‘දිගු කලක් ජීවත් වීමට හා තරුණ බව රැක ගැනීමට කැමති නම්’ මේ ලිපිය ඔබටයි !

දශක කිහිපයකට පෙර පැවති කාලයට වඩා දිගු කාලයක් ජීවත් වීම දැන් පහසුය. වෛද්‍ය විද්‍යාවේ දියුණුව, සෞඛ්‍ය පිළිබඳ දැනුවත්භාවය, වැඩිදියුණු කළ සනීපාරක්ෂාව යනාදිය නිසා සාමාන්‍ය ආයු කාලය වැඩිවෙමින් පවතී. නමුත් ප්‍රශ්නය වන්නේ අප සෞඛ්‍ය සම්පන්න ජීවිතයක් ගත කරනවාද යන්නයි.

සෞඛ්‍යය

අපි වැඩි කාලයක් ජීවත් වීම හා තරුණ වීම ගැන කතා කරන විට, අපි සාමාන්‍යයෙන් කාරණා දෙකක් කෙරෙහි අවධානය යොමු කරනවා. ඒ් නිවැරදි ආහාර ගැනීම සහ ව්‍යායාම කිරීමයි. 

ඇත්ත වශයෙන්ම, මේ දෙක අතහැර සෞඛ්‍ය සම්පන්න, රෝගවලින් තොර ජීවිතයක් ගත කිරීම නොවැළැක්විය හැකි නමුත් මෙයින් ඔබ්බට තවත් වැදගත් දේවල් කිහිපයක් තිබෙනවා.

1. සෞඛ්‍යයට අහිතකර උවමනාවන් පාලනය කරන්න

සෞඛ්‍යයට අහිතකර උවමනාවන් පාලනය කරන්න

‘ටෙලමියර්ස් – Telomeres’  යනු වර්ණදේහවල අවසානයයි (ටෙලෝමියර්ස් යනු ඔබේ වර්ණදේහවල කෙළවර ආරක්ෂා කරන කුඩා ව්‍යුහයන් ය. කාලයත් සමඟ ඒවා කෙටි වීමට නැඹුරු වේ), එය වර්ණදේහ පිරිහීමෙන් ආරක්ෂා කරයි. සෛල බෙදීම සිදු වූ විට, ටෙලමියර වල දිග කෙටි වේ. ටෙලමියර් කෙටි කිරීමේ ක්‍රියාවලිය අපට මන්දගාමී කළ හැකි නම්, සෛල සෞඛ්‍ය සම්පන්න වන අතර ඒවායේ ආයු කාලය වැඩි වේ. 

ටෙලමියර් කෙටි කිරීම ස්වාභාවික වුවත්, ඉක්මන් වයසට යෑමට දායක වන බැවින් මුල් කෙටි කිරීම නුසුදුසු ය. දුම්පානය, ව්‍යායාම නොමැතිකම, සෞඛ්‍යයට අහිතකර ආහාර ගැනීම සහ ආහාරයේ පෝෂ්‍ය පදාර්ථ නොමැතිකම වැනි ජීවන රටා සාධකවල බලපෑම, ටෙලමියර් කෙටි කිරීම වේගවත් කරන අතර වයසට යාමේ ක්‍රියාවලිය වේගවත් කරයි.

2. ශාරීරික ක්‍රියාකාරකම් වල නිරත වන්න

ශාරීරික ක්‍රියාකාරකම් වල නිරත වන්න

ඉහළ මට්ටමේ ‘සර්ටූයින් සහ NAD+ මිනිස් ආයු කාලය වැඩි කිරීම සමඟ කෙලින්ම සම්බන්ධ වේ. ප්‍රමාණවත් ශාරීරික ක්‍රියාකාරකම් සහ සෞඛ්‍ය සම්පන්න ආහාර වේලක් ඇතුළුව නිසි ජීවන රටාවක් මගින් සර්ටූයින් මට්ටම ඉහළ නැංවිය හැකි අතර එමඟින් සෞඛ්‍ය පරතරය වැඩි වේ. කර්කුමින් –  Curcumin වැනි ස්වාභාවික සංයෝග වන සර්ටූයින් වල සමහර සක්‍රියකාරකයන් දීර්ඝායුෂ සඳහා උපකාරී වන මාර්ග සොයා ගැනීමට පර්යේෂකයෝ වෙහෙසෙති.

