සිරුරේ අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කිරීමේ ‘විවිධ වෙනස් ක‍්‍රම 09ක්’

හිසකෙස්වලට’ කාන්තාවන් බොහෝ ලෙන්ගතු වුණත් සිරුර පුරා තිබෙන ‘රෝම’ ගැන නම් දක්වන්නේ දැඩි අකමැත්තක්. එහෙම නැතිනම් භීතියක්. ඔවුන් ඒවා සලකන්නේ ‘අනවශ්‍ය කරදරයක්’ එහෙම නැතිනම් ‘අනවශ්‍ය දෙයක්’ විදිහට.

ඒ නිසා මුහුණේ, දෙපාවල, අත්වල ඇතුළු බොහෝ තැන්වල රෝම ඉවත් කිරීමට කාන්තාවන් නිතර නිතර පියවර ගන්නවා. ඒ සඳහා ඔවුන් බොහෝ විට කරන්නේ ‘රේසරයක්’ මගින් ඒවා ඉවත් කිරීම සහ විවිධ ක‍්‍රීම් වර්ග භාවිත කිරීම හෝ ගළවා දැමීම, පුළුස්සා දැමීම ආදියයි.

ඒ සඳහා සැලකිය යුතු කාලයක් සහ වියදමක් කරනවා. ඒත් බොහෝ දෙනෙක් අවසාන ප‍්‍රතිඵලය ගැන නම් ‘තෘප්තිමත්’ නැහැ. ඒ නිසා සිරුරේ අනවශ්‍ය ලෝම ඉවත් කිරීම සඳහා වන විවිධ ක‍්‍රම රැසක් ගැන ඔබව A 2 Z දක්වා දැනුවත් කිරීමට අපි තීරණය කළා. එන්න අපි දැන් මහත් කරදරයක් වන සිරුරේ අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කිරීම ගැන නිවැරදිව සහ පරිපූර්ණව දැනුවත් වෙමු.

අන්තර්ගතය

  1. රේසර් භාවිතයෙන් අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කිරීම Shaving for hair removal
  2. රෝම ඉවත් කිරීම කීම් වර්ග Hair removal creams
  3. අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කිරීම සඳහා වැක්ස් භාවිතා කිරීම Waxing for hair removal
  4. රෝම ඉවත් කිරීම සඳහා විද්යුත් විච්ඡේදනය Electrolysis for hair removal
  5. ලේසර් කිරණ භාවිතය මගින් අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කිරීම Laser hair reduction
  6. ලෝම ඉවත් කිරීම සඳහා Tweezing for hair removal
  7. නූල් භාවිතයෙන් රෝම ඉවත් කිරීම සඳහා Threading for hair removal
  8. රෝම ඉවත් කිරීම සඳහා Epilation for hair removal
  9. Bleaching hair
  10. අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කිරීම පිළිබඳ නිතර අසනු ලබන ප්‍රශ්නFAQs on Body hair removal

1. Shaving for hair removal

රැවුල කැපීම

සාමාන්‍ය හෝ විද්‍යුත් රේසරයක් මගින් අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කිරීම සුලභව සිදුවන ක‍්‍රමයයි. ඔබට ඒ සඳහා විශේෂයෙන් ම නිපදවා ඇති (විශේෂයෙන් කාන්තාවන් සඳහාම) සාමාන්‍ය රේසරයක් හෝ විද්‍යුත් රේසරයක් භාවිතා කළ හැකියි. බොහෝ කාන්තාවන් පිරිමින් රැුවුල බෑම සඳහා භාවිතා කරන රේසර් භාවිතා කරනු දැකිය හැකි වුවත් එය අනවශ්‍ය කරදරයක් සහ පීඩාවක් ගෙන දෙන බව වටහා ගන්න. කාන්තාවන්ගේ මෘදු සමට ගැළපෙන රේසර් වර්ග රැුසක් මේ වන විට වෙළෙඳපොළේ දැකිය හැකියි. වාසි: ඔබ ඔබේ මුහුණ හෝ සම කපා නොගන්නා තාක් කල් මේ ක‍්‍රමය වේදනා රහිතයි. මෙහිදී රැුවුල බෑම සඳහා භාවිත කරන ක‍්‍රීම් වර්ගයක් හෝ මෘදු සබන් භාවිතා කිරීමට වගබලා ගන්න. ඒ සමග ‘මොට වූ’ රේසරයක් වෙනුවට ‘අලූත් හෝ තියුණු’ රේසරයක් භාවිතා කරන්න. එවිට එක්වරකින් පමණක් ඔබට අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කර ගැනීමට හැකිවා ලැබේවි. රූපලාවන්‍ය විශේෂඥයින්ට අනුව අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කිරීම සඳහා ලාබම සහ පහසුම ක‍්‍රමය වන්නේ මෙයයි.

