ථේරවාදී බෞද්ධ බුරුමයට එරෙහි ‘ඉස්ලාම් කුමන්ත‍්‍රණයට’ එරෙහි වෙමු

‘ජාත්‍යන්තර අධිකරණයේ දී මියන්මාරයට එරෙහිව එල්ල වී ඇති චෝදනා සහ මියන්මාරය අවතක්සේරු කිරීම පිළිබඳව දැඩි ලෙස සැලකිලිමත් වන බව’ හෙළ බොදු සවිය සංවිධානය මාධ්‍ය නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් අවධාරණය කරයි.

එම සංවිධානයේ සභාපති බුදුගල ජිනවංශ හිමියන්ගේ අත්සනින් නිකුත් කර ඇති සම්පූර්ණ නිවේදනය මෙසේය.

අතිගරු ජනාධිපති යූ මින, මියන්මාර ජනාධිපති, මියන්මාරය

ජාත්‍යන්තර අධිකරණයේ දී මියන්මාරයට එරෙහිව එල්ල වී ඇති චෝදනා සහ මියන්මාරය අවතක්සේරු කිරීම පිළිබඳව අපි දැඩි ලෙස සැලකිලිමත් වෙමු. ජාත්‍යන්තර මාධ්‍ය විසින් පුළුල් ලෙස බෞද්ධ විරෝධී න්‍යාය පත්‍රයක් ඇති නපුරු රාජ්‍ය නොවන සංවිධාන සමඟ අත්වැල් බැඳගෙන කටයුතු කරයි. ඔවුන් ඇත්ත වශයෙන්ම ස්වාධීන, නිදහස් ජාතීන්ගේ ස්වෛරී අයිතිවාසිකම් තහවුරු කරන, බටහිර  නියෝග හිස නොනන, නම් සහ ලැජ්ජා සහගත රටවලට මානව හිමිකම් පිළිබඳ ව්‍යාජ සහ ජන සංහාරයේ ව්‍යාජ හා නොමග යවන චෝදනා භාවිතා කරති.

අද එය මියන්මාරයයි. හෙට එය ශ්‍රී ලංකාව වනු ඇත. ඉරාකය, ලිබියාව, සිරියාව, ඇෆ්ගනිස්ථානය වැනි රටවල් ඔවුන්ගේ අපරාධ සම්බන්ධයෙන් ගණන් නොගෙන විනාශ කර දැමූ බටහිර රටවල්ම දැන් බෞද්ධ රටවල අත්තිවාරම් විනාශ කිරීම සඳහා උපාය මාර්ගිකව මුස්ලිම්වරුන් යොදා ගනී.

මියන්මාරය සහ ශ්‍රී ලංකාව යන රටවල් දෙකම වසර දහසකට වැඩි කාලයක් පුරා දිව යන ථේරවාද බුද්ධාගමට සම්බන්ධ අතීතයක් ඇත. සෑම රටකම පැවැත්ම අවදානමට ලක්ව ඇති අර්බුදකාරී කාලවලදී දෙරට එකිනෙකාට උදව් කර ඇති බව ඉතිහාසය පෙන්වා දෙයි. දෙරටේම බුද්ධාගම විස්ථාපනය කිරීමට අදහස් කරන පොදු ප්‍රභවයකින් පැවැත්මේ තර්ජනයක් අදටත් පවතී. පසුගිය වසර දහස තුළ ආසියානු රටවල් කිහිපයක බුද්ධාගම අතුරුදහන් වීම හා ප්‍රතිස්ථාපනය කිරීම පිළිබඳ ආඛ්‍යානය තුළ මෙම ප්‍රවණතාව පැහැදිලිව දැකගත හැකිය.

ධාර්මික (ඉන්දු – බෞද්ධ) ලෝකය මෙම ‍ඓතිහාසික වර්ධනයන් පිළිබඳව අවබෝධයක් ලබා ගත යුතු අතර මියන්මාරය, ශ්‍රී ලංකාව සහ තායිලන්තය (වර්තමානයේ වටලනු ලබන සියලුම ථේරවාදී බෞද්ධ රටවල්) වල වර්තමාන සිදුවීම් සිදුවන්නේද යන ප්‍රශ්නය ඇසිය යුතුය. මීට වසර දහසකට පෙර බෞද්ධ ආසියාවේ සාම්ප්‍රදායික ප්‍රමුඛතාවයෙන් බුදුදහම විස්ථාපනය කොට ප්‍රතිස්ථාපනය කිරීම.

