අපගේ පරිකල්පනය අවධි කරන ‘පිකාසෝගේ සුප‍්‍රසිද්ධ සිතුවම් 7ක්’

Famous Picasso paintings: 7 works that captured our imagination

බ්ලෝ රූයිස් පිකාසෝ’ Pablo Ruiz Picasso නොමැතිව 20 වන සියවසේ දෘශ්‍ය වාර්තාවක් සිතීම දුෂ්කර ය. නිර්භීත හැඩතල සහ ලාක්ෂණික කෝණවලින් ස්පාඤ්ඤ චිත්‍ර ශිල්පියා යුද්ධයේ භීෂණයෙහි සිට මිනිස් ස්වරූපයේ අසීමිත හැකියාවන් දක්වා සියල්ල අල්ලා ගත්තේය.
නූතන කලා ඉතිහාසයේ ඇති සංකීර්ණතා ගැන නුහුරු අයට පවා ඔහුගේ වඩාත් ප්‍රසිද්ධ සිතුවම් කිහිපයක් හඳුනාගත හැකිය (විශේෂයෙන් ඔහුගේ අත්සන කියුබිස්ට් Cubism  විලාසිතාවේ)

කෙසේ වෙතත් පිකාසෝගේ දීර්ඝ ජීවිත කාලය තුළ (ඔහු 1973 දී වයස අවුරුදු 91 දී මිය ගියේය) ඔහු සිතුවම් 13,500ක් සහ මුද්‍රණ හා කැටයම් 100,000 ක් පමණ සම්පූර්ණ කර ඇති බවට ගණන් බලා තිබේ.

පැබ්ලෝ පිකාසෝ 1971 ඔක්තෝබර් මාසයේ ප්‍රංශයේ මොජින්ස් හිදී 

ඔහුගේ කෘතිය හා එය පුරා පැතිරී ඇති කලා සම්ප්‍රදායන් පිළිබඳ පුළුල් විග්‍රහයක් දැවැන්ත කාර්යයකි. කෙතරම්ද යත්, මුළු කෞතුකාගාරයම ඔහුගේ සමෘද්ධිමත් නිමැවුම සඳහා කැප කර ඇත ( බාර්සිලෝනා හි මියුසු පිකාසෝ සහ පැරිසියේ මියුසි පිකාසෝ , විශාලතම දෙකක් නම් කිරීමට). ඔහුගේ කලා කෘති ලොව පුරා පෞද්ගලික එකතු කිරීම් වලට ඇතුළත් වේ.

අපගේ පරිකල්පනය ග්‍රහණය කරගත් පිකාසෝගේ ලෝ ප‍්‍රකට කෘති 7ක්

මහළු ගිටාර් වාදකයා The Old Guitarist’

සම්පුර්ණ කරන ලද්දේ: 1903 අග සිට 1904 මුල් භාගය
දක්වා, එය දැකිය යුතු ස්ථානය: චිකාගෝහි කලා ආයතනය

‘මහළු ගිටාර් වාදකයා කලා ලෝකයේ පරිකල්පනය ග්‍රහණය කර ගැනීමට වඩාත්ම දුක්ඛිත සිතුවමක් විය යුතුය. ඔහුගේ දුඹුරු ගිටාරය උඩින් ලිස්සා යද්දී නිරූපණය කර ඇති රූපය (තද හා හරස් කකුල්) වෙහෙසට පත්වේ.

තෙල් මත පැනල් පින්තාරු කිරීම පිකාසෝගේ ‘නිල් යුගයේ’  Blue Period (1901–4) සිට පැවත එන අතර දුප්පත්කම සහ දුක් වේදනා යන තේමාවන් ගවේෂණය කරන විට ඔහු නිල් පැහැයට පමණක් සීමා විය. චිකාගෝහි කලා ආයතනය  The Art Institute of Chicago 1926 දී ‘මහළු ගිටාර් වාදකයා’ මිලදී ගැනීමෙන් පසු පිකාසෝ සිතුවම් ස්ථිර ප්‍රදර්ශනයට තැබූ පළමු ඇමරිකානු කෞතුකාගාරය බවට පත්විය.

