ඉල්ලීම් හයක් දිනා ගන්න ගුරු – විදුහල්පති තෙදින වැඩ වර්ජනයක්

වැටුප් විෂමතා ඉවත් කිරීමල විෂමතා ඉවත් කරන තුරු අතුරු වැටුපක් ලබාදීම ඇතුළු ඉල්ලීම් හයක් මුල් කර ගනිමින් ගුරු – විදුහල්පතිවරු මෙම මස 16 වැනිදා සිට දින තුනක අඛණ්ඩ වැඩ වර්ජනයක යෙදෙන බව ලංකා ගුරු සේවා සංගමයේ ප්‍රධාන ලේකම් මහින්ද ජයසිංහ මහතා ප‍්‍රකාශ කළේය. ජයසිංහ මහතා මේ බව ප‍්‍රකාශ කළේ කොල්ලුපිටිය සී.එම්.යූ ශාලාවේ පැවති මාධ්‍ය හමුවේදීයි.

මෙහිදී වැඩි දුරටත් අදහස් දක්වමින් ජයසිංහ මහතා මෙසේද කියා සිිටියා.

‘අපි මීට පෙර දින පහක වැඩ වර්ජනයක් කරන බව දැනුම් දී තිබුණා. ඒත් 19 වැනිදා මහ මැතිවරණයේ නාම යෝජනා භාර දෙන අවසන් දිනයි. 19 වැනිදා රජයෙන් පාසල් නිවාඩු දිනයක් ලෙස නම් කෙරෙන බැවින් අපේ වර්ජනය දින තුනකට සීමා කිරීමට තීරණය කළා.

ගුරු – විදුහල්පති වෘත්තිය සමිති 30ක් මෙම වෘත්තිය ක්‍රියාමාර්ග සමඟ ඒකාබද්ධව සිටිනවා. අපි මෙම ඉල්ලිම් මුල් කර ගනිමින් පසුගිය 14 වැනිදා ජනාධිපති ලේකම් කාර්යාලය ඉදිරිපිටදී උද්ඝෝෂණයක නිරත වුණා. පසුගිය 26 වැනිදා ලෙඩ නිවාඩු වාර්තා කිරීමේ වෘත්තිය ක්‍රියාමාර්ගයක්ද අනුගමනය කළා. ඒත් තවමත් ජනාධිපතිවරයා ප්‍රමුඛ ආණ්ඩුව නිහඬ පිළිවෙතක් අනුගමනය කරමින් සිටිනවා. මේ තත්ත්වය තුළ අපේ වෘත්තීය අයිතින් දිනා ගැනීම සඳහා පෙර දැනුම් දුන් පරිදි වැඩ වර්ජනය ක්‍රියාත්මක කරනවා. ඒ අනුව ගුරු – විදුහල්පතිවරු මෙම දින තුනේදි නොදන්වා සේවයට වාර්තා නොකිරීමේ වෘත්තිය සමිති ක්‍රියාමාර්ගයක නිරත වීමට තීරණය කර තිබෙනවා.

මෙම වෘත්තීය සමිති ක්‍රියාමාර්ගයේ නිරත වීමේදී වර්ජකයින්ට මුහුණ දීමට සිදුවන ඕනෑම ගැටලුවක් වෙනුවෙන් පෙනි සිටීමට සියලු වෘත්තිය සමිති නායකයින් සූදානම්. ඒ නිසා බොරු ප්‍රචාරවලට යට නොවී වර්ජනයට සහභාගි වන ලෙස සියලු ගුරු – විදුහල්පතිවරුන්ගෙන් ඉල්ලා සිටිනවා.

මෙම වෘත්තීය ක‍්‍රියාමාර්ගය සදහා, ලංකා ගුරුසේවා සංගමය, ලංකා ගුරු සංගමය, සමස්ත ලංකා එක්සත් ගුරුසංගමය, විදුහල්පති සේවා සංගමය, අ‍ධ්‍යාපන වෘත්තිකයන්ගේ සංගමය, ස්වාධීන අධ්‍යාපන සේවක සංගමය, ශ්‍රී ලංකා ජාතික විදුහල්පති සංගමය, ශ්‍රී ලංකා නිදහස් ගුරු සංගමය, වතු ගුරු සංගමය, ස්වාධීන ලංකා ගුරු සංගමය, ගුරු විමුක්ති පෙරමුණ, පුහුණු විද්‍යාපීඨ හා උපාධිධාරී ගුරු සංවිධානය, ලංකා පිරිවෙන් ගුරු සේවා සංගමය, නැගෙනහිර පළාත් ද්‍රවිඩ ගුරු සංගමය ඇතුළු ගුරු විදුහල්පති වෘත්තිය සමිති 30 ක් මෙම වෘත්තිය ක්‍රියාමාර්ගයට එක්ව ඇති බව ජයසිංහ මහතා වැඩිදුරටත් පැවසීය.

Recommended For You

About the Author: Editor