ඔබේ ඇස් යට ‘අඳුරු ලප’ ඉවත් කරන්නේ කෙසේද ?

අඳුරු කව වලට ප්රතිකාර කිරීම

‘ඇස්’ තරුණියන්ට පමණක් නොව කාන්තාවන්ට පවා ආභරණයක්. ලස්සන ඇස් දෙකක් ඇති විට ලැබෙන ආකර්ෂණය නිමක් නැති බවයි ඔ්නෑම කෙනෙක් කියන්නේ. ඒත් ඇස් රැක ගැනීම අප හිතන තරම් පහසු දෙයක් නොවෙයි.

විශේෂයෙන් ඇස්වල ලස්සනට බාධා කරන ‘ඇස් යට අදුරු පැහැ ලප’ dark circles under the eyes ඇති වීම ගැන තරුණියන්ට ඇත්තේ දැඩි කණස්සල්ලක්. ඇස් යට ප්‍රදේශයේ සම අඳුරු වීම මගින් අඳුරු රවුම් හටගන්නේ සමේ තුනී හා සියුම් ස්ථරයට රුධිරය හා රුධිර නාල වෙනත් ඕනෑම තැනකට වඩා පැහැදිලිව පෙන්වීමට හැකි වූ විට බවයි වෛද්‍ය විශේෂඥයින් පෙන්වා දෙන්නේ.

1 අඳුරු ලප වලට හේතුව කුමක්ද ?
2 අඳුරු ලප ඉවත් කිරීමට නින්දට උපකාරී වේ
3 අඳුරු ලප සඳහා සීතල සම්පීඩනයක් භාවිතා කරන්න
4 පොල්තෙල් හෝ ග්‍රැපීස්ඩ් තෙල් අඳුරු ලප සුව කිරීමට උපකාරී වේ
5 අමු තක්කාලි හෝ පිපිඤඤා පෙති අතුල්ලමින් අඳුරු ලප ඉවත් කළ හැකිය
6 රෝස්වෝටර් හෝ ලෙමන් යුෂ අඳුරු ලප ඉවත් කිරීමට භාවිත කළ හැකිය
7 අක්ෂි ව්‍යායාම අඳුරු ලප වළක්වා ගැනීම සඳහා උපකාරී වේ
8 අඳුරු ලප පිළිබඳ නිතර අසනු ලබන ප්‍රශ්න

අඳුරු කව වලට හේතුව කුමක්ද?

අඳුරු කව වලට හේතු

‘පැන්ඩා ඇස් ’ called panda eyes ලෙස බොහෝ විට හැඳින්වෙන අඳුරු / කලු ලප බොහෝ විට දම්-නිල්ල දුඹුරු හෝ තද රතු පැහැයෙන් යුක්ත වන අතර එය සමේ වර්ණය හා පාරභාසක ප්‍රමාණය අනුව වෙනස් වේ. අඳුරු ලප ඇතිවන්නේ විවිධ හේතු නිසා ය. මූලික වන්නේ නින්ද නොමැතිකමයි. නින්ද නොමැතිකම නිසා රුධිර වාහිනී සම්බන්ධ වීමට ඉඩ ඇති අතර අඳුරු කව වඩාත් කැපී පෙනේ\ වෙනත් සාධක ද ​​ඒ හා සමාන බලපෑමක් ඇති කරයි. මේවාට තෙහෙට්ටුව, පරිගණක භාවිතය, ආතතිය, නුසුදුසු ආහාර වේලක් සහ ව්‍යායාම නොමැතිකම හේතුවෙන් ඇස්වලට ඇති වන පීඩනය, සමහර අවස්ථාවල නිසි ආරක්ෂාවක් නොමැතිව හිරු එළියට නිරාවරණය වීම ද අඳුරු ලප හේතු විය හැකියත

හිතකර උපදෙස් : අඳුරු ලප ඇතිවන්නේ නින්ද නොමැතිකම, තෙහෙට්ටුව, ආතතිය සහ හිරු එළියට නිරාවරණය වීමෙනි.

