කාන්තාවන් සඳහා මානසික සෞඛ්‍යය පිළිබඳ විශේෂඥ මාර්ගෝපදේශ 08ක්

සෞඛ්‍යය

කොවිඩ් වසංගත තත්ත්වය තුළ දැඩිව පීඩාවට පත්වන්නේ කාන්තාවන්ය. එය ගෘහනියක හෝ රැකියාවක් කරන කාන්තාවක් වශයෙන් කියා හෝ වෙනසක් නැත. මේ ව්‍යාකූල පරිසරය ඇයට සහනයක් ලබා දෙන්නේම නැති තරම්ය.

රැකියාව හා පෞද්ගලික ජීවිතය සමතුලිත කිරීමේ අභියෝගය කාන්තාවන් සඳහා දීර්ඝ කාලයක් තිස්සේ පැවතුනද ගෘහස්ථ උපකාරයක් නොමැතිව, ගෙදර දොරේ වැඩ කටයුතු, රැුකියාවේ කටයුතු, උසස් අධ්‍යාපනය හෝ වෘත්තීය අධ්‍යාපනය යනාදිය ඇයව පීඩාවට පත්කරයි. පවුල් ජීවිතය සහ වෘත්තීය ජීවිතය යන දෙක සමතුලිත කිරීම සදහා කාන්තාවන් දිගු කලක් තිස්සේ අරගල කළ දෙයකි. දෙක අතර ඇතිවන ගැටීම හෝ බිද වැටීම ඇය තුළ මානසික ආතතිය, කලකිරීම, කාංසාව සහ මානසික අවපීඩනය වැඩි කරයි.

අනෙක් අතටල රැකියාවක් නොකරන සහ නිවසේ කාලය ගත කරන කාන්තාවන්ට මෙම තත්වය ආශීර්වාදයක් හෝ ශාපයක් ලෙස ක්‍රියා කළ හැකිය. සෞඛ්‍ය සම්පන්න පවුල් පද්ධතියක කාන්තාවන් සඳහා මෙය බරපතළ තත්ත්වයක් නොවිය හැකිය. නමුත් මානසික, ශාරීරික හෝ ලිංගික විය හැකි අපයෝජන පවතින සෞඛ්‍ය සම්පන්න නොවන හෝ අක්‍රිය පවුල් පද්ධතියක කොටසක් වන අයට මෙම කාලය ඔවුන්ට දුෂ්කර කාලයකි.

සෞඛ්‍යය

තම දරුවන් හා මුණුබුරන් හමුවීමට නොපැමිණෙන වැඩිහිටි කාන්තාවන්ට, සමාජ දුරස්ථභාවය ඔවුන්ගේ බලාපොරොත්තු සුන්වීම සහ තනිකම වැඩි කළ හැකිය. දෛනික චර්යාවන් සඳහා තම දරුවන් මත යැපෙන වැඩිහිටි කාන්තාවන් බොහෝ දෙනෙකුට, මෙම කාලය ඔවුන් පුරුදු නැති ඩිජිටල් ලෝකය සමඟ ගනුදෙනු කිරීමේදී අසරණ හෝ අධික ලෙස දැනෙන්නට පුළුවන. 

ඒ සඳහා තාර්කික චිත්තවේගීය සංජානන චර්යා චිකිත්සාව යනු පුද්ගලයෙකුට මානසිකව සෞඛ්‍ය සම්පන්න ජීවන රටාවක් ගත කිරීමට මඟ පෙන්වන ඵලදායී ප්‍රතිකාරයකි. සිතීම, හැඟීම සහ හැසිරීම අත්වැල් බැඳගෙන යන අතර, ‘මම ප්‍රමාණවත් නොවේ’, ‘මම සෑම දෙයක්ම තනිවම කළ යුතුය’ හෝ ‘මම තනිවම සිටිමි’ වැනි සිතුවිලි කෝපය, රිදවීම වැනි හැඟීම් වලට හේතු විය හැකිය. කලකිරීම, අසරණභාවය ආදිය ඇතිවිය හැකිය.

මෙම දැවෙන වේලාවන් සහ ස්වයං සැකයන් දුරු කිරීම සඳහා, ඔබට මතක තබා ගත හැකි කරුණු කිහිපයක් මෙන්න:

මානසික සෞඛ්ය
  1. මෙම තත්වය ඔබ හෝ ඔබේ ජීවිතය හෝ ඔබේ වෘත්තිය නිර්වචනය නොකරයි.
  2. සීමාවන් සැකසීම ආරම්භ කරන්න
  3. ඔබට පාලනය කළ නොහැකි දේ අතහැර දමන්න
  4. ඔබේ අවශ්‍යතාවන්ට මුල් තැන දෙන්න
  5. ඔබේ සංවේදනය සහ විවෘත සහයෝගය ලෙස ඔබ හඳුනාගත් පුද්ගලයින් සමඟ සම්බන්ධ වන්න.
  6. තත්වයන් අතපසු වුවහොත් හෝ හැසිරවීමට තරම් අභියෝගාත්මක නම් මානසික සෞඛ්‍ය වෘත්තිකයන්ගේ සහාය පතන්න. එය ඔබව දුර්වල ලෙස පෙනෙන්නේ නැත; ඒ වෙනුවට, එය ඔබේ ඔරොත්තු දීමේ හැකියාව සඳහා උපකාරී වේ.
  7. ඔබට හැකි තරම් කියවන්න. වඩා හොඳ සහ සෞඛ්‍ය සම්පන්න මානසික සෞඛ්‍යයක් ළඟා කර ගැනීම සඳහා පැහැදිලි හා ධනාත්මක සිතුවිලි දිගු කාලීනව ඔබට උපකාරී වනු ඇත.
  8. ක්‍රියා විරහිත කිරීමට සහ ඔබේ අවධානය සහ යහපැවැත්ම වැඩි කිරීමට උපකාරී වන ක්‍රියාකාරකම් සඳහා ඔබේ කාලය ආයෝජනය කරන්න. නිදසුනක් වශයෙන්, ප්‍රහේලිකාවක්, හරස්පදයක්, ගෙවතු අලංකරණය හෝ සරල මැටි සෑදීම ඔබ රැකියාවෙහි තබා ගනී.

Femina ඇසුරිණි – සැකසුම – තුෂාධවි

Recommended For You

About the Author: Editor