අවාසි: හිසකෙස් ඉවත් කරනු ලබන්නේ සම මට්ටමින් පමණක් බැවින් එය ඉක්මනින් නැවත වර්ධනය වීම ප‍්‍රධාන අවාසියයි.

එය වඩාත් සුදුසු වන්නේ කොතැනද ? රේසරයක් මගින් අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කිරීම සිරුරේ සෑම තැනකම කළ හැකියි. එහෙත් බොහෝ කාන්තාවන් මුහුණේ අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කිරීම සඳහා මෙම ක‍්‍රමය භාවිතා කිරීමට මැලි වෙනවා. එසේ නම් කකුල්, අත්, පපු ප‍්‍රදේශය, කිහිළි සහ රහස්‍ය ප‍්‍රදේශවල පවා අනවශ්‍ය ලෝම ඉවත් කිරීමට මෙමමගින් හැකියාව ලැබෙනවා වගේම ආරක්ෂාකාරී වෙනවා.

එය භාවිතා කරන්නේ කෙසේද? විශේෂයෙන් ඔබ ඉවත දැමිය හැකි රේසර් භාවිතා කරන විට තියුණු තල සහිත රේසරයක් භාවිතා කිරීම වඩාත් සුමුදු සමක් ලබා ගැනීමට හේතු වේවි. අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කිරීමට අවශ්‍ය ප්‍රදේශය තෙත් කර රැවුල බෑමේ ජෙල් හෝ ක්‍රීම් භාවිතයෙන් එය තෙත් කරන්න. ඉන්පසු රේසරය වතුරෙන් තෙත් කර හිසකෙස් වර්ධනයට ප්‍රතිවිරුද්ධ දිශාවට රෝම කපන්න. රෝම දැඩිව ඉවත් කිරීමට අවශ්‍ය නම් සමට තදින් අල්ලා ගන්න. සමේ වියළි බව වළක්වා ගැනීම සඳහා මොයිස්චරයිසර් යොදන්න.

මෙය කොපමණ කාලයකට සෑහේද ? සාමාන්‍යයෙන් දිනක් හෝ දින දෙකක් ගතවන විට යළිත් රෝම වැඞීමට පටන් ගන්නවා. ඒ නිසා අවම වශයෙන් සතියකට වරක් හෝ මේ ක‍්‍රමය මගින් අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කළ යුතුව තිබෙනවා. එසේ නොවුණහොත් ක‍්‍රමයෙන් වර්ධනය වන රෝම මගින් ඔබට හෝ ඔබේ සමීපතමයාට පීඩාවක් ඇති විය හැකියි.

2. අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කිරීම සඳහා ක‍්‍රීම් භාවිතය Hair removal creams

හිසකෙස් ඉවත් කිරීමේ කීම්

රෝම ඉවත් කිරීමේ කී‍්‍රම් ඩිපිලේටරි ලෙසද හැඳින්වේ. හිසකෙස් ව්‍යුහය බිඳෙන රසායනික ද්‍රව්‍ය ඇත. මෙම ක්‍රමයේදී ඔබ ක්‍රීම් ප්‍රදේශයක් මත ආලේප කර, රෝම ඉවත් කිරීමට මිනිත්තු 5 සිට 10 දක්වා රැඳී සිටින්න. ඉන්පසු තුවායක් හෝ ප්ලාස්ටික් සීරීමක්  plastic scraper භාවිතා කර රෝම සමඟ ක්‍රීම් ඉවත් කරන්න

වාසි: රෝම ඉවත් කිරීමේ කී‍්‍රම් සාමාන්‍යයෙන් රැවුල බෑමට භාවිත කරන ක‍්‍රීම් වර්ගවලට වඩා වැඩි ප‍්‍රතිඵලයක් ලබා දෙනවා.

