ඇතැම් කාන්තාවන් ලිංගික ඇසුරේදී ‘බියක් දක්වන’ විද්‍යාත්මක හේතු හෙළිවෙයි

ඔබ බ්‍රිතාන්‍ය එමී සම්මානලාභී රූපවාහිනී වැඩසටහනක් වන ෆ්ලීබාග් Fleabag  හි රසිකයෙක් නම් ඒහි රඟපෑ ප්‍රධාන නිළිය වන ෆෝබි වොලර්-බ්‍රිජ් Phoebe Waller-Bridge විසින් තම ලිංගිකත්වය භුක්ති විඳින ආකාරයට ඔබ නිසැකවම ආදරය කරනු ඇත.

එවැනි සංදර්ශන මගින් කාන්තාවන්ගේ අවශ්‍යතා සහ ආශාවන් අතර ඇති වැදගත්කම ඉස්මතු කරන අතර යථාර්ථය නම්, සමහර කාන්තාවන්ට ලිංගික ක්‍රියාකාරකම්වල යෙදීමෙන් වළක්වන අමිහිරි බිය අත්විඳිය හැකි බවයි. නිදසුනක් වශයෙන්, ජෙනෝෆෝබියා හෝ කොයිටෝෆෝබියා
Genophobia or Coitophobia යනුවෙන් හැඳින්වෙන තත්වයක් ගන්න. “මෙය ලිංගික සංසර්ගයට ඇති බියයි. සමහර අවස්ථාවල මෙම තත්වය අත්විඳින පුද්ගලයින් සියලු ආකාරයේ ලිංගික ක්‍රියාවන්ට බිය විය හැකිය. කම්පන සහගත ලිංගික අත්දැකීම් වලින් Traumatic sexual experiences පසුව ජෙනෝෆෝබියා Genophobia වර්ධනය වීමට බොහෝ දුරට ඉඩ තිබේ.

‘මම සුරතාන්තයට පත් වීමට අසමත් වුවහොත් කුමක් කළ යුතුද?

ප්‍රවීණයන් පවසන පරිදි, වඩාත් සුලභ බිය පිළිබඳ කෙටි සටහනක් මෙන්න. ‘මම සුරතාන්තයට පත් වීමට අසමත් වුවහොත් කුමක් කළ යුතුද? යන්නයි’ගෝලීය වශයෙන් සිදු කරන ලද අධ්‍යයන කිහිපයකින් පෙන්නුම් කර ඇත්තේ ‘ සුරතාන්ත පරතරය Orgasm gap ‘ මිථ්‍යාවක් නොවන බවයි.

සුරතාන්තය පරතරය Orgasm gap යනු ලිංගික තෘප්තිය ලබා ගැනීමේදී ස්ත්‍රීන් හා පුරුෂයන් අතර ඇති විෂමතාවයයි. ලිංගික හැසිරීම් පිළිබඳ ලේඛනාගාර විසින් ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද ‘කාන්තාවන් සඳහා වන ව්‍යාජ ඉන්ද්‍රිය පරිමාණය: මනෝමිතික ගුණාංග The Faking Orgasm Scale for Women: Psychometric Properties යන මාතෘකාව යටතේ 2013 දී කරන ලද අධ්‍යයනයකට අනුව, කාන්තාවන්ගෙන් 75-90% ක් පමණ හවුල්කරුවෙකු සමඟ ලිංගිකව හැසිරෙන විට නිරතුරුව ම සුරතාන්තයට පත් වීමක් සිදු නොවන අතර කාන්තාවන්ගෙන් සියයට 10ක් පමණ සුරතාන්යට පත්වීමක් දක්වයි.

පර්යේෂකයන් තවදුරටත් කියා සිටියේ අන්තර්ග්‍රහණය, චිත්තවේගීය අස්ථාවරත්වය සහ වික්‍රමාන්විත නොවීම වැනි මනෝවිද්‍යාත්මක සාධක සුරතාන්තයට වීමට අසමත් වේය යන බියට හේතු විය හැකි බවයි.

“අනවශ්‍ය ආතතිය හෝ කාංසාව හවුල්කරුවන් අතර සුරතාන්ත පරතරය තවදුරටත් පුළුල් කරයි. මෙය ගැඹුරු අන්තර් පුද්ගල සම්බන්ධතාවයකින් අවම කර ගත හැකි ”යැයි මුම්බායි හි එස්.එල්. රහේජා රෝහලේ උපදේශක සහ රෝග විශේෂඥ වෛද්‍ය විජේ කුල්කර්නි පවසයි.

