සම පැහැපත් කිරීම සඳහා Homemade රූපලාවන්‍ය උපදෙස් 10ක්

විවිධ සන්නනම් නාම යටතේ වෙළෙඳපොළට එන සම පැහැපත් කරන, සමේ ආසාදන වළක්වා ලන (කුරුලෑ ආදි) නිෂ්පාදන සම්බන්ධයෙන් දැන් අන් කවරදාටත් වඩා ගැටලූ පවතී. ඒවායේ අන්තර්ගතය, මිල පමණක් නොව අදාළත්වය ගැන ද දැඩි විවේචන පවතී.

මේ තත්ත්වය තුළ ඔබ අවංකව උනන්දුවන්නේ නම් එකී රූපලාවන්‍ය නිෂ්පාදනවලට වඩා සිය දහස් වාරයක් අනර්ඝ රූපලාවන්‍ය නිෂ්පාදන රැුසක් ඔබට නිවසේදීම සදා ගෙන භාවිතා කළ හැකිය. අවශ්‍ය වන්නේ නිසි දැනුවත් වීම සහ අවංක උත්සාහය පමණි.

කෙසේ වෙතත්, නිවසේදී දීප්තිමත් සමක් ලබා ගැනීමට උපකාරී වන පහසුවෙන් ගෙදර හැදූ පිළියම් සහ ඉඟි 10 ක් මෙන්න.

මෙම සියලු අයිතම ඔබට පහසුවෙන් ලබා ගත හැකි අතර, ඒවායේ යෙදුම සහ භාවිතය ද සරල ය. දීප්තිමත් සම සඳහා මේවා පරීක්ෂා කරන්න.

1. කහ
2. කඩල
3. කෝමාරිකා
4. රෝස් ජල
5. මී පැණි
6. අලිපේර
7.දොඩම් යුෂ
8. පොල් තෙල්
9. පිපිඤ්ඤා
10. කෝපි
11. නිතර අසනු ලබන ප්රශ්න සම දිලිසෙන ගැන

කහ

සම පැහැපත් කිරීම සඳහා ගෙදර හැදූ ඉඟි: කහ

‘කහ’ රත්තරන් වැනි ය. කහ බැක්ටීරියා නාශක ගුණ මෙන්ම ප්‍රතිඔක්සිකාරක වලින් ද පොහොසත් ය. සම පැහැපත් කර ගැනීමට අවශ්‍ය මූලද්‍රව්‍ය මේවා වේ. මීට අමතරවල කහ වල කර්කුමින් ද අඩංගු වන අතර එය කුරුලෑ වලින් මිදීමට උපකාරී වේ. කහ පැහැයට හුරු සම පැහැපත් කර ගැනීමට මෙන්ම එය යථා තත්වයට පත් කිරීමට ද උපකාරී වේ.

හිතකර උපදෙස් – කහ හැන්දක් කිරි ලෙස මිශ්‍ර කිරීම ඔබේ ප්‍රතිශක්තිය හා අභ්‍යන්තර සෞඛ්‍යය වැඩි කිරීමට උපකාරී වන අතර එය ෆේස් පැක් ලෙස භාවිතා කිරීමෙන් ඔබේ සමේ සෞඛ්‍යය සුරක්ෂිත කර ගත හැකිය. ෆේස් පැකට්ටුවක් සඳහා කඩල පිටි සහ කිරි සමග කහ තේ හැන්දක් මිශ්‍ර කරන්න. නැතහොත් දීප්තිමත් දීප්තියක් ලබා ගැනීම සඳහා කහ කුඩු තේ හැන්දක ප‍්‍රමාණයක් මී පැණි හැන්දක් සහ කිරි මේස හැඳි දෙකක් සමග එක්කර මුහුණේ ගල්වන්න.

