීමෙනි.

“ඔබ අත්බෑගයේ කතාව ගැන සිතන අතර මීට වසර 100 කට පෙර ගුචි ගැන ඔබ සිතනවා” යැයි ජාත්‍යන්තර බෑග් සහ සම් භාණ්ඩ ප්‍රදර්ශනයේ ප්‍රධාන විධායක රිකාඩෝ බ්‍රැසියාලිනි පවසයි. අපට සම්ප්‍රදායක් ඇත.”

“නමුත් සැබෑ ව්‍යාපාරය පැමිණියේ දෙවන ලෝක යුද්ධයෙන් පසුවයි.”

ඊට පෙර, අත්බෑග් ප්‍රදේශ කිහිපයක නිෂ්පාදනය කරන ලදී: ජර්මනියේ ෆ්‍රැන්ක්ෆර්ට් අවට; ජිනීවා, ස්විට්සර්ලන්තය; පැරීසිය, ප්රංශය; සහ එංගලන්තයේ සමහර කොටස්. නමුත් යුද්ධයෙන් පසු විලාසිතා කාර්මිකකරණයට ලක්වීමත් සමඟම පරිමාණයෙන් නිෂ්පාදන සෑදීමේ අවශ්‍යතාවයක් ඇති විය. එය සිදු කිරීම සඳහා, අවශ්‍ය සියලු සංරචක – රෙදි නිෂ්පාදකයින්ගේ සිට නිර්මාණකරුවන් දක්වා බෙදාහරින්නන් දක්වා – එක තැනක තිබීම වඩාත් සුදුසුය. ඉතාලිය එම ස්ථානය විය.

1960 දශකය වන විට, ඔවුන්ගේ නැගී එන ආර්ථිකයෙන් සහ යුරෝපයේ අනෙකුත් ප්‍රදේශවල නිෂ්පාදිත භාණ්ඩවලට වඩා ඔවුන්ගේ භාණ්ඩ මිළ අඩු නිසා ඉතාලියානුවන් “වෙළඳපොලේ බලවත්ම බලවේගය” බවට පත්ව ඇති බව නිව් යෝර්ක් ටයිම්ස් යුරෝපීය විලාසිතාවේ වාර්තාකරු එලිසබෙත් පැටන් පවසයි.

ඉතාලි සම්ප්‍රදායන් විසින් එය ඉහළ නංවන ලදි – එය අදටත් පවතී. 

“ඉතාලියේ නිෂ්පාදිතය” යනු ලොව බලවත්ම වෙළඳ නාම වලින් එකකි. එයට ගෝලීය වෙළෙදපොළක් ඇත, ”පැටන් පවසයි. “උසස් තත්ත්වයේ ශිල්පීය හැකියාවන් සහ නිර්මාණකරණය පිළිබඳ එම කීර්තිය ඉතාලිය මේ දක්වා සුඛෝපභෝගී නිෂ්පාදනයේ හද ගැස්ම බවට පත් කර තිබේ.”

නමුත් අද කාර්මික ලෝකයේ, එම සම්ප්‍රදාය දිගටම පැවතිය හැකිද?

කාර්මිකකරණය

Related image

“එය නිසැකවම පහසු නැත, නමුත් ශිල්පීය සම්ප්‍රදාය [කාර්මික නිෂ්පාදන සමඟ] ගෝලීය වෙළෙඳපොළ තුළ සහජීවනය ඇති කළ හැකි යැයි අපි සිතීමට කැමැත්තෙමු” යැයි ස්ටුඩියෝ සර්ටා හි ජෝජියා පවසයි. ඇත්ත වශයෙන්ම, ඊ-වාණිජ්‍යය සහ සමාජ ජාලයන් අදහස් කරන්නේ ශිල්පීන්ට කෙලින්ම පාරිභෝගිකයින්ට විකිණීම, සාම්ප්‍රදායික වීථි බෙදාහැරීම සහ නැවත විකිණීමේ පිරිවැය අඩු වීදි සාප්පු හරහා අඩු කිරීම ය. 

