‘සුන්දර සිරුරක් සහ නිරෝගී මනසක්’ හිමිකර ගැනීමට කුඩා පියවර 7ක්

කවුරු කොහොම කිව්වත් තමන් වැඩියෙන්ම ආදරේ කරන්නේ තමන්ට. ඒක ගැන විවාදයක් නැහැ. ඒත් තමන් තමන්ට කොතරම් ආදරය කළත් එය ආරක්ෂා කර ගන්න, නිසි පරිදි පවත්වා ගෙන යන්න දක්වන්නේ නම් අල්ප උනන්දුවක්. ඒ නිසා බොහෝ විට තමන්ටත් නොදැනීම තමන්ව අහිමි වෙනවා.

මේ ගැන ප්‍රකට ධනාත්මක චින්තන උපදේශිකාවක් වන බ්‍රිතාන්‍ය ජාතික එලීනා ඇල්ස්ටර් පවසන්නේ මෙවැනි කතාවක්.

‘‘ ඔබේ ශරීරයට වැඩියෙන් ආදරය කිරීමට ඉගෙන ගැනීමේ කාර්යය භාර ගැනීම විශාල අභියෝගයක්. අප ප්‍රමාණවත් නොවන බව බාහිර බලපෑම් වලින් අපට පැවසීමත් සමඟම, බාහිර ශබ්දය නාද කිරීමට සහ ඔබේම අභ්‍යන්තර හඩට සුසර කිරීමට සැබෑ වැඩක් අවශ්‍ය වෙනවා. ධනාත්මක ශරීර ප්‍රතිරූපයට යන මාවත එක් ප්‍රමාණයකට ගැළපෙන පරිපූර්ණ ගමනක් නොවේ. එමඟින් අප සියල්ලන්ම සුන්දර ආකාරවලින් වෙනස් වන බවක් අපේක්ෂා කෙරෙනවා. ඔබ ඔබට ආදරය කිරීමට ඉගෙන ගැනීම දවසකින් ජය ගත යුතු නැහැ. ඔබ ඔබම දකින ආකාරය පිළිබඳ මෙම මානසික පරිවර්තනය සැබවින්ම රැඳී පවතින්නේ, සෞඛ්‍ය සම්පන්න ආකාරවලින් ශරීර ධනාත්මකතාව වැඩි කිරීමට ඔබේ කාලය වැය කිරීම මත බව අමතක නොකළ යුතුයි. ඉතිං ධනාත්මක ස්වයං ප්‍රතිරූපයක් ජය ගැනීමට හා කැපවීමට ඉගෙන ගැනීමට, ඔබේ ශරීරයට ආදරය කිරීමට ඉගෙන ගැනීමට මෙම කුඩා පියවර 7 බලන්න‘

1. අන් අයට සලකන ආකාරයටම ඔබටත් සලකන්න

ස්වර්ණමය රීතිය නම් ඔබට සැලකිය යුතු ආකාරයට අන් අයට සැලකීමයි. නමුත් කිසිවෙකු ඔබට නොකියන දෙය නම් ඔබ මුලින්ම ඔබට හොඳින් සැලකිය යුතු බවයි. ඔබ ඔබට සලකන ආකාරය අන් අය ඔබට සලකන ආකාරයයි. මන්ද ඔවුන් ඔබේ ප්‍රමිතීන් අනුකරණය කරනු ඇත.

ඔබ අන් අයට සලකන ආකාරයටම ඔබටත් සලකන්න | ඔබේ ශරීරයට ආදරය කිරීමට ඉගෙන ගැනීමට කුඩා පියවර 7 | ඇගේ අලංකාරය

2. ව්‍යාජ ප්‍රමිතීන් ගෙන් ඈත් වන්න

ඔබේ ශරීරය ගැන ඔබට හැඟෙන ආකාරය වැඩිදියුණු කළ හැකි එක් ප්‍රමුඛ ක්‍රමයක් නම් සමාජයේ “එක් ප්‍රමාණයක් සියල්ලටම ගැලපේ” යන ව්‍යාජ රූපලාවන්‍ය ප්‍රමිතීන්ගෙන් ඈත් වීමයි. එක් ප්‍රමාණයක් සියල්ලටම නොගැලපෙන අතර එය හොඳ දෙයක් නිසා සෑම ප්‍රමාණයක්ම සහ හැඩයක්ම ලස්සනයි. එබැවින් ඔබේ කලිසම් ප්‍රමාණය අනුව හොඳ හෝ නරක ස්ලයිඩින් පරිමාණයක් යෙදීම ක්‍රමයෙන් නතර කිරීමට උත්සාහ කරන්න.