කඩල පිටි

සම පැහැපත් කිරීම සඳහා ගෙදර හැදූ උපදෙස්: බෙසන්

කඩල පිටි මිය ගිය සෛල ඉවත් කිරීමට උපකාරී වන විශිෂ්ට ස්වාභාවික යන්ත්‍රයක් ලෙස ක්‍රියා කරයි. මෙයින් අදහස් කරන්නේ ඔබේ සමේ නව තට්ටුවක් ක්‍රියාත්මක වන අතර එමඟින් ඔබට දීප්තිමත් පෙනුමක් ලබා දෙන බවයි. කඩල පිටි භාවිතා කිරීමට ඇති හොඳම ක්‍රමය එය පහසුවෙන් ගෙදර හැදූ මුහුණු ආවරණයකට  (homemade mask) .ඇතුළත් කිරීමයි.

හිතකර උපදෙස් – ළමා කාලයේ සබන් වෙනුවට කඩල පිටි මිශ්‍රණයක් භාවිතා කිරීම පිළිබඳ ඔබට සුන්දර මතකයන් තිබිය හැකිය. එම නිසා නැවත එම යුගයට ගොස් කඩලපිටි තේ හැඳි දෙකක් සහ ක්‍රීම් මේස හැන්දක් (malai) භාවිතා කර පේස්ට් එකක් සාදා එය මුහුණු ආවරණයක් ලෙස යොදන්න. මෙය ඔබ දන්නා පරිදි ශරීරය පුරා යෙදිය හැකිය.

දිලිසෙන සමේ තොරතුරු සඳහා ගෙදර හැදූ බෙසන් වෙස් මුහුණු

කෝමාරිකා

සමේ දීප්තිමත් කිරීම සඳහා කෝමාරිකා

මිනිසුන් සමේ සුව කිරීම සහ මෘදු කිරීම සඳහා වසර දහස් ගණනක් තිස්සේ කෝමාරිකා භාවිතා කර ඇත. එය සියලු වර්ගවල සමේ ගැටළු වලට ප්‍රතිකාර කරන බොහෝ පිළියම් වල දක්නට ලැබේ. 

කෝමාරිකාවල අඩංගු විටමින් සම දීප්තිමත් කිරීමට හේතු වන අතර කුරුලෑ හා සම රැලි වැටීම වැළැක්වීමය ද උපකාර වේ. එමෙන්ම හිරු එළියෙන් සම අවපැහැ ගැන්වීම වැළැක්වීමට කෝමාරිකා තරම් ස්වභාවික ඔසුවක් ඇත්තේම නැත.

හිතකර උපදෙස් – කෝමාරිකා යනු ඕනෑම තැනක පහසුවෙන් වගා කළ හැකි පැලෑටියකි. එනිසා ඔබට පහසුවෙන් සහ නොමිලේ කෝමාරිකා ලබා ගැනීම කිසිසේත් අපහසු නැත. හොඳ තත්ත්වයේ පවතින නිරෝගී කෝමාරිකා කොළයක් කපා එහි ජෙලිමය ශ‍්‍රාවය ඔබේ මුහුණේ ආලේප කර විනාඩි 15ක් පමණ තබා ගන්නා. එමගින් ඔබේ සම පැහැපත් වනවා පමණක් නොව එය රැුළි වැටීම වළක්වා කුරුලෑ ඇතුළු චර්ම ආසාදන සුවපත් කරයි.

රෝස වතුර

දිලිසෙන සම සඳහා රෝස් වෝටර්

මූලික පියවර තුන අපි කවුරුත් දනිමු : පිරිසිදු කිරීම, ටොනිං කිරීම සහ මොයිස්චරයිසින් කිරීම. සේදීමෙන් පසු ඔබේ මුහුණේ ඉතිරිව ඇති අපිරිසිදු හා අපද්‍රව්‍ය ඉවත් කිරීමට ටෝනින් උපකාරී වේ. ඔබ රසායනික ද්‍රව්‍ය භාවිතයෙන් වැළකී සිටීමට කැමති අයෙක් නම්, රෝස වතුර ස්වභාවික සම ටෝනර් ලෙස ක්‍රියා කරයි . එය සුගන්ධයක් ඇති කරනවා පමණක් නොව, ඔබේ සමට ප්‍රබෝධයක් ලබා දෙයි.

