මෙම අඩු නඩත්තු සුන්දර පැළ 8 සමඟ ‘ඔබේ නිවස’ අලංකාර කර ගන්න !

‘මගේ දිව්‍ය ලෝකය තමයි නිවස’ බොහෝ දෙනෙක් කියනවා. ඒක ඇත්ත තමන්ගේ නිවස තරම් සුවපහසු, නිදහස් සහ ආදරණීය තැනක් ලෝකයේ කොතැනකවත් නැහැ. ඒක පුංචි පැල්පතක් වෙන්න පුළුවන්, මහා මන්දිරයක් වෙන්න පුළුවන්. ඒත් වෙනසක් නැහැ.

ඉතිං, ඔබගේ සුරලෝකය, නිවස වඩාත් සුන්දර හා ප‍්‍රසන්න තැනක් කරගන්න ඔබ නොගන්න වෙහෙසක් නැහැ. ඒත් ඔබ තෘප්තිමත් ද ? නැහැනේද ? ඒක මිනිස් ස්වභාවය. ඒත් පුංචි පුංචි දේවල්වලින් අපිට අපේ නිවසේ ස්වභාවය පහසුවෙන් වෙනස් කළ හැකියි.

ඒ අතර ගෘහ උපකරණ, විසිතුරු භාණ්ඩ, සිතුවම් වගේම මල් වලට ප‍්‍රධාන තැනක් හිමි වෙනවා. ඒ වගේම තමයි මේ වන විට නිවස අභ්‍යන්තරයේ විවිධාකාර විසිතුරු පැළ වර්ග තැබීමත් නිවාස අභ්‍යන්තර අලංකරණයේදී බහුලව සිදුවෙනවා.

ඒත් මේ කටයුත්ත කරන බොහෝ දෙනෙක්ට විවිධාකාර මැසිවිලි තිබෙනවා. විශේෂයෙන් ඒ ශාක නඩත්තුව ගැන.

ඉතිං අපි තීරණය කළා ‘නඩත්තුව අඩු විසිතුරු ශාක 08ක් ඔබ වෙනුවෙන් යෝජනා කරන්න. බලන්න ඔබට කොතරම් පහසුවෙන් වෙනසක් සිදුකළ හැකිද කියා !

Cactus / පතොක් – ‘පතොක්’ කියන්නේ අපි කවුරුත් දන්න ශාකයක්. ඒත් බොහෝ දෙනෙක් පතොක්වලට බියක් දක්වනවා. එහි කටු සහ කිරි විෂ සහිත බවට මතයක් තිබෙනවා. ඒ ගැන ඔබ වඩාත් සැලකිලිමත් විය යුතු බව ඇත්ත. විශේෂයෙන් කුඩා දරුවන් සිටින නිවසක.

ඒත් පතොක් කියන්නේ දීර්ඝ කාලයක් පුරා ගෘහ අලංකරණයට යොදාගත් ශාකයක්. විවිධ වර්ණයන්ගෙන් හා හැඩයන්ගෙන් යුතු නිසා පතොක් නිවාස අභ්‍යන්තර අලංකාරයට වඩාත් උචිත බව පැහැදිලියි.

කාන්තාර හා වියළි කලාපීය ශාකයක් වන පතොක් කියන්නේ ස්වභාවයෙන්ම ජලය ගබඩා කිරීමට උපකාරී වන මාංසමය ශාකක්. ඒ වගේම එහි වර්ධනයට පොහොර අවශ්‍යම නැති තරම්. ජලය සහ පොහොර අවම ප‍්‍රමාණයක් අවශ්‍ය, කොළ කප්පාදුව වැනි ගැටලූ කිසිවක් නැති පතොක් කාර්යබහුල ජීවිතයක් ගතකරන ඔබගේ ගෘහ අභ්‍යන්තර අලංකාරයට කදිමට ගැළපෙන බව මේ අනුව වටහා ගත හැකියි.

Ferns / පර්ණාංග – පර්ණාංග ශාක දේශගුණයට අනුවර්තනය වන පැරණිතම ශාක වලින් එකක්. මෙම ශාකවලට තෙතමනය සහිත පස් අවශ්‍ය වන අතර දිනපතාම වතුර දැමිය යුතුයි. කෙසේ වෙතත්, පර්ණාංග දීප්තිමත් ස්ථානවල මෙන්ම අඳුරු කොන් වලද වැඩෙන බැවින් ඔබේ නිවසේ ආලෝකකරණ තත්වයන් ගැන කරදර විය යුතු නැහැ.

