ඔබාමාගේ ඡායාරූප බැලීමට මිලියන 4ක් ඇවිත් ! මෙන්න හේතුව

කිම් සාජෙට් Kim Sajet ස්මිත්සෝනියන් ජාතික පෝට්රේට් ගැලරියේ Kim Sajet is the director of the Smithsonian’s National Portrait Gallery අධ්‍යක්ෂකවරයා වන අතර ජාතික පෝට්රේට් ගැලරිය සහ ප්‍රින්ස්ටන් විශ්ව විද්‍යාල මුද්‍රණාලය විසින් සම-ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද The Obama Portraits සඳහා දායක වේ . කෙහින්ඩේ විලී සහ ඇමී ෂෙරල්ඩ්ගේ බැරැක් ඔබාමා සහ මිෂෙල් ඔබාමාගේ ඡායාරූප ඇතුළත් ප්‍රදර්ශනයක් 2021 ජුනි මාසයේ සිට එක්සත් ජනපදයේ පැවැත්වීමට ද නියමිතය.

අපි සෑම වසරකම ඩිජිටල් ඡායාරූප ට්‍රිලියන ගණනකට වඩා ගන්නා අතර ඒවායින් බොහොමයක් සමාජ මාධ්‍යවල බෙදා ගනු ඇත. නමුත් මිනිසුන් ලෝකයට වඩා සම්බන්ධ වී ඇති බවක් දැනෙනවා වෙනුවට, පර්යේෂකයන් වර්ධනය වන සමාජ හුදෙකලා වීමේ සලකුණු නිරීක්ෂණය කරමින් සිටී. සැබෑ මිනිසුන් මෙන් සිතුවම් ද ඉල්ලා සිටී. ඔවුන්ට අවශ්‍ය වන්නේ මුහුණට මුහුණලා කටයුතු කිරීම පමණක් නොව, කලාකරුවන් තම වාඩි වී සිටින අයුරු ගැඹුරින් සිතා බැලීමයි.

කෙහින්ඩේ විලී සහ ඇමී ෂෙරල්ඩ්ගේ හිටපු එක්සත් ජනපද ජනාධිපති බරක් ඔබාමා සහ ජනාධිපති ආර්යාව වන මිෂෙල් ඔබාමාගේ නිරූපණයන්හි බලපෑම සහ පෙර නොවූ විරූ ජනප්‍රියත්වය ගවේෂණය කරන The Obama Portraits නම් නව කෘතියකට මම මෑතකදී රචනාවක් දායක කළෙමි.

ඔබාමා සහ මිෂෙල් එහි සිටින නිසා මිලියන 4ක ජනතාව කෞතුකාගාරය නැරඹීමට පැමිණ තිබිණ. එය සෙසු වසරවලට වඩා දෙගුණයකි. නමුත් ප්‍රශ්නය වන්නේ ඔවුන් එන්නේ ඇයි ? ඔවුන් සියලු දෙනාම ඔබාමා යනු කවුරුන්ද සහ ඔවුන් කෙබඳු අයදැයි දනිති. ඔවුන් ඔවුන්ගේ දුරකථන සහ ලැප්ටොප් පරිගණකවල ඡායාරූපවල ඩිජිටල් රූප දැක ඇත.

ජාතික පෝට්රේට් ගැලරියට පැමිණෙන අමුත්තෙක් ඡායාරූපයක් ගනී

විලීගේ Kehinde Wiley බැරැක් ඔබාමාගේ ආලේඛ්‍ය චිත්‍රය පිළිබඳ එක් මාර්ගගත සමාලෝචනයක් එක් න්‍යායක් ඉදිරිපත් කරයි:

“වර්ණ විශ්මය ජනක වන අතර මා මාධ්‍ය තුළ දැක ඇති ඩිජිටල් ඡායාරූපකරණය තුළ සාධාරණය ඉටු නොවේ.” සමාලෝචනයට අනුව, ඔබේ අතේ ඇති උපාංගයෙන් ඔබේ හිස ඔසවා සැබෑ දේ දෙස බලන තුරු ඔබට චිත්‍රයක් අත්විඳිය නොහැක. ඔබ අන්තර්ජාලය තුළ කොපමණ ප්‍රතිනිෂ්පාදනයන් දැක ඇතිද, මුල් කලාව සෑම විටම පෞද්ගලිකව වඩා ගැඹුරු ය.සැ බෑ දේ බැලීමට මිලියන ගණනක් සංචාරය කර ඇත්තේ ඒ නිසා විය හැකිය (සහ ලබන වසරේ සිට පින්තූර එක්සත් ජනපදය පුරා සංචාරය කරන  විට තවත් මිලියන ගණනක් එසේ කළ හැකිය)