හිතකර උපදෙස්: රෝස් වතුරෙන් කුඩා ඉසින බෝතලයක් පුරවන්න. ඔබේ පසුම්බියේ හෝ දිගු ගමන් චාරිකා අතරතුර කුඩා කුප්පියක් රැගෙන යන්න. ඔබට ක්ෂණිකව ප්‍රබෝධයක් දැනෙනු ඇත.

මී පැණි

දිලිසෙන සම සඳහා මී පැණි

අභ්‍යන්තරව හා බාහිරව ගත් විට මෙම රන්වන් පොහොට්ටුව ඔබේ සෞඛ්‍යයට කරන බලපෑම ඉතා ඉහළය. මී පැණි විශිෂ්ට මොයිස්චරයිසර් ලෙස ක්‍රියා කරයි. එහි ප්‍රති-බැක්ටීරියාකාරක ගුණ කිහිපයක් ඇති අතර එමගින් ආසාදන වළක්වා ගත හැකි අතර කැළැල් සහ කුරුලෑ අඩු කර ගත හැකිය‍ වර්ණක මැලවීමට උපකාරී වන විරංජක ගුණ ද එහි ඇති අතර සම පැහැපත් කරයි.

හිතකර උපදෙස්: ඔබේ මුහුණේ අඳුරු පැල්ලම් ඇත්නම් හෝ සම අවපැහැ නම් මෙම මුහුණු ආවරණ අත්හදා බලන්න: කෝමාරිකා, මී පැණි සහ ලෙමන් යුෂ තේ හැන්දක් ගන්න. ඒවා ඔබේ සම මත ආලේප කරන්න, මිනිත්තු 10 ක් තබන්න. පිරිසිදු ඇල්වතුරින් සෝදා හරින්න. මෙය නියමිත වේලාවට භාවිතා කිරීමෙන් ඔබට විශ්වාස කළ නොහැකි ප්‍රතිඵල ලබා ගත හැකිය.

අලිගැටපේර

දිලිසෙන සම සඳහා අලිගැට පේර

අලිගැට පේර සෑම ආකාරයකින්ම රසවත් ය. කෙසේ වෙතත්, අලිඇටපේරවල විස්මිත රූපලාවන්‍ය වාසි ඇති බව ඔබ දැන සිටියාද ? ඒවා ප්‍රතිඔක්සිකාරක වලින් පොහොසත්ය. වියළි සම, හානියට පත් සම මෙන්ම හුණු සහිත සම වැනි චර්ම ගැටළු කිහිපයකට එය උදව් විය හැකිය.

හිතකර උපදෙස්: අලිගැට පේර කැබලිවලට කපා අඹරන්න. අලිගැට පේර තෙල් මේස හැන්දක් එක්කර හොඳින් මිශ්‍ර කර වියළි සම මත ආලේප කරන්න. සජලීය දීප්තියක් සඳහා මිනිත්තු 15කට පසු ඇල්මැරුණු ජලය සමග සෝදන්න.

දොඩම් යුෂ

දිලිසෙන සම සඳහා තැඹිලි පීල්

දොඩම් යනු විටමින් සී පොහොසත් ප්‍රභවයක් වන අතර එය ප්‍රධාන වශයෙන් ඩෙටොක්සිකරණයට උපකාරී වේ. දොඩම් යුෂ නිතිපතා පරිභෝජනය කිරීමෙන් ඔබට විෂ ඉවත් කර ඔබේ ශරීරය පුනර්ජීවනය කළ හැකිය. කෙසේ වෙතත්, ඔබට ඉලක්කගත ප්‍රතිකාර අවශ්‍ය නම්, ඔබට විවිධ ආකාරවලින් දොඩම් යුෂ භාවිතා කළ හැකිය. ආරම්භකයින් සඳහා, එය මෙලනින් වර්ධනය වීම නතර කරයි, එමඟින් ඔබට දීප්තිමත් සමක් ලබා දිය හැකිය.