කිසියම් කලිසම් ප්‍රමාණයක් වීමට උත්සාහ නොකරන්න | ඔබේ ශරීරයට ආදරය කිරීමට ඉගෙන ගැනීමට කුඩා පියවර 7 | ඇගේ අලංකාරය

නිතර නිතර බර මැන බැලීමට නොයන්න

අපි එයට මුහුණ දෙමු. ඔබේ බර උච්චාවචනය වන ආකාරය මැන බැලීම සඳහා නිතර තරාදිය දෙස බැලීම වරදකාරී සතුටකි. නමුත් ඔබ ඔබේ ශරීර ප්‍රතිරූපය අලුත්වැඩියා කිරීමට උත්සාහ කරන්නේ නම්, ඔබ රාත්තල් කීයක් බරින් යුක්තද යන්න වැදගත් නොවේ. පදනමක් මත නිතිපතා තරාදිය දෙස බැලීම නැවැත්වීමට උත්සාහ කරන්න. මෙය දුෂ්කර බව ඔප්පු වුවහොත්, මේ වන විට තරදා සියල්ල එකට විසි කරන්න.

පරිමාණයෙන් නිරීක්ෂණය කිරීම නවත්වන්න | ඔබේ ශරීරයට ආදරය කිරීමට ඉගෙන ගැනීමට කුඩා පියවර 7 | ඇගේ අලංකාරය

කැඩපත සමග දිනපතා ධනාත්මකව කතා කරන්න

දැන් මෙය මෝඩකමක් ලෙස පෙනෙන්නට පුළුවන. නමුත් කණ්ණාඩියෙන් ඔබ සමඟ කතා කිරීම ඔබේ අභ්‍යන්තර හඩ දිනපතා ඔබට පවසන දේ වෙනස් කිරීම ආරම්භ කිරීම සඳහා සරල ක්‍රමයකි. ඔබ සෑම උදෑසනකම කැඩපත දෙස බලන විට ධනාත්මකව කථා කිරීමට ඔබ පුහුණු වීමට පටන් ගන්නේ නම්, අවසානයේදී ඔබට එම ධනාත්මක බව අභ්‍යන්තරීකරණය කළ හැකිය. කුඩා සහතික කිරීම් වලින් ආරම්භ කර ශරීරයේ ධනාත්මක අදහස් දිගටම ප්‍රකාශ කරන්න.

කැඩපතෙහි ධනාත්මක සහතික කිරීම් කියන්න | ඔබේ ශරීරයට ආදරය කිරීමට ඉගෙන ගැනීමට කුඩා පියවර 7 | ඇගේ අලංකාරය

බර අඩුකර ගැනීමට ආහාර පාලනය නතර කරන්න

බර අඩු කර ගැනීමට ගන්නා අආහාර කෙටි කාලයක් සඳහා ක්‍රියා කළ හැකි නමුත් ඒවා භාවිතා කරන බොහෝ දෙනෙකුට ප්‍රතිඵල කිසි විටෙකත් යහපත් බව සහතික කළ හැකිය. crash dieting ආහාර වේලෙහි ආතතිය හා වේදනාව නිසා ඔබේ ශරීරය නොසලකා හැරීමට සුදුසු යැයි ඔබේ මනසට මානසික පණිවිඩයක් යවනවා පමණක් නොව එය සාමාන්‍යයෙන් භයානක ය. ඔබට බර අඩු කර ගැනීමට අවශ්‍ය නම්, (බර අඩු කර ගැනීමට සහ සෞඛ්‍ය සම්පන්න ශරීරයක් සහ මනසක් පවත්වා ගැනීමට උපකාරී වන) ස්ථාවර වෙනස්කම් කිරීමට උත්සාහ කරන්න.