“බෙදීම් සහ පාලනය” කිරීමේ උපාය මාර්ගයක් මගින් බාමර් සහ රෝහින්ග්‍යා වැනි සුළු ජාතීන් අතර අමනාපයේ බීජ වැපිරීමෙන් බ්‍රිතාන්‍ය යටත් විජිත පාලකයින් මියන්මාරයේ සමකාලීන කරදර බොහොමයකට වගකිව යුතුය.

19 වන සහ 20 වන සියවස් වලදී බෙංගාලයෙන් බොහෝ රෝහින්ග්‍යා වැසියන් බුරුම කුඹුරුවල වැඩ කිරීම සඳහා ලාභ ශ්‍රමයක් ලෙස ගෙන ඒමේ වගකීම බ්‍රිතාන්‍යයන් විසින් ගනු ලබන්නේද? ඉන්දියානු ද්‍රවිඩයන් ශ්‍රී ලංකාවට ගිවිසුම්ගත ශ්‍රමයක් ලෙස ගෙන ඒම හා සමානය. 1840 දී කුරිරු අපද්‍රව්‍ය ඉඩම් පනත යටතේ බ්‍රිතාන්‍යයන් විසින් බලහත්කාරයෙන් අල්ලා ගත් ඉන්දියානු සිංහල ජනයාගේ කැමැත්තෙන් තොරව කාගේ සාම්ප්‍රදායික ඉඩම්?

කෝපයට මුහුණ දුන් බෞද්ධයන්, හින්දු භක්තිකයන් සහ විවිධ ආදිවාසී ගෝත්‍රික කණ්ඩායම් ආරක්ෂා කිරීම සඳහා මියන්මාරයේ පුරවැසියන් ආරක්ෂා කිරීමේ වරමක් සහිත තේරී පත් වූ මියන්මාර රජයට වෙනත් විකල්පයක් නොමැති බව අපගේ අදහසයි. ARSA (අරකාන් රෝහින්ග්‍යා ගැලවීමේ හමුදාව) සහ බෙංගාලි මුස්ලිම්වරුන් විසින් රාඛයින් වෙත දැඩි ලෙස ආක්‍රමණය කර ඇති අතර, ඉඩම් අත්පත් කර ගැනීමට සහ මුල් වැසියන් වන මියන්මාරයේ පුරවැසියන් වන රාඛයින්හි ඔවුන්ගේ සාම්ප්‍රදායික නිවාස භූමියෙන් පලවා හැරීමේ අදහසින්.

OIC අරමුදල් හමුවේ මියන්මාරයේ උනන්දුව ආරක්ෂා කිරීම සඳහා මියන්මාර රජය කරන දෙය නියත වශයෙන්ම නිවැරදි යැයි අපි තවදුරටත් සිතමු.

ප්‍රචාරණය. ඊනියා රෝහින්ග්‍යා වැසියන් බංග්ලාදේශයෙන් නීති විරෝධී සංක්‍රමණිකයන් ය. චිතගොං කඳුකර ප්‍රදේශවලින් බංගලාදේශය බෞද්ධ ගෝත්‍රිකයන් (චක්මා, මාමා, ත්‍රිපුර යනාදිය) ජනවාර්ගික වශයෙන් පවිත්‍ර කරන විට අයිසීජේ සහ එක්සත් ජාතීන් සිටියේ කොහේද? ”

 මියන්මාරයට එරෙහිව ඕ.අයි.සී. සහ අල් ජසීරා වැනි ජාත්‍යන්තර මාධ්‍ය විසින් ප්‍රචාරක යුද්ධයක් දියත් කර ඇති අතර රාඛයින්, චිතගොං කඳුකර ප්‍රදේශ (බංග්ලාදේශය) සහ ඇසෑම් ඇතුළු ඉන්දියාවේ විවිධ ප්‍රදේශවලට පහර දෙන බෙංගාලි මුස්ලිම් ඉඩම් කොල්ලය මුළුමනින්ම නොසලකා හරියි.

 2019 අප්‍රියෙල් 21 වන ඉරිදා පාස්කු ඉරිදා රැඩිකල් ඉස්ලාමීය ත්‍රස්ත කණ්ඩායම්වලට සම්බන්ධ මරාගෙන මැරෙන බෝම්බකරුවන් 259 දෙනෙකු and ාතනය කර 500 කට අධික පිරිසක් තුවාල ලැබූ විට ශ්‍රී ලංකාවේ සංවිධානාත්මක හා සම්බන්ධීකරණ ප්‍රචණ්ඩත්වයේ මෙවැනිම තත්වයක් ඇති විය. සම්බන්ධීකරණ ත්‍රස්තවාදී මරාගෙන මැරෙන බෝම්බ ප්‍රහාර මාලාවකට කොළඹ පල්ලි තුනක් සහ සුඛෝපභෝගී හෝටල් තුනක් ඉලක්ක කර තිබුණි.

