අපේ 09 වැනි පාර්ලිමේන්තුව Guinness වාර්තා පොතට යයි ද ?

පසුගිය දා අවසන් වූ මහා මැතිවරණයෙන් තේරී පත් වූ මන්ත්‍රීවරුන් අතර සුවිශේෂතා රැසක් දක්නට ලැබෙන අතර එය පසුගිය පාර්ලිමේන්තුවල දක්නට නොලැබුණු සුවිශේෂ තත්ත්වයක් බව දේශපාලන විචාරකයින් සේම පොදු ජනතාව ද සදහන් කරති.

ඒ අතර මුහුණු පොතේ වේගයෙන් හුවමාරු වන පෝස්ට් එකක දැක්වෙන්නේ අභිනව පාර්ලිමේන්තුව තුළ ‘හිටපු ජනාධිපතිවරුන් දෙදෙනෙක් සිටින බව‘යි. ඒ හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ (2005-2015) මහතා සහ මෛත්‍රීපාල සිරිසේන (2015-2019) මහතාය. මෙය ඇතැම් විට ලෝකයේ කිසිම පාර්ලිමේන්තුවක දක්නට නොලැබෙන සුවිශේෂ තත්ත්වයක් බව සාමාන්‍ය ජනතාවගේ අදහසයි.

මේ තත්ත්වය යම්කිසි හාස්‍යයකින් විස්තර කළ මුහුණු පොතේ පෝස්ට් සටහන් කර තිබුණේ ‘දැන් ඉතිං ලංකාව ගොඩදානන් පුළුවන්. අපිට එක් ජනාධිපතිවරයෙක් නෙමෙයි තුන් දෙනෙක්ම ඉන්නවා. මෙහෙම අවස්ථාවක් කවදාවත්, කාටවත් ලැබෙන්නේ නැහැ‘ යනුවෙනි.

වත්මන් ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා ද සමග ජනාධිපති ධුරයේ බොහෝ අත්දැකීම් ඇති තිදෙනෙක් දැන් රටට හිමිව ඇති අතර දැන් ඔවුන්ට රට වඩාත් හොද තත්ත්වයක් කරා ගෙන යාමට අවස්ථාව ලැබී ඇත.

මේ අතර වත්මන් පාර්ලිමේන්තුවේ ‘මිලිටරි නියෝජනය‘ ගැන ද අදහස් දක්වා ඇති අතර හිටපු යුද්ධ හමුදාපති, ෆීල්ඩ් මාෂල් සරත් ෆොන්සේකා සහ සිවිල් ආරක්ෂක බලකායේ හිටපු ප්‍රධානී, රියර් අද්මිරාල් සරත් වීරසේකර මහතා ඒ අතර ඉදිරියෙන්ම සිටී. ඒ අතර කොළඹ දිස්ත්‍රික්කයෙන් පත් වූ මේජර් ප්‍රදීප් උදුගොඩ (පොහොට්ටුව) සහ වන්නියෙන් ද හමුදා නියෝජනයක් සිදුව ඇත.

ශ්‍රී ලංකා පාර්ලිමේන්තු ඉතිහාසයේ වාර්තා පොත අලුත් කරමින් පිය පුතු යුගල 4ක් ද මෙවර පාර්ලිමේන්තුව නියෝජනය කරයි. ඒ අනුව අග්‍රාමාත්‍ය මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා හා ඔහුගේ පුත් නාමල් රාජපක්ෂ මහතා, චමල් රාජපක්ෂ මහතා හා ඔහුගේ පුත් ශෂින්ද්‍ර රාජපක්ෂ මහතා, ජනක බණ්ඩාර තෙන්නකෝන් මහතා හා ඔහුගේ පුත් ප්‍රමිත බණ්ඩාර තෙන්නකෝන් මහතා, දිනේෂ් ගුණවර්ධන මහතා සහ ඔහුගේ පුත් යදාමිණි ගුණවර්ධන මහතා මෙවර පාර්ලිමේන්තුව නියෝජනය කරන පිය පුතු යුගල 4ය.

වෛද්‍යවරුන් 08 දෙනෙක් ද මෙවර පාර්ලිමේන්තුව නියෝජනය කරන අතර රමේෂ් පතිරණ, සුදර්ශණි ප්‍රනාන්දුපුල්ලේ, චන්න ජයසුමන, සීතා අරඹේපොල, උපුල් ගලප්පත්ති, ගයාෂාන් නවනන්ද, තිලක් රාජපක්ෂ, කාවිද් ජයවර්ධන සහ රාජිත සේනාරත්න ද මෙවර පාර්ලිමේන්තුව නියෝජනය කරන වෛද්‍යවරුන්ය.

ඉංජිනේරුවරුන් කිහිපදෙනෙක් ද මෙවර පාර්ලිමේන්තුව නියෝජනය කරන අතර නාලක ගොඩහේවා, නාලක කෝට්ටේගොඩ, ඉසුරු දොඩංගොඩ, අනූප පස්කුවල්, ගාමිණි වලේබොඩ, යදාමිණි ගුණවර්ධන සහ පාඨලී චම්පික රණවක ඒ යටතට අයත් වේ.

