පක්ෂ රැසක ලැයිස්තුවට මරා ගනියි – සම්පූර්ණ හෙළිදරව්ව මෙන්න !

මහ මැතිවරණ ප්‍රතිඵලවලට සාපේක්ෂව හිමිවන ජාතික ලැයිස්තු කෝටාවෙන් පාර්ලිමේන්තුවට පත් වීමට පක්ෂ කිහිපක ජාතික ලැයිස්තු අපේක්ෂකයින් අතර බරපතළ ගැටුම් ඇතිව තිබෙන බව වාර්තා වෙයි.

මෙහි බරපතළම ගැටුම වාර්තා වී ඇත්තේ සමගි ජන බලවේගය, එක්සත් ජාතික පක්ෂයෙන් සහ අපේ ජන බලවේගය පක්ෂය තුළයි. මෙම පක්ෂ දෙකටම මහ ජනතාවගෙන් ඡන්දයෙන් එකම මන්ත්‍රීධුරයක් හෝ දිනා ගැනීමට නොහැකි වුව ද ජාතික වශයෙන් දිනාගත් සුළු ඡන්ද ප්‍රමාණයට (එජාපය ඡන්ද – 249,435 (2.15%) ක් සහ අපේ ජන බලවේගය ඡන්ද 67,757 (0.58%) ලැයිස්තුවෙන් එක් මන්ත්‍රීධුරය බැගින් හිමිවී තිබේ.

ඥානසාර හිමි – රතන හිමි මන්ත්‍රී පුටුවට හැප්පෙති

අපේ ජන බල පක්ෂයට හිමි වූ ජාතික ලැයිස්තු මන්ත්‍රීධුරයට බොදුබල සේනා සංවිධානයේ මහ ලේකම් ගලබොඩඅත්තේ ඥානසාර හිමියන්ගේ නම යෝජනා කිරීමට එම පක්ෂය පියවර ගත්ත ද අපේ ජන බලවේගය පක්ෂයේ නායකත්වය දරන්නේ හිටපු පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී අතුරලියේ රතන හිමියන්ය.

මේ තත්ත්වය තුළ අතුරලියේ රතන හිමියන් ද යළි පාර්ලිමේන්තුවට වැඩම කිරීමට තම බලවත් කැමැත්ත පළ කර ඇති බව වාර්තා වේ.

එජාපයේ අවුල තවත් බිදීමක්ද ?

මෙවර මහ මැතිවරණයෙන් නින්දා සමගත පරාජයක් ලැබූ එක්සත් ජාතික පක්ෂයට හිමි වූ එකම ජාතික ලැයිස්තු මන්ත්‍රීධුරයට පත් කරන්නේ කවුරුන්ද යන්න පිළිබදව පක්ෂය තුළ බලවත් අර්බුදයක් නිර්මාණය වී තිබේ. ඒ සදහා එජාප නායකයින් (රනිල් හැර) අතර බරපතළ ගැටුමක් නිර්මාණය වී ඇති අතර ඊට හේතුව වී ඇත්තේ පක්ෂය විසින් නම් කරන ලද ජාතික ලැයිස්තුවේ මුල්ම නම සදහන් හිටපු අමාත්‍ය ජෝන් අමරතුංග මහතා තමා කිසිසේත් ඉල්ලා අස් නොවන බව ප්‍රකාශ කිරීමයි.

ජොන් අමරතුංග මහතා තම සමීපතමයින්ට පවසා ඇත්තේ මේ අවස්ථාවේ තමන් කිසිසේත්ම ඉන් ඉල්ලා අස්වීමට සූදානම් නැති බවයි.

පොහොට්ටු – ශ්‍රීලනිප අවුලක්

මේ අතර ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණේ ජාතික ලැයිස්තු මන්ත්‍රීධුරයක් සදහා ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ වැඩබලන සභාපති මහාචාර්ය රෝහණ ලක්ෂ්මන් පියදාස මහතා පත් නොකිරීම සම්බන්ධයෙන් ද පක්ෂය තුළ නොසන්සුන්තාවක් වර්ධනය වී තිබේ.