හවුල්කරුවන්ට එකිනෙකාගේ සොයා නොගත් ලිංගික වශෙයන් උත්තේජන ඇති කරන ස්ථාන
Undiscovered erogenous zones ගවේෂණය කිරීමට උදව් කළ හැකි “බාධා රහිත පුරෝකථනය ” ඕනෑ තරම් ඔහු යෝජනා කරයි.

පොදු


‘මට ඔහුව සතුටු කිරීමට හැකියාවක් තිබේද?’


Performance anxiety කාංසාව යනු පිරිමින්ට කරදරයක් පමණක් නොව කාන්තාවන්ටද කරදර විය හැකි ගැටලුවකි. මෙම කාංසාවට ඉන්ධන සැපයීම සඳහා මනෝවිද්‍යාත්මක සාධක වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි. “බොහෝ කාන්තාවන්, විශේෂයෙන් ජෙනෝෆෝබියා හෝ කොයිටෝෆෝබියා Genophobia or Coitophobia, ඇති අය, තම සහකරුවන් සතුටු කිරීමට නොහැකි වේ යැයි බිය වෙති,” වෛද්‍ය සබාර්වාල් පවසයි. සමහර අවස්ථාවලදී, තම සහකරුවා ලිංගිකව කලකිරීමට පත්වීමේ භීතිය දුර්වල තත්වයක් බවට පත්විය හැකි බව ඔහු තවදුරටත් පවසයි.

එවැනි අවස්ථාවක, උපදේශකගේ මැදිහත්වීම සෙවීම අත්‍යවශ්‍ය වේ. “ලිංගික ගැටළු වලට ප්‍රතිකාර කිරීමේ අත්දැකීම් ඇති ලිංගික මනෝවිද්‍යා උපදේශකයෙකු හෝ චිකිත්සකයෙකු සමඟ හමුවීමක් කරන්න. කාංසාවට හේතු වන මෙම ගැටළු තේරුම් ගැනීමට සහ ඒවාට විසඳුම් ලබා දීමට චිකිත්සාව ඔබට උපකාරී වනු ඇත ”වෛද්‍ය සබාර්වාල් උපදෙස් දෙයි.

‘මම වේදනාවට බිය වෙමි’

සමහර විට සංසර්ගය තුළදී කාන්තාවන්ට දැඩි වේදනාවක් අත්විඳිය හැකිය. සයාේනියේ මාංශ පේශි අනවශ්‍ය ලෙස හැකිලෙන විට හෝ මාංශ පේශිවල පරතරයක් ඇති වූ විට මෙය සයාේනිස්මස් vaginismus නම් සෞඛ්‍ය තත්වයට හේතු විය හැක. ප්‍රවීණයන් පවසන්නේ සංසර්ගයේදී වේදනාවෙන් පෙළෙන කාන්තාවන්ට හුදෙකලා බවක් දැනෙන අතර ලිංගික ඇසුරේ සතුට භුක්ති විඳිය නොහැකි බවයි. සයාේනිය සඳහා පැහැදිලි කිරීමක් නොමැත, නමුත් හේතු අතර යමෙකුගේ යෝනි මාර්ගය ඉතා කුඩාය යන බිය, නරක පළමු ලිංගික අත්දැකීම, ලිංගිකත්වය ලැජ්ජා සහගත යැයි විශ්වාස කිරීම සහ තෙරපීම වැනි වේදනාකාරී වෛද්‍ය තත්වයකි.

‘ඔහු මාව විනිශ්චය කරයිද?’

විශේෂඥයන් පවසන්නේ විනිශ්චය කිරීමට ඇති බිය තරමක් පොදු බවයි. “ඉන්දියානු කාන්තාවන්ට උගන්වා ඇත්තේ ඔවුන් යටත් භූමිකාවක් ඉටු කළ යුතු බවත් ස්වාමියාගේ කැමැත්තට යටත් විය යුතු බවත් විශ්වාස කිරීමටය. විනිශ්චය කිරීමට ඇති බිය සාමාන්‍යයෙන් කාන්තාවක් තම ආශාවන් ප්‍රකාශ කිරීමෙන් වැළකී සිටියි ”විවාහය, සම්බන්ධතාවය සහ ස්ත්‍රී ලිංගිකත්වය පිළිබඳව ලියන ඉන්දියානු කතුවරියක් වන පද්මිණී දත්ත ෂර්මා පවසයි.