හිතකර උපදෙස්: දොඩම් යුෂ සහ රෝස වතුර මේස හැන්දක් එකට මිශ්‍රකර තෙත් සම මත ආලේප කරන්න. මිනිත්තු 10 ක් තබා පසුව සෝදා හරින්න. එය ඔබේ ඇස් සමඟ සම්බන්ධ වීමට ඉඩ නොදීමට වග බලා ගන්න.

පොල් තෙල්

දිලිසෙන සම සඳහා පොල්තෙල්

හිසකෙස් සිට පාදය දක්වා, බාහිර කරදර තිබේ නම්, පොල්තෙල් ඔබට උදව් කළ හැකිය! ඔබේ මළ සම එලෙසම තැබීමෙන් බොහෝ සමේ ගැටළු ඇති විය හැකිය. මළ සම පිටකිරීමෙන් පසු මොයිස්චරයිසින් කිරීමද ඔබට අතිශයින්ම වැදගත් වන අතර පොල්තෙල් එහි මොයිස්චරයිසින් ගුණාංග සඳහා ප්‍රසිද්ධය. ෆාම් ඊසි පවසන පරිදි එහි ප්‍රතිඔක්සිකාරක සහ මේද අම්ල අඩංගු වන අතර දැවිල්ල හා කුරුලෑ අඩු කර ගත හැකිය. එය විශිෂ්ට මොයිස්චරයිසර්, ක්ලෙන්සර් සහ සන්ස්ක්‍රීන් ලෙසද ක්‍රියා කළ හැකිය. 

හිතකර උපදෙස්: ඔබේ මොයිස්චරයිසර් ප්‍රමාණවත් තරම් හයිඩ්‍රේටින් නොවන බව ඔබට කවදා හෝ දැනේ නම්, මුළු බෝතලයම දමන්න එපා. ඒ වෙනුවට, සෑම ස්නානයකින් පසු, ඔබේ මොයිස්චරයිසර් සමඟම තෙල් බින්දු කිහිපයක් මිශ්‍ර කර එය අතුල්ලන්න. ඔබේ සමට නිරෝගී දිලිසීමක් ඉතිරි වේ.

පිපිඤ්ඤා

දිලිසෙන සම සඳහා පිපි umber ් umber ා

අපි  පිපිඤ්ඤා සහ සම රැකවරණය ගැන සිතන විට, අපගේ මනස මුලින්ම පැනෙන්නේ ඇස් මත පිපිඤ්ඤා පෙති තබා ගැනීම වෙතය. මෙය සිදු කිරීමට හේතුව මෙම එළවළු සතුව ඇති සිසිලන ගුණාංග නිසා පමණක් නොවේ; එය අපගේ සමට සමාන pH මට්ටමක ද ඇත. එබැවින් එය සමේ ආරක්ෂිත තට්ටුව නැවත පිරවීමටත්, අන්ධකාරය හෝ අඳුරු සම ඉවත් කිරීමටත්, ඉදිමීම හෝ සුදුමැලි වීම අඩු කිරීමටත් උපකාරී වේ.

හිතකර උපදෙස්:  පිපිඤ්ඤා සහ යෝගට් මේස හැඳි දෙකක් හෝ තුනක් ගන්න. මුලින්ම පිපිඤ්ඤා අඹරන්න, ඉන්පසු යෝගට් එකට හොඳින් මිශ්‍ර කරන්න. මෙම පේස්ට් ඔබේ මුහුණේ සහ බෙල්ලේ ආලේප කර විනාඩි 10 ක් තබන්න. පසුව පිරිසිදු සීතල වතුරෙන් සෝදා හරින්න. එය රූපලාවණ්‍යාගාරයකදී මිල අධික ප්‍රතිකාරයක් ලබා ගැනීම තරම්ම හොඳයි, නමුත් කිසිදු රසායනික ද්‍රව්‍යයක් නොමැතිව.