අන්තර්ජාලය යන්නෙන් අදහස් කරන්නේ වෙළඳ නාමයකට තම පාරිභෝගිකයින්ට කෙලින්ම සන්නිවේදනය කළ හැකි බවයි – සහ එක් ඉන්ස්ටග්‍රෑම් පෝස්ට් එකකට වඩා අඩු කාලයකදී, “ශිල්පීය නිෂ්පාදන සඳහා පමණක් ලබා දිය හැකි දේ: ප්‍රසම්පාදනයේ සිට සමස්ත නිෂ්පාදන දාමය පිටුපස ඇති මනුෂ්‍යත්වය පිළිබඳ කතාවක් පැවසිය හැකිය. අමුද්‍රව්‍ය, නිෂ්පාදනයේ සාක්ෂාත් කර ගැනීම සඳහා ”, ජෝජියා පවසයි.

විශාල පරිමාණයකින්, ඉතාලියේ ජාතික සම් භාණ්ඩ භාණ්ඩ සංගමය වන ඇසොපෙලෙට්ටියරි සඳහා එකතු කරන ලද පර්යේෂණයන් ඉතාලි කර්මාන්තය පිළිබඳ සංකීර්ණ චිත්‍රයක් චිත්‍රණය කරයි. යුරෝපයේ විශාලතම සම් භාණ්ඩ අපනයනකරුවා ඉතාලිය වන අතර එයින් 2018 පළමු මාස ​​10 තුළ පමණක් ඩොලර් බිලියන 6.8 ක් (ඩොලර් බිලියන 6 ක්) විකුණනු ලැබේ. එම කාලය තුළම ඩොලර් බිලියන 5.7 ක් (ඩොලර් බිලියන 5 ක්) සම් භාණ්ඩ අපනයනය කළ ප්‍රංශය, යුරෝපා සංගමයට ආසන්න වන එකම රටයි. ඉතාලියේ කර්මාන්තය ද වර්ධනය වෙමින් පවතී: 2017 සිට 2018 දක්වා ඉතාලියේ සම් අපනයනය 10.3% කින් ඉහළ ගොස් තිබේ. බහුතරය අත්බෑග් වන අතර ඒවා ඉතාලියේ සම් අපනයනයෙන් 60% කට වඩා වැඩි අගයක් ගනී. 

නමුත් එම වර්ධනය ඒකාකාරව ව්‍යාප්ත නොවීය – විකුණුම් වර්ධනය වන අතර ව්‍යාපාර ගණන පහත වැටුණි. ඉතාලියේ සම් භාණ්ඩ සමාගම් 45 ක් අක්‍රිය වී ඇති අතර එය පෙර වසරට වඩා 1% ක අඩුවීමකි. මේ අතර, වඩාත්ම වර්ධනය වී ඇත්තේ සාම්ප්‍රදායික සම් වලින් සාදන ලද බෑග්වල නොව ප්ලාස්ටික්, රෙදි හෝ පිදුරු වැනි විකල්ප ද්‍රව්‍ය වලින් සාදන ලද ඒවාය. 2017 ට සාපේක්ෂව සම් අත්බෑග් අපනයන වටිනාකම 6.2% කින් ඉහළ ගිය අතර ආදේශක ද්‍රව්‍ය වලින් සාදන ලද බෑග් අපනයනය 19.4% කින් ඉහළ ගොස් තිබේ. 

ඉතාලියේ ශ්‍රම බලකාය ද වයස්ගත වෙමින් පවතී. “ඉතාලියේ ඊළඟ පරම්පරාව ඔවුන්ගේ දෙමව්පියන්ගේ සහ ආච්චිලා සීයලාගේ බොහෝ ශිල්ප ඉගෙනීමට උනන්දුවක් දක්වන බව ඔප්පු නොකරයි” යනුවෙන් පැටන් පවසයි. 

“ඉතින්, සුඛෝපභෝගී වෙළඳ නාම සහ ශිල්පීන් සඳහා විශාල කාර්යයක් වන්නේ, බොහෝ දෙනෙකුට නගරවලට ගොස් පරිගණක වැඩ කිරීමට අවශ්‍ය වූ විට, රට වෙනුවෙන් මෙම කීර්තිය පවත්වා ගැනීම සහ මෙම කුසලතා ඉගෙන ගැනීම සඳහා වටිනා යමක් ඇති බව අපි තරුණයින්ට ඒත්තු ගන්වන්නේ කෙසේද?”

