පිරිමින්ගේ ‘සරුබව’ වැඩි කරන ‘තක්කාලි සුප්’

තක්තාලි’ අපි කවුරුත් දන්න කියන නමක් වුණාට තක්කාලි ගැන දන්න අය නම් බොහොම අඩු බව ඔට්ටු තියලා කියන්න පුළුවන්. ලංකාවේ අපේ ගෘහණියන් නම් බොහෝ විට කරවල වැනි ව්‍යාජනයක් සමග, සම්බෝලයක් (තක්කාලි සම්බෝල) සලාද වැනි අවස්ථා කිහිපයකදී පමණයි තක්කාලි භාවිතයට ගන්නේ.

ඒ වගේම ‘වැඩියෙන් තක්කාලි කෑම හොඳ නෑ’ කියලා මතකයකුත් අපි අතර තිබෙනවා. ඒ නිසා අපි බොහෝ දෙනෙක් ‘තක්කාලි ටිකක් ඈතින්’ තියගෙන තමයි ඉන්නේ. ඒත් ලංකාවේ අපිට තක්කාලි ඇලජික් වුණාට ලෝකයේ බොහෝ රටවල, විශේෂයෙන් ශීත සහ සෞම්‍ය කලාපීය රටවල තත්කාලි කියන්නේ විවිධාකාරයෙන් බහුලව ආහාරයට ගන්නා දෙයක්.

මේ නිසා අපි ඔබ වෙනුවෙන් තත්කාලි වලින් බහුලව සකසා ගන්නා ජනප‍්‍රිය ආහාරයක් වන ‘තක්කාලි සුප්’ ගැන අලූත් තොරතුරු රැසක් ගෙන ඒවට පියවර ගත්තා. මෙන්න ඒ රසවත් දැනුම..

තක්කාලි සුප් වල ඇති විශිෂ්ටත්වය කුමක්ද?

‘ආහාර සැනසීමට’ අවශ්‍ය වන විට තක්කාලි සුප්වලට සමීප වන කිසිවක් නැත. එය ඔබේ දවසට රසවත් බවක් එක් කළ හැකි සෞඛ්‍ය සම්පන්න සහ පෝෂ්‍ය පදාර්ථ සහිත පානයකි. අපි තක්කාලි සුප්වල ඇති පුදුමාකාර පෝෂ්‍ය පදාර්ථ ගැන කතා කරමු.

තක්කාලි සුප්

1. තක්කාලි සුප්: එය සාදා ගන්නේ කෙසේද?
2. තක්කාලි සුප්: ටින්
3. පෝෂ්‍ය පදාර්ථ වලින් පිරී ඇත
4. සෞඛ්‍යමය වාසි රැසක් ලබා ගන්න
5. නිතර අසන පැන: ඔබට දැන ගැනීමට අවශ්‍ය සියල්ල

තක්කාලි සුප්: එය සාදා ගන්නේ කෙසේද?

තක්කාලි සුප්වල රසය සහ ගුණය එහි සරල බව තුළ ම පවතී. එහි මූලික ස්වරූපයෙන් තක්කාලි සුප්වල මූලික සංඝටකය වන්නේ එහි නමට අනුව ප්‍රධාන වශයෙන් තක්කාලි රසය සඳහා අතිරේක අමුද්‍රව්‍ය කිහිපයක් පමණි. තක්කාලි සුප් උණුසුම් හෝ සිසිල් ලෙස පානය කළ හැකිය.

තක්කාලි සුප් සෑදීමේ ක්රියාවලිය

පරිපූර්ණ තක්කාලි සුප් බඳුනක් නිර්මාණය කිරීමේ පළමු පියවර වන්නේ ඒ සඳහා හොඳම තක්කාලි ලබා ගැනීමයි. කාබනික තක්කාලි හෝ ආනයනික රෝමා තක්කාලි ඔබේ සුප් එකට අමතර රසයක් ලබා දෙනු ඇත. ඔබට ටින් කළ තක්කාලි සඳහාද යා හැකිය. ඔබ දේශීය තක්කාලි ලබා ගන්නේ නම් ඕනෑවට වඩා ඇඹුල් හෝ රළු නොවන ඒවා තෝරා ගන්න.

ඔබ තක්කාලි මිලදී ගත් පසු ඔබ ඒවා උතුරන වතුරට දමා පසුව අයිස් සිසිල් වතුරට දැමීමෙන් තක්කාලි පොත්ත පහසුවෙන් ඉවත් කළ හැකිය. වඩා හොඳ රසයක් සඳහා ඔබට තක්කාලි ග්‍රිල් එකක් මත පුලුස්සා ගත හැකිය.