කඩාවැටෙන ආහාර පාලනය කිරීම නවත්වන්න | ඔබේ ශරීරයට ආදරය කිරීමට ඉගෙන ගැනීමට කුඩා පියවර 7 | ඇගේ අලංකාරය

ඔබ අන් අය සමඟ සංසන්දනය නොකරන්න

ඔව්, මෙය පැවසීමට වඩා පහසුය. නමුත් ක්‍රියාත්මක කිරීම අතිෂය අසීරු වේ. ඔබේ ශරීරය වැලඳ ගැනීමේ ක්‍රියාවලිය ආරම්භ කිරීම අත්‍යවශ්‍ය වේ. ඔබ නිරන්තරයෙන් ඔබව ඉන්ස්ටග්‍රෑම් මාදිලි හෝ කීර්තිමත් පුද්ගලයින් සමඟ සංසන්දනය කරන්නේ නම්, ඔබ සැමවිටම ඔබට ලබා ගත නොහැකි සුන්දරත්ව ප්‍රමිතියක් ලබා දෙනු ඇත. මෙයින් කියැවෙන්නේ මෙම පුද්ගලයින් අනභිභවනීය සුන්දර බව නොවේ. නමුත් සුන්දරත්වයේ ප්‍රමිතීන් ලෙස අප විසින් පවරනු ලබන බොහෝ සබැඳි රූප විශාල වශයෙන් ඡායාරූපගත කර පෙරහන් කර ඇති බව අමතක නොකරන්න. එබැවින් ඔබේ එකම තරඟය ඔබම කර ගන්න. ඔබට එසේ කිරීමට සිදුවුවහොත්, ඔබ අන් අය සමඟ සෞඛ්‍ය සම්පන්නව කටයුතු කරන තෙක් ඔබම සංසන්දනය නොකර කිහිප දෙනෙකු අනුගමනය නොකරන්න.

ඔබ අන් අය සමඟ සංසන්දනය නොකරන්න | ඔබේ ශරීරයට ආදරය කිරීමට ඉගෙන ගැනීමට කුඩා පියවර 7 | ඇගේ අලංකාරය

හැම දිනයක්ම සිදුවීමක්ම විශේෂ කොට ගන්න

හැම දිනයක්ම … සිදුවීමක්ම ජීවිතයට ඉතා වැදගත් වේ. ඒ නිසා එයට සතුටු සිතින්, ධනාත්මකව මුහුණ දිය යුතු අතර ‘ලී කුඩු ඉරන්න‘ නොයන්න. සෑම කලු වළාකුලක් පිටුපසම රිදී රේඛාවක් ඇති බව සිතා දුෂ්කර හා අභියෝගාත්මක අවස්ථාවන්ට සතුටින් සහ ධෛර්යයෙන් මුහුණ දෙන්න. සැහැල්ලු සිත සහ ආතතියෙන් තොර මනස ඔබේ ජීවිතයට අතිෂය වැදගත් බව සලකන්න.

විශේෂ දෙයකට ඔබම සලකන්න | ඔබේ ශරීරයට ආදරය කිරීමට ඉගෙන ගැනීමට කුඩා පියවර 7 | ඇගේ අලංකාරය

ඔබේ ශරීර ප්‍රතිරූපය අළුත්වැඩියා කිරීමට ඔබ මෙම මාර්ගයේ සිටී නම්, ඔබ ඔබ ගැනම දැඩි ලෙස සිතීමට ඉඩ තිබේ. ඔබ හා ඔබගේ උත්සාහයන් අගය කිරීමක් පෙන්වන්න සහ ඔබ කොතරම් දුරක් පැමිණ ඇත්ද යන්න ගැන ඔබ ගැන ආඩම්බර වන්න.

සැකසුම – ප්‍රවීණ රූපලාවන්‍ය ශිල්පිනී දර්ශී මාතොටආරච්චි, Thisumi Bridal & Beauty Cultural Academy

Recommended For You

About the Author: Editor