ඇමෙරිකාව ළමුන්ට ‘සලකන හැටි’ එක්සත් ජාතීන් හෙළි කරයි

රැඳවුම් භාරයේ සිටින ලෝකයේ වැඩිම ළමයින් සංඛ්‍යාව එක්සත් ජනපදයේ – එක්සත් ජාතීන්ගේ අධ්‍යයනය

ළමුන් 100,000කට වැඩි ප්‍රමාණයක් එක්සත් ජනපදයේ සංක්‍රමණ සම්බන්ධ රැඳවුම් කඳවුරුවල රඳවා සිටින බව එක්සත් ජාතීන්ගේ නව අධ්‍යයනයකින් හෙළි වී තිබේ. මෙය ආගමන නීති උල්ලංණය ඇතුළුව විවිධ නීති විරෝධී කටයුතු හේතුවෙන් රැඳවුම්භාරයට පත් කර සිටින ඉහළම ගෝලීය අනුපාතය බවයි එක්සත් ජාතීන්ගේ අධ්‍යනය මගින් පෙන්නා දෙන්නේ.

ලොව පුරා වයස අවුරුදු 18ට අඩු මිලියන 7කට වැඩි පිරිසක් සිරගෙවල්වල සහ පොලිස් අත්අඩංගුවේ පසුවන අතර 330,000ක් ආගමන රැඳවුම් කඳවුරුවල සිටින බව ස්වාධීන විශේෂඥ මැන්ෆ්‍රඩ් නෝවාක් පැවසීය.

මෙම තොරතුරු හෙළිකර කරන්නේ එක්සත් ජාතීන් විසින් පසුගිය දා ප්‍රකාශයට පත් කළ ‘නිදහස අහිමි වූ දරුවන් පිළිබඳ ගෝලීය අධ්‍යයනය මගිනුයි. එහි එහි සඳහන් වන්නේ ළමුන් රඳවා තබා ගත යුත්තේ අවසාන පියවරක් ලෙස සහ හැකි කෙටිම කාලයකට පමණක් බවයි.

“එක්සත් ජනපදය වැඩිම සංඛ්‍යාවක් සිටින රටකි – අපට තවමත් එක්සත් ජනපදයේ ළමුන් 100,000 කට වඩා වැඩි සංඛ්‍යාවක් සංක්‍රමණ සම්බන්ධ රැඳවුම් භාරයේ සිටී” යැයි නෝවාක් ප්‍රවෘත්ති සාකච්ඡාවකට පැවසීය.

“ඇත්ත වශයෙන්ම, ට්‍රම්ප් පරිපාලනය විසින් සිදු කරන ලද පරිදි, ඔවුන්ගේ දෙමව්පියන්ගෙන් සහ මෙක්සිකානු-එක්සත් ජනපද දේශ සීමාවේ සිටින කුඩා දරුවන්ගෙන් පවා දෙමාපියන් සහ දරුවන් වෙන් කිරීම ළමා අයිතිවාසිකම් පිළිබඳ සම්මුතියෙන් සම්පූර්ණයෙන්ම තහනම්ය. මම එය දෙකටම අමානුෂික ලෙස සලකමි”

එක්සත් ජනපද බලධාරීන්ගෙන් ක්ෂණික ප්‍රතිචාරයක් නොලැබුණි. සියළුම රටවලට යවන ලද ඔහුගේ ප්‍රශ්නාවලියට එක්සත් ජනපද නිලධාරීන් පිළිතුරු දී නොමැති බව නොවාක් පැවසීය.

‘අමානුෂික ද්‍රෝහිකම’

ළමා සංක්‍රමණ - එක්සත් ජනපදය
ළමුන් අමානුෂික ලෙස රඳවා තබා ගැනීමට එරෙහිව ඇමෙරිකානු විරෝධතා

සිවිල් හා දේශපාලන අයිතිවාසිකම් සහතික කිරීම සහ වධහිංසා පැමිණවීම තහනම් කිරීම වැනි ප්‍රධාන ජාත්‍යන්තර ගිවිසුම් එක්සත් ජනපදය විසින් අනුමත කර ඇති නමුත් දරුවන්ගේ අයිතිවාසිකම් පිළිබඳ ගිවිසුම අනුමත නොකළ එකම රට එය බව නොවාක් පැවසීය.

“මධ්‍යම ඇමරිකාවේ සිට එක්සත් ජනපදයට අක්‍රමවත් ලෙස සංක්‍රමණය වීම වැළැක්වීම සඳහා ඔවුන් ළදරුවන් පවුල් වලින් වෙන් කරන ආකාරය අමානුෂික ලෙස සැලකීමකි. එය ගිවිසුම් දෙකෙන් සම්පූර්ණයෙන්ම තහනම්ය” යනුවෙන් වියානා විශ්වවිවිද්‍යාලයේ ජාත්‍යන්තර නීතිය පිළිබඳ මහාචාර්ය නෝවාක් පැවසීය.

”එක්සත් ජනපදය සිය යුක්තිය පසිඳලීමේ පද්ධතියේ හෝ සංක්‍රමණ සම්බන්ධ භාරකාරත්වයේ සිටින සෑම ළමුන් 100,000න් 60 ක්ම සාමාන්‍යයෙන් රඳවාගෙන සිටින බවත් එය ලොව ඉහළම අනුපාතය වන බොලීවියාව, බොට්ස්වානා සහ ශ්‍රී ලංකාව වැනි රටවල් අනුගමනය කිරීමක්.