තක්කාලි පිස ගන්නා බඳුනට බටර් ස්වල්පයක් දමා ළූණු සහ සුදුළූණු ස්වල්පයක් බැද ගන්න. තක්කාලි ඉස්ම වතුර හෝ කුකුල් මස් හෝ එළවළු ස්වල්පයක් එකතු කර සුප් එක ක්‍රීම් වන තෙක් මිනිත්තු 40ක් පමණ තෙම්පරාදු කරගන්න. සුප් එක වඩාත් සුමට අනුකූලතාවක් සඳහා සිසිල් වූ පසු ඔබට එය මිශ්‍ර කළ හැකිය. තක්කාලි සුප්වල තවත් ජනප්‍රිය ප්‍රභේදයක් වන්නේ ‘ගැස්පචෝ’ ය. ස්පාඤ්ඤ සම්භවයක් ඇති මෙම සුප් ශීතකර පිරිනමන අතර උණුසුම් ගිම්හාන මාසවලදී ජනප්‍රිය ආහාරයකි.

ටෝස්ට් සමඟ තක්කාලි සුප්

තක්කාලි සුප්: ටින්

තක්කාලි සුප් නැවුම්, පැණිරස තක්කාලි භාවිතයෙන් නිවසේදී සාදා ගන්නා විට වඩාත් රසවත් වන අතර ඔබට ඒ සඳහා කාලය නොමැති නම් ටින් කළ තක්කාලි සුප් ද තෝරා ගත හැකිය. ඔබ ටින් කළ තක්කාලි සුප් මිලදී ගන්නා විට පෝෂණ ලේබල් දෙස බලා අඩු සෝඩියම් අන්තර්ගතයක් තෝරා ගැනීමට වග බලා ගන්න. ටින් කළ තක්කාලි සුප් එකක සෝඩියම් මිලිග්‍රෑම් 470 ක් පමණ අඩංගු වන අතර එය ඔබේ ඍෘ් වලින් තුනෙන් එකකි. සෝඩියම් අධික ලෙස පානය කිරීම රුධිර පීඩනය වැඩි කිරීම සමඟ සම්බන්ධ වී ඇති අතර එමඟින් වකුගඩු, හෘද හා රුධිර වාහිනී වලට හානි සිදු වේ.

ඉඟිය: ඔබ ඔබේ ආහාර කුළුබඩු වලට කැමති නම් ඔබට සූදුරු, මිරිස් කුඩු සහ කොත්තමල්ලි කොළ එකතු කළ හැකිය

තක්කාලි සුප්

පෝෂ්‍ය පදාර්ථ වලින් පිරී තිබේ

අත්‍යවශ්‍ය පෝෂ්‍ය පදාර්ථ ගණනාවක් තක්කාලි සුප් තුළ අන්තර්ගතයි. තාක්ෂණික වශයෙන් පලතුරක් වන මෙම එළවළු ලයිකොපීන් වලින් පොහොසත් ය. මෙම පෝෂ්‍ය පදාර්ථ තක්කාලිවලට දීප්තිමත් රතු පැහැය ලබා දෙන අතර එය ප්‍රබල ප්‍රතිඔක්සිකාරකයකි. එය වයසට යාම, හෘද රෝග, සහ වෙනත් රෝග රැසකින් ආරක්ෂා කරයි. තක්කාලි සුප් කෝප්පයක ලයිකොපීන් මිලිග්‍රෑම් 13.3 ක් පමණ අඩංගු වේ. එසේම සිත්ගන්නා කරුණ නම් තක්කාලි පිසින විට ශරීරය ලයිකොපීන් වඩා හොඳින් අවශෝෂණය කර ගැනීමයි. එබැවින් තක්කාලි සුප්වලින් ලැබෙන ප්‍රතිලාභ අමු තක්කාලි වලට වඩා වැඩිය

තක්කාලි සුප් - පෝෂ්‍ය පදාර්ථ වලින් පිරී ඇත

තක්කාලි සුප් ඔබට හොඳ තන්තු ප්‍රමාණයක් ලබා දෙයි, පොටෑසියම් සහ විටමින් ඒ, සී සහ කේ. තඹ සහ සෙලේනියම් තක්කාලි සුප් වල වැදගත් පෝෂ්‍ය පදාර්ථ දෙකක් වන අතර එය තක්කාලි සෞඛ්‍ය ප්‍රතිලාභ රාශියක් ඇත. තඹ ශුක්‍රාණු වර්ධනයට අනුබල දෙන අතර රුධිර නාල, මාංශ පේශි සහ තයිරොයිඩ් ග්‍රන්ථිය පෝෂණය කරන අතර තඹ ස්නායු පද්ධතිය නිරෝගීව තබා ගන්නා අතර අස්ථි හා රුධිර නාල ශක්තිමත් කරයි.

