ඉන්දියාව විදේශීය සමාගම්වලට ‘රාජ්‍ය තෙල් සමාගම්වල’ ආයෝජනය කිරීමට ආරාධනා කරයි

‘වගකිවයුතු සහ සාධාරණ මිලකට’ ඕනෑම පක්ෂයකින් තෙල් ආනයනය සඳහා ඉන්දියාව විවෘත බව රටේ ඛනිජ තෙල් අමාත්‍යවරයා පවසයි.

ඉන්දියාවේ රජය සතු තෙල් සමාගම් පෞද්ගලීකරණය කිරීම සඳහා සහභාගී වීමට ජාත්‍යන්තර බලශක්ති සමාගම්වලට ආරාධනා කරන බව එරට ඛනිජ තෙල් හා ස්වාභාවික ගෑස් අමාත්‍ය ධර්මේන්ද්‍ර ප්‍රධාන් Dharmendra Pradhan  පසුගිය සඳුදා (11) ප්‍රකාශ කළේය.

ඉන්දීය අග්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදි මෑතකදී හූස්ටන් හි බලශක්ති සමාගම්වල ප්‍රධාන විධායක නිලධාරීන් හමුවූ අතර එක්සොන් මොබිල් කෝප්, බීපී පීඑල්සී, රෝයල් ඩච් ෂෙල්, රොස්නෙෆ්ට් ඔයිල් කෝ, සවුදි අරම්කෝ සහ අබුඩාබි ජාතික තෙල් සමාගම (ඇඩ්නොක්) Exxon Mobil Corp, BP Plc, Royal Dutch Shell, Rosneft Oil Co, Saudi Aramco and Abu Dhabi National Oil Co (Adnoc) ද ඊට ඇතුළත් විය.

රටේ තෙල් සමාගම්වලට විදේශ ආයෝජන ගෙන ඒමේ රජයේ අභිප්‍රාය ප්‍රධාන් සංඥා කළ පළමු අවස්ථාව මෙයයි.

අබුඩාබියේ පැවති බලශක්ති සමුළුවකදී ඔහු වාර්තාකරුවන්ට පැවසුවේ “අපි තෙල් මේජර්වරුන්ට ආරාධනා කරනවා. ඔවුන් සියල්ලෝම ඉන්දියාවේ බලශක්ති වෙළඳපොළ දෙසට” යැයි ප්‍රධාන්  පැවසීය.

ප්‍රතිචාරය ධනාත්මකදැයි ඇසූ විට ඔහු පැවසුවේ “මම ඉතා උද්යෝගිමත්” බවයි.

අරාම්කෝ සහ ඇඩ්නොක් සමඟ එක්ව Aramco and Adnoc ඉන්දියාවේ බටහිර වෙරළ තීරයේ සැලසුම් කළ තෙල් පිරිපහදුවක් නිවැරදි මාර්ගයේ ගමන් කරන බව අමාත්‍යවරයා පැවසීය. මහාරාෂ්ට්‍ර ප්‍රාන්තයේ නව රජයක් පිහිටුවීමෙන් පසු මෙම ව්‍යාපෘතිය සැලසුම් කර ඇති අතර එය මෑත මැතිවරණයෙන් පසු අවහිර වී ඇති බව ඔහු පැවසීය.

අරම්කෝ සහ ඇඩ්නොක් සමඟ ස්ථිර ගනුදෙනුවක් ඉක්මනින් මුද්‍රා තැබිය හැකිදැයි ඇසූ විට ඔහු පැවසුවේ “මම හිතන්නේ” නමුත් කාලරාමුවක් ලබා දීම ප්‍රතික්ෂේප කළේය.

ඉන්දියාව ලෝකයේ විශාලතම තෙල් පාරිභෝගිකයින්ගෙන් එකක් වන අතර එහි ඉල්ලුමෙන් සියයට 80 ක් පමණ ආනයන මගින් සපුරා ඇත. කලක් ඉන්දියාවට ප්‍රධාන සැපයුම්කරුවෙකු වූ ඉරානයට එරෙහිව එක්සත් ජනපදය විසින් පනවා ඇති සම්බාධක මගින් ලාභ බලශක්ති ප්‍රභවයන් ලබා ගැනීමේ හැකියාව දුර්වල කර ඇත.

රුසියාවෙන් බොරතෙල් ආනයනය සඳහා ඉන්දියාව විවෘත බව ප්‍රධාන් පැවසීය  . “වගකිවයුතු සහ සාධාරණ මිලක් ලබා දෙන කවුරුන් හෝ ලොව පුරා සිටින අපගේ අවශ්‍යතා සපුරාලීමට අපි විවෘතව සිටිමු. රුසියාව අපට ඉතා වැදගත් හවුල්කරුවෙකි.”

සඳුදා ඉන්දියන් ඔයිල් කෝපරේෂන් හි සභාපතිවරයා පැවසුවේ සමාගම රුසියානු තෙල් මිලදී ගැනීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කරන බවයි.

මූලාශ්‍රය: රොයිටර් පුවත් ඒජන්සිය

Recommended For You

About the Author: Editor