Yoga ඉගෙන ගන්න කැමතිද ? එසේ නම් මේ ලිපිය ඔබටමයි !

‘යෝගා’ හෙවත් සිංහල වහරට අනුව ‘යෝග ’යනු වෙනත් ඕනෑම ව්‍යායාම ආකාරයකට වඩා මනස, ශරීරය සහ ආත්මය සඳහා වන සම්පූර්ණ ව්‍යායාමයකි. යහපැවැත්ම සඳහා වන මෙම පුරාණ හා සාම්ප්‍රදායික විද්‍යාව භෞතික ඉරියව්, ප්‍රනාමය, භාවනා, මුද්‍රා සහ තවත් බොහෝ දේ ඇතුළත් වේ. 

යෝගා යනු ඔබේ ශරීරය ශක්තිමත් කිරීමට, ඔරොත්තු දීමේ හැකියාව, මනසෙහි උච්චාවචනයන් ඉවත් කිරීමට සහ ඔබේ යෞවනය රඳවා ගැනීමට උපකාරී වන ප්‍රබල මෙවලමකි. ඔබගේ පුහුණුවීම්වල විනයගරුකව සිටීමට යෝගා ඔබට උපකාර කරයි.

යෝග


චලනය චිකිත්සාවMovement Is Therapy – සීතල ශීත දිනවලදී පවා පහත සඳහන් පිළිවෙත් සමඟ කැපවීමෙන් ඔබේ පුහුණුව දිගටම කරගෙන යන්න. ඔබ නිතිපතා ශරීරය චලනය කරන විට ව්‍යායාම මගින් ශරීරයේ එන්ඩොර්ෆින් Endorphinsනිකුත් වන විට එය ඔබව සතුටට පත් කරයි. මෙය ඔබට ඉටුවීමේ හැඟීමක් අත්විඳීමටත්, දවස පුරා ඵලදායී හා ජවසම්පන්නව සිටීමටත් හේතු වේ.

සුක්ෂ්මා වයම් / Sukshma Vyayam – ඔබ ඔබේ යෝග චර්යාව ආරම්භ කිරීමට පෙර ‘සුක්ෂ්මා වයම්’ නමින් හැඳින්වෙන සියුම් ව්‍යායාම වලින් ඔබේ පුහුණුව ආරම්භ කිරීමට වග බලා ගන්න. ඇඟිලි තුඩු වලින් ශරීරය උණුසුම් කිරීමට යෝගා නිර්දේශ කරයි. මෙමඟින් ශරීරය තරයේ උණුසුම් වන බව සහතික වන අතර මනස යොමු වී ඇති අතර තුවාල වලින් තොර පුහුණුවක් සඳහා ඔබ සූදානම්ය. ඔබේ වළලුකර, ඉණ, අත්, මැණික් කටුව, හිස සහ බෙල්ල මෘදු ලෙස කරකවන්න. ඔබේ මාංශ පේශි ලිහිල් කිරීමට වේගයෙන් ඇවිදින්න.

සූරිය භෙඩි ප්‍රනාමය Surya Bhedi Pranayama

යෝග

සූරිය නාඩි විසින් පාලනය කරනු ලබන ඔබේ ශරීරයේ, මනසෙහි හා ආත්මයේ සියලුම කොටස් ශක්තිමත් කිරීමට Surya Bhedi Pranayama උපකාරී වේ. එය සියලු මට්ටම්වල පරිවෘත්තීය ක්‍රියාකාරිත්වය වැඩි දියුණු කරයි. එය සිදු කරනුයේ දකුණු නාස්පුඩුව හරහා ආශ්වාස කිරීම සහ දකුණු නාස්පුඩුව තුළින් පිට කිරීමෙනි.

සාවිත්‍රියාසනා Savitriasana

සාවිත්‍රියාසනා

ඉරියව්ව සැකසීම
ඔබේ දණහිස මෘදු ලෙස පහතට දමන්න
අත් දෙකම ඉහළට ඔසවන්න.
ඔබේ අත් අතර බලන්න.
ඔබේ පිටුපස කෙළින් තබා ගන්න.

උස්ත්‍රාසනාUstrasana

උස්ත්‍රාසනා

ඉරියව්ව සැකසීම Dhanurasana

යෝගා පැදුර මත දණ ගසන්න. පිටුපසට කර දෑත් කෙළින් වන තුරු අත් දෙපා මතට ​​තල්ලු කරන්න.
ඔබේ බෙල්ල මධ්‍යස්ථව තබා ගන්න.
මෙම ඉරියව්වෙහි හුස්ම කිහිපයක් සඳහා රැඳී සිටින්න.
ආරම්භක ඉරියව්වට නැවත හුස්ම ගන්න.

ධනුරසනා Dhanurasana

ධනුරසනා

ඉරියව්ව සැකසීම
ඔබේ බඩ මත වැතිර සිටින්න.
ඔබේ දණහිස් නැමී, අත්ලෙන් වළලුකර තබා ගන්න.
ඔබේ කකුල් සහ දෑත් ඔබට හැකි තරම් ඉහළට ඔසවන්න.

පැස්චිමොට්ටනසනා Paschimottanasana (Seated Forward Bend)

පැස්චිමොට්ටනසනා

ඉරියව්ව සැකසීම
ඔබේ කකුල් දිගු කර ආරම්භ කරන්න.
අත් දෙකම ඉහළට ඔසවන්න.
ඔබේ කොඳු ඇට පෙළ කෙළින් තබා ගන්න.
ඔබේ ඉහළ ශරීරය ඔබේ පහළ ශරීරය මත තැබීමට හුස්ම හෙළන්න.
ඔබේ ඇඟිලි අල්ලාගෙන සිටින්න.
ඉරියව්ව තත්පර 10 ක් තබා ගන්න.

ශීත ඍතුවේ දී විශේෂයෙන් මන්දගාමී හා උදාසීන බවක් දැනේ. සිරුර අක්‍රිය වීමෙන් බර වැඩිවීම, ශක්තිය නැතිවීම සහ නම්‍යතාව නැති වීම වැනි ඍණාත්මකතා ඇති විය හැක. කෙසේ වෙතත් යෝගා නිතිපතා පුහුණුවීමෙන් ඔබ නිරෝගී නිරවුල් මනසක් සහ ශක්තිමත් ශරීරයක් හිමිවනු ඇත.

ෆෙමිනා ඇසුරිණි – සකස් කළේ – තුෂාධවි

Recommended For You

About the Author: Editor