ගාල්ලේ පරාජයට හේතු ගැන ‘මැතිව්ස්’ කළ හෙළිදරව්ව !

ශ්‍රී ලංකාවට එරෙහිව කඩුලු 7 ක ජයක් වාර්තා කරන ලද පළමු ටෙස්ට් තරගයේදී එංගලන්ත පන්දු යවන්නන්ගේ දක්ෂතා පිළිබඳව ප්‍රශංසාත්මකව අදහස් දක්වා සිටින ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායමේ තුන් ඉරියව් ක්‍රීඩක ඇන්ජලෝ මැතිව්ස්, ශ්‍රී ලංකා ඉනිම ක්‍රියාත්මක වන අතරතුරදී ලකුණු රැස් කිරීම සඳහා පිතිකරුවන්ට කිසිදු ලිහිළක් ලබා නොදුන් බව සඳහන් කර සිටියි.

ටෙස්ට් තරගයකට වඩාත් උචිත වන ආකාරයෙන් නියමිත රේඛාවේ සහ ස්ථානය පතිත කරමින් එංගලන්ත පන්දු යවන්නන් ඉතා හොඳින් පන්දු යවන අවස්ථාවකදී ලකුණු ලබා ගැනීම සඳහා ශ්‍රී ලංකා පිතිකරුවන් උත්සාහ කිරීම, අසාර්ථකත්වයට හේතු වූ බව හිටපු ටෙස්ට් නායකයා සඳහන් කර සිටියේය.

“ඔවුන් කිසි විටෙකත් අපිට ලිහිලක් ලබා දුන්නේ නෑ. තණතීරුව හොඳින් දඟ කැවෙමින් තිබෙන අවස්ථාවේත් ඔවුන් උත්සාහ කළේ කඩුලු දවා ගන්න. ඇත්තටම ඔවුන් හරිම ටෙස්ට් ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාව සිද්ධ කළා. ඔවුන් එක රේඛාවක් දිගේ පන්දු යැව්වා වගේම  පතිත කිරීමත්  ඉතා හොඳින් සිදු කළා. ඇත්ත වශයෙන් අපි හොඳ පන්දු වලට පහර එල්ල කිරීමට ගිය නිසා තමයි අපිට ලකුණු ලබා ගැනීමට නොහැකි වුණේ”යි මැතිව්ස් සඳහන් කළේය.

ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායම පළමු ඉනිමේදී ලකුණු 135 කට සීමා කිරීමට එංගලන්ත පන්දු යවන්නන් සමත්වද්දී ඉන් ලකුණු 27 ක් මැතිව්ස්ගේ පිත්තෙන් වාර්තා විය. ඉනිමේ වැඩිම ලකුණු ලාභියා වුණු දිනේෂ් චන්දිමාල්ට වඩා පළමු ඉනිමේදී ලකුණක් පිටුපසින් සිටි මැතිව්ස් දෙවැනි ඉනිමේදී වඩා ඉවසිලිවන්ත වෙමින් ලකුණු 71 ක් රැස් කරමින් ඉනිමක පරාජයක් ලැබීමේ අවධානමකට ලක්ව සිටි ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායම ඉන් මුදවා ගත්තා පමණක් නොව ප්‍රතිවාදීන්ට ලකුණු 74 ක ඉලක්කයක් ලබා දීමට තරම් කණ්ඩායමේ ලකුණු සංඛ්‍යාව ඉහළ දැමීමට දායකත්වය ලබා දුන්නේය.

එම අදහස් දැක්වීමේදී ස්ටුවර්ට් බ්‍රෝඩ්ගේ පන්දු යැවීම පිළිබඳවද අදහස් දක්වා සිටි මැතිව්ස්, දෙපසටම දෝලනය කරමින් පන්දු යැවීමට ඔහු සමත්වීම විටෙක තමාට එංගලන්තයට ගොස් තරග කරන බවක් හැඟී ගිය බව සඳහන් කර සිටියේය.

“බ්‍රෝඩ් කියන්නේ මොන වගේ පන්දු යවන්නෙක්ද කියන එක අපි කවුරුත් දන්නවා. ඔහු ටෙස්ට් කඩුලු 500 කට වඩා ලබා ගෙන තියෙන ලෝකයේ හොඳම වේග පන්දු යවන්නෙක්. වේග පන්දු යවන්නන්ට කිසිදු සහායක් ලබා නොදෙන මතු පිටකදී වුවත් ඔහුට පන්දුව හොඳට දෝලනය කරන්න පුලුවන්. එක අවස්ථාවක ඔහුගේ දෙපසටම චලනය වන අයුරින් පන්දු යැවීමට සමත්වීම නිසා මට දැනුනේ මම එංගලන්තයට ගොස් තරග කරනවා වගේ හැඟීමක්. මේ වගේ තණතීරුවක ක්‍රීඩා කරද්දී එහෙම දෙයක් කරනවා කියන්නේ වේග පන්දු යවන්නකුට ඉතා අමාරු කටයුත්තක්” යැයි මැතිව්ස් සඳහන් කරයි.

පළමු ඉනිමේ දැවී ගිය කඩුලු 10 න් ඉදිරි පෙළ කඩුලු 3 ම දවා ගැනීමට බ්‍රෝඩ් සමත්වූයේ ලකුණු 20 ක් පමණක් ලබා දෙමිනි. දෙවැනි ඉනිමේදී යවන ලද පන්දුවාර 17 න් 11 ක්ම නිලකුණු පන්දුවාර ලෙසින් යැවීමට බ්‍රෝඩ් සමත්විය. ඒ අතරතුරදී බ්‍රෝඩ් විසින් පන්දු 37 ක් යොමු කර තිබුණත් ඔහුට එරෙහිව මැතිව්ස් එල්ල කිරීමට සමත්ව තිබුණේ එක පහරක් පමණි.

ශ‍්‍රී ලංකා ක‍්‍රිකට් නිල වෙබ්අඩවිය ඇසුරිණි – ශීර්ෂපාඨය සංශෝධනය කර ඇත – ප‍්‍රධාන සංස්කාරක

Recommended For You

About the Author: Editor