චණ්ඩි උතුරු කොරියාවේ ‘බංකලොත්කම’ හෙළි කරන Ryugyong Hotel කතාව

උතුරු කොරියාව ගැන ඔබ බොහෝ දේ ආසා තිබෙනවා. බැලස්ටික් මිසයිල, න්‍යෂ්ටික අවි ගැන කතා, ඇමෙරිකාවට කරන නිමක් නැති තර්ජන ඒ අතර තිබෙනවා. ඒත් උතුරු කොරියාව ‘ලෝකෙට පරකාසේ ’ පෙන්වීමට ගොස් නින්දාවට පත් වූ අවස්ථා බොහෝ තිබෙනවා. මේ ඒ ගැන පුදුම හිතෙන කතාව.

1987 දී උතුරු කොරියාවේ අගනුවර වන ප්යොංයැං Pyongyang හි නව හෝටලයක් ඉදිකිරීම සදහා සැලසුම් දියත් වුණේය. සැලසුම අනුව එය පිරමිඩ හැඩැති, සුපිරි උසක් ලෙස සැලකිය හැකි උස අඩි 1000 ඉක්මවිය යුතු අතර අවම වශයෙන් කාමර 3,000 ක් හෝ පරිදර්ශන දර්ශන සහිත කැරකෙන අවන්හල් පහක් සහිත අති දැවැන්ත හෝටල් සංකීර්ණයකි.

“විලෝ වල අගනුවර capital of willows යන අර්ථය ඇති ප්යොංයැං හි ඓතිහාසික මොනිකරයෙකුගේ නමින් නම් කර ඇති රියුජොං හෝටලය The Ryugyong Hotel  වසර දෙකකට පසුව විවෘත කිරීමට නියමිතව තිබුණි. නමුත් එය කිසි විටෙකත් සිදු නොවීය.

1992 දී මෙම ව්‍යුහය සැලසුම් සහගත උසකට ළඟා වූ අතර, එය තවත් වසර 16 ක් ජනේල රහිතව හා හිස්ව පැවතුණි. එහි නිරුවත් කොන්ක්‍රීට් නිරාවරණය විය. එම කාලය තුළ අවට ඇති සෑම දෙයක්ම වාමන කරන මෙම ගොඩනැගිල්ල “හෝටල් ඔෆ් ඩූම් Hotel of Doom යන අන්වර්ථ නාමය ලැබුවේය.  

එතැන් සිට හෝටලය ලෝහ හා වීදුරු වලින් ආවරණය කර ඇති අතර පසුව එය LED ​​ලාම්පු වලින් සවිකර ඇති අතර එය වර්ණවත් රාත්‍රී කාලයේ දර්ශනයක් බවට පත් කර ඇත. ඉදිකිරීම් කටයුතු බොහෝ වාරයක් ආරම්භ කර ඇති අතර එය කවදා හෝ අමුත්තන්ට විවෘත වේද යන්න පිළිබඳ නිරන්තර සමපේක්ෂනයන්ට මග පාදයි. අදටත් වසා ඇති රියුග්යොන්ග් හෝටලය Ryugyong Hotel ලොව  භාවිතා කොකරන උසම ගොඩනැගිල්ලයි.

2018 දී Ryugyong හෝටලය.

සීතල යුද්ධ ඉත්තෙක්

රුයුග්යොන්ග් හෝටලය එක්සත් ජනපදයේ සහාය ලබන දකුණු කොරියාව සහ සෝවියට් පිටුබලය ලත් උතුර අතර සීතල යුද්ධ එදිරිවාදිකමේ ප්‍රතිඵලයකි. ඉදිකිරීම් ආරම්භ කිරීමට වසරකට පෙර, දකුණු කොරියානු සමාගමක් විසින් එවකට ලොව උසම හෝටලය වන සිංගප්පූරුවේ වෙස්ටින් ස්ටැම්ෆර්ඩ් The Westin Stamford ඉදිකර තිබේ. 

දකුණේ අගනුවර වන සියෝල් 1988 ගිම්හාන ඔලිම්පික් උළෙල පැවැත්වීමට සූදානම් වෙමින් සිටියදී රට ධනවාදී ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයක් කරා සංක්‍රමණය විය. දකුණේ ජයග්‍රහණ සඳහා උතුරු කොරියාවේ දේශපාලන ප්‍රතිචාරයේ කොටසක් ලෙස පියොංයැං 1989 දී ඔලිම්පික් උළෙලේ සමාජවාදී අනුවාදයක් වන තරුණ හා ශිෂ්‍යයන්ගේ ලෝක උළෙල World Festival of Youth and Students සංවිධානය  කළේය. 

