මානව ඉතිහාසයේ බිහිසුණු සිදුවීම් සහ ක්‍රියා

මානව විද්‍යාඥයින්ට අනුව මානව ඉතිහාසය වසර මිලියන 60ක් පමණ වෙනවා. ඒ කියන්නේ අපේ මී මුත්තෝ අප‍්‍රිකානු සැවනා තණබිම්වල දෙපයින් ඇවිද ගිය අවධිය අදින් වසර කෝටි 6ක් – 600,000,00ක්.

හිතන්න වසර 60,000,000ක් වන මානව ඉතිහාසයෙන් අවම වශයෙන් ඔබ ගත කරන්නේ සියයට 0.000006ක් වැනි කෙටි කාලයක් පමණයි (සාමාන්‍ය ජීවිත කාලය වසර 60ක් ලෙස සලකා)

මනවයා මේ දීර්ඝ කාලය පුරම නිමක් නැති බිහිසුණු සිදුවීම්වලට මුහුණ දුන්නා. ඇතැම් ඒවා ස්වභාවික අපාදා (2004 සුනාමිය වැනි) වූ අතර තවත් ඒවා වසංගත (කොවිඞ්-19 වැනි) ඒ වගේම යුද්ධ, සංහාර, යටත් විජිතවාදය (ලංකාවේ 1818-48 නිදහස් අරගල මර්ධනය කළ ආකාරය වගේම තවත් නිමක් නැති සිදුවීම් ඒ අතර තිබෙනවා.

මේ අතර පසුගිය දා ජාත්‍යන්තර ජනමාධ්‍ය වල අපූරු, විශ්මිත පුවතක් පළ වුණා. ඒ තමයි මානව ඉතිහාසයේ බිහිසුණු සිදුවීම් සහ ක්‍රියා 08ක් පිළිබඳ පෙළ ගැස්වීමක් කිරීම. බොහෝ දෙනෙක් මේ පෙළගැස්ම ගැන වැඩි එකඟතාවක් නැති වුණත් එය බොහෝ දෙනකුගේ දැඩි අවධානය දිනා ගත්තා. ඉතිං අපිත් තීරණය කළා ඔබ වෙනුවෙන් එය සිංහල භාෂාවට පරිවර්තනය කරන්න.

1. ටයිටැනික් නෞකාව ගිලීම

ඔබත් දන්නා පරිදි ටයිටැනික් නෞකාව තැනූ විට එහි නිර්මාතෘවරු පුරසාරම් දෙඩුවේ එය ගිල දැමිය නොහැකි බවයි. ඔවුන්ගේ උඩඟුකම කොතරම්ද යත් නැව ගිලී ගිය අවස්ථාවකදී එහි සිටි මගීන් 2200 දෙනා බේරා ගැනීමට ප්‍රමාණවත් ජීවිතාරක්ෂක බෝට්ටු සැපයීමට ඔවුන් කරදර වුණේ නැහැ.

සමහර සැලසුම්කරුවන් ජීවිතාරක්ෂක බෝට්ටු 64ක් අවශ්‍ය බව අවධාරණය කර ඇති නමුත් අවසානයේ එම සංඛ්‍යාව 32 දක්වා අඩු කර අවසානයේ 16 දක්වා අඩු කර තිබෙනවා. ඊට හේතුව වශයෙන් සඳහන් වුණේ මෙතරම් ජීවිතාරක්ෂක බෝට්ටු ප‍්‍රමාණයක් රැුගෙන යන විට නැව් තට්ටුවේ වැඩි ඉඩක් වෙන් කිරීමට සිදුවීමයි.

එහෙත් දෛවෝපගත ලෙස ටයිටනික් නැවට තම මංගල චාරිකාව අවසන් කිරීමට නොහැකි වුණා. අත්ලන්තික් සාගරයේදී අයිස් පර්වතයක ගැටුණු එය ඉතා කෙටි කාලයක් තුළ දෙකඩවී ගිලා බැස්සා. ඒ මිනිස් ජීවිත 1500ක් සමගයි. මියගිය අති බහුතර දෙවැනි පන්තියේ මගීන් බව ඔබ දන්නවා.

