ඉරානයේ සෞඛ්‍ය ඇමතිවරයාටත් කොරෝනා: මැද පෙරදිග කොරෝනා වංසගතය අබියස

ඉරානයේ නියෝජ්‍ය සෞඛ්‍ය ඇමතිවරයා සහ මන්ත්‍රීවරයකු යන දෙදෙනාම නව කොරෝන වෛරස් රෝගයට ධනාත්මක බව පරීක්‍ෂා කර ඇති බව බී.බී.සි ලෝක සේවය සදහන් කරයි. ඉරානයේ ජ්‍යේෂ්ඨ සෞඛ්‍ය නිලධාරි ඉරාජ් හරිර්චි Iraj Harirchi වීඩියෝවකින් කියා සිටියේ තමා ස්වයං හුදකලා වී ප‍්‍රතිකාර ගැනීම ආරම්භ කරන බවයි.

කොවිඩ් -19 පුපුරා යාමේ පරිමාණය ගැන බලධාරීන් බොරු නොකියන බව අද (25) පැවති ප්‍රවෘත්ති සාකච්ඡාවකදී ඔහු නැවත නැවතත් අවධාරණය කරද්දී ඔහු දහඩිය දමමින් සිටින ආකාරය නිරීක්ෂණය කළ හැකි විය.

ඉරානය රෝගීන් 95ක් වාර්තා කර ඇති නමුත් සත්‍ය සංඛ්‍යාව ඊට වඩා වැඩි යැයි සැලකේ.

ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයේ අධ්‍යක්ෂ ජනරාල්වරයා පවසා ඇත්තේ ඉරානයේ තත්ත්වය ගැඹුරින් සලකා බලන බවයි.

වෛරසය වසංගතයක් දක්වා වර්ධනය විය හැකි බවට සෞඛ්‍ය විශේෂඥයින්ගේ මතය වන අතර මේ වන විට චීනයට අමතරව දකුණු කොරියාව සහ උතුරු ඉතාලිය නව කොරෝනා වසංගත තත්ත්වයකට මුහුණ දී සිටිනවා.

සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශයේ නියමයන්ට අනුකූල වන ලෙස ඉරාන ජනාධිපතිවරයා ජනතාවගෙන් ඉල්ලා තිබේ

අඟහරුවාදා (25) ඉරාන අගනුවර වන ටෙහෙරානයේ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී මහමුද් සාඩෙගි  Mahmoud Sadeghi ද කියා සිටියේ තමා වෛරසය සඳහා ධනාත්මක බව පරීක්‍ෂා කළ බවයි. 57 හැවිරිදි ඔහු ට්වීට් පණිවුඩයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේ, “මේ ලෝකයේ ජීවිතය දිගටම කරගෙන යාමට මට විශාල බලාපොරොත්තුවක් නැති බවයි.

“ඊයේ රාත්‍රිය වන විට මට උණ වැළඳී ඇති අතර මගේ මූලික පරීක්ෂණය මධ්‍යම රාත්‍රිය පමණ වන විට ධනාත්මක විය,” ඔහු පැවසීය.

“මම එතැන් සිට ස්ථානයක හුදෙකලා වී සිටිමි … දැන් මම බෙහෙත් ආරම්භ කරමි. ඉදිරි සති කිහිපය තුළ මෙම වෛරසයට එරෙහිව අපි අනිවාර්යයෙන්ම ජයග්‍රහණය කරන්නෙමු“ ඔහු පැවසීය.

රජයේ ප්‍රකාශක අලි රබී සමඟ ප්‍රවෘත්ති සාකච්ඡාවකට සහභාගී වීමෙන් දිනකට පසු හරිච්චි මහතා කොවිඩ් -19 සඳහා ධනාත්මක පරීක්ෂණය ප්‍රකාශයට පත් කළේය. ඔහු ඉඳහිට කෙඳිරිගාමින් අධික ලෙස දහඩිය දැමූ බවක් පෙනෙන්නට තිබුණි. ඉරානය කොරෝනා ව්‍යාප්තියේ කේන්ද්‍රයේ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරයකු විසින් බලධාරීන් වසන් කිරීමේ කටයුත්තක යෙදී සිටින බවට කළ ප්‍රකාශය ඇමතිවරයා ප්‍රතික්ෂේප කළේය.