‘Garçon à la Pipe’ ‘ගරොන් ලා පයිප්’

සම්පුර්ණ කරන ලද්දේ: 1905, එය දැකිය හැකි ස්ථානය: පුද්ගලික එකතුව

“Garçon à la Pipe (Boy With a Pipe සමඟ අපි පිකාසෝගේ නිල් යුගයේ සිට වඩාත් සජීවී රෝස කාලය The Rose Period of Picasso lasted from 1904 to 1906  දක්වා ගමන් කරමු. තෙල් මත කැන්වස් ආලේඛ්‍ය චිත්‍රයේ රූපය නිල් පැහැයෙන් සැරසී ඇති අතර පසුබිමෙහි ඕචර් සහ රෝස පැහැයෙන් යුත් ප්‍රීතිමත් වර්ණ දක්නට ලැබේ.

පිරිමි ළමයා ප්‍රීතියෙන් ඉපිල යද්දී (පිරිමි ළමයා නිල් යුගයේ සිට පහතට වැටුණු රූපවලට වඩා උද්යෝගිමත් බවක් ප‍්‍රකාශ කරයි) ඔහු මල් හිස් වැස්මක් පවා පැළඳ සිටින අතර පසුබිමේ තවත් මල් දිස් වේ.

පිකාසෝ මෙය පින්තාරු කළේ පැරිසියේ මොන්ට්මාර්ටර් කොටසට ගොස් වැඩි කලක් යන්නට මත්තෙනි. එය එඩ්ගර් ඩෙගාස් සහ හෙන්රි ඩි ටූලූස්-ලෝට්‍රෙක් Edgar Degas and Henri de Toulouse-Lautrec වැනි අය ආකර්ෂණය කර ගත්තේය.

ඔබ දන්නවාද ? ‘ගැරොන්’ “Garçon” 2004 දී ඩොලර් මිලියන 104.1 ක අතිවිශිෂ්ට මුදලකට අලෙවි විය. එය එකල ඕනෑම සිතුවමක් සඳහා වූ වාර්තාවකි. පිකාසෝගේ හොඳම උත්සාහයන් අතර වන මෙම චිත්‍රය ගැන සමහරු නොසැලකීම නිසා කලා විචාරකයින් පසුබට විය. නමුත් පිකාසෝගේ වඩාත් ප්‍රසිද්ධ කෘතියක් ලෙස එහි ස්ථානය ලබා ගත්තේය.

‘Gertrude Stein’ ‘ගර්ට්රූඩ් ස්ටයින්’ ගර්ට්රූඩ් ස්ටේන්” කාලගුණ විද්‍යාගාරයේ ස්ථිර එකතුවෙහි ඇත. 
පිකාසෝගේ කෘති කෙරෙහි ස්ටේන් දැක්වූ උනන්දුව ඔහුගේ වෘත්තියේ හැරවුම් ලක්ෂ්‍යයක් විය

සම්පුර්ණ කරන ලද්දේ: 1905-06 එය දැකිය හැකි ස්ථානය : මෙට්‍රොපොලිටන් කලා කෞතුකාගාරය (නිව් යෝර්ක්)


පිකාසෝගේ රෝස යුගයේ අවසානයට ආසන්නව ‘ගර්ට්රූඩ් ස්ටේන්’ නිර්මාණය කරන ලද්දේ එහි විෂයය තරම්ම ආලේඛ්‍ය චිත්‍රයක ය. පිකාසෝ පැරීසියට ගිය පසු ලේඛකයෙකු වූ ස්ටේන් සමඟ ඉක්මන් මිත්‍රත්වයක් ඇති කර ගත්තේය. ස්ටේන්ගේ බලපෑම සාහිත්‍ය ලෝකයෙන් ඔබ්බට විහිදී ගියේය. ඔහු ද ප‍්‍රකට කලාකෘති එකතු කරන්නියක් වූ අතර ඇගේ අභ්‍යන්තර කවයට සම්බන්ධ වීමෙන් චිත්‍ර ශිල්පියෙකුගේ වෘත්තිය ඉහළ තලයකට ගෙන යා හැකිය.