බොහෝ මධ්‍යම ඇමරිකානු සංක්‍රමණිකයින් එක්සත් ජනපද දේශ සීමාවට ආපසු හරවා ඇති අතර මෙක්සිකෝවේ ද ඉහළ සංඛ්‍යාවක් සිටින අතර, ළමුන් 18,000 ක් සංක්‍රමණ සම්බන්ධ රැඳවුම් භාරයේ සිටින අතර 7,000 ක් බන්ධනාගාරවල සිටින බව” ද ඔහු පැවසීයග

එක්සත් ජනපද අනුපාතය බටහිර යුරෝපයේ 100ල000 කට 5 ක් සහ කැනඩාවේ 100ල000 කට 14-15 ක් සමඟ සසඳන විට ඉතාම ඉහළ ප්‍රතිශතයක් බව ද මහාචාර්ය නෝවාක් පැවසීය.

අවම වශයෙන් ළමුන් 29,000 ක්ල ප්‍රධාන වශයෙන් ඉස්ලාමීය රාජ්‍ය ඉරාකයට සහ ලෙවන්ට් ISIS – ISIL සටන්කරුවන් සමඟ සම්බන්ධ වී සිටින අතර, උතුරු සිරියාවේ සහ ඉරාකයේ රඳවා ඇත. විශාලතම විදේශිකයන් අතර ප්‍රංශ පුරවැසියන් සිටින බව ද නෝවාක් වැඩිදුරටත් පැවසීය.

මෙම දරුවන්ගෙන් සමහරක් ළමා සොල්දාදුවන් වුවද, ඔවුන් ප්‍රධාන වශයෙන් සැලකිය යුත්තේ වින්දිතයින් ලෙස මිස වැරදිකරුවන් ලෙස නොව ඔවුන් පුනරුත්ථාපනය කර සමාජයේ නැවත සමාජගත කිරීම සඳහා ය.

ට්‍රම්ප්ගේ සංක්‍රමණික ප්‍රතිපත්තිය

එක්සත් ජනපද ජනාධිපති ඩොනල්ඞ් ට්‍රම්ප්   බලයට පත්වූ දා සිට දැඩි සංක්‍රමණ ප්‍රතිපත්ති ඔහුගේ ජනාධිපති ධුරයේ මූලික ගලක් බවට පත් කර තිබේ. දේශ සීමාවේ ඔහුගේ “ශුන්‍ය ඉවසීමේ” ප්‍රතිපත්තිය යටතේ ඔහුගේ රජය පවුල් වෙන් කිරීමේ පුරුද්දක් ක්‍රියාත්මක කළේය. මහජන කෝපයෙන් පසුව ට්‍රම්ප් 2018 ජුනි මාසයේදී මෙම ක්‍රියාව විධිමත් ලෙස අවසන් කළ නමුත් ආගමන විගමන උපදේශකයින් පවසන්නේ පවුල් වෙන්වීම වෙනත් ආකාරවලින් අඛණ්ඩව සිදුවන බවයි. 

පසුගිය සතියේ,  ඇසෝසියේටඩ් ප්‍රෙස් සහ පීබීඑස් හි ෆ්‍රන්ට්ලයින් විසින් එක්සත් ජනපද රජයේ දත්ත විශ්ලේෂණය කිරීමෙන් පෙනී ගියේ සංක්‍රමණික ළමුන් 69,550 ක් පසුගිය වසර තුළ එක්සත් ජනපද රජයේ අත්අඩංගුවේ පසුවන බවයි.

රජයේ අත්අඩංගුවේ පසුවන ළමයින් පෙර වසරවලට වඩා වැඩි කාලයක් නවාතැන් හා පවුල් වලින් බැහැරව සිටින බව ඒපී සහ ෆ්‍රන්ට්ලයින් සොයාගෙන තිබේ.

ICE පවුල් වෙන් කිරීමේ විරෝධතා ලිපිගොනු ඡායාරූපය
එක්සත් ජනපද ජනාධිපති ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප් බලයට පත්වූ දා සිට සංක්‍රමණික මර්දනය තීව්‍ර කර ඇත

සංක්‍රමණික දරුවන් ඔවුන්ගේ දෙමව්පියන් සමඟ දින නියමයක් නොමැතිව රැඳවුම් කඳවුරුවල රඳවා තබා ගැනීමට රජයට හැකි වන පරිදි නව ට්‍රම්ප් පරිපාලන නීති රීති සැප්තැම්බර් මාසයේ දී විනිසුරුවරයෙකු විසින් අවහිර කරන ලදී.

විනිසුරුවරයා කියා සිටියේ 1997 දී ඇති කර ගත් ගිවිසුමක් සමඟ නීතිවිරෝධී වන අතර එමඟින් දේශ සීමාව තුළ රඳවා සිටින සංක්‍රමණික දරුවන් එක්සත් ජනපදයේ ඥාතීන්ට හැකි ඉක්මනින් නිදහස් කළ යුතු බවත් ඔවුන් රඳවා තබා ගත හැක්කේ රාජ්‍යයකින් බලපත්‍ර ලබා දී ඇති පහසුකම්වල පමණක් බවත්ය.

ඇමරිකානු ළමා රෝග පිළිබඳ ඇකඩමිය පුන පුනා පවසා ඇත්තේ රඳවා තබා ගැනීම ළමයින්ට සුදුසු නොවන බවයි.

ට්‍රම්ප් පරිපාලනය සිය තාවකාලික දේශසීමා මුර සංචාර මධ්‍යස්ථාන පිළිබඳව දැඩි විවේචනයට ලක්ව ඇති අතර, නීතිඥයින් සහ අභ්‍යන්තර රජයේ මුර බල්ලන් සිය ගණනක් ළමුන් හා පවුල් රඳවාගෙන සිටින බව වාර්තා කර තිබේ.

මූලාශ්‍රය: අල් ජසීරා සහ ප්‍රවෘත්ති ඒජන්සි

Recommended For You

About the Author: Editor