මෙම සියලු අභියෝගයන්ට යටින්, ඇත්ත වශයෙන්ම, ශිල්පයේ ආර්ථික යථාර්ථය නම්: අතින් බෑග් සෑදීම කර්මාන්ත ශාලාවකට වඩා වෙහෙසකාරී හා මිල අධිකය. 

බ්‍රැකියලිනි පවා පිළිගන්නේ මෙම පීඩනවලින් සමහරක් විනාශ වන බවයි.

ඉතාලියේ අත්බෑග් කර්මාන්තය ගැන බ්‍රැකියලිනි පවසන්නේ “එය වඩාත් කාර්මිකකරණයට ලක්ව ඇති අතර අඩු ශිල්පීය හැකියාවක් ඇත. “එක් අතකින්, ගෝලීයකරණය යනු එයයි: කුඩා දේ අතුරුදහන් වී විශාල ලෙස පවරා ගනී.”

එහෙත්, ඔහු පෙන්වා දෙන්නේ, “එය ඉතාලි කතාවක් නොවේ – එය ලෝක කතාවකි.”

ඉල්ලුම

එසේ වුවද, ඕනෑම වේලාවක ඉතාලියේ අත්බෑග් කර්මාන්තයෙන් ශිල්පීය හැකියාවන් අතුරුදහන් නොවනු ඇත. 

ඒවායින් සමහරක් ඉතාලියේ විශාල වෙළඳ නාම වලට ස්තූතිවන්ත වන අතර ඔවුන්ගෙන් බොහෝ දෙනෙක් තම ලාභ ආන්තිකය ඉහළ මට්ටමක තබා ගැනීම සඳහා අත්බෑග් සහ උපාංග මත යැපෙති: ඩෙලොයිට්ගේ එක් වාර්තාවකින් හෙළි වූයේ  සුවඳ විලවුන් සහ වේශ නිරූපණය හැරුණු කොට අත්බෑග් සහ උපාංග සුඛෝපභෝගී වෙළඳපොලේ වේගයෙන් වර්ධනය වන කොටස බවයි. මෙම වෙළඳ නාමයන්ම “එය” බෑගය පිළිබඳ සංකල්පය ජනප්‍රිය කර තිබීම පුදුමයක් නොවේ. 

1950 දශකයේ දී, චැනල් වැනි ප්‍රධාන විලාසිතා මන්දිර වර්තමානයේ නිරූපිත බෙස්පෝක් අත්බෑග් සෑදීමට පටන් ගත්හ. 1980 සහ 1990 දශකය වන තුරුම මෙම ප්‍රවණතාව පුපුරා ගියේ නැත. 1980 ගණන්වලදී හර්මීස් විසින් බර්කින් බෑගය සහ ප්‍රඩා එහි නයිලෝන් බැක්පැක් හඳුන්වා දුන්නේය. 1990 දශකයේ දී ෆෙන්ඩි බගුට්, ක්‍රිස්ටියන් ඩයර් ආර්යාව ඩයර්, බැලෙන්ෂියාගාගේ නගරය සහ ගුචිගේ ජැකී බෑගය නැවත ආරම්භ විය. වෙනත් ප්‍රවණතා හා සසඳන විට, මෙම “එය” බෑග් වල වටිනාකම් දරා ඇත: 2017 දී, හර්මීස් බර්කින් බෑගයක් වෙන්දේසියේ දී HKD2.9 (ඩොලර් 284,000) කට අලෙවි විය. 

Image result for italy handbags

නමුත් බොහෝ ලේබල් හඳුනාගෙන ඇත්තේ එය පාරිභෝගිකයින්ට වැදගත් වන වෙළඳ නාමයක් පමණක් නොව ශිල්පීය හැකියාවන්ය. ඇත්ත වශයෙන්ම, සමහර අවස්ථාවලදී මිනිසුන්ට අවශ්‍ය වන්නේ “එය” බෑගයට වඩා වැඩි යමක්. “සැබවින්ම ධනවත්, සැබෑ කෝටිපතියන්, ඔවුන් බහුලව සිටින නිසා එල්වී ලුවී වුටන් හෝ ගුචි මිලදී ගැනීමට ඔවුන්ට අවශ්‍ය නොවනු ඇත” යැයි චීන වෙළඳපොළ පර්යේෂණ සමූහයේ කළමණාකාර අධ්‍යක්ෂ ෂෝන් රයින් 2012 දී සීඑන්බීසී වෙත පැවසීය.  “ධනවතුන් ධනවත් වෙමින් සිටින අතර ඔවුන්ට අවශ්‍ය වන්නේ සුවිශේෂී බව සහ ස්වයං-තෘප්තියයි.”