36 හැවිරිදි සුස්මිතා සිංහාට තම ස්වාමිපුරුෂයා සමඟ ලිංගික අතෘප්තිය යන මාතෘකාව පිළිබඳ තොරතුරු ලබා ගැනීම අතිශයින් දුෂ්කර ය. කොල්කටා ගෘහ සේවිකාවට ඇගේ අවාසනාවන්ත තත්වය සමඟ කටයුතු කරන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳ කිසිදු හෝඩුවාවක් නොමැත. ඇගේ සැමියා ඇඳේ තරමක් වික්‍රමාන්විත නොවේ. කෙසේවෙතත්, ඇය පොත් සහ සඟරා වල කියවන විවිධ ලිංගික උපක්‍රම අත්හදා බැලීමට කැමතිය. තම ස්වාමිපුරුෂයා තමා “බාහිර ලිංගික සම්බන්ධකම් පවත්වයි” කියා සිතනු ඇතැයි ඇය බිය වේ.

පොදු


‘ඔහු මගේ ශරීරයට කැමති නැහැ’

නොයිඩාහි වෙසෙන 25 හැවිරිදි රීනා පෝල් සාදයකදී හමු වූ මිනිසෙකු සමඟ ආදරයෙන් බැඳී සිටී. ඔවුන් දැන් මාස කිහිපයක් තිස්සේ පෙම් සබඳතාවක් පවත්වයි. සමීප සම්බන්ධතාවයේ අවස්ථා තිබේ, නමුත් පාවුල් ලිංගික සම්බන්ධතාවකට යාමට විරුද්ධ විය.

“ඔහු ආදරයෙන් බැඳී සිටින අතර ලිංගිකත්වය පිළිබඳ අදහස මා උණුසුම් කරන තෙක් බලා සිටී. නමුත් ඔහු ඉදිරියේ නිරුවතින් සිටීම මට පහසු නැත. ඔහු මගේ ශරීරයට අකමැති නම් කුමක් කළ යුතුද? කාට හරි කායික වශයෙන් ආකර්ෂණීය කෙනෙක් වෙයිද කියා මට විශ්වාස නැහැ ”කියා පාවුල් පවසයි.

වෛද්‍ය සබාර්වාල්ට අනුව, ශරීර ප්‍රතිරූප ගැටළු ජෙනෝෆෝබියා හෝ කොයිටෝෆෝබියා වර්ධනයට දායක වන අව්‍යාජ සාධකයක් විය හැකි අතර එය ලිංගිකත්වය භුක්ති විඳීමට ඇති වැදගත්ම බාධකයකි.

‘ස්වයංවින්දනය පිළිකුල් සහගතයි’

එම වචනයම සමහර කාන්තාවන්ට කරදරකාරී විය හැකිය. ප්‍රවීණයන් පවසන්නේ මෙය බොහෝ විට කාන්තාවන් හැදී වැඩී ඇත්තේ ස්වයං වින්දනය self-pleasure යනු පිළිකුල් සහගත සංකල්පයක් යන විශ්වාසයෙන් බවයි. වචනය බොහෝ විට ලැජ්ජාව සහ වරදකාරි හැඟීම සමඟ සම්බන්ධ විය හැකිය. ප්‍රවීණයන් පවසන්නේ ස්වයංවින්දනය තම හවුල්කරුවන් සමඟ වඩාත් ශාරීරිකව සමීප වීමට උපකාර වන බව සමහර කාන්තාවන්ට අමතක විය හැකි බවයි.

දිල්ලියේ වෙසෙන පවුල් චිකිත්සකවරයකු සහ ඇමරිකා එක්සත් ජනපදයේ මර්සර් විශ්ව විද්‍යාලයේ වෛද්‍ය විද්‍යාලයේ ලිංගික චිකිත්සාව සහ ලිංගික දුර්වලතා පිළිබඳ මහාචාර්ය වෛද්‍ය මයිත්‍රි චන්ද් මෙසේ පවසයි. “මෙය කාන්තාවන්ගේ ශරීර ගැන හෝ ඔවුන්ගේ ලිංගික ආශාවන් ගැන නොදන්නා අදහස වෙත ආපසු යයි. එය වෙනත් අයෙකු හරහා ඔවුන් තුළ ඉගැන්විය යුතුය”

ස්වයං වින්දනය අත්‍යවශ්‍ය බව ඇය අවධාරණය කරන්නේ තම ශරීරයට වඩාත් සුදුසු දේ දැනගත හැක්කේ කාන්තාවකට පමණක් වන බවයි.

By Femina

Recommended For You

About the Author: Editor