ටයිටැනික් නෞකාවේ ගිලීම | මානව ඉතිහාසයේ බිහිසුණු සිදුවීම් සහ ක්‍රියා 8 | සෙස්ට්‍රඩාර්

2. කාම්බෝජ ජන සංහාරය

නිමක් නැති ජනසංහාරවලින් මානව ඉතිසාය පිරී තිබෙනවා. ඒ අතර අග්නිදිග ආසියානු බෞද්ධ රාජ්‍යයක් වන කාම්බෝජය 1975 සිට වසර කිහිපයක් මුහුණ දුන් ජනසංහාර ප‍්‍රමුඛ ස්ථානයක් ගන්නවා. 1975 දී අන්ත කොමියුනිස්ට්වාදියෙකු වූ පොල් පොට් බලයට පත්වන විට ඔහුගේ ඉලක්කය වූයේ ධනවාදයේ සමස්ත වටිනාකම්වලට එරෙහි සංස්කෘතික විප්ලවය සමස්ත ඛේදජනක මට්ටමකට ගෙන යාමයි.

වසර 4 කටත් අඩු කාලයකදී ඔහු සහ ඔහුගේ ඛමර් රූජ් (කොමියුනිස්ට් පක්ෂ පාලකයෝ) පුරවැසියන් මිලියන 1.5 ත් මිලියන 2 ත් අතර සංඛ්‍යාවක් ඝාතනය කළා. ඒ සඳහා යොදා ගත්තේ ‘මොළසේදූ‘ දරුවන් සහ තරුණයින් වීම විශේෂත්වයක්. මෙම ඝාතනවලට සැකපිට පොල් පොට් 1998 දී අත්අඩංගුවට ගනු ලැබූ නමුත් ඔහු නීතිය හමුවට පැමිණීමට පෙර මියගියා.

කාම්බෝජ ජන සංහාරය | මානව ඉතිහාසයේ බිහිසුණු සිදුවීම් සහ ක්‍රියා 8 | සෙස්ට්‍රඩාර්

3. සාලෙම් මායාකාරියගේ නඩු විභාග

1692 සිට 1693 දක්වා කාලය තුළ මැසචුසෙට්ස් හි යටත් විජිත සාලෙම්හි මායාකාරියන්ගේ නඩු විභාග, Salem Witch Trialsමිනිස් සංහතිය කෙතරම් මෝඩ විය හැකිද යන්න අවංකවම ඔප්පු කරනවා.

ආගමික අන්තවාදය, පවුල් ආරවුල් සහ අසල්වාසීන් අතර සරල පළිගැනීමක් හේතුවෙන්, වින්දිතයින් 200 ක් (නව යොවුන් වියේ ගැහැනු ළමයින් සහ ඊටත් වඩා අඩු අය) මායා කර්මය සම්බන්ධයෙන් චෝදනා ලැබූ අතර, ඔවුන්ගෙන් 30 දෙනෙකු වැරදිකරුවන් වූ අතර 19 දෙනෙකු එල්ලා මරා දමන ලදී. තමන් කළ වරද ජනතාව ඉක්මනින් සිහියට පැමිණි අතර වසර කිහිපයක් ඇතුළත බොහෝ චූදිතයන් නිදොස් කොට නිදහස් කරන ලදී. නමුත් යහපත්කම, එය කිසි විටෙකත් එයට නොපැමිණිය යුතුය! 

සාලෙම් මායාකාරියන්ගේ නඩු | මානව ඉතිහාසයේ බිහිසුණු සිදුවීම් සහ ක්‍රියා 8 | සෙස්ට්‍රඩාර්

4. කොමියුනිට්ස් චීනයේ මහා පිම්ම

මහජන චීන නායකයා වූ සභාපති මාඕ සේතුං විසින් 1958 දී ආරම්භ කරන ලද මෙම ව්‍යාපාරයේ අරමුණ වූයේ ගොවිජන ආර්ථිකයක සිට කොමියුනිස්ට් සමාජයක් බවට චීනය පරිවර්තනය කිරීමයි. 