Snake Plant/ සර්ප පැලෑටි – සර්ප ශාක රැකබලා ගැනීමට පහසු වන අතර ඇදහිය නොහැකි තරම් විවිධත්වයක් ඇත. පුළුල් ලෙස ජනප්‍රිය මෙම ශාක ජලය ගබඩා කරන ඝන සහ ඉටි කොළ වලින් සංලක්ෂිත වේ. සෑම ආලෝකකරණ තත්වයකම පාහේ වර්ධනය විය හැකි අතර සෑම සති 2-3 කට වරක් පමණක් වතුර දැමිය යුතුයි. සර්ප පැලෑටි වල තවත් අමතර වාසියක් වන්නේ ඔවුන් ශාකය වටා ඇති වාතය පිරිසිදු කර ගෘහස්ථව පරිපූර්ණ කිරීමයි.

වායු ශාක  Air Plants– මෙයින් අදහස් කරන්නේ ඒවා පසකින් තොරව වර්ධනය විය හැකි අතර ඒවා වැඩීමට පහසුම එකක් බවට පත් කරයි. නිවසේ ඕනෑම තැනක වගාකළ හැකිය. අවට වාතයේ ඇති තෙතමනය හා පෝෂ්‍ය පදාර්ථ උරා ගන්නා බැවින් වායු පැල රැකබලා ගැනීම අතිශයින්ම පහසුය. ඒවා නිරෝගීව තබා ගැනීම සඳහා සෑම දින 10 කට වරක් හෝ වතුර ඉසිය හැකිය.

Aloe/ කෝමාරිකා – කෝමාරිකා යනු ජලය ගබඩා කරන සාරවත් වර්ගයකි. මෙම ශාකය වක්‍ර ආලෝකයට (indirect light) වැඩි කැමැත්තක් දක්වන බැවින් මෙම ශාකය හිරු එළියේ තබා ගැනීම ගැන කරදර විය යුතු නැත. සෑම සති 2-3 කට වරක් ශාකයට වතුර දැමිය හැකිය. ශාකයේ යුෂ කැපුමක් සනසාලීමට, සම තෙතමනය කිරීමට සහ අව්වේ පිළිස්සීමට පවා උපකාරී වේ.

Spider Plant/ මකුළු පැලෑටිය – මකුළු පැල අතිශයින්ම අනුවර්තනය වන අතර වර්ධනය වීමට පහසුය. ඔවුන්ට ජලය හොඳින් රඳවා ගත හැකිය. මකුළු පැල දීප්තිමත් ස්ථානවල වේගයෙන් වර්ධනය වන නමුත් ඒවාට වක්‍ර ආලෝකය ද හැසිරවිය හැකිය. මෙම පැලෑටි spiderettes හෝ කුඩා මකුළු පැල mini spider plants නිපදවීම සඳහා ප්‍රසිද්ධය.

Monstera/ මොන්ස්ටෙරා – මෙම ශාක ගෘහස්ථ අවකාශයක් ක්ෂණිකව පරිවර්තනය කරන නිවර්තන පෙනුමැති කොළ සඳහා ප්‍රසිද්ධය. මොන්ස්ටෙරා දීප්තිමත් ආලෝකයට වැඩි කැමැත්තක් දැක්වුවද අඩු ආලෝකය ඉවසා සිටිය හැකිය. ජලය දැමීම සඳහා පස වියළී යන තෙක් ඔබට බලා සිටිය හැකිය, එය සති 1-2 ක් පමණ ගත වේ.

Lucky Bamboo – Dracaena- ශාකය උණ බම්බුවක් මෙන් පෙනුනද එය එසේ හැඳින්වුවද එය සැබවින්ම උණ බම්බුවක් නොව ඩ්‍රැකේනා Dracaenaය. මෙම ගෘහස්ථ ශාකය ෆෙන්ෂුයි වැඩි කරන බව දන්නා කරුණකි. වායු පැලෑටි මෙන් Lucky Bamboo පසකින් තොරව වර්ධනය විය හැකිය. ඒවා දීප්තිමත් ආලෝකයෙන් වැඩෙන නමුත් අඩු ආලෝකය දරාගත හැකිය.

සැකසුම – තුෂාධවි

Recommended For You

About the Author: Editor