ඔබ දන්නවද ? සිතුවම දෙස සමීපව බලන්න – ස්ටේන්ගේ මුහුණ ඉතිරි ඡායාරූපයෙන් කැපී පෙනේ. ඒ, පිකාසෝ ඔහුගේ මුල් උත්සාහයන් ගැන නොසතුටින් සිටි බැවිනි. ඔහු කෙතරම් කලකිරීමට පත් වූවාද කිවහොත් ඔහු විවේකයක් සඳහා නැවත ස්පාඤ්ඤයට ගොස් ප්‍රංශයට ආපසු පැමිණි පසු මුහුණ අවසන් කළේය. 1946 දී ස්ටේන් විසින් මෙම චිත්‍රය කාලගුණ විද්‍යා දෙපාර්තමේන්තුවට ලබා දෙන ලදී.

‘Les Demoiselles d’Avignon’ ‘ලෙස් ඩෙමොයිසෙල්ස් ඩි අවිග්නොන්’ එය මහජන ප‍්‍රදර්ශනය public consumption සඳහා ප්‍රදර්ශනය කළ විට මහත් කලබලයක් ඇති කළේය.

සම්පුර්ණ කරන ලද්දේ: 1907, එය දැකිය හැකි ස්ථානය: නූතන කලා කෞතුකාගාරය (නිව් යෝර්ක්)

‘ලෙස් ඩෙමොයිසෙල්ස් ඩි අවිග්නොන්’ පිළිබඳ සෑම දෙයක්ම කලා ලෝකයට කම්පනයක් ඇති කළේ එය 1916 දී ප්‍රදර්ශනය වූ විට පිකාසෝ එය නිම කර දශකයකට පමණ පසුවය. ගණිකා නිවාසයක සිටින කාන්තාවන් පිරිසක් නිරූපිත මෙම චිත‍්‍රය නූතන කලාවට අගෞරවයක් යැයි සිතීය.

ඔබ දන්නවද ? සිතුවමේ නම ප්‍රංශයේ අවිග්නොන් නගරයට යොමු වී ඇතැයි ඔබ සිතුවහොත් ඔබට සමාව ලැබේ. එය සැබවින්ම යොමු දක්වන්නේ ස්පාඤ්ඤයේ බාසිලෝනාහි පිහිටි දිස්ත්‍රික්කයක් වන අතර එය එකල ගණිකාවන්ගේ ප්‍රියතම ස්ථානයක් විය.

Girl Before a Mirror’ ‘දර්පණයකට පෙර දැරිය’ ගර්භනී කාන්තාවක් 2018 මාර්තු 6 වන දින ලන්ඩනයේ ටේට් මොඩරන් හි පැවති ප්‍රදර්ශනයක් අතරතුරදී “ගර්ල් බිෆර් ද මිරර්” අධ්‍යයනය කරයි

සම්පුර්ණ කරන ලද්දේ: 1932, එය දැකිය හැකි ස්ථානය: නූතන කලා කෞතුකාගාරය (නිව් යෝර්ක්)

පිකාසෝට කෑගසන තනි සිතුවමක් තිබේ නම් මෙය විය හැකිය. ‘ගර්ල් බිෆර් මිරර්’’Girl Before a Mirror’ වර්ණය, ව්‍යාධිය, කාමුකත්වය පිළිබඳ ඉඟියක් සහ කියුබිස්වාදය එහි අන්තයට ගෙන යන ව්‍යාජ හැඩයන්ගෙන් යුක්තය.

එය සිත් ඇදගන්නා සුළු අධ්‍යයනයකි. ,‘ඔබ ඔබ දෙස බලන විට ඔබ ඇත්තටම දකින්නේ කුමක්ද ?’දර්පණය වම් පස තබාගෙන සිටින කාන්තාව අඳුරු පරාවර්තනයට වඩා සැහැල්ලු හා සජීවී යල එය කඳුළක් වැගිරෙන බවක් පෙනේ.

ඔබ දන්නවද ? මෝමා හි ආරම්භක අධ්‍යක්ෂ Alfred H. Barr Jr. ට අනුව පිකාසෝ පැවසුවේ ‘මෙම සිතුවමට අනෙක් ඕනෑම සිතුවමකට වඩා තමා කැමති’ බවයි.