අවාසි: රෝම ඉවත් කිරීමේ ක‍්‍රීම්වල ඇති රසායනික ද්‍රව්‍ය මගින් ඔබේ සමට අහිතකර බලපෑමක් ඇතිවිය හැකි අතර ‘ආසාත්මිකතා’ ඇතිවිය හැකිය. එබැවින් පළමුවෙන්ම ‘පැච්’ පරීක්ෂණයක් කරන්න. එවැනි තත්ත්වයක් මතු නොවේ නම් ඒවා භාවිතා කරන්න.

එය වඩාත් හොඳින් ක්‍රියාත්මක වන්නේ කොහේද ? රෝම ඉවත් කිරීමේ කී‍්‍රම් කකුල් සහ අත් වැනි විශාල ප්‍රදේශවල මෙන්ම මුහුණේ අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කිරීමට හෝ ඔබේ ඉහළ තොල් හෝ වැලමිට වැනි පැච් වලද භාවිතා කළ හැකියි.

එය භාවිතා කරන්නේ කෙසේද ? හිසකෙස් වර්ධන දිශාවට ක්‍රීම් ආලේප කර උපදෙස් වල සඳහන් පරිදි අවශ්‍ය වේලාවට තබන්න. ඉන්පසු එය සෝදා ඔබේ හිසකෙස් නැති සිනිඳු සම වියළා ගන්න.

එය කොපමණ කාලයක් පවතිනු ඇත්ද ? මෙම ක‍්‍රීම්වල තත්ත්වය අනුව ඔබේ රෝම වර්ධනය සතියක් දක්වා පමා කරගත හැකියි.

3. Waxing for hair removal

හිසකෙස් ඉවත් කිරීම

ඉටි හෙවත් Waxing ආලේප කිරීම යනු රෝම ඉවත් කිරීමේ තාක්ෂණයකි. එය සිදු කරනු ලබන්නේ ප්‍රදේශයකට උණුසුම් ඉටි ආලේප කිරීමෙන් පසුව රෙදි හෝ කඩදාසි තීරුවක් භාවිතා කර අනවශ්‍ය රෝම සමඟ ඉටි ඉවත් කිරීමෙනි.

වාසි : අවම වශයෙන් සති දෙකක්වත් අනවශ්‍ය රෝමවලින් තොර වීම සඳහා ඔබට තත්ත්පර කිහිපයක් වේදනා විඳීමට සිදුවෙනවා. එහෙත් අනවශ්‍ය රෝම නැවත වේගයෙන් වර්ධනය වන්නේ නැහැ. වැක්ස් කිරීම මගින් අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කළ විට ඒවා යළි වර්ධනය වීම සැලකිය යුතු කාලයක් ගත වීමට ඊට හේතුවයි.

අවාසි: වැක්ස්වල ඇති අඩුපාඩුව නම් ඒවා පිටතට ඇද ගැනීමට තරම් රෝම වර්ධනය වීමට ඔබට ඉඩ දීමයි.

එය වඩාත් හොඳින් ක්‍රියාත්මක වන්නේ කොතැනද ? රෝම ඉවත් කිරීම සඳහා වැක්ස් ආලේප කිරීම, මුහුණ සහ පුබුදුවන ප්‍රදේශය ඇතුළුව ශරීරයේ සෑම කොටසකම කළ හැකියි. රෝම සම්පූර්ණයෙන් වැඩුණු විට එය වහාම පිටතට ඇද ගත හැකියි.

එය භාවිතා කරන්නේ කෙසේද ? රූපලාවණ්‍යාගාරයකට ගොස් වැක්ස් කර ගැනීම වඩාත් සුදුසුයි. එහෙත් ඔබට නිවසේ සිටම වැක්ස් ආලේප කර ගැනීමට හැකි මෙවලම් කට්ටල ද තිබෙනවා. රෝම වර්ධනය වන දිශාවට ඔබ මෙම තීරු ආලේප කර සමට තදින් අල්ලා ගත යුතුයි. ඉන්පසුව, එක් ඉක්මන් චලිතයකින් රෝම ඉවත් කිරීම සඳහා තීරුව ප්‍රතිවිරුද්ධ දිශාවට අදින්න. රූපලාවණ්‍යාගාර වලදී වැක්ස් ස්පේටුලයක් භාවිතා කර සම මත ආලේප කරන අතර එම ක්‍රියාවලියම අනුගමනය කරයි.