අඳුරු කව ඉවත් කිරීමට නින්දට හැකි වේ

අඳුරු කව ඉවත් කිරීමට නින්දට හැකි වේ

‘රූපලාවණ්‍ය නින්ද’ මිථ්‍යාවක් නොවේ. සම ප්‍රවීණයන් සෑම රාත්‍රියකම පැය අටක් නිදා ගැනීමට උපදෙස් දීමට හේතුවක් තිබේ. එහි අනෙකුත් ප්‍රතිලාභවලට අමතරවල අඳුරු ලප වළක්වා ගැනීමට ඇති සරලම පිළියම මෙයයි. ඔබ නිදාගන්නා විට ඔබේ සම යථා තත්වයට පත් වන අතර එය සෞඛ්‍ය සම්පන්න සහ ශක්තිමත් වේ. සියුම් යටි පතුල් ද ඒ ආකාරයෙන්ම ප්‍රයෝජන ලබයි. ඇස් අවට ප්‍රදේශය ලිහිල් වේ. ඇස් වසා ඇති විට සහ නොපැහැදිලි වන විට සහ අඳුරු ලප සමඟ සිහින් රේඛා සහ රැළි ඇතිවීම වැළැක්වීමටද ඔබට උදව් කළ හැකිය. රාත්‍රී 10 වන විට නින්දට ගොස් උදෑසන 6 ට අවදි වන්න. ඒ ඔබේ සම සම අලුත්වැඩියා කරන ප්‍රශස්ත පැය ඒවා බැවිනි. මෘදු කොට්ට අඳුරු ලප ඇතිවීම වළක්වන බැවින් හැකිතාක් සුදුමැලි කොට්ට මත නිදාගන්න. ගැඹුරු, අඛණ්ඩ නින්දක් ලබා ගැනීමට වග බලා ගන්න. මන්ද නින්දේ ගුණාත්මකභාවය මඟින් ඔබට අවිනිශ්චිත අඳුරු ලප වළක්වා ගැනීමට සහ ප්‍රතිකාර කිරීමට කොපමණ ප්‍රමාණයක් කළ හැකිද යන්න තීරණය වන නිසාය.

හිතකර උපදෙස් : සෑම රාත්‍රියකම අවම වශයෙන් පැය 7-8 අතර කාලයක් නිදා ගැනීමෙන් අඳුරු ලප ඇතිවීම සමනය කළ හැකිය.

අඳුරු ලප සඳහා සීතල සම්පීඩනයක් භාවිතා කරන්න

අඳුරු කව සඳහා සීතල සම්පීඩනය

අප කලින් සඳහන් කළ පරිදි අඳුරු ලප ඇති වන්නේ රුධිරය හා රුධිර නාල දෘශ්‍යමාන වන විට ය. මෙය සිදුවීමට එක් හේතුවක් වන්නේ රුධිර නාල වෙනදාට වඩා වැඩියෙන් යෙදීමයි. මෙයට එරෙහිව සටන් කිරීම සඳහා සීතල සම්පීඩනයක් භාවිතා කිරීම වඩාත් සුදුසුය. එය යටින් ඇති රුධිර නාල හැකිලී යන අතර සම මත ඇති සිදුරු වසා දමයි. ඔබට අවශ්‍ය වන්නේ අයිස් ටිකක් හෝ (පෙයාර්ස් වැනි ශීත කළ ඕනෑම දෙයක්) එය ඔතා තැබීමට රෙදි සෝදන රෙදි කැබැල්ලක් පමණය.. විකල්පයක් ලෙස ඔබට අයිස් නොමැති නම් හෝ එය භාවිත කළ නොහැකි නම්, සීතල වතුරෙන් තුවායක් තෙත් කරන්න. මිනිත්තු 15ක් ශීතකරණය තුළ තබන්න. ඉන්පසු එය පිටතට ගෙන වහාම භාවිතා කරන්න. වැතිරී ඔබේ ඇස් වසාගෙන විනාඩි 15-20 අතර කාලයක් සම්පීඩනය තබන්න. අඳුරු ලප අතුරුදහන් වන තෙක් ඔබට මෙය දිනකට දෙවරක් දක්වා භාවිතා කළ හැකිය. තවදුරටත් අඳුරු ලප ඇතිවීම වැළැක්වීම සඳහා සෑම දින 3-4 කට වරක් එය දිගටම භාවිතා කරන්න.

හිතකර උපදෙස් : අඳුරු ලප වලින් මිදීමට දිනකට දෙවරක් සීතල සම්පීඩනයක් භාවිතා කරන්න.

පොල්තෙල් හෝ ග්‍රැපීස්ඩ් තෙල් අඳුරු ලප සුව කිරීමට උපකාරී වේ

අඳුරු කව සඳහා පොල්තෙල් හෝ මිදි තෙල්

පොල්තෙල් යනු හිසකෙස් වැටීමේ සිට බෙදීම් සහ වියළි සම දක්වා ඕනෑම දෙයකට ආශ්චර්යමත් ප්‍රතිකාරයක් බව අපි දනිමු. කෙසේ වෙතත්, එය තවත් ඉතා ඵලදායී භාවිතයක් ඇත. ඒවා අවිනිශ්චිත අඳුරු ලප ඉවත් කිරීම විශිෂ්ටය. පොල්තෙල් ඇස් යටින් ඇති සියුම් සමේ බාධකය ශක්තිමත් කරන අතර රුධිර නාල වල පෙනුම අඩු කරයි. එය දැවිල්ල අඩු කරයි. පහත ස්ථරයට විනිවිද යයි.