මෙම සැලැස්ම සඳහා චීනය සැලකිය යුතු මුදලක් ආයෝජනය කළ නමුත් අවසානයේ එය ව්‍යසනයක් වුණා. රටේ ආර්ථිකය සැලකිය යුතු ලෙස හැකිලී ගිය අතර, අතිශයෝක්තියෙන් යුත් කෘෂිකාර්මික නිෂ්පාදනයේ ප්‍රති දළ වශයෙන් දළ වශයෙන් චීන ජාතිකයන් මිලියන 45 ක් සාගින්නෙන් මිය ගිය අතර එය මිනිස් ඉතිහාසයේ දරුණුතම සාගතයයි !

මහා පිම්ම ඉදිරියට | මානව ඉතිහාසයේ බිහිසුණු සිදුවීම් සහ ක්‍රියා 8 | සෙස්ට්‍රඩාර්

5. ජපානයට පරමාණු බෝම්බ හෙළීම

හිරෝෂිමා සහ නාගසාකි වෙත පරමාණු බෝම්බ හෙළීමට ජනාධිපති හැරී ටෘෘමන් තීරණය කළ විට, එය ජපානය ආක්‍රමණය නොකිරීම සඳහා පෙනෙන පරිදි සිදු කරන ලද්දකි. එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස ගණන් කළ නොහැකි ඇමරිකානු සොල්දාදුවන් බේරුණි. නමුත් සත්‍ය කරුණු දෙස බලන විට, ජපානය ඒ වන විටත් ලණුව මත රැඳී සිටි අතර, ඔවුන් යටත් කරගත් සියලු භූමි ප්‍රදේශ අහිමි වී තිබුණා. අසල්වැසි සෝවියට් සංගමය ජපන් ෙදාරටුව අසලටම පැමිණ සිටියේය. 

130,000 ත් 229,000 ත් අතර ජපන් ජාතිකයින් – වැඩි වශයෙන් සිවිල් වැසියන් – බෝම්බ පිපිරීම් හේතුවෙන් මිය ගිය අතර සමහරු ක්ෂණිකව මිය ගිය අතර තවත් සමහරු ඊළඟ මාසවලදී සාගින්නෙන් හා විකිරණ විෂ වීමෙන් පීඩා වින්දා. 

ඉතිහාසඥයින් තර්ක කර ඇත්තේ පරමාණු බෝම්බ හෙළීමකින් තොරව නාවික අවහිරයක් සහ සාම්ප්‍රදායික බෝම්බ හෙලීමකින් ජපානය පහසුවෙන් යටත් කරගත හැකිව තිබූ බවයි.

ජපානයේ පරමාණු බෝම්බ හෙළීම | මානව ඉතිහාසයේ බිහිසුණු සිදුවීම් සහ ක්‍රියා 8 | සෙස්ට්‍රඩාර්

6. හොලොඩොමෝර් – යුක්කේ‍්‍රන සාගතය

1917දී සිදු වූ සෝවියට් සමාජවාදී විප්ලවය ගැන අපි ඇති තරම් සුන්දර සහ වීර කතා අසා තිබෙනවා. ඊට පසුව බිහිවූ සමාජවාදී පාලනය ගැනත් සුන්දර හා වීර කතා ඇති තරම්. ඒත් මේ යුගය තුළ විශ්වාස කළ නොහැකි තරම් මානව ඛේදවාචක සමාජවාදී සෝවියට් දේශය තුළ සිදු වුණා.

ඒ අතර සෝවියට් සංගමයේ බලවත්ම හා සශ‍්‍රීකම සමූහාණ්ඩුවක් වූ යුක්කේ‍්‍රනය තුළ සිදු කළ සැලසුම් සහගත සමූලඝාතනය ප‍්‍රමුකයි. සෝවියට් සමූහාණ්ඩුවේ පාලන සමයේ මුල් දිනවල යුක්රේනියානුවන් සෑම විටම දැඩි ආඩම්බර සහ ස්වාධීන පුද්ගලයන් වූ අතර සෝවියට් දේශයේ දෙවැනි පාලකයා බවට පත් වූ ජොසෙෆ් ස්ටාලින් ද යුක්රේන ජාතිකයෙක් විය.

