බිඳ වැටුණු ලිංගික ජීවිතය ‘යළි පුනර්ජීවනය කිරීමට’ විද්‍යාත්මක ඉඟි

‘ලිංගික ජීවිතය‘ ගැන කතා කරන්න අපි කවුරුත් කැමති නැහැ. ඒක බයක් නිසාද එහෙම නැතිනම් ලංකාවේ ඊනියා සංස්කෘතිය නිසා වෙනවාද කියලා කියන්න දන්නේ නැහැ. කොහොම වුණත් ‘විඳීමට’ ඇති දෙයක් ‘විඳවීම’ මේ නිසා සිදුවන බව අමතක කරන්න බැහැ.

ලංකාවේ තත්ත්වය එසේ වුවත් ලෝකයේ බොහෝ රටවල ලිංගිකත්වය, ලිංගික ජීවිතය ගැන කතා වෙනවා. ඒ සඳහා වේදිකා තිබෙනවා. ඊනියා සදාචාරය, ලිංගික කුහකකම ඉක්මවා ගොස් ඔවුන් ඒ ගැන කතා කරනවා.

මේ අතර ලිංගිකත්වය සහ ලිංගික ජීවිතය ගැන ජාත්‍යන්තර තලයේ පර්යේෂණත් බහුලව සිදුවෙනවා. ඒ අතර මෑතකදී ප‍්‍රකාශයට පත් වූ පර්යේෂණයක් ජාත්‍යන්තරව දැඩි අවධානයක් දිනා ගත්තා. එම පර්යේෂණ වාර්තාව මගින් සොයා බැලූවේ පුද්ගලයින්ගේ ලිංගික හැසිරීම ගැනයි.

මේ පර්යේෂණය කළේ සැන් ඩියාගෝ ප්‍රාන්ත විශ්ව විද්‍යාලයේ මනෝවිද්‍යා අධ්‍යයනාංශය විසින්. 2017 දී පර්යේෂකයින් තම සොයා ගැනීම් ප‍්‍රකාශයට පත් කළා. ඔවුන්ට අනුව මිනිසුන් අඩුවෙන් ලිංගිකව හැසිරීමය ප‍්‍රාථමික සාධක දෙකක් ඍජුව බලපා තිබෙනවා. ස්ථාවර හෝ විවාහ සහකරුවෙකු නොමැති පුද්ගලයින්ගේ සංඛ්‍යාව වැඩි වීම සහ හවුල්කරුවන් සිටින අය අතර ලිංගික සංඛ්‍යාතය අඩුවීම මේ සඳහා හේතු වශයෙන් හඳුනා ගෙන තිබෙනවා.

විවාහක යුවළයන් අතර ද බොහෝ විට ලිංගික සම්බන්ධතා අඩු වී ඇති අතර එය වගකීම්, වැඩ පීඩනය, සෞඛ්‍යය ගැටලු, කුඩා දරුවන් සහ පෞද්ගලිකත්වය නොමැතිකම නිසා විය හැකි බවයිපර්යේෂණය මගින් හඳුනා ගෙන ඇත්තේ. 

මේ සොයා ගැනීම් සමග ලිංගික ජීවිතය වඩාත් සක‍්‍රීය කළ හැකි යෝජනා, නිර්දේශ කිහිපයකුත් අදාළ පර්යේෂකයින් විසින් ඉදිරිපත් කර තිබෙනවා.

1. මූල හේතු විශ්ලේෂණය

නිදන කාමරයේ මෙම අඩුවෙමින් පවතින සමීපතාවයේ ‘මූල හේතුව’ ඔබ දෙදෙනාම අවබෝධකර ගත යුතුයි. එයින් අදහස් වන්නේ ඔබේ ලිංගික රුචිය, අවශ්‍යතාව හා ඕනෑඑපාකම්වලට පීඩනයක් හා ප‍්‍රතිරෝධයක්, බාධාවක් එල්ල කරන කරුණු ගැන ඔබ වටහා ගත යුතු බවයි.
උදාහරණයක් ලෙස ඔබ අවට කුඩා දරුවෙකු සිටීම ඔබව වෙහෙසට පත් කරන්නේ නම් හෝ ඔබට කාලය නොමැති නම්, දරුවා නිදාගත් පසු ඔබට සම්බන්ධ විය හැකි ක්‍රමයක් සොයා ගන්න. නැතහොත් ඔබේ දරුවා පාසැල් සිසුවෙක් නම්, ඔහු / ඇය පාසැල් ගිය පසු සැලසුම් කරන්න.