 ආක්‍රමණශීලී ආබ්‍රහම් ආක්‍රමණයන් මැඩපැවැත්වීමට අපොහොසත් විය හැක්කේ දකුණු ආසියාවේ, අග්නිදිග ආසියාවේ සහ East ත පෙරදිග බෞද්ධ අවකාශය හා ප්‍රදේශය හැකිලීමට පමණි.

 විදේශීය ආක්‍රමණිකයන් වෙනුවෙන් පෙනී සිටීමේ මියන්මාරයේ සදාචාරාත්මක ධෛර්යය අපි අගය කරමු. ආසියාවේ වැඩි කොටසක් කලක් සියවස් ගණනාවක් යුරෝපීය යටත් විජිත පාලනය යටතේ පැවතුනි. ආසියානු රටවල ජනතාව බටහිර යටත් විජිත වාඩිලෑමෙන් ඔවුන්ගේ නිදහස හා නිදහස වෙනුවෙන් සටන් කළ අතර අවසානයේ නිදහස ලබා ගත්හ. නමුත් මෙම ස්වාධීනත්වය දැන් නව යටත් විජිතවාදයේ තර්ජනයට ලක්ව තිබේ.

 ඉස්ලාමීය සහයෝගීතා සංවිධානය (OIC) ගැම්බියාව හරහා ඡායාරූපයේ ඇත. බෞද්ධ ජාතීන්ගේ සමුළු මට්ටමේ ලීගයක් වැනි බෞද්ධ ලෝකයේ OIC එකකට සමාන නොවීම කනස්සල්ලට කරුණකි. යුරෝපීය ක්‍රිස්තියානි උරුමය අතර ජාතීන් යුරෝපා සංගමය (නේටෝ) සහ නේටෝව විසින් දැඩි ලෙස ආරක්ෂා කර ඇති අතර ඉස්ලාමීය රටවලට තොප්පි වැටීමකදී තම අභිප්‍රාය භාර ගැනීමට ප්‍රබල 57 සාමාජික ඕ.අයි.සී. ඇත. බෞද්ධ රටවලට අවාසනාවකට මෙන් ප්‍රමාණවත් ලෙස ආරක්ෂා කිරීමට ජාත්‍යන්තර බෞද්ධ සංවිධානයක් නොමැත. අර්බුදකාරී අවස්ථාවක.

 තුර්කිය සහ ඉන්දුනීසියාව අතර මුස්ලිම් නොවන රටවල් හතරක් ඇත, එනම් පූර්ව හින්දු ඉන්දියාව සහ ප්‍රධාන වශයෙන් බෞද්ධ රටවල් තුනක් වන ශ්‍රී ලංකාව, මියන්මාරය සහ තායිලන්තය. සන්නද්ධ ප්‍රචණ්ඩත්වයෙන් සහ ජන විකාශන වෙනසෙන් ඔවුන්ගේ පැවැත්මට ඔවුන් සියලු දෙනාම තර්ජනය කරති.

 බෞද්ධ ජාතීන්ගේ අනාගතයට තර්ජනයක් වන මෙම වර්ධනයන් පිළිබඳව හෙළ බොදු සවිය අදහස් පළ කරයි. ශ්‍රී ලංකාවේ සහ මියන්මාරයේ ජනතාවට මිත්‍රත්වයේ සහ සහයෝගීතාවයේ දීර් history ඉතිහාසයක් ඇත. දිගින් දිගටම තර්ජන හා බිය ගැන්වීම් හමුවේ ආසියානු වීරවරියක වන රාජ්‍ය උපදේශක අවුන් සාන් සූ කීට ඇය දැක්වූ ධෛර්යය හා නොපසුබට උත්සාහය වෙනුවෙන් අපගේ අඛණ්ඩ සහයෝගය හා ප්‍රසාදය පළ කරමු.

ඔබ තනි වී නැහැ.

අර්බුදකාරී වේලාවේදී මියන්මාරයේ රජයට සහ ජනතාවට සහයෝගය ලබා දෙන බවට හෙළ බොදු සවිය පොරොන්දු වෙයි.

තෙරුවන් සරණයි!

බුදුගල ජිනවංස හිමි, සභාපති, හෙළ බොදු සවිය

Recommended For You

About the Author: Editor