තෙවන වරටත් Springboks ‘රග්බි ලෝක කුසලානයේ’ පහස විදී

එංගලන්තය පරදා තෙවැනි වරටත් රග්බි ලෝක ශූරතාව තමන් සතු කර ගැනීමට දකුණු අප්‍රිකාව Springboks  අද (02) සමත් වුණා. ජපානයේ යොකොහොමාහිදි රග්බි ලෝක කුසලාන අවසන් මහා තරගය පැවැත් වුණා. 12/6 ක් සහ 31/2ක් ලෙස ලකුණ සටහන දැක්වුණා.

ජයග්‍රාහී දකුණු අප්‍රිකාව Springboks වෙනුවෙන් මකසෝලේ ම්පිපි හා චෙල්සින් කොල්බි උත්සාහක දිනුම් එක බැගින් වාර්තා කළ අතර එහි ප්‍රවර්තන ද්විත්වය හා දඬුවම් පහර 6ක් සාර්ථක කර ගැනීමට හැන්ඩ්‍රේ පොලාඩ් සමත් වුණා. එංගලන්තය වෙනුවෙන් ඕවන් ෆැරල් දඬුවම් පහර 4ක් සාර්ථක කර ගත්තා.

තරගයේ වීරයා – හැන්ඩ්‍රේ පොලාර්ඩ්  Handre Pollard (දකුණු අප්‍රිකාව)

එංගලන්ත ප්‍රධාන පුහුණුකරු එඩී ජෝන්ස් England head coach Eddie Jones –

විශේෂයෙන් පළමු මිනිත්තු 50 තුළදී අප පොරබැදීමේදී ආධිපත්‍යය දැරැවා. ඔබ දැඩි දඬුවම් පහරක් සහිත ක්‍රීඩාවක යෙදී සිටින විට, ඕනෑම ආකාරයක වාසියක් ලබා ගැනීම දුෂ්කර යි. අපට අවශ්‍ය වූයේ අපි පහර දුන් ආකාරය පිළිබඳ තව ටිකක් නිවැරදිව දැන ගැනීමයි. අපි එය ටික වේලාවක් කළා. නැවත ක්‍රීඩාවට අවතීර්ණ වුණා. නමුත් අවසානයේදී පරාජයට පත් වුණා. අද බිඳවැටීමේදී ඔවුන් අපට වඩා හොඳයි. එය රග්බි ක්‍රීඩාවේ විශිෂ්ටතම දෙයක්. එක් දිනක් ඔබ ලෝකයේ හොඳම කණ්ඩායම වන අතර ඊළඟ කණ්ඩායම ඔබව පරාජයට පත් කරනවා. ක‍්‍රීඩාවේ ස්වභාවය එයයි’

දකුණු අප්‍රිකානු පුහුණුකරු රාසි ඉරැස්මස්: South Africa coach Rassie Erasmus:

“එය අමුතුයි, මීට වසර දෙකකට පෙර අපට එය යථාර්ථවාදීව කළ හැකි යැයි මම නොසිතුවෙමි , නමුත් මාස හයකට පෙර ආරම්භ වූ අතර සති හතරකට පෙර මම ඇත්තටම එසේ කළෙමි. ක්‍රීඩකයන් සහ මගේ රට ගැන මම ආඩම්බර වෙමි. අපි එකට සිටින්න, අපි එය සැබවින්ම විශ්වාස කළ අතර දකුණු අප්‍රිකාව වීම ගැන මම ආඩම්බර වෙමි. රට යම් යම් නරක කාලයන් පසුකර ඇති අතර, පසුගිය වසර දෙක තුළ අපට ඇති නමුත් අපගේ අභියෝගය වන්නේ ඉදිරි වසර හය හෝ හත සඳහා දකුණු අප්‍රිකානු රග්බි ක්‍රීඩාව ශක්තිමත් කිරීමයි. මම මෙය මගේ මෙහෙවර බවට පත් කර එය නිවැරදි මාර්ගයට ගෙන යාම සඳහා උල්පතක් බවට පත් කරමි.”