ඔබේ උදේ ආහාර මෙනුවේ තක්කාලි සුප්

සෞඛ්‍ය ප්‍රතිලාභ ඕනෑ තරම් ලබා ගන්න

අස්ථි: ලයිකොපීන් අස්ථි ස්කන්ධය වැඩි කරන අතර එමඟින් ඔස්ටියෝපොරෝසිස් වළක්වා ගනී. ලයිකොපීන් නොමැතිකම අස්ථිවල ඔක්සිකාරක ආතතියට හේතු වේ. විටමින් කේ සහ කැල්සියම් ද අස්ථි ශක්තිමත් කිරීමට උපකාරී වේ. සැකසූ තක්කාලිවල අමු ඒවාට වඩා වැඩි ලයිකොපීන් ඇත.

හදවත: තක්කාලි සුප් විටමින් සීවලින් පොහොසත් වන අතර එය හදවත ආරක්ෂා කරන අතර අවහිර වූ ධමනි පිරිසිදු කරයි. එය සිරුරට අහිතකර කොලෙස්ටරෝල් ද අඩු කරයි. ඔබේ දෛනික තක්කාලි සුප් ලබා ගැනීමට වග බලා ගන්න. තක්කාලිවල ඇති පොටෑසියම් සහ විටමින් බී ද රුධිර පීඩනය හා කොලෙස්ටරෝල් මට්ටම අඩු කරයි. එමගින් හෘදයාබාධ ඇතිවීමේ අවදානම අඩු කරයි.

රුධිර සංසරණය : තක්කාලි සුප්වල සෙලේනියම් රුධිර සංසරණය වැඩි දියුණු කරන අතර රක්තහීනතාවය වළක්වයි. එබැවින් තක්කාලි මත පදනම් වූ නිෂ්පාදන නිතිපතා ආහාරයට ගැනීමෙන් ඔබේ ප්‍රතිශක්තිය ඉහළ මට්ටමක තබාගත හැකියි.

තක්කාලි සුප් වල සෞඛ්‍ය ප්‍රතිලාභ

මානසික සෞඛ්‍යය: මානසික අවපීඩනය හෝ කනස්සල්ල දැනෙනවාද? හොඳයි, සමහර විට ඔබ ඔබ වෙනුවෙන් උණුසුම් තක්කාලි සුප් කෝප්පයක් සූදානම් කළ යුතුය . සියල්ලට පසු, තක්කාලි ස්නායු පද්ධතියට ඉතා හොඳයි. තඹ බහුල තක්කාලි ස්නායු සෞඛ්‍යය ප්‍රවර්ධනය කරයි.

සිරුරේ බර අඩු කිරීමට: ඔබට අමතර කැලරි දහනය කිරීමට දුෂ්කරද ? එසේ නම් ඒ සඳහා තක්කාලි සුදුසුම විසඳුම බව පිළිගෙන ඇත. ඔලිව් තෙල් සමග තක්කාලි කෑම සඳහා මෙය විශේෂයෙන්ම සත්‍ය වේ. එබැවින් ඔබේ තක්කාලි සුප් එකට ඔලිව් තෙල් ස්වල්පයක් එක් කරන්න. තක්කාලි ජලය හා කෙඳි වලින් පිරී ඇති අතර එමඟින් වැඩි කාලයක් තෘප්තිමත් බවක් දැනේ. කැලරි කපා මේදය දහනය කිරීම සඳහා ගෙදර හැදූ තක්කාලි සුප් ඕනෑ තරම් බොන්න

බර අඩු කර ගැනීම සඳහා තක්කාලි සුප්

පිළිකා: පිළිකා විශාල සංඛ්‍යාවක් නිදහස් රැඩිකලුන් නිසා ඇතිවන  ඔක්සිකාරක ආතතිය නිසා ඇතිවේ. තක්කාලි සුප් වල ලයිකොපීන් සහ කැරොටිනොයිඩ් වැනි ප්‍රතිඔක්සිකාරක අඩංගු වන අතර එමඟින් ඔක්සිකාරක ආතතිය හා දැවිල්ල අඩු කරයි. පියයුරු, පුරස්ථි ග්‍රන්ථිය, බඩවැල්, ආමාශය සහ මහා බඩවැලේ  පිළිකා ඇතිවීමේ අවදානම අවම කර ගැනීම සඳහා සතියකට කිහිප වතාවක් තක්කාලි සුප් ගන්න.