නිෂ්පාදන කිහිපයක් අතින් සාදන ලද හෝ බෙස්පෝක් වලට වඩා සුවිශේෂී වේ.

එහි ප‍්‍රතිඵලයක් වශයෙන්, සමහර ප්‍රධාන විලාසිතා ආයතන ඉතාලියේ නිෂ්පාදන පාසල් සඳහා ආයෝජනය කරන්නේ නව පරපුර පුහුණු කිරීම සඳහා ය. වැඩිවන ඉල්ලුමට සරිලන සේ මෙය කළ හැකි අවශ්‍යතාවයකි. වටිනාකම අනුව, ඉතාලි සම් භාණ්ඩ විශාලතම ආනයනය කරන්නන් වන්නේ ස්විට්සර්ලන්තයයි (පසුව බොහෝ නිෂ්පාදන වෙනත් රටවලට නැව්ගත කරන ජාත්‍යන්තර කේන්ද්‍රස්ථානයකි), ප්‍රංශය සහ එක්සත් ජනපදය – හොංකොං, දකුණු කොරියාව සහ ජපානය. 

චීනය නවවන ස්ථානයේ සිටී. නමුත් ඉතාලි සම් භාණ්ඩ සඳහා එහි ඉල්ලුම සියල්ලටම වඩා වේගයෙන් වර්ධනය වේ. මෙම නිෂ්පාදන සඳහා රටේ වෙළඳපල වටිනාකම 21.3% කින් සහ ප්‍රමාණයෙන් වසරින් වසර 18.8% කින් ඉහළ ගොස් තිබේ. දැනටමත්, ලොව පුරා සුඛෝපභෝගී භාණ්ඩ සඳහා ලෝකයේ දෙවන විශාලතම වෙළඳපොලයි.

නමුත් ආසියාවේ ඉල්ලුමේ කේන්ද්‍රයේ උත්ප්‍රාසය පවතී: ඉතාලි අත්බෑග් සඳහා ඇති රුචිය නොතකා, එය තමන්ගේම අසාමාන්‍ය සංඛ්‍යාවක් නිෂ්පාදනය කරයි. වෙනස? ආසියාවේ විශාල වශයෙන් නිෂ්පාදනය කිරීමට නැඹුරු වන අතර වඩා දැරිය හැකි මිලකට ඒවා අලෙවි වේ.

ඇත්ත වශයෙන්ම, ආසියානු අත්බෑග් බොහෝමයක් ඇත, එවැනි පොළඹවන මිල ගණන් වලට, ඉතාලියානුවන් පවා ඒවා මිලදී ගනී – ඒවායින් බොහොමයක්. 2018 ජනවාරි සිට ඔක්තෝබර් දක්වා සම් භාණ්ඩ කිලෝග්‍රෑම් මිලියන 123 ක් විදේශයන්ගෙන් ඉතාලියට ඇතුළු විය. 60% ක් පමණ චීනයෙන්. 

වටිනාකම අනුව, මෙම භාණ්ඩ ඉතාලිය යවන දෙයට සාපේක්ෂව ඉහළ මට්ටමක පවතී. ආනයනවල සාමාන්‍ය මිල කිලෝග්‍රෑමයකට ඩොලර් 21.42 (ඩොලර් 18.74) ක් විය; ඉතාලියේ පිටතට යන භාණ්ඩවල මිල කිලෝග්‍රෑමයකට ඩොලර් 134.19 (ඩොලර් 117.37) කි. කෙසේ වෙතත්, මෙම ආනයනවල පහසුව සහ පිරිවැය ඉතාලියේ අත්බෑග් නිෂ්පාදකයින්ට තවත් අභියෝගයකි.