සති තුනකට පෙර කොවිඩ් -19 කොම් වෙත පැමිණ ඇති බවත්, නගරයේ පමණක් පුද්ගලයින් 50 දෙනෙකු මියගොස් ඇති බවත් අහමඩ් අමිරාබාඩි-ෆරාහානි චෝදනා කළේය. මියගිය සංඛ්‍යාව හරිච්චි විසින් ප්‍රතික්ෂේප කරන ලද අතර, එම සංඛ්‍යාවෙන් අඩක් පවා මියගොස් ඇති බව සනාථ කළ හැකි නම් ඉල්ලා අස්වන බවට ප්‍රතිඥා දුන්නේය.

අමිරාබාඩි-ෆරාහානි මහතා තම ප්‍රකාශය ඉල්ලා අස්කර ගැනීම ප්‍රතික්ෂේප කරමින් කියා සිටියේ මියගිය 40 දෙනෙකුගේ ලැයිස්තුවක් අමාත්‍යවරයා වෙත යවා ඉල්ලා අස්වන තෙක් බලා සිටින බවයි.

ඉරානයේ ආරක්ෂක කවුන්සිලයේ ලේකම් අලි ෂම්කානි අඟහරුවාදා කියා සිටියේ මන්ත්‍රීවරයාගේ චෝදනාවේ වලංගුභාවය පරීක්ෂා කරන ලෙස තමා නීතිපතිවරයාගෙන් ඉල්ලා ඇති බවයි.

“ව්‍යාජ ප්‍රවෘත්ති පතුරුවා හැරීම සහ සත්‍යය සැඟවීම යන දෙකම ජාතික ආරක්ෂාවට බාධාවක් වන අතර සමාජ ප්‍රාග්ධනයට හානි කරයි” යනුවෙන් ඔහු අනතුරු ඇඟවීය.

කොවිඩ් -19 ශ්වසන රෝගයෙන් පෙළෙන රෝගීන් 80,000 කට වැඩි සංඛ්‍යාවක් පසුගිය වසරේදී මතු වූ දා සිට ලොව පුරා වාර්තා වී තිබේ. රෝගීන් 2,700 ක් පමණ මියගොස් ඇත. එයින් බහුතරය චීනයේ වන අතර දෙවනි තැන ගන්නා ඉරානයේ මියගිය සංඛ්‍යාව 15කි.

නමුත් ඉරානයේ තත්වය (සෑම වසරකම මිලියන ගණනක් ආකර්ෂණය කර ගන්නා ශුද්ධ ස්ථානවල සහ රටවල් කිහිපයක දුර්වල සෞඛ්‍ය පද්ධති ඇති කලාපයක) මැද පෙරදිග විශාල වශයෙන් පැතිරීම පිළිබඳව විශාල කනස්සල්ලක් ඇති කර තිබේ.

ආගම හා විද්‍යාව අතර ගැටුම

බීබීසී පර්සියානු ජාතික රානා රහීම්පූර් විසිනි

හස්රත් මසුමේගේ සිද්ධස්ථානය ඇතුළු කොම් හි පොදු ස්ථාන විෂබීජහරණය කරන අයුරැ

ඉරානය අවට නගරවලින් අපට ලැබෙන වාර්තා වලින් පෙනී යන්නේ ඉරාන බලධාරීන් ලබා දෙන වාර්වතාවලට වඩා ඇත්ත වශයෙන්ම රෝගීන් ගණන වැඩි බවයි.