සුව කිරීමේ ගුණාංග රාශියක් ඇති බැවින් පොල්තෙල් සමඟ සුදුමැලි වීම වැනි අනෙකුත් අවිනිශ්චිත ගැටළු වලටද විසඳුම් ලැබේ. ඇසට යටින් එය භාවිතා කරන විටල ඔබ වැඩිපුර වර්ජින් පොල්තෙල් virgin coconut oil, භාවිතා කරන බවට වග බලා ගන්න. එය වඩාත් සීතල හා සම්පීඩිත වේ. ග්‍රැපීස්ඩ් Grapeseed oilතෙල් අඳුරු කව වළක්වා ගැනීමට සහ ප්‍රතිකාර කිරීමට තවත් පුදුම ප්‍රතිකාරයකි. එය සිදුරු වළක්වා නොගෙන සම තද කරයි. එය විටමින් ඊ වලින් පොහොසත් වන අතර එය සමට පෝෂණය වන අවසාන මොයිස්චරයිසර් වේ.

අමු තක්කාලි හෝ පිපිඤ්ඤා පෙති අතුල්ලමින් අඳුරු ලප සැහැල්ලු කළ හැකිය

අඳුරු රවුම් සඳහා අමු තක්කාලි හෝ පිපි umber ් umber ා

තක්කාලි සහ පිපිඤ්ඤා වැනි නැවුම් එළවළු ආහාරයට ගැනීම වැදගත්ය. අක්ෂි අඳුරු ලපවලට ප්‍රතිකාර කිරීමට සහ සුව කිරීමටද ඒවා විශිෂ්ටය. මෙම අමුද්‍රව්‍ය දෙකම ස්වාභාවික සම වැඩි දියුණු කරන අතර පෝෂ්‍ය පදාර්ථ රාශියක් ඇත. තක්කාලිවලට අමතරවල හෘද වාහිනී ප්‍රතිලාභ සහිත සංඝටකයක් වන ලයිකොපීන් ඇති අතර එය අක්ෂි ප්‍රදේශය යටතේ රුධිර නාල ස්ථාවර කිරීමට උපකාරී වේ. සම මෘදු කිරීමටද ඒවා උපකාරී වේ. අනෙක් අතට පිපිචඤ්ඤා ස්වාභාවික ඇස්ට්‍රිජන්ට් වන අතර සමේ ආලෝකකරණ ප්‍රතිලාභද ඇත.

හිතකර උපදෙස්: අඳුරු ලප වලට පිළියමක් ලෙස සෑම දිනකම තක්කාලි හෝ පිපිඤ්ඤා පෙති ඔබේ ඇස් මත තබා ගන්න

රෝස්වෝටර් හෝ ලෙමන් යුෂ අඳුරු ලප වලින් ඉවත් වීමට උපකාරී වේ

අඳුරු කව සඳහා රෝස්වෝටර් හෝ ලෙමන් යුෂ

රෝස්වෝටර් අවසාන ටෝනර් ලෙස සැලකීමට හේතුවක් තිබේ. එය ක්ෂණික පික්-මී-අප් එකක් වන අතර ඇස් යට වෙහෙසට පත් සම නැවත පණගන්වයි. ඉහළ ගොස් ජලය භාවිතා කළ හැකි පැල්ලම් ඇතිවීමට අඩු, තද හා සම තව තවත් ශක්තිමත් වෙනවා. ප්‍රශස්ථ බලපෑමක් සඳහා, කපු පුළුන් කැබැල්ලකට කුඩා ප්‍රමාණයක් ඉසින්න හෝ තවරා ඇස මත තබන්න. සමාන ප‍්‍රතිඵල සඳහා ඔබට ලෙමන් යුෂ භාවිතා කළ හැකිය. නමුත් එය ඔබේ ඇසට නොතබන්න. ඒ වෙනුවට ලෙමන් යුෂවල පොඟවා ඇති කපු පුළුන් සමඟ යටි පතුල් මෘදු ලෙස අතුල්ලන්න.

