සෞඛ්‍ය සම්පන්න දත් ​​සහ විදුරුමස් සඳහා හොඳම ආහාර

අප අපගේ ශරීර කෙරෙහි අවධානය යොමු කරන අතරම, අපගේ ආහාර තේරීම් වලට අනුව මුඛ සෞඛ්‍යය බොහෝ විට පසුපසට යොමු කරනු ලැබේ. නිරෝගී දත් හා විදුරුමස් නඩත්තු කිරීම මුඛ සෞඛ්‍යාරක්ෂාව සඳහා අත්‍යවශ්‍ය වේ. නමුත් ඔබ කන හා පානය කරන දේ මුඛ සෞඛ්‍යය හා විදුරුමස් හා දත් ශක්තිය සඳහා හානි කරයි. දන්ත ගැටළු වළක්වා ගැනීම සඳහා ඔබේ ආහාර වේලට ඇතුළත් කළ යුතු දේ මෙන්න.

කිරි සහ කිරිආශ‍්‍රිත නිෂ්පාදන

දන්ත සෞඛ්‍යය

කිරි සහ අනෙකුත් කිරි නිෂ්පාදන කැල්සියම් වලින් පොහොසත් වන අතර එය අස්ථි මෙන්ම දත් සඳහා විශිෂ්ටය. මුඛයේ අම්ල මට්ටම උදාසීන කරන කැසීන් Casein ද කිරි වල අඩංගු වේ. චීස් යනු කිරි වල තවත් විශිෂ්ට ප්‍රභවයක් වන අතර එය දත් ​​සහ මුඛය පිරිසිදු කරන ලවණ ස්‍රාවය කරයි. යෝගට් වල ඇති ප්‍රෝබියොටික් Probiotics ද මුඛ හා දන්ත සෞඛ්‍ය සඳහා විශිෂ්ටයි.

එළවළු සහ පලතුරු

දන්ත සෞඛ්‍යය

එළවළු සහ නැවුම් පලතුරු තන්තු වලින් පොහොසත් වන අතර එයින් අදහස් කරන්නේ ඔබ ඔබේ ආහාර හොඳින් හපන්න අවශ්‍ය බවයි. මෙය දත් සහ විදුරුමස් ශක්තිය වැඩි කරයි. ඊට අමතරව, අත්‍යවශ්‍ය විටමින් සහ ඛනිජ ලවණවලින් පොහොසත් වන අතර, මුඛ සෞඛ්‍ය හා ප්‍රතිශක්තිය ඉහළ නංවයි.

ළූණු

සොබාදහමේ දත් සහ විදුරුමස් සඳහා වූ ප්‍රාතිහාර්යය අමු ළූණු ය. ඒවා කෑමට ප්‍රසන්න නොවිය හැකි නමුත් දිනපතා ආහාරයට ගන්නා අමු ළූණු පෙත්තක් ඔබේ මුඛයේ සහ ඔබේ දත් හා විදුරුමස් වල ඇති සියලුම නරක බැක්ටීරියා ආසාදන විනාශ කිරීමට පුදුම සහගතය. එය දන්ත සෞඛ්‍ය සඳහා විශිෂ්ට ප්‍රති-ක්ෂුද්‍ර ජීවී ප්‍රතිලාභ ඇත.

ජල

දන්ත සෞඛ්‍යය

බොහෝ විට ආහාර අංශු ඔබේ දත්වල රැඳී සිටින අතර ඒවා දිගු කාලයක් එහි තැබීමෙන් බැක්ටීරියා වර්ධනය වීමට හේතු වේ. මේවා ඉවත් කිරීමට සහ ඔබේ බඩවැල් පහළට ගලා යාමට අවශ්‍ය තරම් ජලය පානය කරන්න. ස්වාභාවික පීඑච් සමතුලිතතාවය නිසා ජලය අවසාන පිරිසිදුකාරකය වේ, එබැවින් එය තේ සහ කෝපි සමඟ ප්‍රතිස්ථාපනය කිරීමට උත්සාහ නොකරන්න (ටැනින් සහ කැෆේන් ඔබේ දත් පැල්ලම් කළ හැකිය, යහපතට වඩා හානියක් කරයි) හෝ සීනි සහිත බීම (සීනි යනු ඔබේ දත් සඳහා දරුණුතම වරදකරු වේ !)

ෂයිටකේ හතු Shiitake Mushrooms

දන්ත සෞඛ්‍යය

ෂයිටේක් හතු Shiitake Mushrooms දන්ත සෞඛ්‍ය සඳහා විවිධාකාර ප්‍රතිලාභ ලැයිස්තුවක් ඉදිරිපත් කරයි. ඒවා නිතිපතා ආහාරයට ගැනීමෙන් දත් ශක්තිමත් කරයි. විදුරුමස්වල ඇති අහිතකර බැක්ටීරියා ඉවත් කරන ලෙන්ටිනන් නම් සංයෝගයකින් ෂයිටේක් හතු පොහොසත් ය. 

Text by FEMINA – Thushadhavi

Recommended For You

About the Author: Editor