කෝපි

දිලිසෙන සම සඳහා කෝපි

ප්‍රචාරය කරන සමාජ මාධ්‍යවල පළ කිරීම් කිහිපයක් ඔබ දැක ඇති . මෙයට හේතුව කෝපි සමේ පිළියම් සඳහා අමුද්‍රව්‍යයක් ලෙස කීර්තියක් ලබා ගැනීමයි. ඔබේ උදෑසන ශක්ති ප්‍රභවය ප්‍රතිඔක්සිකාරක වලින් පොහොසත් වන අතර ඔබේ සමට හානි කළ හැකි හානිකර දෑ සමඟ සටන් කිරීමට උපකාරී වන ෆීනෝල් ​​අඩංගු වේ. 

හිතකර උපදෙස්: මී පැණි මේස හැන්දක් සමඟ කෝපි මේස හැන්දක් මිශ්‍ර කර ඔබේ මුහුණ සහ බෙල්ලට ආලේප කරන්න.

සම පැහැපත් කිරීම පිළිබඳ නිතර අසනු ලබන ප්‍රශ්න

Q සමේ දීප්තිමත් වීමේ රහස කුමක්ද?

පිළිතුර – දිලිසෙන සම ගැන අවබෝධ කර ගත යුතු මූලිකම දෙය නම්, කාලයත් සමඟ අපගේ සමේ ඉහළ ස්ථරයට බාහිර හා අභ්‍යන්තර යන හේතු කිහිපයක් නිසා හානි සිදුවීමයි. 

දීප්තිමත් හා දීප්තිමත් සමක් ඇති එකම ක්‍රමය වන්නේ ඉහළ ස්ථරයේ ඇති මළ සෛල එක්ස්ෆෝලියර් exfoliator හෝ ස්ක්‍රබ් scrub එකකින් සෝදා ඉන්පසු සිදුරු වැසීමට සමට තෙතමනය ලබා දීම, ඔබේ සමට හයිඩ්‍රේට කිරීම සහ නිදහස් රැඩිකලුන්ට එරෙහිව ආරක්ෂිත තට්ටුවක් සෑදීමයි. මෙය දෛනික පුහුණුවක් ලෙස කිරීමෙන් ඔබට සම පැහැපත් වනවා පමණක් නොව සමේ ​​ගැටළු වලින් ආරක්ෂා වේ.

Q කෙනෙකුට දිනපතා ඔවුන්ගේ සම පැහැපත් කර ගත හැක්කේ කෙසේද?

පිළිතුර – ඉහත සඳහන් කළ පරිදි, සමේ මළ ෙසෙල ඉවත් කිරීම සහ මොයිස්චරයිසින් කිරීම ප්‍රධාන ය. කෙසේ වෙතත්, ඔබ ඔබ ගැන සැලකිලිමත් නොවී සෞඛ්‍ය සම්පන්න නොවන ජීවන රටාවක් අනුගමනය කරන්නේ නම් ඔබට තවමත් සමේ කරදර රැසකට මුහුණ දිය හැකිය. 

දීප්තිමත් සමක් ලබා ගැනීම සඳහා මතක තබා ගත යුතු ප්‍රධාන කරුණු කිහිපයක් නම්, එළවළු සහ පලතුරු ප‍්‍රමාණවත් තරම් ආහාරයට ගැනීම, ප‍්‍රමාණවත් තරම් ජලය පානය කිරීම, නිසි ව්‍යායාම වල නිරත වීම, මානසික ආතතිය ඇතුළු මානසික ගැටලූවලින් හැකි තාක් දුරස්ථ වීම, තෙල් සහිත බැඳපු ආහාර ගැනීමෙන් වැළකීම සහ දුම්පානයෙන් වැළකීමයි.

ෆෙමිනා ඇසුරිණි – සකස් කළේ – දර්ශී මාතොටආරච්චි – Thisumi beauty culture Academy – Horana

Recommended For You

About the Author: Editor