ඉතාලියේ මෙන් නොව ඉරාන නිලධාරීන් කොරෝනා ආසාදනයෙන් පීඩාවට පත් ප්‍රදේශවල නිරෝධායන පැනවීම ප්‍රතික්ෂේප කරති. නිරෝධායන පරණ තාලේ ඒවා බවත් ඔවුන් ඒවා විශ්වාස නොකරන බවත් ඔවුහු කියති. කොම් වෛරසයේ කේන්ද්‍රස්ථානයක් වුවද, කොම් සහ මාෂාඩ් නගරවල ෂියා සිද්ධස්ථාන තවමත් විවෘතව පවතී. ලොව පුරා මිලියන සංඛ්‍යාත බැතිමතුන් ආකර්ෂණය කර ගන්නා එහි දේවස්ථානය සහ බොහෝ විදේශීය ආගමික සිසුන් සඳහා සත්කාරකත්වය සපයන වැදගත් සෙමනේරිය කොම්හි පවතී. එම නිසා තත්ත්වය තව දුරටත් අර්බුදයට යමින් පවතී.

ආගමික මූලධර්මවාදය හා විද්‍යාව අතර පැහැදිලි ගැටුම අපට දැකිය හැකිය. වෛරසය ව්‍යාප්තිය පාලනය කිරීමට අවශ්‍ය වෛද්‍ය උපකරණ ඉරානයට ද නොමැත. එය මුහුණු ආවරණ වලින් ඉවතට ගොස් ඇති අතර ප්‍රමාණවත් පරීක්ෂණ කට්ටල නොමැත. වෛද්‍ය සේවකයින් ගණනාවක් ද ආසාදනය වී ඇති අතර, එම නිසා ඔවුන් ඉක්මනින් වෛද්‍යවරුන් හා හෙදියන්ගෙන් ඉවත්ව රෝගය වැළඳී ඇති අය වෙත පැමිණෙනු ඇතැයි යන බියක් පවතී. වත්මන් තත්ත්වය මත ඉරාන වැසියන්ගෙන් බහුතරයක් අතිශයින් කනස්සල්ලට පත්ව සිටිති.

ගෝලීය වශයෙන් වෛරසය සමඟ සිදුවන්නේ කුමක්ද?

ස්පාඤ්ඤයේ කැනරි දූපත්වල ටෙනරීෆ් හි හෝටලයක් වසා දමා ඇති අතර සිය ගණනක් අමුත්තන් සහ කාර්ය මණ්ඩලය හෝටලයේ රැඳී සිටියද ඔවුන්ගේ කාමරවලින් පිටව යාමට අවසර දෙනු ලැබේ.

මෑත දිනවල ඉතාලිය රෝගීන් 300 කට ආසන්න සංඛ්‍යාවක් සනාථ කර ඇති අතර එය යුරෝපයේ දරුණුතම බලපෑමට ලක්වූ කොටස බවට පත්ව ඇත. හත් දෙනෙක් මිය ගොස් ඇත. වසංගතය පාලනය කිරීම සඳහා උතුරේ කුඩා නගර කිහිපයක් දැඩි නිරෝධායනයකට යටත් කර ඇති අතර, එයින් අදහස් වන්නේ සති දෙකකට විශේෂ අවසරයකින් තොරව 50,000 දෙනෙකුට එම ප්‍රදේශවලින් පිටව යා නොහැකි බවයි.

කෙසේ වෙතත්, වෛරසය පැතිර යන ලකුණු දක්නට ලැබෙන අතර අඟහරුවාදා ටස්කනි, සිසිලිය සහ ලිගුරියා යන ප්‍රදේශවල නව රෝගීන් වාර්තා විය. කෙසේ වෙතත්, ඉතාලි අගමැති ගුසෙප් කොන්ටේ Giuseppe Conte පැවසුවේ තම රට සංචාරක හා සංචාරක කටයුතු සඳහා ආරක්ෂිතව සිටින බවයි.