එය කොපමණ කාලයක් පවතිනු ඇත්ද ? වැක්ස් ආලේපනය අවම වශයෙන් සති දෙක තුනක්වත් ඔබට රෝම රහිතව තබා ගත හැකි අතර බොහෝ අවස්ථාවල එය සති හතරක් ද විය හැකියි.

4. රෝම ඉවත් කිරීම සඳහා ‘විද්‍යුත් විච්ඡේදනය Electrolysis for hair removal

විද්‍යුත් විච්ඡේදනය හිසකෙස් ඉවත් කිරීම

අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කිරීමේ මෙම ක්‍රමයේදී ඉඳිකටුවක් විදුලි ධාරාවක කෙටි පිපිරීමක් රෝම වලට ලබා දෙයි. සැසි කිහිපයකින් පසු ස්ථිර ලෙසම රෝම ඉවත් කිරීමට එය හේතු වනු ඇතැයි කියනු ලැබේ. ලේසර් මෙන් නොව, ඕනෑම වර්ගයක හිසකෙස් හා සම සඳහා විද්‍යුත් විච්ඡේදනය භාවිත කළ හැකියි.

වාසි: විද්‍යුත් විච්ඡේදනයේ ඇති ප්‍රධාන වාසිය නම් එය ස්ථිර ප‍්‍රතිඵල ලබාදීමයි. නමුත් මෙම ක්‍රියා පටිපාටිය සිදු කළ යුත්තේ වෘත්තිකයෙකු විසින් පමණයි. ඔබට එය තනිවම කළ හැකි ක්‍රමයක් නොමැත. විද්‍යුත් විච්ඡේදනය ලේසර් කෙස් ඉවත් කිරීමට වඩා බෙහෙවින් අඩු වියදම් වන අතර නැවත නැවත සිදු කිරීම අඩුයි.

අවාසි: විද්යුත් විච්ඡේදනය අතරතුර රෝම එකවර ඉවත් කරනු ලැබේ. මෙය ලේසර් කෙස් ඉවත් කිරීමට වඩා මන්දගාමී ක්‍රියාවලියක් බවට පත් කරයි. එය ඔබට වේදනාකාරී විය හැකියි. මන්ද සෑම කෙස් ගසකටම තදබල සංවේදීතාවයක් තිබෙන නිසයි.

එය වඩාත් හොඳින් ක්‍රියාත්මක වන්නේ කොතැනද ? ක්‍රියාවලිය දිගු බැවින් මුහුණ, බෙල්ල සහ යටි පතුල් වැනි කුඩා ප්‍රදේශවල එය වඩාත් හොඳින් ක්‍රියාත්මක කළ හැකියි.

එය භාවිතා කරන්නේ කෙසේද ? විශේෂඥ දැනුම සහ විශේෂ උපාංග අවශ්‍ය බැවින් මෙම ක්‍රියාවලිය නිවසේදීම කළ නොහැකියි. ඕනෑම ප්‍රදේශයක හොඳම ප‍්‍රතිඵල බැලීමට ඔබට අවස්ථා ගණනක් ගත කිරීමට සිදුවිය හැකියි.

එය කොපමණ කාලයක් පවතිවිද ? විද්‍යුත් විච්ඡේදනය විශිෂ්ට ප‍්‍රතිඵලලබා දෙන අතර බොහෝ අවස්ථාවන්හිදී සැසි වාර ගණනකට පසු ඒවා ස්ථිර වේ. එසේ නොවේ නම් අනවශ්‍ය රෝම වර්ධනය මන්දගාමී වන අතර එය සැහැල්ලූවේ.

5. ලේසර් කිරණ මගින් අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කිරීම Laser hair reduction

ලේසර් හිසකෙස් ඉවත් කිරීම

ලේසර් කිරණ මගින් අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කිරීම දිගු කාලීන විකල්පයක් වන අතර එය රෝම ආලෝකය සමඟ විනාශ කරයි\ වෛද්‍යවරු කියා සිටින්නේ එය ස්ථීර බවයි. එය සාමාන්‍යයෙන් රෝම ප්‍රමාණය අඩු කර එය වඩාත් සිනිඳු කරයි. වර්ණක සෛල වලට හානි කිරීමට ලේසර් සකසා ඇති අතරඳ එම නිසා අඳුරු හා ඝන කෙස් වර්ධනයක් ඇති අයට එය වඩාත් හොඳින් ක්‍රියාත්මක වේ.