‘Guernica’ ගුවර්නිකා’

සම්පුර්ණ කරන ලද්දේ: 1937, එය දැකිය හැකි ස්ථානය: මියුසියෝ රීනා සොෆියා (මැඩ්රිඩ්)

‘ගුවර්නිකා’ යනු පිකාසෝගේ වඩාත්ම ප්‍රසිද්ධ කෘතිය පමණක් නොව, එය ලෝකයේ වඩාත්ම ප්‍රසිද්ධ (ගූගල් සෙවූ) සිතුවම් වලින් එකකි.

ස්පාඤ්ඤ සිවිල් යුද්ධ සමයේ during the Spanish Civil War 1937 අප්‍රියෙල් මාසයේදී බාස්ක් නගරය වන ගුවර්නිකා Basque town of Guernica වෙත ගුවන් බෝම්බ ප්‍රහාරයක් නිරූපණය කිරීම දෙවන ලෝක සංග්‍රාමයේ සිදුවීමට නියමිත කුරිරුකම් පිළිබඳ දෘශ්‍ය පූර්විකාවකි.

ස්පාඤ්ඤ සමඟ දැඩි ලෙස සම්බන්ධ වී ඇති සත්ව නිරූපණයන් ද එහි අඩංගු වේ. එනම් ගොනා සහ අශ්වයා ය. මෙම සිතුවම්, විරෝධතා සහ ප්‍රචාරණය පිළිබද යුද්ධයේ දෘශ්‍ය ඉතිහාසයක් වන අතර ‘ගුවර්නිකා’ ඉතිහාසයේ වඩාත්ම හඳුනාගත හැකි යුද විරෝධී සිතුවම් වලින් එකක් බවට පත්ව ඇත.

ඔබ දන්නවද ? දශක ගණනාවක් තිස්සේ ‘ගුවර්නිකා’ නිව් යෝර්ක්හි මෙට්‍රොපොලිටන් කලා කෞතුකාගාරයේ ප්‍රදර්ශනය කරන ලද අතර තුර කාලයේදී ෆ්‍රැන්සිස්කෝ ෆ්‍රැන්කෝ ස්පාඤ්ඤ යකඩ හස්තයකින් පාලනය කළේය. 1974 දී එය යුද විරෝධී විරෝධතාවයක් ලෙස එහි රතු පැහැති තීන්ත ආලේප කර ඇත. එය ඉක්මනින් පිරිසිදු කර 1981 දී නැවත ස්පාඤ්ඤයට රැගෙන එන ලදි.

තරුණියක් ලන්ඩනයේ Tate Moder කෞතුකාගාරයේදී The Weeping Woman සිතුවම නිරීක්ෂණය කරමින්

සම්පුර්ණ කරන ලද්දේ: 1937, එය දැකිය හැකි ස්ථානය: ටේට් නූතන කෞතුකාගාරය, ලන්ඩන්.

වර්තමාන සිනමාත්මක අර්ථයෙන් ගත් කල, ‘වැළපෙන කාන්තාව’The Weeping Woman’’ගුවර්නිකා හි අනුප්‍රාප්තිකයක් ලෙස සැලකේ. ‘ගුවර්නිකා’ මගින් විනාශයේ නැවුම් හා පූර්ණ අතුගා දැමීම් නිරූපණය කරන අතර ‘වැළපෙන කාන්තාව’ යුද්ධයෙන් පසු ඇති වූ චිත්තවේගීය තත්වය විමසා බලයි.

පිකාසෝ සැබවින්ම විවිධ ගැලරි වල දැකිය හැකි හඬා වැලපෙන කාන්තා පින්තූර මාලාවක් නිර්මාණය කළේය. රතු, කොළ, සුදු, කහල නිල් ඇතුළත් කර පිකාසෝගේ කෝණික ශෛලියේ තෙල් මත කැන්වස් කෘතියක් වන ටේට් හි ප‍්‍රදර්ශනයට තබා ඇති අනුවාදය එම උත්සාහයේ කූටප්‍රාප්තියයි.

Text and pictures by CNN

Recommended For You

About the Author: Editor