ලෝක වාර්තාව දකුණෙන් ඈත් කරමින් මෙම උත්සවය සඳහා නියමිත වේලාවට දැවැන්ත හෝටලයක් ඉදිකිරීමට රට සැලසුම් කළේය. නමුත් ඉංජිනේරු ගැටලු හේතුවෙන් එය උත්සවය සඳහා නියමිත වේලාවට අවසන් නොවීය. නව ක්‍රීඩාංගනයක් ඉදිකිරීම, ප්යොංයැං ගුවන් තොටුපල පුළුල් කිරීම සහ නව මාර්ග සකස් කිරීම සඳහා රජය මේ වන විටත් බිලියන ගණනක් වත් කර තිබුණි. සෝවියට් සමූහාණ්ඩුවේ බිඳවැටීම නිසා අත්‍යවශ්‍ය ආධාර හා ආයෝජන අහිමි විය. උතුරු කොරියාව ආර්ථික අර්බුදයකට බැඳී සිටියේය. බාහිර ව්‍යුහය නිම කර තිබුණද 1992 දී ඉදිකිරීම් නවතා දමා ගොඩනැගිල්ලේ මුදුනේ දොඹකරයක් අතහැර දමා ඇත.

2008 දී රියුග්යොන්ග් හෝටලය

කොන්ක්‍රීට් ව්‍යුහයක්

මෙම ගොඩනැගිල්ල පියාපත් තුනකින් සමන්විත වන අතර, ඒවා අංශක 75 ක කෝණයකින් බෑවුමකින් යුක්ත වන අතර ඉහළම මහල් 15 ආවරණය වන පරිදි කේතුවක් බවට පරිවර්තනය වේ. ඒවා අවන්හල් සහ නිරීක්ෂණ තට්ටු සඳහා අදහස් කෙරේ. පිරමීඩීය හැඩය සෞන්දර්යයට වඩා වැඩි ය – එයට හේතුව රුගුයොං, අහස උසට අහස උසට වැඩෙන වානේවලට වඩා ශක්තිමත් කොන්ක්‍රීට් වලින් සාදා ඇති බැවිනි.

සිංගප්පූරුවේ වෙසෙන ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පියෙකු වන කැල්වින් චුවා Calvin Chua, ප්යොංයැංහි නාගරීකරණය පිළිබඳව පුළුල් ලෙස පර්යේෂණ කළ දුරකථන සම්මුඛ සාකච්ඡාවකදී පැවසුවේ “මෙය මේ ආකාරයට ඉදිකර ඇති බවයි. “ඔවුන් සතුව උසස් ඉදිකිරීම් ද්‍රව්‍ය නොතිබුණි, එබැවින් එය මුළුමනින්ම කොන්ක්‍රීට් වලින් නිමවා ඇත. ඔබට සිහින් කුළුණක් ඒ ආකාරයෙන් සාක්ෂාත් කරගත නොහැක. ඔබට විශාල පදනමක් තිබිය යුතුය.

“කොරියානු යුද්ධයේ අවසානයෙන් පසු උතුරු කොරියාවේ ඉදිකිරීම් ඉතිහාසය දෙස බැලුවහොත්, බොහෝ ගොඩනැගිලි කොන්ක්‍රීට් වලින් නිමවා ඇත: එය ඔවුන් හුරුපුරුදු ද්‍රව්‍යය වන අතර සෝවියට් හෝ කොමියුනිස්ට් රාජ්‍යයන් අතර තාක්‍ෂණික හුවමාරුව තනිකරම කොන්ක්‍රීට් වටා. පදනම් වේ.

සමාජවාදී කාන්තා සංගමයේ ප්‍රචාරක කණ්ඩායමක සාමාජිකයින් 2019 දී රියුග්යොං හෝටලය ඉදිරිපිට නර්තනයක් ඉදිරිපත් කරති

දේශීය ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පීන් සමඟ උතුරු කොරියාවේ සේවය කර ඇති චුවාට අනුව, රියුග්යොන්ග් නිර්මාණය කර ඇත්තේ පිරමීඩයක් නොව කන්දක් සේය. මන්දයත් රටේ සංකේතවාදයට The country’s symbolism කඳු වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරන බැවිනි. 