මීට අමතරව කලාකරුවන්, මාධ්‍යවේදීන් කිහිප දෙනෙක් ද වත්මන් පාර්ලිමේන්තුව නියෝජනය කිරීම විශේෂත්වයකි.

මෙවර පාර්ලිමේන්තුවේ කාන්තා නියෝජනය ද බොහෝ දෙනකුගේ අවධානයට ලක්ව ඇත. ඒ කාන්තාවන් දස දෙනෙකු මෙවර පාර්ලිමේන්තුව නියෝජනය කරන අතර පවිත්‍රා වන්නිආරච්චි, සුදර්ශණී ප්‍රනාන්දුපුල්ලේ, කෝකිලා ගුණවර්ධන, ගීතා කුමාරසිංහ, මුදිතා සොයිසා, රෝහිණි කවිරත්න, තලතා අතුකෝරල, මංජුලා දිසානායක, සීතා අරඹේපොල, ඩයනා ගමගේ යන අය මෙවර පාර්ලිමේන්තුව නියෝජනය කරනු ලබයි.

මරණ දඩුවම නියම වී සිිටින රත්නපුරය දිස්ත්‍රික්කයෙන් (පොහොට්ටුව) දෙවැනි ස්ථානට පත් වූ ප්‍රේමලාල් ජයසේකර, හිටපු එල්.ටී.ටී.ඊ සටන්කාමියෙකු වන පිල්ලෙයාන් සහ ද්වත්ව පුරවැසිභාවය හේතුවෙන් පසුගිය පාර්ලිමේන්තුවේ මන්ත්‍රීධුරය අහිමි කරන ලද ගීතා කුමාරසිංහ මහත්මිය ද මෙවර පාර්ලිමේන්තුව නියෝජනය කිරීම සුවිශේෂත්වයකි.

එසේම 1977 සිට අඛණ්ඩව පාර්ලිමේන්තුව නියෝජනය කළ එජාප නායක රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා ද මෙවර පාර්ලිමේන්තුව නියෝජනය නොකිරීම කාගෙත් අවධානයට ලක්ව ඇත.

මේ අතර ඇතැම් දේශපාලන විචාරකයින් පවසන්නේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී මැතිවරණවලින් ආණ්ඩු බලය හුවමාරු වන ලෝකයේ ප්‍රධාන ධාරාවෙ දේශපාලන පක්ෂයක්, දශක ගණනාවක් ආණ්ඩු බලය අල්ලා ගෙන සිටි, ජාතික තලයේ දේශපාලන පක්ෂයක් මහ මැතිවරණයකින් වාර්තා කළ අවම ජයග්‍රහණය මෙවර ලංකාවෙන් වාර්තා වූ බවය.

1947 දී බිහිවී එම වර්ෂයේම පැවැති මහ මැතිවරණයෙන් තියුණු ජයග්‍රහණයක් ලබා ගෙන 1947-1956, 1960 මාර්තු – ජූලි, 1965, 1970, 1977-1994, 2001 දෙසැම්බර් 05 – 2004 අප්‍රෙල් දක්වා ආණ්ඩු බලය දැරූ, 2015 -2019 නොවැම්බර් දක්වා ආණ්ඩු බලය දැරූ එක්සත් ජාතික පක්ෂය මෙවර මහ මැතිවරණයෙන් එකම ආසනයක් හෝ ජයග්‍රහණය නොකළ අතර හිමි වුණේ එක් ජාතික ලැයිස්තු මන්ත්‍රීධුරයක් පමණි.

ඒ අනුව 1947 සිට 2020 දක්වා පැවැති මැතිවරණවලින් එක්සත් ජාතික පක්ෂය අවම ඡන්ද සංඛ්‍යාවක් ලැබූ මහ මැතිවරණය බවට (1956 සහ 1970) 2020 මහ මැතිවරණය පත්වීම ද විශේෂ තත්ත්වයකි.

මේ අතර ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණ යටතේ සන්ධාන ගතව තරග කළත් ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය ද නිල වශයෙන් දිනා ඇත්තේ වන්නි යාපනය දිස්ත්‍රික්කයේ 01ක් මන්ත්‍රීධුරයක් වීම ද විශේෂත්වයකි.

1952 දී බිහිවූ ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය ප්‍රමුඛ සන්ධාන 1956, 1960 ජූලි, 1970-77, 1994 සිට 2019 දක්වා ජනාධිපති ධුරයට හිමිකම් කී අතර 1977 මහ මැතිවරණයෙන් පසු ශ්‍රී ලනිපය අන්ත පරාජයක් ලැබූ මහ මැතිවරණය බවට මෙය පත්විය. (එහෙත් මෙය කිවිවෙකුගේ අවධානයට ලක් නොවීය)

සටහන – තුෂාර වල්ගම

Recommended For You

About the Author: Editor