අඳුරු කව වළක්වා ගැනීම සඳහා අක්ෂි ව්‍යායාම උපකාර කරයි

අඳුරු කව සඳහා අක්ෂි අභ්යාස

ඇතුළත සිට අලංකාරය යනු ඔබ ඉතා මැනවින් ඉලක්ක කර ගත යුතු අතර ඔබේ ඇස් යන තාක් දුරට අක්ෂි ව්‍යායාම මගින් මෙය කළ හැකිය. ඔවුන් රුධිර සංසරණයට පහසුකම් සපයන අතර ඇස් යට සම ස්ථීර කරයි. ආරම්භ කිරීම සඳහා ඔබට යටි පෙදෙස තදින් අතුල්ලමින් මෘදු ලෙස ඇලවිය හැකිය. එවිට ඔබට ඔබේ ඇඟිලි භාවිතයෙන් ඇහි බැම හැකිතාක් ඉහළට ඔසවා හැකි තාක් කල් තබාගෙන යන්න දෙන්න. මෙය 5-7 වතාවක් කරන්න. ඉන්පසු බිම හරස් කකුල් මත හිඳගෙන ඔබ ඉදිරිපිට ඇති ස්ථානයක් වෙත අවධානය යොමු කරන්න. ඇස් දෙකම සෙමින් ඉහළට ගෙනයන්න. ඔබට හැකි තාක් දුරට අවධානය යොමු කරන්න. වෙනත් දිශාවලට නැවත නැවත කරන්න – පහළට වමට සහ දකුණට. සමස්ත අක්ෂි සෞඛ්‍යය නංවාලීමට උපකාරී වන ආසන සඳහා හොඳ යෝග උපදේශකයෙකුගෙන් උපදෙස් ලබා ගන්න.

හිතකර උපදෙස් : අඳුරු ලප වළක්වා ගැනීම සඳහා දිනකට මිනිත්තු 10-15 අතර කාලයක් නිවසේ මූලික අක්ෂි ව්‍යායාම අත්හදා බලන්න.

අඳුරු ලප වල නිතර අසනු ලබන ප්‍රශ්න

රසායනික පීල් අඳුරු කව ඉවත් කිරීමට උපකාරී වේද?

අඳුරු කව සඳහා රසායනික පීල්

අඳුරු ලප ඉවත් කිරීමට හොඳම ක්‍රමය ස්වාභාවිකවම, නිවෙස් පිළියම් සහ නියාමනය කළ ජීවන රටාවකි. කෙසේ වෙතත් හයිපර්පිග්මන්ටේෂන් සිට හිරු හානිය දක්වා හේතු වෙනස් වන නිසා ඔබට මෙය සාක්ෂාත් කරගත නොහැකි නම් පිළිගත් චර්ම රෝග විශේෂඥයෙකු හෝ සායනයකට ගොස් ඔබේ විකල්ප සාකච්ඡා කරන්න. ග්ලයිකෝලික් පීල් වැනි මතුපිට රසායනික පීල් ආරක්ෂිත හා කීර්තිමත් වෘත්තිකයෙකු විසින් ඔබ මත සිදු කරන විට ඉතා ඵලදායී වේ.

අඳුරු ලප සැඟවීමට රූපලාවන්‍ය ක‍්‍රම භාවිතා කරන්නේ කෙසේද?

අඳුරු කව සැඟවීමට වේශ නිරූපණය

රූපලාවන්‍ය තාවකාලික මෙවලමක් විය හැකි අතර අඳුරු ලප සැඟවීමට ඉක්මන් විසඳුමක් ලබා ගත හැකිය. ඔබේ සම සෝදා තෙතමනය කළ යුතු අතර, පසුව ඔබේ සමේ තානයට ගැලපෙන අවශ්‍ය වේ. හොඳ තත්ත්වයේ රුපලාවන්‍ය නිෂ්පාදන යොදා ගන්න.

අඳුරු ලප සුව කිරීම සඳහා තේ බෑග් භාවිතය මිථ්‍යාවක් හෝ යථාර්ථයක්ද?

අඳුරු කව සුව කිරීමට තේ බෑග්

අවිනිශ්චිත අඳුරු ලප යන තාක් දුරට සෑම තේ බෑග්ම සමාන ලෙස නිර්මාණය නොවේ. නමුත් ඔව් ලාබදායී ලෙස භාවිතා කරන විට මෙම අඳුරු ලප වල සිදුවීම සමනය කිරීමට එයට හැකිය. හරිත තේ සහ චමමයිල් තේ බෑග් වල මේ සඳහා උපරිම ප්‍රතිලාභ අඩංගු වේ. ඔබ කළ යුත්තේ මිනිත්තු කිහිපයක් උණු වතුරේ ගිල්වා ඒවා සිසිල් වන තුරු ශීතකරණයේ තබන්න. ඉන්පසු ඒවා ඔබේ ඇස්වලට උඩින් තබා විනාඩි 15-20 අතර කාලයක් තබන්න. උෂ්ණත්වය, ප්‍රතිඔක්සිකාරක සහ වෙනත් ප්‍රතිලාභ සමඟ අඳුරු ලප ඉවත් කිරීමට උපකාරී වේ.

Text and pic by Femiana

Recommended For You

About the Author: Editor