වත්මන් පාලක කිම් ජොන් උන්ගේ මියගිය පියා වන කිම් ජොන් ඉල්ගේ නිල චරිතාපදානයේ සඳහන් වන්නේ ඔහු උතුරු කොරියාවේ ජාතික ලාංඡනයෙහි නිරූපණය කර ඇති කොරියානු අර්ධද්වීපයේ උසම කන්ද වන පෙක්ටු කන්දෙහි  Mount Paektu, රහසිගත හමුදා කඳවුරක උපත ලැබූ බවයි. (බොහෝ ඉතිහාසඥයින් විශ්වාස කරන්නේ කිම් ජොන් ඉල් ඇත්ත වශයෙන්ම රුසියාවේ උපත ලැබූ බවයි)

“එය ඉතා සුවිශේෂී ගොඩනැඟිල්ලක්. නමුත් ප්යොංයැං හි සමස්ත නගරට සාපේක්ෂව එය පිහිටා ඇත්තේ කොතැනද යන්න සලකා බැලීම වැදගත් යැයි මම සිතමි.” “එය එක්තරා ආකාරයක තරබාරුකමක් හා සමානයි. රෝමයේ ශාන්ත පීතර චතුරශ්‍රයේ ඇති තරබාරුකම ගැන ඔබ සිතන්නේ නම්, එය නගරයට සංකේතාත්මක භාවයට අමතරව [ආලෝකයක්] සපයයි. රියුග්යොන්ග් සමාන ය, නමුත් එය වඩාත් සංකේතාත්මකව අර්ථ දක්වා ඇත.”

දෙවන ආරම්භය

2008 දී, වසර 16 ක විරාමයකින් පසුව, උතුරු කොරියාවේ 3G ජාලය ගොඩනැගීම සඳහා ගිවිසුම්ගත වූ ඊජිප්තු සමාගම් සමූහයක් වන ඔරස්කොම් සමඟ ගනුදෙනුවක කොටසක් ලෙස, අනපේක්ෂිත ලෙස ඉදිකිරීම් නැවත ආරම්භ විය. දශක දෙකක් තිස්සේ ගොඩනැගිල්ල මත සිටගෙන තිබූ මලකඩ සහිත පැරණි දොඹකරය අවසානයේ ඉවත් කරන ලදි.

ඊජිප්තු ඉංජිනේරුවන්ගේ සහය ඇතිව කම්කරුවන් ඩොලර් මිලියන 180 ක වියදමින් කොන්ක්‍රීට් ව්‍යුහයට වීදුරු සහ ලෝහ පැනල් සවි කළ අතර එය මුළුමනින්ම ඔප දමා ගොඩනැගිල්ලට ඔප දැමූ සිනිඳු පෙනුමක් ලබා දුන්නේය. 

2011 දී නිම කරන ලද මෙම ව්‍යාපෘතිය හෝටලය විවෘත කිරීම පිළිබඳ සමපේක්ෂණයන්ට හේතු විය. 2012 අග භාගයේ දී, ජර්මානු සුඛෝපභෝගී Kempinski සමාගම Ryugyong අර්ධ වශයෙන් 2013 මැද දී තම කළමනාකරණය යටතේ විවෘත කළ බව නිවේදනය කළ කළේය.

කොන්ක්‍රීට් කවචයේ ආවරණ. 

දුර්වල ඉදිකිරීම් ශිල්පීය ක්‍රම සහ ද්‍රව්‍ය හේතුවෙන් ගොඩනැගිල්ල ව්‍යුහාත්මකව නිරවුල් නොවන බවට දිගු කලක් තිස්සේ පැතිර යන කටකතා නැවත වරක් ශක්තිය ලබා ගත්තේය. 2014 දී ප්යොංයැං හි මහල් 23 කින් යුත් මහල් නිවාසයක් කඩා වැටුණේ  ඉදිකිරීම් නිසි පරිදි සිදු නොවූ නිසා බව උතුරු කොරියානු ප්‍රාන්ත මාධ්‍ය වාර්තා කරයි.

“පිටත සිට විනිශ්චය කිරීම, ගොඩනැගිල්ල ව්‍යුහාත්මකව පෙනේ, අභ්‍යන්තරය වෙනස් කතාවක් විය හැකි නමුත්,” චුවා පැවසීය. 