ඒ කෞතුකාගාර සීමිත අවකාශයන් Liminal spaces ලෙස සේවය කරන නිසාත්, ආගන්තුකයන් සමඟ ඇසුරු කිරීම සඳහා මිනිසුන්ට විරාමයක් තැබිය හැකි නිසාත් විය හැකිය. (ප්‍රංශ ජනවාර්ගික විද්‍යාඥ ආර්නෝල්ඩ් වැන් ජෙනෙප්ට French ethnographer Arnold van Gennep අනුව සීමාව යනු සමාජීය හෝ පුද්ගල වෙනසක මොහොත අතර සහ අතර වේ.) පෝට්රේට් ගැලරිය, විශේෂයෙන්, “සැබෑ ලෝකයේ real world ” නිර්දය වේගයට ආපසු යාමට පෙර, බොහෝ විට දුෂ්කර ජීවිත වලින් මිදීමට සහ ඔවුන් අගය කරන පුද්ගලයන් දෙදෙනෙකු සමඟ තනිවම හෝ අන් අය සමඟ සම්බන්ධ වීමට ස්ථානයක් ලබා දී ඇත ”

කෙසේ වෙතත්, මම විශ්වාස කරන පරිදි, කෞතුකාගාරය සමාජ අන්තර්ක්‍රියාකාරිත්වයේ අර්ථවත් ස්ථානයක් බවට පත් කරන තවත් බලවේගයක් තිබේ, එය තාක්‍ෂණය (හෝ ඒ වෙනුවට) උත්ප‍්‍රාසාත්මක ලෙස, සමහර විට පෘථිවියේ වඩාත්ම පිළිගත් පුද්ගලයන් දෙදෙනෙකු සඳහා, එය තීන්ත පික්සල් නොවන අතර සංවාද කැමරාවන් නොව “සංචාරය” කරන බැරැක් සහ මිෂෙල් ඔබාමාට අව්‍යාජ යැයි හැඟේ. 

මිනිසුන් බොහෝ විට ඔවුන්ගේ සංචාරයේ සිහිවටන ලෙස ඡායාරූප ඉදිරිපිට සෙල්ෆි ගන්නවා, නමුත් ඔවුන්ගෙන් කීදෙනෙක් ඔවුන්ගේ උපාංග අතහැර දමා එකිනෙකා සමඟ කතා කරනවාද යන්න මම උනන්දුවෙන් දුටුවෙමි. ඔබාමාගේ පින්තූර දැකීමේ හවුල් අත්දැකීම වන්නේ ජේම්ස් මැක්විලියම්ස් James McWilliam විසින් රචිත “සෙල්ෆි යුගයේ ආත්මය සුරැකීම “Saving the Self in the Age of the Selfie”  යන ලිපියේ කෙටි අවධානය පරාසයන් සහ පුද්ගලයෙකු සිටින විට “ෆුබින් කිරීම “phubbing ” යන ලිපියේ විස්තර කර ඇත. වෙනත් කෙනෙකු සමඟ කතා කරන අතරතුර ඔවුන්ගේ දුරකථනය දෙස බලයි.“අව්‍යාජ ආත්මයක් එකවර ස්ථාන දෙකක තිබිය නොහැකිය “A genuine self can’t be in two places at once ” යම් හැසිරීමක් සඳහා ඔබේ පූර්ණ අවධානය අවශ්‍ය වන නිර්වචනය කළ සමාජ අවකාශයන් තුළ ආරම්භ වන විට සැබෑ මිත්‍රත්වයන් සාර්ථක වීමට වඩා හොඳ අවස්ථාවක් ඇති බව ඔහු සඳහන් කළේය.