වාසි: මීට වසර කිහිපයකට පෙර ලේසර් ආලෝක කිරණ මගින් අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කිරීම වේදනාකාරී වුව ද නවීන තාක්ෂණය සමග එය පහසු වී ඇත.

අවාසි: ලේසර් සක්‍රීය අවධියේ පවතින රෝම වලට පමණක් බලපාන නමුත් කෙස් කළඹක් වරකට හිසකෙස් එකකට වඩා නිපදවයි. තවමත් කෙස් ගසක වැඩෙන හිසකෙස් වැඩි ලේසර් ප්‍රතිකාර සඳහා සූදානම් වීමට මාස කිහිපයක් ගතවනු ඇත. ලේසර් කෙස් අඩු කිරීම මාස කිහිපයක් පුරා සැසි වලදී සිදු කරන්නේ මේ නිසාය. එසේම මෙය මිල අධික ක‍්‍රමයකි.

එය වඩාත් හොඳින් ක්‍රියාත්මක වන්නේ කොහෙන්ද ? ලේසර් මගින් අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කිරීම සඳහා ඉහළ තොල්, නිකට, පැති බැමි සහ බිකිනි රේඛාව ඇතුළු සියලුම ශරීර කොටස් මත ක්‍රියා කරයි. හිසකෙස් වර්ධනය ඝනකමින් යුක්ත වන විට එහි ප‍්‍රතිඵල වඩා හොඳය. කකුල් සහ අත් මත ඇති රෝම ද මෙම ක්‍රමය මගින් පහසුවෙන් ප්‍රතිකාර කළ හැකිය.

එය භාවිතා කරන්නේ කෙසේද ? නැවතත්, මෙය නිවසේදී කළ නොහැකි එක් ප්‍රතිකාරයකි. ඒ සඳහා පුහුණු වෘත්තිකයෙකු අවශ්‍ය වන අතර චර්ම රෝග විශේෂඥයෙකු විසින් ශරීර හිසකෙස් විශ්ලේෂණය කිරීමෙන් පසුව සිදු කළ යුතුය.

එය කොපමණ කාලයක් පවතිනු ඇත්ද ? ලේසර් කෙස් අඩු කිරීමේ ක්‍රමය ප්‍රතිකාර සැසි කිහිපයකින් පසු දිගුකාලීන ප‍්‍රතිඵල ලබා දෙයි. එහි ප්‍රතිතිඵලයක් වශයෙන් හිසකෙස් වර්ධනය වඩාත් සිනිඳු වේ.

6. අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කිරීම සඳහා ට්වීස් කිරීම Tweezing for hair removal

හිසකෙස් ඉවත් කිරීම

ඔබේ නොහික්මුණු, ඝන ඇහි බැම ගැන නොසතුටින් හෝ ඔබේ නිකට මත ඇති එම රළු හිසකෙස් ඉවත් කරන්නේ කෙසේදැයි කල්පනා කරනවාද ? Tweezing for hair removal ඒ සඳහාම වන හොඳම විකල්පයකි.

වාසි: ඔබට එය නිවසේදීම කළ හැකිය. ඔබ මුලෙන් රෝම ඉවතට ඇද ගන්නා බැවින් ඒවා නැවත වැඩීමට වැඩි කාලයක් ගත වේ.

අවාසි: අවාසනාවකට මෙන් ඔබේ ශරීරයේ විශාල ප්‍රදේශයක අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කළ හැකිය. මන්ද එය කාලය ගතවන ක්‍රියාවලියකි. එසේම රෝම යළිත් වර්ධනය විය හැකිය.

එය වඩාත් හොඳින් ක්‍රියාත්මක වන්නේ කොතැනද ? ඇහි බැම, ඉහළ තොල්, නිකට සහ බෙල්ල වැනි කුඩා ප්‍රදේශවල ට්වීසිං වඩාත් හොඳින් ක්‍රියා කරයි.

එය භාවිතා කරන්නේ කෙසේද ? ඔඇැ‘ැරි වෙළඳපොලේ පහසුවෙන් ලබාගත හැකිය. මෙම උපකරණය භාවිතයෙන් ඔබ රෝම අල්ලාගෙන මුල සිට අදින්න. සීතල කෝමාරිකා ජෙල් ස්වල්පයක් ආලේප කිරීමට හෝ අයිස් කැටයක් ආලේප කළ සම මත ආලේප කිරීමට අමතක නොකරන්න.