17 දෙනකුගෙන් යුත් ශ්‍රීලංකා පොදුජන පෙරමුණේ ජාතික ලැයිස්තු මන්ත්‍රීවරුන්ගේ නාම ලේඛනය ඊයේ (07) එම පක්ෂය විසින් මැතිවරණ කොමිෂමට භාර දුන් අතර එහි මහාචාර්ය රෝහණ ලක්ෂ්මන් පියදාස මහතාගේ නම සදහන්ව තිබුණේ නැත.

මේ සම්බන්ධයෙන් සිය දැඩි ස්ථාවරය පැහැදිලි කරමින් ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය දැඩිව කියා සිටින්නේ ජාතික ලැයිස්තුවෙන් පාර්ලිමේන්තුව සඳහා රෝහණ ලක්ෂ්මන් පියදාස මහතා නම් කිරීමට මුල සිටම එකඟතාවක සිටි බවයි.

සුළුජන පක්ෂ සජිත්ගෙන් මස් රාත්තලම ඉල්ලයි

සමගි ජන බලවේගයට හිමි වූ ජාතික ලැයිස්තු මන්ත්‍රීධුරවලින් තමන්ට පොරොන්දු වූ කෝටාව ලබා දිය යුතුම බව සමගි ජන බලවේගයෙන් මැතිවරණයට තරග කළ සුළුජන පක්ෂ නායකයින් වන රවුෆ් හකීම්, රිෂාඩ් බදියුදීන්, මනෝ ගනේෂන් සජිත් ප්‍රේමදාස මහතාට දැඩිව බලපෑම් කරමින් සිටින බව වාර්තා වේ.

දකුණේ සිංහල බෞද්ධ ඡන්ද කොට්ඨාශවලින් අන්ත පරාජයක් ලැබූ සමගි ජන බලවේගය තරමක හෝ සාර්ථකත්වයක් ලබා ගත්තේ මුස්ලිම් ජනතාව සහ දමිළ ජනතව බහුලව ජීවත්වන මැතිවරණ කොට්ඨාශවලින් බව පෙන්වා දී ඇති සුළුජන පක්ෂ නායකයින් අවධාරණය කර ඇත්තේ තමන් සමගි ජන බලවේගයෙන් ඉදිරිපත් නොවුණා නම් සජිත් ප්‍රේමදාස මහතාට ජාතික වශයෙන් සියයට 15කට හෝ ආසන්න ඡන්ද ප්‍රමාණයක් ලබා ගැනීමට අවස්ථාව නොලැබෙන බවයි.

(සමගි ජන බලවේගය ජයග්‍රහණය කළ ත්‍රිකුණාමලය සහ මුතූර් ආසන මෙන්ම කොළඹ මහ නගර සභා ඡන්ද කොට්ඨාශ හා මන්නාරම සලකා බලන විට තත්ත්වය මනාව පැහැදිලි වේ)

ඊයේ සමග සමගි ජන බලවේගය තම ජාතික ලැයිස්තුව ප්‍රකාශයට පත්කර ඇති නමුත් සුළුජන පක්ෂ නායකයින් කියා සිටින්නේ ඒ සදහා තමන්ගේ අනුමැතිය නොලැබුණු බවයි.

මේ අතර සමගි ජන බලවේගය අභ්‍යන්තර ආරංචි මාර්ග කියන්නේ සුළුජන පක්ෂ පමණක් නොව තවත් ප්‍රබලයින් රැසකගේ දැඩි බලපෑම් හේතුවෙන් ඊයේ දින නම්කරන ලද ජාතික ලැයිස්තු මන්ත්‍රී නාම ලේඛනය යළි සංශෝධනය පියවර ගන්නා බවයි.

Recommended For You

About the Author: Editor