“මම හිතන්නේ සැබෑ ගැටළුව එය සවිකිරීමේ පහසුව විය හැකි නිසා එය කොන්ක්‍රීට් වලින් නිමවා ඇති අතර 1980 දශකයේ පිරිවිතරයන්ට අනුව මුලින්ම නිර්මාණය කරන ලද අවශ්‍ය සේවා සහ වාතාශ්‍රය පද්ධති නැවත සකස් කිරීමට බොහෝ කාලයක් ගතවනු ඇත. වානේ ව්‍යුහයක් සහිතව එය වඩාත් පහසු වනු ඇත.

2012 සිට හෝටලයේ අභ්‍යන්තරයේ ඡායාරූප වලින් හෙළි වූයේ ඇතුළත ඉතා සුළු වැඩ ප්‍රමාණයක් සිදු කර ඇති බවයි. මෙම ඡායාරූප ලබාගෙන ඇත්තේ උතුරු කොරියාවේ සංචාර පිළිබඳ විශේෂඥ දැනුමක් ඇති බීජිංහි පිහිටි කොරියෝ සමූහ ව්‍යාපාරයේ සාමාන්‍යාධිකාරී සයිමන් කොකරෙල් සහ රියුජොං හෝටලය තුළ සිටි විදේශිකයන් අතළොස්සෙන් එක් අයෙකි.

2012 දී රියුග්යොන්ග් හෝටලයේ ලොබිය

“එය මට උපන්දින තෑග්ගක් ලෙස කොරියානු සම්බන්ධතාවයක් හරහා සකස් කර ඇත,” ඔහු දුරකථන සම්මුඛ සාකච්ඡාවකදී පැවසීය. 

“පළමුවෙන්ම, වෙබ් අඩවියේ අධ්‍යක්ෂකගේ ඉදිරිපත් කිරීමක් අප සතුව තිබී ඇත. මීට බොහෝ කලකට පෙර වීඩියෝ පටයක් සාදන ලදී. ඉන්පසු ඔවුන් අපව ලොබි ප්‍රදේශයට ගෙන ගිය අතර එහිදී නිරාවරණය වූ සිමෙන්ති විශාල ප්‍රමාණයක් තිබී ඇත. ඉන්පසු අපි (ඉදිරියට) එක් වැඩ සෝපානයක් ඉහළට, එය 99 වන මහල විය, මම විශ්වාස කරමි.

“එහි යාමට බොහෝ කාලයක් ගත විය, මන්ද එය සේවා සෝපානයක් මිස බොත්තම් නූල් සහිත නවීන සෝපානයක් නොවේ. සෝපාන ක්‍රියාකරුවෙකු සිටියේ කොතැනින් නතර විය යුතුද යන්න තීරණය කළ බැවිනි. ඉහළින් අප අවට බැලූ විට පින්තූර කිහිපයක් ගත්තා නැවත ලොබියට බැස ගියේය. එහි බාහිර පෙනුම පරිවර්තනය වී තිබුණද, රුයුග්යොන්ග් තවමත් විවෘතව නොතිබුණි.

දීප්තිමත් අනාගතයක්?

2018 දී Ryugyong නැවත පණ ගැන්වීය, එහි මුහුණතෙහි LED සවි කර ඇති අතර, එම ගොඩනැගිල්ල Pyonyang හි විශාලතම ආලෝක සංදර්ශනය බවට පත් කරන ලදී. (එසේම ප්‍රචාරක යන්ත්‍රයකි) මිනිත්තු හතරක වැඩසටහනකින් උතුරු කොරියාවේ ඉතිහාසය සහ විවිධ දේශපාලන සටන් පාඨ පෙන්වන අතර ඉහළින් ඇති කේතුව විශාල උතුරු කොරියානු ධජයක් ප්‍රක්ෂේපණය කරයි.

“ඔබ එය දුටු පළමු වතාවට එය සැබවින්ම කැපී පෙනේ. විශේෂයෙන් වසර ගණනාවකට පසු එහි අන්ධකාරයේ වාඩි වී සිටියි” යනුවෙන් සීඑන්එන් වාර්තාකරුවෙකු වන විල් රිප්ලි පියොංයැං වෙත බහුවිධ චාරිකා කර ඇති ඊමේල් පණිවුඩයක සඳහන් කරයි. 

