කොරෝනා ගෝලීය ව්‍යාප්තිය සමග ලෝක ආර්ථිකය දරුණුතම අර්බුදයක – OECD

කොරෝනා වෛරසයේ බලපෑම හේතුවෙන් ගෝලීය ආර්ථිකය දැවැන්ත අර්බුදයක් කරා ගමන් කරමින් සිටින බව ආර්ථික සහයෝගිතාව හා සංවර්ධනය සඳහා වන සංවිධානය Organization for Economic Cooperation and Development, අද (2) අනතුරු ඇගයීය.

ඒ අනුව ගෝලීය ආර්ථික වර්ධන වේගය 2020 දී ඇස්තමේන්තු ගත කළ අගයට වඩා හරි අඩකින් අඩුවනු ඇති බව ද එම සංවිධානය වැඩි දුරටත් සදහන් කළේය.

කොරෝනා වෛරසය ආසියාව, යුරෝපය සහ උතුරු ඇමරිකාව පුරා ව්‍යාප්ත වුවහොත් ගෝලීය දළ දේශීය නිෂ්පාදිතය 2020 දී 1.5% කින් වර්ධනය වනු ඇතැයි  OECD පවසයි. එය පුපුරා යාමට පෙර 2020 සඳහා පුරෝකථනය කළ 2.9% වර්ධන අනුපාතයෙන් දළ වශයෙන් අඩක් වන අතර ජපානය සහ යුරෝපය අවපාතයකට තල්ලු කිරීමට තරම් දැඩි ය.

එවැනි තත්ත්වයක් වළක්වා ගැනීම සඳහා ලොව පුරා ප්‍රතිපත්ති සම්පාදකයින් දැන් ක්‍රියා කළ යුතු බව OECD පවසයි. ව්‍යාප්තිය පාලනය කිරීම සඳහා සම්බන්ධීකරණ ගෝලීය ප්‍රතිචාරයක් ඉල්ලා සිටි අතර, රජයන් විසින් වියදම් වැඩි කළ යුතු බවත්, මහ බැංකු විසින් වෛරසයෙන් ඇති වන බලපෑම පාලනය කිරීම සඳහා ප්‍රතිපත්ති ක්‍රියාත්මක කරන ලෙසත් නිර්දේශ කළේය.

පළමු කාර්තුවේදී චීනයේ වසංගත උච්චතම අවස්ථාවන්හිදී සහ අනෙකුත් රටවල සුළු වශයෙන් පැතිරීම පමණක් ඇති හොඳම අවස්ථාවෙහිදී පවා, පුරෝකථනය කරන්නේ ගෝලීය ආර්ථිකය වර්ධනය වන්නේ 2.4% ක් පමණක් බවයි. එය තරමක් ශුභවාදී පුරෝකථනය 2009 ගෝලීය මූල්‍ය අර්බුදයෙන් පසු තවමත් දුර්වලම වර්ධන මට්ටම වනු ඇත. ගෝලීය වර්ධනය පසුගිය වසරේ 3% ක් පමණ විය.

වෙළඳ හා දේශපාලන ආතතීන් විසින් දැනටමත් දුර්වල වී ඇති ගෝලීය ආර්ථිකයකට මෙම වෛරසය තවත් පහරක් එල්ල කරයි. වසංගතය පාලනය කිරීමට, සෞඛ්‍ය සේවා පද්ධතියට සහය දැක්වීමට, ජනතාව ආරක්ෂා කිරීමට, ඉල්ලුම ඉහළ නැංවීමට සහ මූල්‍ය ජීවන මාර්ගයක් සැපයීමට රජයන් වහාම ක්‍රියා කළ යුතුය.

OECD ප්‍රධාන ආර්ථික විද්‍යාඥ ලෝරන්ස් බූන් chief economist Laurence Boone. පැවසුවේ කුටුම්භ හා ව්‍යාපාර වඩාත් බලපෑමට ලක්වූ බවයි. ඇන්ටාක්ටිකාව හැර සෑම මහද්වීපයකම ආසාදන ඇති බවට ලොව පුරා මේ වන විට 88,000 කට අධික කොරොන වයිරස් රෝගීන් වාර්තා වී තිබේ. 

වෛරසය පැතිරීම නිසා පුද්ගලයින් 3,000 කට අධික සංඛ්‍යාවක් මිය ගොස් තිබේ. දකුණු කොරියාවේ මේ වන විට රෝගීන් 4,200 කට වැඩි සංඛ්‍යාවක් සහ මරණ 26 ක් වාර්තා වී තිබේ. එක්සත් ජනපදයේ දෙවන රෝගියෙකු මියගොස් ඇති අතර ෆ්ලොරිඩා, නිව් යෝර්ක් සහ රෝඩ් දූපතේ නව රෝගීන් වාර්තා වී තිබේ.

ලෝකයේ විශාලතම සමාගම් බොහොමයක් මෑත සතිවල ලාභ හා විකුණුම් අනතුරු ඇඟවීම් නිකුත් කර ඇති අතර, සාපේක්ෂව අඩු අවස්ථා හඳුනාගෙන ඇති වෙළඳපලවල පවා කඩාකප්පල් වීමට හේතු වන පාරිභෝගික හැසිරීම් වල වෙනස්කම් පිළිබිඹු කරයි. සංචාරක සීමාවන් සහ සැපයුම් දාම ගැටලු හේතුවෙන් සමහර ව්‍යාපාරවලට තම කර්මාන්තශාලා විවෘතව තබා ගැනීමේ අපහසුතාවයක් ද ඇත.

මහ බැංකු දැනටමත් ආයෝජකයින්ට ආර්ථික කඩාවැටීම සීමා කිරීමට පියවර ගන්නා බවට සහතික කිරීමට උත්සාහ කරයි. මූල්‍ය වෙලඳපොලවල ස්ථාවරත්වය සහතික කිරීම සඳහා රටේ මහ බැංකුව “ප්‍රමාණවත් ද්‍රවශීලතාවයක්” ලබා දෙන බවට ජපාන බැංකු අධිපති හරුහිකෝ කුරෝඩා Bank of Japan Governor Haruhiko Kuroda සඳුදා පොරොන්දු විය. 

එක්සත් ජනපද ෆෙඩරල් සංචිතයේ ප්‍රධානී ජෙරොම් පවෙල් US Federal Reserve boss Jerome Powell කියා සිටියේ මහ බැංකුව “ආර්ථිකයට ආධාර කිරීම සඳහා සුදුසු පරිදි ක්‍රියා කරනු ඇති” බවයි,

බැංකු ප්‍රතිපත්ති ආයතනයේ විධායක උප සභාපති සහ ප්‍රධාන ආර්ථික විද්‍යාඥ බිල් නෙල්සන්  Bill Nelson, executive vice president and chief economist at the Bank Policy Institute පවසන පරිදි ලෝකයේ මහ බැංකු ඊටත් වඩා නාටකාකාර ක්‍රියාමාර්ග ගනු ඇත. මෙම සති අන්තයේ සටහනක ඔහු මේ සතිය මුලදී චීන මහජන බැංකුව සහ හොංකොං මූල්‍ය අධිකාරිය ද ඇතුළුව “ප්‍රධාන මහ බැංකු හරහා සම්බන්ධීකරණ ලිහිල් කිරීමක්” ගැන පුරෝකථනය කළේය.

Recommended For You

About the Author: Editor