අඟහරුවාදා ටෙහෙරානයේ සිට ඉස්තාන්බුල් දක්වා මගීන් සහ කාර්ය මණ්ඩලය 130 කට වැඩි පිරිසක් රැගත් ගුවන් යානයක් තුර්කි අගනුවර වන අන්කාරා වෙත හරවා යවා ඇත. තුර්කියේ සෞඛ්‍ය ඇමතිවරයා පැවසුවේ දින 14 ක් සඳහා සියල්ල නිරෝධායනය කරන බවයි.

මේ අතර, නිරෝධායනය කරන ලද Diamond Princess නෞකාවේ සිව්වන මගියෙකු මියගොස් ඇති බව ජපාන මාධ්‍ය වාර්තා කරයි. පුද්ගලයින් 850 කට වැඩි පිරිසක් ආසාදනය වී ඇති බව රට විසින් සනාථ කර ඇති අතර ඔවුන්ගෙන් වැඩි දෙනෙක් ලයිනර් මත සිටිති.

මැද පෙරදිග හරහා පැතිර යා හැකිද?

අසල්වැසි ඇෆ්ගනිස්ථානය, බහරේනය, ඉරාකය, කුවේට් සහ ඕමානය විසින් වාර්තා කරන ලද පළමු ආසාදන වල මූලාශ්‍රය ඉරානය බව විශ්වාස කෙරේ. මේ වන විට ඉස්ලාමීය ජනරජයට සහ ඉන් පිටතට ගමන් කිරීම සඳහා තහංචි පනවා තිබේ.

කෙසේ වෙතත් මෑත සතිවල ඉරානය සහ කලාපයේ අනෙකුත් ප්‍රදේශ අතර සංචාරය කර ඇති බොහෝ මුස්ලිම් ෂියා වන්දනාකරුවන් සහ සංක්‍රමණික කම්කරුවන් මේ වන විටත් වෛරසය පැතිර යා හැකි බවට බියක් පවතී.

සෞඛ්‍ය විශේෂඥයින් විශේෂයෙන් බිය වන්නේ ඇෆ්ගනිස්ථානය, ඉරාකය හෝ සිරියාව වැනි දුර්වල හෝ යුද්ධයෙන් විනාශ වූ සෞඛ්‍ය පද්ධති ඇති අසල්වැසි රටවල් ඉරානයෙන් ආරම්භ වූ හඳුනා නොගත් පුපුරා යාමකට ගොදුරු විය හැකි බවට ය.

ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයේ කලාපීය අධ්‍යක්ෂවරයා අඟහරුවාදා ඉරානයට පියාසර කිරීමට නියමිතව තිබුණද ඔහු පිටත්වීම ප්‍රමාද විය.

ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයේ ප්‍රකාශකයෙකු කියා සිටියේ එය තාක්ෂණික මෙහෙයුමක් මගින් ඉරානයේ වෙනම සංචාරයක දිනයන් අවසන් කරමින් සිටින බවත්, ඊළඟ දින හෝ දෙක තුළ පැමිණිය යුතු වෛද්‍ය සැපයුම් සහ අමතර පරීක්ෂණ කට්ටල යවන බවත්ය.

එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍ය ඉරානයට යන සියළුම මගී හා භාණ්ඩ ගුවන් ගමන් සතියක් සඳහා “පූර්වාරක්ෂාව පියවරක් ලෙස” අත්හිටුවා තිබේ. ඉරාන යුවළක් ඇතුළු රෝගීන් 13 ක් වාර්තා වී තිබේ.

මේ අතර බහරේනයේ සෞඛ්‍ය අමාත්‍යංශය විසින් තහවුරු කරන ලද රෝගීන් සංඛ්‍යාව 17 දක්වා ඉහළ නංවා තිබේ. ආසාදිත සියලු දෙනා ඉරානයේ සිට එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යය හරහා ගමන් කර ඇති බව එහි සඳහන් වේ.


Recommended For You

About the Author: Editor