එය කොපමණ කාලයක් පවතිනු ඇත්ද ? හිසකෙස් මුලෙන් ඉවත් කර ඇති බැවින්, නැවත වර්ධනය වීමට කාලය ගත වන අතර එවිට ඔබට සති දෙකක් දක්වා රෝම රහිතව සිටිය හැකිය.

Threading for hair removal

කෙස් ඉවත් කිරීම

මෙය ඔබේ ඇහි බැම සඳහා විශාල හැඩයක් ලබා දීමට සහ ඔබේ මුහුණේ ඇති රළු හිසකෙස් ඉවත් කිරීමට අතිශයින්ම ජනප්‍රිය ක්‍රමයකි. ඔබේ ඉහළ තොල්, බෙල්ල සහ නිකට මත ඇති අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කිරීමට එය භාවිතා කළ හැකිය. නූල් දැමීමේ twisted thread  ක්‍රියාවලියේදී ඇඹරුණු නූල් කෙස් අල්ලාඳ සම හරහා පෙරළෙන විට එය පිටතට ඇද දමයි.

වාසි: නූල් දැමීම ඔබේ සමට හානි කිරීමට අවම වශයෙන් ඉඩ ඇත. වරකට එක රෝම කූපයක් උදුරා ගැනීමට ඔබට ඉඩ සලසන ක‍්‍රමයකදී මෙන් නොව රෝමකූප විශාල ප‍්‍රමාණයක් එකවර එකවර ඉවත් කිරීමට නූල් දැමීම ඔබට උපකාරී වේ.

අවාසි: එය කාලය ගත වන අතර ශරීරයේ විශාල ප‍්‍රදේශයක එය කළ නොහැකිය. එය ද තරමක් වේදනාකාරී ය.

එය වඩාත් හොඳින් ක්‍රියාත්මක වන්නේ කොතැනද ? ඇහි බැම, ඉහළ තොල්, නිකට සහ බෙල්ල සඳහා නූල් දැමීම වඩාත් සුදුසුය.

එය භාවිතා කරන්නේ කෙසේද ? අවාසනාවකට මෙන්, ඔබේ ඇහිබැම හැඩගස්වා ගැනීමට අවශ්‍ය නම් ඔබේ සම නූල් කර ගැනීම අපහසුය. ඒ නිසා ඔබට විනාඩි 10 කින් එය සිදු කර ගත හැකි රූපලාවණ්‍යාගාරයකට යාම වඩාත් සුදුසුය. ඔබට එය තනිවම අත්හදා බැලීමට අවශ්‍ය නම්, උසස් තත්ත්වයේ නූල් භාවිතයෙන් නිවැරදි තාක්‍ෂණය ඉගෙන ගත යුතුය.

එය කොපමණ කාලයක් පවතිනු ඇත්ද ? නූල් දැමීමෙන් ඔබේ සම කෙස් රහිතව හොඳ සතියක් සිට දින 10ක් දක්වා ඉතිරි වේ. ඔබේ හිසකෙස් වර්ධනය අනුව එය දිගු විය හැකිය

8. Epilation for hair removal

හිසකෙස් ඉවත් කිරීම

එපිලේෂන් Epilation යනු නිවසේදී කළ හැකි රෝම ඉවත් කිරීමේ ක්‍රමයකි. එයට බැටරි ක්‍රියා කරන එපිලේටර් epilator නමින් හැඳින්වෙන එපිලේටර් උපාංගයක් භාවිතා කිරීම ඇතුළත් වේ. රෝම ඉවත් කිරීම සඳහා එපිලේටරය මත තබා ගෙන යා යුතුය.

වාසි: හොඳ දෙය නම් එපිලේෂන් ඔබේ රෝම සිනිඳු හා රෝම රහිතව සති ගණනක් තබන බැවිනි. රෝම ඉවත් කිරීමේ වඩාත් ඵලදායී ගෘහස්ථ ක්‍රමයකි.

අවාසි: එක් වරකට එක් එක් රෝම කූපය බැගින් එළියට ගන්නා විට එපිලේට් කිරීමේදී ඔබට වැඩි වේදනා සීමාවක් අවශ්‍ය වේ. මෙයින් අදහස් කරන්නේ, ක්‍රියාවලිය අතරතුර මිල නියම කිරීමේ සංවේදීතාවයක් ඇති බවයි. බොහෝ කාන්තාවන් ඵලදායී ක්‍රමයක් වුවද ඔවුන්ගේ සම එපිලේට් නොකිරීමට මෙය එක් හේතුවකි.