ඇමී ෂෙරල්ඩ් 2017 අගභාගයේදී ඇගේ බැල්ටිමෝර් චිත්‍රාගාරයේදී. Amy Sherald at her Baltimore studio

ඔබාමාගේ පින්තූර සම්බන්ධයෙන් ගත් කල, අමුත්තන්ට ඔවුන්ගේ වටපිටාව සැලකිල්ලට ගනිමින් පුද්ගලික සම්බන්ධතා ඇති කර ගැනීම සඳහා ඔවුන්ගේ හිස සහ හදවත යන දෙකම භාවිතා කළ යුතුය. උදාහරණයක් ලෙස, බැරක් ඔබාමාගේ ආලේඛ්‍ය චිත්‍රය සහ අනෙකුත් හිටපු එක්සත් ජනපද ජනාධිපතිවරුන් වන ඒබ්‍රහම් ලින්කන්, ජෝන් ෆිට්ස්ජෙරල්ඩ් කෙනඩි සහ ජෝර්ජ් ඩබ්ලිව්. බුෂ්ගේ වාඩි වී සිටින සංයුතිය අතර සමානකම් තිබේ.

එහෙත්, හිටපු ජනාධිපතිවරයාගේ ජීවිතයට අදාළ මල් සංකේත Floral symbols ඇතුළත් කරමින් විලී විසින් නිල චිත්‍ර නිරූපණය කිරීම වැනි විශාල වෙනස්කම් තිබේ: චිකාගෝ සඳහා ක්‍රිසන්තමම්, හවායි සඳහා ජැස්මින්, කෙන්යාව සඳහා අප්‍රිකානු ලිලී මල් සහ ආදරය සඳහා රෝස මල්. ලේබල් කියවීම හෝ වෙනත් පුද්ගලයින් සමඟ මඟ පෙන්වන චාරිකාවක් යනු තාක්‍ෂණය ඉක්මවා යන අන්තර්ක්‍රියාකාරී අත්දැකීමක කොටසකි. එමෙන්ම පේළියේ සිටගෙන සිටින කැපවූ ආරක්ෂක භටයින්ට සහතික කළ හැකි පරිදි, අමුත්තන් පින්තූර ඉදිරිපිට තම වාරය ගැනීමට පෝලිමේ සිටින විට ඔවුන් අතර සැබෑ සුහදතාවයක් ඇත. 

කණ්ඩායම් විවාදය, ගුරුවරුන් උගන්වයි, නාඳුනන අය අන් අයගේ අදහස්වලට ඇහුම්කන් දෙන අතර බොහෝ විට ඒවාට ඇහුම්කන් දෙයි. එය සම්බන්ධ වී ඇති අතර එය ඉවත් නොකිරීමේ සංසිද්ධියකි. එය නිර්දය ප්‍රතිපෝෂණ වළළු සහ “තාක්‍ෂණික කාංසාව Tech anxiety” සහිත ලෝකයක චිත්තවේගීය සත්‍යතාව ලබා දෙයි. හාවඩ් ඉතිහාසඥයෙකු සහ කීර්තිමත් කතුවරයෙකු වන ජිල් ලෙපෝර් Jill Lepore  කෞතුකාගාරයේ ‘පෝට්රේට්ස්පි‘ පිළිබඳ සම්මුඛ සාකච්ඡාවකදී සඳහන් කළ පරිදි , අමුත්තන් පළමු වරට ඡායාරූප වෙත ළඟා වන විට මිනිසුන් නැරඹීම සතුටට කරුණකි.

කෙහින්ඩේ විලේ Kehinde Wiley 2017 දී බැරක් ඔබාමාගේ ආලේඛ්‍ය චිත්‍රයක් සිතුවම් කරමින් සිටින අයුරු.

ජාතික පෝට්රේට් ගැලරිය National Portrait Gallery එහි සම වයසේ මිතුරන් තරම් තාක්‍ෂණිකව දියුණුවක් නොලබන බව වරක් මා මටම කියාගත්තා. අප සතුව ශ්‍රව්‍ය මාර්ගෝපදේශ visually impaired නොමැති අතර අත්‍යවශ්‍ය ගැලරි මෙවලමක් ලෙස නොව දෘශ්‍යාබාධිත අයට විවිධ භාෂා සහ සහාය ලබා දීම සඳහා නොමිලේ යෙදුමක් free app දැන් හඳුන්වා දී ඇත. නමුත් දැන් මම තේරුම් ගත්තා, මම කෞතුකාගාරය වටා ඇවිදින විට, එහි තාක්ෂණයන් හිඟකම, ඇත්ත වශයෙන්ම, අප අවට සිටින අය සමඟ සීමිත අත්දැකීම් වලට එකතු විය හැකි අතර, අපගේ “අභ්‍යන්තරය” හා සම්බන්ධ වීම සඳහා අපගේ “ඩිජිටල් ආත්මයන්” වෙන් කිරීමට අපට උපකාරී වේ.

Text and pictures by CNN

Recommended For You

About the Author: Editor