3. පෝෂණය සම්බන්ධයෙන් සම්මුතියකින් තොරව කැලරි ප්‍රමාණය සීමා කරන්න

පෝෂණයට බාධා නොකර කැලරි ප්‍රමාණය සීමා කරන්න

අපි හැමෝටම ජීවත් වීමට කැලරි අවශ්‍යයි, නමුත් අපි අවශ්‍ය ප්‍රමාණය පමණක් ගන්නවාද ? කැලරි අධික ලෙස ගැනීම රෝග සඳහා එක් ප්‍රධාන හේතුවක් ලෙස සැලකේ. මන්දපෝෂණයකින් තොරව කැලරි සීමා කිරීම දීර්ඝායුෂ වැඩි කිරීමට උපකාරී වන අතර එය අපගේ ශරීරයෙන් පරිවෘත්තීය විෂ ඉවත් කිරීම මැෂිමක් ලෙස හැඳින්වේ.

4. බඩවැල් සෞඛ්‍යය පවත්වා ගැනීම

බඩවැල් සෞඛ්යය පවත්වා ගැනීම

බඩවැල් ක්ෂුද්‍ර ජීවීන් / අපගේ බඩවැල්වල සිටින මිත්‍රශීලී ක්ෂුද්‍ර ජීවීන් අපව නිරෝගීව හා දිගු කලක් ජීවත්වීමට වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි. එනිසා දීර්ඝායුෂ ලැබීමට නම් මේ ගැනත් දැඩි අවධානයක් යොමු කරන්න.

5. ඔබේ ස්වාභාවික ප්‍රතිඔක්සිකාරක ලබා ගන්න

ඔබේ ස්වාභාවික ප්‍රතිඔක්සිකාරක ලබා ගන්න

ප්‍රතිඔක්සිකාරක Antioxidants යනු ‘නිදහස් රැඩිකලුන්ගේ Free radicals (නිදහස් රැඩිකලුන් යනු සෛල වලට හානි කළ හැකි අස්ථායී පරමාණු වේ. නිදහස් රැඩිකලුන් වයස්ගත වීම හා රෝග රැසකට සම්බන්ධ වේ) හානිකර බලපෑම අහෝසි කළ හැකි සංයෝග වන අතර එමඟින් සෞඛ්‍යය වැඩි දියුණු කර ආයු කාලය වැඩි කරයි. නිරෝගී වයස්ගත ක්‍රියාවලියකට සෘජුවම බලපාන ”රෙස්වෙටරෝල්, කෝ එන්සයිම-කියු 10 සහ ග්ලූටතයෝන් Resveratrol, Co-enzyme- Q10, සහ Glutathione වැනි ප්‍රබල ප්‍රතිඔක්සිකාරක ඇති බැවින් පොදුවේ දන්නා ප්‍රතිඔක්සිකාරක වන ‘ACES’ (විටමින් ඒ, සී, ඊ සහ සෙලේනියම්) වලින් ඔබ්බට සිතීමට කාලයයි. .

6. සමස්ත සුවතාවය ගැන සිතන්න

සමස්ත සුවතාවය ගැන සිතන්න

සෞඛ්‍යය යන අර්ථය කාලයත් සමඟ විකාශනය වී ඇත. ශාරීරිකව සෞඛ්‍ය සම්පන්නව සිට දැන් එය ‘සම්පූර්ණ ශාරීරික, මානසික හා සමාජ යහපැවැත්මේ තත්වයක්’ දක්වා විකාශනය වී ඇත. 

”යහපැවැත්ම” Wellness ආරම්භ වන්නේ පුද්ගලයෙකු තමා නිරෝගීව තබා ගන්නේ කුමක් දැයි දැනගෙන රෝග වැළැක්වීම සහ ඒ අනුව ජීවත් වීමෙනි. අපගේ මානසික සහ අපගේ සමාජ යහපැවැත්ම ශාරීරික සෞඛ්‍යය තරම්ම වැදගත් ය. 

මානසික ආතතිය –  Stress අපගේ ශරීරයට සෘජුවම බලපාන අතර වයසට යාමේ ක්‍රියාවලිය වේගවත් කළ හැකිය. භාවනා කිරීම, ධනාත්මක සමාජ සබඳතා ගොඩනඟා ගැනීම, කරුණාව හා සමාව දීම වැනි ක්‍රියාවන් මෙගා ප්‍රතිලාභ සමඟ අපගේ ජීවිතයට ඇතුළත් කළ හැකි සරල ක්‍රම කිහිපයකි. 

”සුවතාවය” යනු ගමනාන්තයක් නොව ක්‍රියාවලියකි. එය ජීවන මාර්ගයක් වන අතර මෙම ක්‍රියාවලිය වැලඳ ගැනීම දිගු කලක් ජීවත් වීමට හා තරුණ වියට පත්වීමට ඇති හොඳම විසඳුමකි.

Femina ඇසුරිණි – සකස් කළේ – තුෂාධවි

Recommended For You

About the Author: Editor