ඡන්ද ප්‍රකාශ කිරීම ඇරඹෙයි: 80 – 85%ක් ඡන්දය ප්‍රකාශ කරනු ඇති බව මැ.කො කියයි

ශ්‍රී ලංකාවේ 09 වෙනි පාර්ලිමේන්තුව සඳහා මන්ත්‍රීවරුන් 225 දෙනකු තෝරා පත් කරගනුවස් පැවැත්වෙන මහ මැතිවරණය අද (අගෝස්තු 05) උදෑසන 7:00 ට ආරම්භ වූ අතර එය පස්වරු 05.00 දක්වා දිවයින පුරා පිහිටි ඡන්ද මධ්‍යස්ථාන 12,985කදී පැවැත්වීමට නියමිතව තිබෙනවා.

මෙවර මහ මැතිවරණයේදී ඡන්දය ප්‍රකාශ කිරිම සඳහා ඡන්ද දායකයින් 16,263,885 ක් සුදුසුකම් ලබා සිටින අතර. මහ මැතිවරණය සඳහා තරග වදින අපේක්ෂකයින් සංඛ්‍යාව 7,452ක්.

මෙවර මහ මැතිවරණය කරුණු කිහිපයක් නිසා වැදගත් වෙනවා. එයි ප්‍රමුඛතම කාරණය වන්නේ කොවිඩ්-19 වසංගත තත්ත්වය මත එය පැවැත්වීමට සිදුවීමයි. එනිසා පෙර වසරවලදී මෙන් අද මධ්‍යම රාත්‍රි යේදී මැතිවරණ ප්‍රතිඵල නිකුත් කිරීමක් සිදුවන්නේ නැහැ. හෙට දිනයේදී ඡන්දය ගණන් කිරීම සිදුවන අතර අවසන් ප්‍රතිඵල නිකුත් කිරීම සිදුවන්නේ සිකුරාදා සවස බවයි මැතිවරණ කොමිෂම සදහන් කළේ.

මේ අතර කොරෝනා වසංගතය නිසා ඡන්දපොළ සහ එහි නිලධාරීන්ට ද ඡන්ද දායකයින්ට ද සෞඛ්‍ය ආරක්ෂක ක්‍රම අනුගමනය කිරීමට සිදුව තිබෙනවා. ඒ අනුව කාබන් තැවරූ කඩදාසි කැබැල්ලකින් ඇඟිලි වර්ණ ගැන්වීම සිදුවන අතර ඒ සඳහා ඡන්ද දායකයින් සිය වම් අතේ සුලැඟිල්ල මෙසය මත ඇති ටිෂු කඩදාසියක් මත තැබිය යුතුව තිබෙනවා.

ඡන්දපොළ නිලධාරීන් සඳහා විශේෂ ආරක්‍ෂක කුටි සපයා ඇති අතර ඡන්ද දායකයින් ඇතුළු වනවිට හා පිටව යනවිට විෂබීජහරණය කිරීමකට ලක් කරනවා.

මේ අතර අද ඡන්දය ප්‍රකාශ කිරීමට පැමිණ සිටි මැතිවරණ කොමිෂමේ සභාපති මහින්ද දේශප්‍රිය මහතා ඡන්ද දායකයින්ගෙන් විශේෂ ඉල්ලීමක් කරමින් කියා සිටියේ සියලුම ඡන්ද මධ්‍යස්ථානවල සෞඛ්‍යාරක්ෂිත ක්‍රියාමාර්ග ගෙන ඇති බැවින් කිසිඳු බියකින් තොරව ඡන්ද මධ්‍යස්ථාන වෙත පැමිණ සිය ඡන්දය භාවිත කරන ලෙසයි.

මෙහිදී වැඩි දුරටත් අදහස් දක්වමින් මැතිවරණ කොමිෂමේ සභාපතිවරයා කියා සිටියේ මෙවර මහ මැතිවරණයේදී 80% – 85% අතර ප්‍රතිශතයක් ඡන්දය භාවිත කරනු ඇතැයි අපේක්ෂා කරන බවයි.

මේ අතර මැතිවරණ ප්‍රචණ්ඩ ක්‍රියා නිරීක්ෂණ මධ්‍යස්ථානය නිකුත් කළ නිවේදනය සදහන් වුණේ අද දින 07:00 – 10:00 දක්වා කාලය තුළ මැතිවරණ නීති උල්ලංඝනය කිරීම් 70 ක් වාර්තා වූ බවත් ඉන් බහුතරය නීතිවිරෝධී ප්‍රචාරක කටයුතුවලට අදාළ පැමිණිලි බවයි.

මැතිවරණ පුවත් වාර්තාකරණය – තුෂාර වල්ගම සහ මධුභාෂිනී උරේෂා කුමාරී

Recommended For You

About the Author: Editor