එය වඩාත් හොඳින් ක්‍රියාත්මක වන්නේ කොතැනද ? කකුල් සහ අත් වැනි විශාල ප්‍රදේශවල එපිලේෂන් හොඳින් ක්‍රියා කරන අතර දිගුකාලීන ප‍්‍රතිඵල දෙයි.

එය භාවිතා කරන්නේ කෙසේද ?මෙම ක්‍රමය අත්හදා බැලීමට ඔබ එපිලේටරයක් ​​මිලදී ගත යුතුය. එපිලේට් කළ යුතු ප්‍රදේශය මත අංශක අනූවක් කෝණයක තබන්න, එය ක්‍රියාත්මක කර එය වැඩ කිරීමට ඉදිරියට ගෙන යන්න. ඔබට එය ඉතා වේදනාකාරී යැයි හැඟේ නම් ඔබට විවේක ගත හැකිය. පළමු වරට එය කරන විටල කකුල් වලින් ආරම්භ කිරීම වඩාත් සුදුසුය.

එය කොපමණ කාලයක් පවතිනු ඇත්ද ? ඔබේ හිසකෙස් වර්ධනය අනුව එපිලේෂන් ඔබේ හිසකෙස් සති තුනක් හෝ ඊට වැඩි කාලයක් තබා ගනී.

9. Bleaching hair

හිසකෙස් ඉවත් කිරීම

තාක්ෂණික වශයෙන් Bleaching hair යනු හිසකෙස් ඉවත් කිරීමේ ක්‍රමයක් නොවන නමුත් එය සම මත හිසකෙස් පෙනුම සඟවා තැබීමේ ක්‍රමයකි. හිසකෙස් වල වර්ණය ඔබේ ස්වාභාවික සමේ ස්වරයට වෙනස් කිරීම සඳහා ක්‍රීම් බ්ලීච් cream bleach එකක් යොදනු ලැබේ.

වාසි: මෙම ක්‍රමය දිගු කල් පවතින අතර රෝම අදින්නේ නැති නිසා වේදනා රහිත ය. සමේ තානය සමනය වන විට බ්ලීච් කරන ලද සම අඩු වර්ණක හා සම පැහැයක් ගනී. සම මත රෝම වර්ණය වෙනස් වීම නිසා ඔබ එක් සෙවනක් සැහැල්ලු ලෙස පෙනේ.

අවාසි: Bleaching එහි ඇති රසායනික ද්‍රව්‍ය නිසා මෘදු අපහසුතාවයක් හා ඇතැම්විට ආසාත්මිකතා ඇති කරයි. සම අතිශයින් සංවේදී නම් එය සුළු රතු පැහැයටද හේතු වේ. උණුසුම් සමේ හෝ වැහැරුණු/ එල්ලා වැටෙන සම මත විරංජනය භාවිතා කළ නොහැක.

එය වඩාත් හොඳින් ක්‍රියාත්මක වන්නේ කොතැනද ? බොහෝ ශරීර කොටස් මත Bleaching කළ හැකි වුවද, රෝම සිනිඳු හා සැහැල්ලු පෙනුමක් ඇති මුහුණ සහ බෙල්ල සඳහා එය භාවිතා කිරීමට බොහෝ දෙනා කැමැති වෙයි.

එය භාවිතා කරන්නේ කෙසේද ? Bleach  පහසුවෙන් වෙළඳපොලේ ලබා ගත හැකි අතර පෙර සහ පසු භාවිත කී‍්‍රම් ද ඇත. ඔබේ සමේ Bleaching කිරීමට සැලසුම් කරන විට කුඩු සමඟ ක්‍රීම් මිශ්‍ර කිරීමෙන් ඔබ මුලින්ම සූත්‍රය නිර්මාණය කළ යුතුය. ඊළඟටඳ ලබා දී ඇති මෙවලමක් භාවිතා කර අපේක්ෂිත ප්‍රදේශයට එය යොදන්න. ඉන්පසු අත්පොතෙහි දක්වා ඇති පරිදි මිනිත්තු කිහිපයක් රැඳී සිටින්න. කපු පෑඩ් භාවිතයෙන් එය ඉවත් කර සීතල වතුර ඉසීමෙන් ඕනෑම අපද්‍රව්‍යයක් ඉවත් කරන්න. ඔබේ රෝම වර්ණය වෙනස් කර ඇති අතර එය තවදුරටත් නොපෙනේ.