එහෙත් යුක්රේනය සාමූහිකකරණයට බල කිරීමේ ඔහුගේ සැලසුම අතරතුර ඔහු හිතාමතාම යුක්රේනය තුළ සාගතයක් ඇති කළේ ගොවි ජනතාවගේ කැමැත්ත බිඳ දැමීම සඳහා යි. අවට ආහාර ගැනීමට ඕනෑ තරම් ආහාර තිබුණද ස්ටාලින් ධාන්‍ය හා පශු සම්පත් රාජසන්තක කළ අතර යුක්‍රේනියානුවන් කුසගින්නේ සිටියදී එය වෙනත් රටවලට අපනයනය කළේය. සමස්තයක් වශයෙන් යුක්‍රේනියානුවන් මිලියන 3.9 ක් – නැතහොත් එහි මුළු ජනගහනයෙන් සියයට 13ක් මිය මේ හේතුවෙන් ඝාතනය විය.

හොලොඩොමෝර් | මානව ඉතිහාසයේ බිහිසුණු සිදුවීම් සහ ක්‍රියා 8 | සෙස්ට්‍රඩාර්

7. අත්ලාන්තික් වහල් වෙළඳාම

16 වන ශතවර්ෂයේ සිට 1800 දශකය දක්වා අප්‍රිකානු ජාතිකයින් මිලියන 12-12.8 අතර ප්‍රමාණයක් වහල් මෙහෙවර සඳහා ඇමරිකාවට නැව්ගත කරන ලද අතර ඔවුන්ගෙන් වැඩි දෙනෙක් ඔවුන්ගේ මුළු ජීවිත කාලය පුරාම වහල්භාවයේ පසුවන අතර පරම්පරා ගණනාවක කළු ජාතික පුරුෂයින් හා කාන්තාවන් එම ඉරණමටම මුහුණ දුන්හ.

මිලියන 1.2-2.4 ක් පමණ කිසි විටෙකත් වෙරළට නොපැමිණි අතර දිගු භයානක ගමනේදී රෝගවලින් මිය ගොස් ඇත. 

1863 ජනවාරි 1 වන දින ජනාධිපති ඒබ්‍රහම් ලින්කන්ගේ විමුක්ති ප්‍රකාශයෙන් පසුව එක්සත් ජනපදයේ වහල්භාවය තහනම් කර ඇති අතර එතැන් සිට විශාල ප්‍රගතියක් ලබා ඇතත්, පසුගිය සිව් වසර තුළ සිදුවීම්වලින් පෙනී යන්නේ විශාල වැඩ කොටසක් ඉතිරිව ඇති බවයි. 

අත්ලාන්තික් වහල් වෙළඳාම | මානව ඉතිහාසයේ බිහිසුණු සිදුවීම් සහ ක්‍රියා 8 | සෙස්ට්‍රඩාර්

8. හිට්ලර් පාලන සමයේ සිදුකළ සමූල ඝාතන

යුද්ධ සෑම විටම බිහිසුණු හා අයුක්තියෙන් පිරී ඇත. නමුත් ලෝක ඉතිහාසයේ කිසිදු පාලන තන්ත්‍රයක් නාසි ජර්මනිය විසින් සිදුකරන ලද පරිමාණයෙන් සිදුකරන ලද හිංසාවන්ගේ මට්ටම දක්වා නැත. 

සමස්තයක් වශයෙන් ගත් කල, මූලික වශයෙන් යුදෙව්වන් සමූල ඝාතනය කිරීම පමණක් නොව, ජිප්සීස්, සමලිංගිකයන් සහ වෙනත් අය “නුසුදුසු අය” ලෙස සලකනු ලැබීම නිසා මිලියන 11ක් මිය ගියහ. 

ජර්මනියේ සහ පෝලන්තයේ විවිධ මරණ කඳවුරුවල යුදෙව්වන් ගෑස් ගැසීම හැරුණු විට, වෛද්‍ය ජොසෙෆ් මෙන්ගල් වැනි නාසීන් බිහිසුණු අත්හදා බැලීම් කළ අතර ඒවායින් බොහොමයක් ප්‍රායෝගික වෛද්‍යමය අරමුණක් ඉටු කළේ නැත. ඒවා මගින් ඝාතන සංඛ්‍යාව ඉහළ යාම පමණක් සිදුවිය.

සමූල oc ාතන | මානව ඉතිහාසයේ බිහිසුණු සිදුවීම් සහ ක්‍රියා 8 | සෙස්ට්‍රඩාර්

සැකසුම – තීක්ෂණ වෙළෙන්එගොඩ

Recommended For You

About the Author: Editor