“නගරයේ ප්‍රධාන සිදුවීම් ඇති සෑම අවස්ථාවකම ඔවුන් එය ක්‍රියාත්මක කරන බව මම දනිමි. නමුත් එය සැමවිටම නොවේ‘‘

2018 දී ආලෝක සංදර්ශනය. 

මෑත වසරවලදී, හෝටලය අවට භූමියේ පුළුල් වැඩකටයුතු සිදු කර ඇති අතර, එය මෑතකදී විවෘත කරන ලද අතර, ඕනෑම කෙනෙකුට ඉදිරිපස දොරටුව දක්වාම ඇවිදින්නට හැකි විය (නමුත් ඇතුළට නොයන්න). 2018 ජුනි මාසයේදී, ගොඩනැගිල්ලට ලකුණක් එකතු කරන ලද අතර, කොරියානු සහ ඉංග්‍රීසි භාෂාවෙන් “ද රියුග්යොන්ග් හෝටලය The Ryugyong Hotel ” සරලව කියවිය.

ප්‍රශ්නය තවමත් පවතී: එය කවදා හෝ විවෘත වේද? “කීමට ඉතා අපහසුය. මන්දයත් ගොඩනැගිල්ල වීදුරුවලින් ආවරණය කර ඇති බැවින් ඔබට ඇතුළත නොපෙනේ” යනුවෙන් කොකරල් පැවසීය. 

“කිසියම් දෙයක් සිදුවෙමින් පවතින බවට සැකයක් නැත. එය ඉතා විශාල ගොඩනැගිල්ලකි. එය විවෘත කිරීමට පෙර එහි යම් කොටසක් විවෘත වනු ඇතැයි සිතිය නොහැකිය. එය මගේ ගොඩනැගිල්ල නම්, මම ඉහළ සහ පහළ දෙසට අවධානය යොමු කරමි.

2017 දී නිම කරන ලද සෝල් හි Lotte World Tower අඩි 800 කට ආසන්න (මීටර් 240) ඉක්මවා ගියේය

“රුයුග්යොන්ග් හෝටලය තවදුරටත් කොරියානු අර්ධද්වීපයේ උසම ගොඩනැගිල්ල නොවේ: 2017 දී නිම කරන ලද සෝල් හි Lotte World Tower අඩි 800 කට ආසන්න (මීටර් 240) ඉක්මවා ගියේය. එය තවමත් උතුරු කොරියාවේ  උසම ස්ථානයයි. මෑතකදී පියොංයැං හි ඉහළ නේවාසික කුලුනු වල වර්ධන වේගයක් දක්නට ලැබුණ ද උග්යොං වලට වඩා අඩි 197 (මීටර 60) ක් අඩුය.

වසර ගණනාවක් තිස්සේ, ලැජ්ජාව වළක්වා ගැනීම සඳහා, උතුරු කොරියානු රජය ප්යොංයැං හි නිල පින්තූරවලින් ගොඩනැගිල්ල විදුලි බුබුළක් කර ඇත . නමුත් LED ආලෝකකරණය ස්ථාපනය කිරීමෙන් එහි අනාගතය සඳහා සැලසුමක් ඇති බවට සංඥා කළ හැකිය.

“මම හිතන්නේ උතුරු කොරියානු රජය අනිවාර්යයෙන්ම ඒ සමඟ යමක් කිරීමට කැමති වනු ඇත,” රිප්ලි පැවසීය. 

“වසර ගණනාවක් තිස්සේ, එය ඇස් පෙනීමේ අපහසුතාවයක් විය. (විශේෂයෙන් වීදුරු පිටත ස්ථාපනය කිරීමට පෙර) ඔවුන් එය නිම කරන්නේ නම් මම සිතමි. කිම් ජොන් උන් පරීක්ෂණයක් කර එය රාජ්‍ය මාධ්‍ය පුරා පැතිරී ඇති අතර, එය වඩාත් පුළුල් ලෙස නගරයේ ආඩම්බර කේන්ද්‍රස්ථාන. පිළිගැනෙනු ඇත.

“පුද්ගලිකව, මම සිතන්නේ ඔවුන් අභ්‍යන්තරය සමඟ කරන දේ දැක බලා ඉහළට යන ආකාරය සිත් ඇදගන්නා සුළු වනු ඇති බවයි. මට විශ්වාසයි අදහස් අසාමාන්‍යයි.”

Recommended For You

About the Author: Editor