ශ‍්‍රී ලංකාව තුළ කොරෝනා පැතිරීම සම්පූර්ණයෙන්ම පාලනය කළා – වසංගත රෝග විද්‍යා ඒකකය

ශ‍්‍රී ලංකාව තුළ නව කොරෝනාවෛරසය පැතිර යාම පාලනය කර ඇති බවත් මීට පෙර හමුවූ වෛරසය ආසාදිත චීන ජාතික කාන්තාව හැර වෙනත් කිසිදු ආසාදිතයෙකු මෙතෙක් හමුවී නොමැති බවත් වසංගත රෝග විද්‍යා ඒකකයේ අධ්‍යක්ෂ වෛද්‍ය සුදත් සමරවීර පවසනවා.

මෙහිදී වැඩි දුරටත් අදහස් දක්වමින් සමරවීර මහතා කියා සිටියේ කොරෝනා වෛරසය පැතිරීම පාලනයට අවශ්‍ය සියලු ක්‍රියාමාර්ග ගෙන ඇති බවයි.

නව කොරෝනා වෛරසය ආසාදිත තවත් පුද්ගලයින් ශ්‍රී ලංකාවෙන් හමුවී ඇති බවට පළ වී ඇති ‘අසත්‍ය ප්‍රකාශ පදනම් විරහිත’ ඔහු සදහන් කළා. දියතලාව රැඳවුම් මධ්‍යස්ථානයේ තත්ත්වය ගැන අදහස් දක්වමින් සමරවීර මහතා කියා සිටියේ මේ වන විට දියතලාව රැඳවුම් මධ්‍යස්ථානයේ පුද්ගලයින් 33 දෙනෙකු රැඳී සිටින අතර ඔවුන් සති දෙකක කාලයක් එහි රැඳී සිටිය යුතු බවයි.

ඔවුන්ගේ සති දෙකක ලබන සෙනසුරාදා (15) සම්පූර්ණ වන බව කී සමරවීර මහතා ආරක්ෂක හමුදාවලට අනුයුක්ත වෛද්‍ය කාර්ය මණ්ඩලයක් යටතේ ඔවුන්ගේ සෞඛ්‍ය තත්ත්වය දෛනිකව නිරීක්ෂණය කෙරෙන අතර ඒ සම්බන්ධයෙන් සෞඛ්‍ය අමාත්‍යංශය නිරන්තර අවධානයෙන් පසුවන බව ද සඳහන් කළේය.

‘අපි නිතර ඒ ගැන අවධානයෙන් ඉන්නේ. මේ වන තෙක් දියතලාවේ සිටින කිසි ම පුද්ගලයෙකුට රෝග ලක්ෂණ තියෙන බව වාර්තා වෙලා නැහැ. සති දෙකක් ගත වෙන තුරු අපි ඔවුන්ව නිරීක්ෂණය කරනවා’ වෛද්‍ය සුදත් සමරවීර සඳහන් කළේය.

ශ්‍රී ලංකාවේ සේවය කරන චීන ජාතිකයින් ඔවුන් සේවය කරන සහ නවාතැන් ගෙන සිටින ස්ථානවලදී ම නිරන්තරයෙන් නිරීක්ෂණයට ලක්වන බවත් ඒ සඳහා ප්‍රාදේශීය වෛද්‍ය පරීක්ෂකවරුන් යොදවා ඇති අතර රෝගීන් ඇත්නම් ඒ සම්බන්ධයෙන් කඩිනමින් දැනුම් දෙන ලෙසට උපදෙස් දී ඇතැයි ද වසංගත රෝග විද්‍යා ඒකකයේ අධ්‍යක්ෂවරයා වැඩි දුරටත් ප‍්‍රකාශ කළේය.

Recommended For You

About the Author: Editor