දකුණු අප්‍රිකාව මීට පෙර 1995 සහ 2007 යන වර්ෂවලදීද රග්බි ලෝක ශූරතාව දිනාගෙන තිබෙනවා.

  • දකුණු අප්‍රිකාව අවස්ථා තුනකදී වෙබ් එලිස් කුසලානය ඔසවා ඇත, කිසිදු පාර්ශ්වයක් රග්බි ලෝක කුසලානය වැඩි වාර ගණනක් දිනා නැත.
  • ලෝක කුසලාන අවසන් මහා තරඟයේදී 100% ක ජයග්‍රාහී අනුපාතයක් හිමි එකම කණ්ඩායම දකුණු අප්‍රිකාවයි.
  • 1999 දී ප්‍රංශයට එරෙහිව ඕස්ට්‍රේලියාව ලකුණු 23 ක ජයක් ලැබීමෙන් පසුව දකුණු අප්‍රිකාවේ ලකුණු 20 ක ජයග්‍රහණය අවසන් මහා තරඟයේ ඒකාබද්ධ දෙවන විශාලතම අවස්ථාව වේ. නවසීලන්තය ද 1987 දී ලකුණු 20 කින් ජයග්‍රහණය කළේය.
  • ස්ප්‍රිංබොක්ස් එංගලන්තයට එරෙහිව උත්සාහක දිනුම් 2 ක් වාර්තා කළ අතර, ඔවුන් අවසන් තරඟයකදී උත්සාහක දිනුමක් පසු කළ පළමු අවස්ථාව මෙය වන අතර, ඔවුන් තවමත් මෙම අවස්ථාවෙහිදී උත්සාහයක් භාරගෙන නොමැත.
  • එංගලන්තය අවස්ථා තුනකදී රග්බි ලෝක කුසලාන අවසන් මහා තරගය පරාජයට පත්ව ඇති අතර, මෙම අදියරේදී කිසිදු පාර්ශවයක් බොහෝ විට පරාජයට පත්වී නොමැත.
  • මෙම තරඟයේදී ඕවන් ෆැරල් ලකුණු 12 ක් ලබා ගනිමින් රග්බි ලෝක කුසලාන තරගාවලියේදී ලකුණු 100 පසුකරමින් ජොනී විල්කින්සන් (277) ට පසුව එංගලන්තය වෙනුවෙන් එම සන්ධිස්ථානය කරා ළඟා වූ දෙවන ක්‍රීඩකයා වේ.
  • බිලී වුනිපෝලා දකුණු අප්‍රිකාවට එරෙහිව ලකුණු 19 ක් ලබා ගත් අතර, තරඟයේ වැඩිම හා ලෝක කුසලාන අවසන් තරඟයකදී ඕනෑම ක්‍රීඩකයෙකු විසින් වැඩිම ලකුණු සංඛ්‍යාවක් ලබා ගත් අතර එය 2015 දී ඊශ්‍රායල් ෆෝලාගේ ලකුණු 16 ඉක්මවා ගියේය.
  • මාරෝ ඉටොජේ දකුණු අප්‍රිකාවට එරෙහිව සටන් 16 ක් සිදු කළ අතර අවසන් තරඟයේදී රිචී මැකෝ (2011 දී 18) හා ජොනී විල්කින්සන් (2003 දී 16) සමග සමස්ථ දෙවන ස්ථානයට පත්විය.
  • මේ වසරේ ලෝක කුසලාන තරගාවලියේදී තරග 6 කදී උත්සාහක දිනුම් 6 ක් ඇතුළුව දකුණු අප්‍රිකාව වෙනුවෙන් ටෙස්ට් තරග 14 කදී මකසෝල් මාපිම්පි සිය 14 වැනි උත්සාහක දිනුම වාර්තා කළේය.

BY BBC

Recommended For You

About the Author: Editor