එය කොපමණ කාලයක් පවතිනු ඇත්ද ? Bleaching කිරීමේ ප‍්‍රතිඵල අවම වශයෙන් සති දෙකක්වත් පවතින නමුත් බොහෝ අවස්ථාවලදී කාන්තාවන්ට සති හතරක් දක්වා Bleaching කිරීම අවශ්‍ය නොවේ.

සිරුරේ අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කිරීම ගැන ‘නිතර අසන’ ප‍්‍රශ්න

ප්‍රශ්නය – අනවශ්‍ය රෝමකූප ස්ථිරවම ඉවත් කළ හැකිද ?

පිළිතුර- සත්‍යය නම්, සියයට සියයක් සහතික කළ ස්ථිර ලෙස අනවශ්‍ය රෝම ඉවත් කිරීමේ ක්‍රමයක් නොමැති බවයි. කෙසේ වෙතත් ස්ථීරභාවය සම්බන්ධයෙන් අනෙක් ඒවාට වඩා හොඳ යැයි සැලකෙන ඇතැම් විකල්ප තිබේ. ස්ථිර ලෙස සැලකිය හැකි එක් රෝම ඉවත් කිරීමේ ක්‍රමයක් වන්නේ විද්‍යුත් විච්ඡේදනයයි.

මෙම ක්‍රියා පටිපාටියට අවශ්‍ය වන්නේ රෝම පුළුස්සා ඒවා ශරීරයට අළුත්වැඩියා කිරීමට නොහැකි වන තරමට හානි කිරීමයි. රෝමවලට හානි වීමත් සමඟ නව රෝම වර්ධනය කළ නොහැක. එහෙත් එය සදහටම පවතින්නේ නැත. මෙමවර්ගයේ රෝම ඉවත් කිරීමට ලක්වන පුද්ගලයින් වසර කිහිපයකට පසු නැවත රෝම වැඞීමට මුහුණ දෙයි. විද්‍යුත් විච්ඡේදනය සම්පූර්ණ වී වසර 10 ක් පමණ ගත වූ පසු, රෝමවලවලින් සියයට ප‍්‍රමාණයක් නැවත වර්ධනය වී ඇති බව සොයාගෙන ඇත.

ප්‍රශ්නය – ලේසර් මගින් රෝම ඉවත් කිරීම සඳහා කොපමණ මුදලක් වැය වේද ?

පිළිතුර – ලේසර් මගින් රෝම ඉවත් කිරීමේ පිරිවැය ප්‍රතිකාර කළ ප්‍රදේශයේ ප්‍රමාණය, සංකීර්ණත්වය සහ වෙනත් සාධක මත වෙනස් වේ. එක් සැසියක මිල රුපියල් 1000 සිට 30,000 දක්වා (ඉන්දියානු රුපියල්* පරාසයක පවතී. එය ඔබ පදිංචි නගරය, ඔබ පැමිණෙන සායනය හෝ රෝහල සහ භාවිතා කරන උපකරණ මත ද එය රඳා පවතී.

ප්‍රශ්නය – රේසර් කිරීම ද වඩා හොඳ, වැක්ස් කිරීම ද වඩා හොද ?

රේසර් කිරීම හ වැක්ස් ආලේපනය යන දෙකටම වාසි සහ අවාසි ඇත. කෙසේ වෙතත්, ඔබේ සමට වඩාත් ගැළපෙන ක්‍රමයක් තෝරා ගත හැකිය. ඔබ කුමන ක්‍රමයක් තෝරා ගත්තද එය ඔබේ සමට ඕනෑවට වඩා හානි නොවන බවට වග බලා ගන්න. ඔබට සංවේදී සමක් ඇත්නම්, ේරසර් කිරීම තෝරා ගැනීම වඩා හොඳ බැවින් වැක්ස් කිරීමෙන් රතු පැහැයක් ඇති වේ. ඔබට ගණ රෝම වර්ධනයක් ඇත්නම්, රෝම වර්ධනය මන්දගාමී වන අතර ක්‍රමයෙන් සිනිඳු වන බැවින් වැක්ස් තෝරා ගන්න.

Text and Picture by Femina – india

Recommended For You

About the Author: Editor