ලිංගිකව සම්ප්‍රේෂණය වන රෝග පිළිබඳව ඔබ දැනගත යුතු කරුණු

ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයට අනුව, ලොව පුරා දිනකට මිලියනයකට අධික පිරිසක් ලිංගිකව සම්ප්‍රේෂණය වන රෝග / ආසාදනවලට sexually transmitted diseases/ infections  ගොදුරු වේ. ගොනෝරියා, ක්ලැමීඩියා සහ සිෆිලිස් වැනි රෝග බහුලව දක්නට ලැබේ. ප්‍රතිකාර නොකල හොත්, මෙම ආසාදන අභ්‍යන්තරව දැඩි හානියක් විය හැකි අතර එබැවින් දැනුවත් වීමේ අවශ්‍යතාවය පැන නගී. 

ලිංගාශ්‍රිත රෝග / ලිංගාශ්‍රිත රෝග පිළිබඳ ඔබ දැනගත යුතු කරුණු කිහිපයක් අපි ලැයිස්තුගත කරමු:

සැමවිටම ආරක්ෂා වන්න

කණගාටු වෙනවාට වඩා ආරක්ෂිතව සිටීම හොඳය. ලිංගික කාරණා සම්බන්ධයෙන් ගත් කල, ලිංගිකව සම්ප්‍රේෂණය වන රෝග වලින් වැළකී සිටීමට සෑම විටම ආරක්ෂිත ලිංගික සම්බන්ධකම් පැවැත්වීම ප්‍රධාන දෙයකි. ආසාදිත පුද්ගලයා සමඟ ශාරීරික සම්බන්ධතා මගින් මුඛ, යෝනි හෝ ගුද සංසර්ගය මගින් ආසාදන සම්ප්‍රේෂණය කළ හැකිය. එබැවින්, ආරක්ෂා වීමෙන් ඔබට ඒවා හැකිලීමේ 97% (කොන්ඩම් කාර්යක්ෂමතාව) අඩු කර ගත හැකිය.

ඔබම සහ ඔබේ සහකරු පරීක්ෂා කර බැලීම හොඳ අදහසකි!

ඔබ කිසියම් ආසාදනයක් ඇතිවීමේ අවදානමක් තිබේද, නැතහොත් ඔබට දැනටමත් තිබේදැයි දැන ගැනීමට ඔබ නිතරම පරීක්ෂා කර බැලීම හොඳ අදහසකි! මූලික අවධියේදී අනාවරණය කරගත් මෙම ආසාදන වලට ප්‍රතිජීවක ඖෂධ සමඟ ප්‍රතිකාර කළ හැකිය. කෙසේ වෙතත්, සමහර විට දෘශ්‍යමාන රෝග ලක්ෂණ නොමැති අතර ඒ නිසා ඔබ සහ ඔබේ සහකරු නිරන්තරයෙන් පරීක්‍ෂා කර බැලීමට අවශ්‍ය වේ.

ජීවිතයට තර්ජනයක් වන සමහර ආසාදන / රෝග

සමහර ආසාදන / රෝග වලට ප්‍රතිකාර කළ හැකිය. සමහර ආසාදන හඳුනා නොගෙන හෝ ප්‍රතිකාර නොකළහොත් දරුණු අභ්‍යන්තර ඉන්ද්‍රියයන්ට හානි සිදුවිය හැකිය. නිදසුනක් වශයෙන්, ක්ලැමීඩියා Chlamydia දැනටමත් ආසාදිත පුද්ගලයෙකුගෙන් ඔහුගේ / ඇයගේ සහකරුට යෝනි, ගුද හෝ මුඛ ලිංගිකත්වය හරහා සම්ප්‍රේෂණය කළ හැකිය. රෝග විනිශ්චය නොකලහොත් ක්ලැමීඩියා මගින් දරුණු ශ්‍රෝණි හෝ උදරයේ පහළ වේදනාවක් ඇති විය හැකි අතර එය කාන්තාවන්ගේ වඳභාවයට පවා හේතු වේ.

ඔබේ සෞඛ්‍යය ගැන ඔබ වැඩි වැඩියෙන් දන්නා තරමට, ඔබේ ආරක්ෂාව පිළිබඳ වගකීම ඔබ භාර ගන්නා තරමට මෙම ආසාදන සඳහා ඔබව පරීක්ෂාවට ලක් කිරීමෙහි කිසිදු වැරැද්දක් හෝ ලැජ්ජාවක් නොමැත. ඔබට සිදු විය හැකි ආසාදන සඳහා පරීක්ෂණ කිහිපයක් තිබේ.

ආසාදන:

නව සම්බන්ධතාවයක් ආරම්භ කිරීමට පෙර හෝ ඇතැම් විට ඔබේ දිගුකාලීන සම්බන්ධතාවය හරහා, විවිධ පොදු ආසාදනවලට ඔබ ගොදුරු විය හැකි හෙයින් ඔබව පරීක්ෂා කර බැලීම වඩාත් සුදුසුය:

ඔබව පහසුවෙන් ගොදුරු විය හැකි ලිංගිකාශ‍්‍රිත රෝග

1. ක්ලැමීඩියා Chlamydia
2. ගොනෝරියා Gonorrhoea
3. මානව ප්‍රතිශක්ති fic නතා වෛරසය (HIV) Human Immunodeficiency Virus
4. සිෆිලිස් Syphilis
5. හෙපටයිටිස් බී Hepatitis B
6. හෙපටයිටිස් සී Hepatitis C
7. හෙපටයිටිස් ඒ Hepatitis A
8. හර්පීස් වර්ගය 1  Herpes Type 1
9. හර්පීස් වර්ගය 2 Herpes Type 2
10. එච්.අයි.වී 1 සහ දෙවන වර්ගය  HIV Type 1 and Type 2

ඔබට විශේෂයෙන් පරීක්‍ෂා කිරීමට අවශ්‍ය යැයි ඔබට හැඟේ නම්, ඒ පිළිබඳව ඔබේ වෛද්‍යවරයාට කතා කරන්න. අවදානම් සාධක සාකච්ඡා කර අනාගතයේදී එය වළක්වා ගත හැකි ආකාරය තේරුම් ගන්න. වැඩිපුරම දක්නට ලැබෙන රෝග ලක්ෂණ අතරට යෝනි මාර්ගයෙන් සුද පිටවීම  excessive vaginal discharge, ලිංගික අවයව වටා ඇති වණ, මුත්‍රා කිරීමේදී හෝ සංසර්ගය අතරතුර වේදනාව ඇති ආදිය ප‍්‍රධාන වේ.

Text by Femina.in – Text by Thushadhavi

Recommended For You

About the Author: Editor