ටික වේලාවකට පසු, ඔබේ කාර්යබහුල කාලසටහනෙන් ඉවත්වී ඔබේ සහකරු හෝ සහකාරිය සමඟ සම්බන්ධ වන්න. මතක තබා ගන්න, කැමැත්තක් ඇති තැන සෑම විටම ක්‍රමයක් තිබේ.

2. බාහිර ක්‍රියාකාරකම් කෙරෙහි අවධානය යොමු කරන්න

නැතිවූ ලිංගික ගිනි පුපුර


ඔබ සංසර්ගය ගැන අසා ඇති නමුත් බාහිර සංසර්ගය යනු කුමක්දැයි ඔබ අසයි. බාහිර සංසර්ගය යනු විනිවිද නොයන ලිංගික ක්‍රියාකාරකම් මිස අන් කිසිවක් නොවේ. ස්පර්ශ කිරීම, සිප ගැනීම, වැලඳ ගැනීම වැනි අභිනයන් සියල්ලම හොඳ ආරම්භයක් විය හැකිය. 

ඔබේ සහකරු හෝ සහකාරිය සමඟ නිදි යහනට පනින්නට ඔබට අවශ්‍ය නැතිනම්, මේවා ඔබට සහ ඔබේ සහකරුට හෝ සහකාරියට මනෝභාවයක් ලබා ගත හැකි නිශ්චිත ක්‍රියා වේ. 

වැඩ කරන අතරතුර සටහනක් ලිවීමට යැයි කියා ලිස්සා යාම හෝ ඔබේ දරුවන් කාටූන් නරඹමින් කාර්යබහුල වන විට මදක් නිරුවත් වීම වැනි කුඩා පියවරයන් පවුලේ වේලාවේ සිට පෞද්ගලික වේලාව දක්වා හොඳ ප්‍රතිඵලයක් විය හැකිය.

3. ආරම්භකයා වන්න

නැතිවූ ලිංගික ගිනි පුපුර


ඔබේ සහකරු හෝ සහකාරිය පළමු පියවර ගන්නා තෙක් බලා නොසිටින්න, එය දෙදහසක් හා ප්‍රමාදයි. ඔබම පළමුව ආධිපත්‍යය දරන්න. ඔවුන්ගේ වෙනත් ආකාරයකින් යටත් වන හවුල්කරුවන් පෙරමුණ ගැනීම දැක සමහර අය කෝපයට පත් වන අතර, මෙය නව දේවල් අත්හදා බැලීමට හොඳ ක්‍රමයක් විය හැකිය. 

ඔබම ආරම්භ කර නියම වේලාවට ඒවා උපරිමයට කරන්න. ලිංගිකත්වය පාලනය කිරීම සහ ඔබ දෙදෙනා අතර ඇති වන සමීප සම්බන්ධතාවය නැවත ඇති කර ගැනීම ඔබට අත්‍යවශ්‍ය වේ.බීම වීදුරුවකින් සහ කෑම වේලකින් ඔබ දෙදෙනා මනෝභාවයට පත් කර ගත හැකි නම්, වහාම එය කරන්න. වගකීම භාරගෙන ඉවතට යන්න!

4. විශ්වාසයෙන් යුතුව කටයුතු කරන්න

නැතිවූ ලිංගික ගිනි පුපුර

ලස්සන, සරාගී සහ විශ්වාසයක් දැනීම ඔබේ සහකරු හෝ සහකාරිය සතුටු කිරීම පමණක් නොවේ, එය ඔබේ ආත්ම විශ්වාසය සඳහාද වේ. ඔබටම හොඳ පෙනුමක් ලබා ගැනීම සඳහා කාලය ආයෝජනය කරන්න, ඔබට අවශ්‍ය ඇඳුම මිලදී ගන්න. සුවඳ විලවුන් භාවිත කරන්න, සරාගී/ කාමුක ලේස් යට ඇඳුම් අඳින්න. ඔබේ සම ගැන විශ්වාසයෙන් හා සුවපහසුව ලබාගෙන මැජික් දිග හැරෙන ආකාරය බලන්න.

Text by Femina – by Thushadhavi

Recommended For You

About the Author: Editor