Related image

“ගෝලීයකරණය සැබවින්ම සාම්ප්‍රදායික ඉතාලි වෙළඳපොළට පීඩනය යෙදී ඇත. විශේෂයෙන් නැගෙනහිර යුරෝපය මෙන් ලාභ විදේශීය ශ්‍රමයේ වැඩිවීම ඉන්දියාව, බංග්ලාදේශය, චීනය, වියට්නාමය. එය සුඛෝපභෝගී වෙළඳ නාම ඇතුළු බොහෝ සමාගම් විදේශගත වීමට පොළඹවා ඇත, ”පැටන් පවසයි. “සුඛෝපභෝගීත්වය තවමත් ඉතාලියට විශාල ගනුදෙනුවක් – එය දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයෙන් 5% ක් වන අතර මිලියන භාගයක ජනතාවක් සේවය කරයි – නමුත් මෙම වෙනස්කම් ඇත්ත වශයෙන්ම රට කෙරෙහි විශාල පීඩනයක් ඇති කර තිබේ.”

කෙසේවෙතත්, සුඛෝපභෝගී අත්බෑගයේ බලය ඕනෑම වේලාවක පහව යනු ඇතැයි සිතිය නොහැක. එහි අදින්නෙහි කොටසක් වන්නේ එය ක්‍රියාකාරිත්වය සමඟ තත්වය ඒකාබද්ධ කරන ආකාරයයි. “නිසැකවම, අත්බෑගයට උපයෝගීතාවයක් ඇත. එයට අරමුණක් ඇත. අප සැවොම දුරකථන හා පසුම්බි A සිට B දක්වා ගෙන යා යුතුය. නමුත් එය මුදල් සඳහාද වටිනාකමක් ඇත, ”පැටන් පවසයි. රාත්තල් දහසක් යනු බෑගයක් සඳහා වැය කිරීමට විශාල මුදලකි. නමුත් එය සෑම දෙයක්ම සමඟ ගොස් ඊළඟ අවුරුදු 10 සඳහා ඔබ එය අඳින්නේ නම් – එම උරුමයේ හෝ වෙළඳ නාමයේ හෝ සංස්කෘතියේ කොටසක් ඔබ සතුව ඇති බව ඔබට හැඟේ. ” 

සමහර ඇඳුම් රටා මෙන් නොව, අත්බෑගයක් යනු සියලු හැඩයන්, ප්‍රමාණයන් සහ වයස් කාණ්ඩවල පුද්ගලයින්ට ආයාචනා කළ හැකි දෙයකි. “අවසානයේදී, ඔබ කුමන ප්‍රමාණයකද, කුමන හැඩයක්ද යන්න ගැටළුවක් නොවේ. ඕනෑම කාන්තාවකට අත්බෑගයක් තබා ගත හැකිය. “ස්වර්ණාභරණ මෙන්, බොහෝ මිනිසුන් සඳහා සුඛෝපභෝගී අත්බෑගයක් ඔවුන්ගේ ජීවිතයේ මොහොතක් සමඟ සම්බන්ධ වේ – සංවත්සරයක් හෝ වැඩ චෙක්පතක්. ඒක තමයි මෙතරම් බලවත් වෙන්නේ. ” 

අතින් සාදන ලද බෑග් සහ ඒවායේ මහා පරිමාණයෙන් නිපදවන සගයන් අතර මිල පරතරය වඩ වඩාත් විශාල වන අතරම, අන් කවරදාටත් වඩා අද්විතීය නිෂ්පාදනයක් හිමි කර ගැනීමේ වටිනාකම මිනිසුන් වැඩි වැඩියෙන් දකී. 

අත්බෑගයක් ආයෝජනය කිරීම වටී යැයි අප දකින තාක් කල් – සහ ඉහළ පෙළේ වෙළඳ නාම සහ ගනුදෙනුකරුවන්, සුඛෝපභෝගී නිෂ්පාදනයේ හදවත හා ආත්මය ලෙස ශිල්පීය හැකියාවන් දිගටම දකිනු ඇත – අපගේ මුතුන් මිත්තන් මෙන් අපිත් අපේ බඩු බාහිරාදිය ශිල්පීය, අතින් සාදන ලද බෑග්වල ඉදිරි කාලය සඳහා රැගෙන යාම.

Related image

text by bbc

Recommended For You

About the Author: Editor