ලිංගිකව හැසිරීමෙන් පසු වහාම කළ යුතු දේවල් 7 ගැන ඔබ දන්නවාද ?

ලිංගික එක්වීම ගැන කතා කරන විට කළ යුතු දේ අපි කවුරුත් දනිමු. විහිළු තහළු, පූර්ව දර්ශනය, ආරක්ෂාව භාවිතා කිරීම, ආරක්ෂිත බවක් දැනීම … මේ සියල්ල අපට විශ්වාසයි. නමුත් එම ක්‍රියාව අවසන් වූ පසු කුමක් කළ යුතුදැයි ඔබ දන්නවාද? ( නෑ අපි හුරතල් කිරීම ගැන කතා කරන්නේ නැහැ.) එසේ නම් ලිංගිකව හැසිරීමෙන් පසු ඔබේ ලිංගික සෞඛ්‍යය පාලනය කර ගැනීමට මතක තබා ගත යුතු ප්‍රධාන කරුණු කිහිපයක් මෙන්න.

1 පිරිසිදු කිරීම – අපි ඔබෙන් ඉල්ලා සිටින්නේ ස්නානය කිරීමට නොවේ (බොහෝ විට හේතුව, එය දෙවන වටය සඳහා ඔබව පොළඹවයි), ඔබේ යෝනි ප්‍රදේශය පිරිසිදු කිරීමට පියවර ගන්න. රළු සබන් මගින් බරපතල හානියක් සිදුවිය හැකි බැවින් සයාේනිය අවට ප්‍රදේශය පිරිසිදු කිරීම සඳහා සෑම විටම මෘදු සබන් හා ජලය භාවිතා කරන්න.

2 Pee – අපගේ මුත්‍රා මාර්ගය යෝනි මාර්ගයට සමීප බැවින් ලිංගිකව එක්වීමේදී එය ආසාදනය විය හැක. එබැවින් ලිංගික සංසර්ගයේ යෙදුණු පසු වහාම මුත්‍රා කරන්න.මීට හේතුව පහදා දෙන්නේ නම් මුත්‍රා කිරීම මගින් සිදුවන්නේ මුත්‍රා මාර්ගය තුළ ඇති ඕනෑම දෙයක් පිටතට තල්ලු කිරීම මගින් එය පිරිසිදු වීමයි.

සම්බන්ධතාවය

3. ජලය පානය කරන්න- ලිංගිකත්වය නියත වශයෙන්ම ව්‍යායාමයක් වන අතර ක්‍රියාවෙන් පසු ඔබ සජලීව තබා ගත යුතුය! දහඩිය දැමීමෙන් පසු ඔබේ ශරීරයට සිසිල් වීමට උදව් කිරීමට ජලය පුදුම සහගත ලෙස සමත්ය. ඔබේ මුත්‍රා මාර්ගය අවහිර කළ හැකි ඕනෑම බැක්ටීරියා හෝ ආසාදන ඉවත් කිරීමට සහ ඉවත්වැ වීමට වැඩි ජල අන්තර්ගතයක් ලබා ගැනීමට ඔබට ඉඩ සලසයි. 

4. අයිස් ප්‍රදේශය – ඔබ රළු රළු සෙල්ලමක් කර ටික වේලාවකට පසු එය කර ඇත්නම්, ඔබට එම ප්‍රදේශය මත සීතල සම්පීඩනය භාවිතා කිරීමට අවශ්‍ය වනු ඇත. මෙයට හේතුව ලිංගිකව එක් වූ වහාම රුධිරය විශාල ප්‍රමාණයක් ඔබේ ලේබියාවට වේගයෙන් ගලා යාමයි (සියල්ලට පසු එයට අමතර ආදරයක් ලැබුණි) එබැවින් අයිස් තුවායක් ඔතා අයිස් වැනි සීතල සම්පීඩන භාවිතා කිරීමට ඔබට අවශ්‍යය. ඔබේ යෝනි මාර්ගය අවට ප්‍රදේශයට කෝපයක් දැනෙන්නේ නැත ( කැසීම)

සම්බන්ධතාවය

5. කොණ්ඩමය ගැන සැලකිලිමත් වන්න – ඉරි යාම හෝ ඉරී යාම සිදුවිය හැකි බැවින් සෑම විටම කොන්ඩම් පරීක්ෂා කරන්න. කොන්ඩම් කැඩී හෝ ඉරී ගියේ නම්, ඔබ සරු කාලයේ සිටින්නේ නම් කළ යුතු හොඳම දේ ඔබේ නාරිවේද විශේෂඥ වෛද්‍යවරයා හමුවීමයි. පෙති පානය කිරීමෙන් පසු නිවැරදි උදෑසන සහ ප්‍රවේශම් වීමට ඔබ කළ යුතු දේ ඇය යෝජනා කරයි. ඔබ නව සහකරුවෙකු සමඟ ලිංගිකව හැසිරී ඇත්නම් හෝ එය එක් රාත්‍රී නැවතුම්පොළක් නම්, අනෙක් අය සමඟ ඔබත් ලිංගාශ්‍රිත රෝග සඳහා පරීක්‍ෂා කර බැලිය යුතුය. නැතහොත් අවම වශයෙන් ඔබේ වෛද්‍යවරයා සමඟ ඒ ගැන කතා කළ යුතුය.

6 වේදනාවන් ගැන සංවේදී වන්න – ලිංගිකව හැසිරීමෙන් පසු, ඔබ ආසාදන හෝ ලේ ගැලීම හෝ යම් ආකාරයක වේදනාවක් අත්විඳින්නේ නම්, වෛද්‍යවරයෙකුගෙන් උපදෙස් ලබා ගන්න. නිව්  යෝර්ක්හි සශ්‍රීකත්ව විශේෂඥ වෛද්‍ය ෂීවා තලේබියන් New York-based fertility expert Dr Sheeva Talebian. පවසන්නේ “ලිංගිකව හැසිරීමෙන් පසු අසාමාන්‍ය ලෙස ලේ ගැලීම හෝ විසර්ජනය නොසලකා හරින්න එපා‘ යනුවෙනි.

7 ලිහිල් ඇඳුම් ඇඳීම වඩාත් සුදුසුය- ලිංගික ඇසුරෙන් පසු ලිහිල් ඇඳුම් ඇඳීම wear loose clothing වඩාත් සුදුසුය. කපු යනු ඔබේ රෙදිපිළි වේ. මෙයට හේතුව, සියලු ක්‍රියාමාර්ග ගැනීමෙන් පසුව, සියල්ල උණුසුම් හා දහඩිය දැමූ විට, බැක්ටීරියා සහ දිලීර ඔවුන්ගේ ක්‍රීඩා පිටිය සොයා ගැනීමයි. එබැවින් කිසිවක් අල්ලා ගැනීමෙන් වළක්වා ගැනීම සඳහා, වාතය පහසුවෙන් ගමන් කිරීමට ඉඩ සලසන රෙදි වලින් සුව පහසු ඇඳුම් අඳින්න.

Text by FEMINA

Recommended For You

About the Author: Editor