පිරිමි සශ්‍රීකත්වය: පුදුමාකාර පෝෂක ලයිකොපීන් පිරිමින්ගේ සාරවත් බව වැඩි කිරීමට සහ ශුක්‍රාණු වල ගුණාත්මක භාවය වැඩි දියුණු කළ හැකි බව පර්යේෂණවලින් හෙළි වී තිබේ. ඇත්ත වශයෙන්ම, පෝර්ට්ස්මුත්හි විශ්ව විද්‍යාලයක් විසින් කරන ලද පර්යේෂණයකින් හෙළි වූයේ සති දෙකකට පසු තක්කාලි සුප් නිතිපතා පරිභෝජනය කිරීමෙන් පසුව බවයි, පිරිමින්ට ශුක්‍රාණු ප්‍රමාණය වැඩි විය. ඉතින් ඔබ දරුවෙකු ලැබීමට අදහස් කරන්නේ නම්, ඔබේ සහකරුට තක්කාලි සුප් වැඩි ප‍්‍රමාණයක් පානය කිරීමට දෙන්න.

පිරිමි සාරවත් බව වැඩි කිරීම සඳහා තක්කාලි සුප්

දියවැඩියාව: තක්කාලි දියවැඩියා රෝගියෙකුගේ හොඳම මිතුරා විය හැක්කේ එහි රුධිරයේ සීනි නියාමනය කිරීමට උපකාරී වන ක්‍රෝමියම් නම් ඛනිජයක් අඩංගු බැවිනි. ඔබේ තක්කාලි සුප් වැනි තක්කාලි කෑමවල සීනි එකතු නොවන බවට වග බලා ගන්න.

සම: දෝෂ රහිත පැහැයක් ලබා ගැනීමට අවශ්‍යද? තක්කාලිවල ඇති බීටා-කැරොටින් සහ ලයිකොපීන් සමේ හානිවලින් හා පාරජම්බුල කිරණවලින් සිදුවන අහිතකර බලපෑම් වලින් ආරක්ෂා වන බව සොයාගෙන ඇති නිසා තක්කාලි සුප් ඔබේ ආහාර වේලට එකතු කිරීම ආරම්භ කරන්න .

සම සඳහා තක්කාලි සුප්

වඩා හොඳ ඇස් පෙනීම: ඔබේ අපිරිසිදු කණ්නාඩි නැවත ඇඳීමට කිසි විටෙකත් අවශ්‍ය නොවේද? හොඳයි, තක්කාලි යනු පිළිතුරයි. තක්කාලිවල ඇති බීටා කැරොටින් සහ විටමින් A රාත්‍රී අන්ධභාවය වළක්වන බවත්, අක්ෂි පරිහානියේ අවදානම අඩු කරන බවත් පෙනීම වැඩි දියුණු කරන බවත් පර්යේෂණවලින් හෙළි වී තිබේ.

ඉඟිය: 
තක්කාලි සුප් ග්‍රිල් කළ චීස් සැන්ඩ්විච්, ටෝස්ට් හෝ මෆින් සමඟ රසවත්.

වඩා හොඳ ඇස් පෙනීම සඳහා තක්කාලි සුප්

නිතර අසන ප්‍රශ්න: ඔබට දැන ගැනීමට අවශ්‍ය සියල්ල

ඇස් සඳහා තක්කාලි සුප් වල සෞඛ්‍යමය වාසි මොනවාද?

තක්කාලි සුප් වල බීටා කැරොටින් සහ විටමින් A අඩංගු වන අතර එය රාත්‍රී අන්ධභාවය වළක්වයි, අක්ෂි පරිහානියේ අවදානම අඩු කරයි.

තක්කාලි සුප් පිළිකා වළක්වන්නේ කෙසේද?

පිළිකා විශාල සංඛ්‍යාවක් ඇතිවන්නේ නිදහස් රැඩිකලුන් නිසා ඇතිවන ඔක්සිකාරක ආතතියෙනි. තක්කාලි සුප් වල ලයිකොපීන් සහ කැරොටිනොයිඩ් වැනි ප්‍රතිඔක්සිකාරක අඩංගු වන අතර එමඟින් ඔක්සිකාරක ආතතිය හා දැවිල්ල අඩු කරයි. එමඟින් සමහර පිළිකා ඇතිවීමේ හැකියාව අඩු වේ. පියයුරු, පුරස්ථි ග්‍රන්ථිය, බඩවැල්, ආමාශය සහ මහා බඩවැලේ පිළිකා ඇතිවීමේ අවදානම අවම කිරීම සඳහා සතියකට කිහිප වතාවක් තක්කාලි සුප් ඇති බවට වග බලා ගන්න.

තක්කාලි සුප් වල අඩංගු පෝෂ්‍ය පදාර්ථ මොනවාද?

එය ලයිකොපීන්, තන්තු, පොටෑසියම් සහ විටමින් ඒ, සී සහ කේ වලින් පොහොසත් ය. එහි තඹ සහ සෙලේනියම් ද ඇත.

තක්කාලි සුප් වල ඇති පෝෂ්‍ය පදාර්ථ

text and pic by Femina

Recommended For You

About the Author: Editor