අවුරුදු 131 කට පසු කාන්තාවක් Financial Timesහි කර්තෘ ලෙස නම් කරයි

FT ප්‍රවීණයෙකු වන රූලා ඛලාෆ් ලොව පුරා ප්‍රධාන පුවත්පතක ප්‍රධාන කතුවරයා ලෙස නම් කරනු ලබන කාන්තාවන් කිහිප දෙනෙකුගෙන් කෙනෙකු බවට පත්වනු ඇත.

වසර 131 ක ඉතිහාසයේ ෆිනෑන්ෂල් ටයිම්ස් Financial Times සංස්කරණය කළ පළමු කාන්තාව බවට ‘රුලා ඛලාෆ්’ Roula Khalaf පත්වනු ඇතැයි බ්‍රිතාන්‍යයේ ජ්‍යේෂ්ඨතම මූල්‍ය මාධ්‍යවේදියා වන ලයනල් බාබර් Lionel Barber ප්‍රකාශ කිරීමෙන් පසුව ඔහු ඉල්ලා අස්වන බව පැවසීය.

ඛලාෆ් දශක දෙකකට වැඩි කාලයක් FT හි නියෝජ්‍ය කර්තෘ, විදේශ සංස්කාරක සහ මැදපෙරදිග සංස්කාරක ලෙස සේවය කර ඇති අතර මෑත වසරවලදී ප්‍රවෘත්ති කාමරයේ විවිධත්වය ඉහළ නැංවීමට සහ වැඩි කාන්තා පාඨකයින් ආකර්ෂණය කර ගැනීමට ඇය උත්සාහ කර ඇත.

“ලොව ශ්‍රේෂ්ඨතම ප්‍රවෘත්ති සංවිධානය වන FT හි කර්තෘ ධුරයට පත්වීම ඉමහත් ගෞරවයක්. ලයනල් බාබර්ගේ අතිවිශිෂ්ට ජයග්‍රහණ ගොඩනඟා ගැනීමට මම බලාපොරොත්තු වෙමි,” ෆෝබ්ස් සඟරාව Forbes magazine සඳහා මීට පෙර ලියූ ඛලාෆ් මාටින් හි කුඩා භූමිකාවක් උපයා ඇති බව පැවසීය.

ඇගේ ලිපියේ ප්‍රධාන චරිතය ජෝර්දාන් බෙල්ෆෝර්ට් Jordan Belfort විස්තර කළේ රොබින් හුඩ්ගේ විකෘති අනුවාදයක් ලෙසිනි. ඔහු ධනවතුන්ගෙන් ලබාගෙන තමාට සහ ඔහුගේ විනෝදකාමී තැරැව්කරුවන්ට ලබා දෙයි.

එක්සත් රාජධානියේ ප්‍රධාන පුවත්පත් සංස්කරණය කරන කාන්තාවන් කිහිප දෙනාගෙන් එක් අයෙකු ලෙස සහ ජිල් ඒබ්‍රම්සන් Jill Abramson නිව්යෝක් ටයිම්ස් පුවත්පතෙන් ඉවත්වීමෙන් පසු ලොව ප්‍රමුඛ පෙළේ කාන්තා කතුවරුන් කිහිප දෙනෙකුගෙන් එක් අයෙකු ලෙස ලෙබනනයේ කලාෆ් ගාඩියන් හි කැතරින් විනර් Katharine Viner සමඟ එක්වනු ඇත .

1995 දී එෆ්ටීයට සම්බන්ධ වීමට පෙර ඛලාෆ් නිව්යෝක් හි ෆෝබ්ස් හි සේවය කළ අතර කොලොම්බියා විශ්ව විද්‍යාලයේ ශාස්ත්‍රපති උපාධියක් ලබා සිරකූස් විශ්ව විද්‍යාලයෙන් උපාධිය ලබා ගත්තේය.

2015 දී පියර්සන් වෙතින් එෆ්ටී මිලදී ගත් ජපානයේ නිකේ හි සභාපති සුනියෝ කිටා Tsuneo Kita, ප්‍රකාශයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේ කලාෆ් තෝරාගෙන ඇත්තේ ඇයගේ හොඳ විනිශ්චය සහ අවංකභාවය සඳහා බවයි. “අපගේ ගෝලීය මාධ්‍ය සන්ධානය ගැඹුරු කිරීම සඳහා ඇය සමඟ සමීපව කටයුතු කිරීමට අපි බලාපොරොත්තු වෙමු.”

බාබර් අඟහරුවාදා කියා සිටියේ වසර 14 කට පසු කතුවරයා ලෙසත් වසර 34 කට පසු 2019 දී මිලියනයක පාඨකයින් සංඛ්‍යාවක් සිටින නිකේට අයත් පුවත්පතක වසර 40 කට පසුවත් පිටත්ව යන බවයි.

නිකේගේ කිටා බාබර් හැඳින්වූයේ උපායමාර්ගික චින්තකයෙකු සහ සැබෑ ජාත්‍යන්තරවාදියෙකු ලෙසය. ඔහු ඉවත්වීම දුටු විට තමා ඉතා කණගාටුවට පත්විය.

“කෙසේ වෙතත්, නව පරිච්ඡේදයක් විවෘත කිරීමට කාලය පැමිණ ඇතැයි අපි දෙදෙනාම එකඟ වෙමු,” ඔහු පැවසීය.

බාබර් සිය සංස්කාරකවරයා ලෙස කටයුතු කළ කාලය තුළ, අන්තර්ජාල ආරක්ෂණ දායකත්වයට සාර්ථක තල්ලුවක් ලබා දුන් අතර අනෙක් අය වෙළඳ දැන්වීම් ආදායමේ පෙර නොවූ විරූ බිඳවැටීමකට එරෙහිව සටන් කළ අතර නව හිමිකරුවෙකු වෙත මාරුවීම කළමනාකරණය කළහ. 

මූලාශ්‍රය: රොයිටර් පුවත් ඒජන්සිය

Recommended For You

About the Author: Editor