නොමේරු බිළිඳුන්ට ජීවිතය හා රැකවරණය දෙන Kangaroo mother care ගැන ගනිමු

ඔජෝමා එකොමුන් Ojoma Ekhomun දැන සිටියේ ඇගේ පළමු දරුවාගේ උපත දුෂ්කර වනු ඇති බවයි. ඒත් ඇය අපේක්ෂා නොකළ දෙය නම්, ගැබ්ගෙන සති 31 ක් වැනි කෙටි කාලයක් තුළදී දරු ප්‍රසූතියකට සූදානම් විය යුතු වීමයි.

Image result for Kangaroo mother care

ඇගේ කුඩා, නොමේරූ පුතා ”අකාහෝම්න් Akahomhen” සිසේරියන් සැත්කමකින් ප්‍රසූත කරන විට ඔහුගේ බර ග්‍රෑම් 700කි. එය නොමේරූ දරු උපතක් වූ අතර ඔහුගේ අඩු බර නිසා ඔහු අතිශයින්ම අවදානමට ලක්විය. 

වෛද්‍යවරුන්ට අනුව, ලාගෝස් හි ”අමුවෝ ඔඩොෆින් මාතෘ හා ළමා මධ්‍යස්ථානයේ” දී රැකබලා ගත් කුඩාම දරුවා අකාහෝම්න් වන අතර, ඔහු ඉපදුණු වහාම මාරු කරනු ලැබීය.

ඊළඟ දිනවලදී, අකාහෝම්න්ගේ බර ග්‍රෑම් 600 දක්වා පහත වැටුණු අතර ඔහුගේ වෛද්‍යවරු සැලකිලිමත් වූහ. 

නොමේරූ දරු උපතක් (Premature births) හේතුවෙන් නයිජීරියාවේ දිනකට ළදරුවන් 205ක් පමණ මිය යති. අප්‍රිකාවේ විශාලතම ආර්ථිකය වුවද, සෞඛ්‍ය යටිතල පහසුකම් සඳහා වන දුර්වල ආයෝජනය සහ සමහර ප්‍රදේශවල මාතෘ සේවා සඳහා සීමිත ප්‍රවේශයක් තිබීම, මගින් රටේ නවජ මරණ අනුපාතය ලෝකයේ ඉහළම තැනට ගෙන ගොස් ඇත. විශේෂයෙන් ග්‍රාමීය ප්‍රදේශවල මාතෘ හා අලුත උපන් මරණ අනුපාතය ඉහළ මට්ටමක පවතී.

එක්හෝමුන්ගේ පුතාට වාසනාවකට මෙන්, අමුවෝ ඔඩොෆින් මාතෘ හා ළමා මධ්‍යස්ථානය රටේ වඩාත් නවීන පහසුකම් වලින් එකකි. 

එක්හෝමුන්ගේ පුතා ඉන්කියුබේටරයකට දැමීමට වෛද්‍යවරුන්ට හැකි වූ අතර සෙමෙන් ඔහුගේ බර වැඩිවීමට පටන් ගත්තේය. දින කිහිපයකට පසු ඔහු 1kg කරා ළඟා වූ නමුත් අලුත උපන් බිළිඳකුට තවමත් අඩු බරක් විය. පසුව ඔවුන් ඔහුව පිටතට ගෙන ගියේය.ඔජෝමා එකොමුන් නොමේරූ දරු උපතෙන් පසු කැන්ගරු මවගේ රැකවරණය භාවිතා කරමින් ඇගේ කුඩා දරුවා රැකබලා ගෙන ඇත (ණය: අයෝඩෙල් ජොන්සන්)

ඔජෝමා එකොමුන් නොමේරූ දරු උපතෙන් පසු ”කැන්ගරු මවගේ රැකවරණය  kangaroo mother care” භාවිතා කරමින් ඇගේ කුඩා දරුවා රැකබලා ගෙන ඇත

ඒ වෙනුවට වෛද්‍යවරු ඔහු ඔහුගේ මවගේ පපුවට බැඳ, ඔවුන්ගේ නිරුවත් සම එකිනෙකාට තද කළහ. ඊළඟ සති කිහිපය තුළ ඇය ගිය සෑම තැනකම එකොමුන් ඔහුව මේ ආකාරයට ගෙන ගියාය. මව්කිරි දීමට සහ නිදා ගැනීමට පමණක් ඔහු ඉවත් කර දැමීය.

සෙමෙන් ඇගේ පුතා (දින 60ක් වයසැති කි.ග්‍රෑ. 1.8ක් බර වන තුරු) දිනකට 30g පමණ බර වැඩිවීමට පටන් ගත්තේය. මුලදී ඔහුව සිරින්ජයක් හරහා පෝෂණය කිරීමට සිදු වූ නමුත් ක්‍රමයෙන් ඔහු මව්කිරි බීමට පටන් ගත්තේය. ඊළඟ මාස කිහිපය තුළ, එකොමුන් නිරෝගී, පිම්බෙන ළදරුවෙකු ලෙස වර්ධනය විය.

“ඔහු එහි ඉතා ආරක්ෂිතයි” කියා 26 හැවිරිදි මව පවසයි. 

“මම දරුවා සහ මා අතර උණුසුම භුක්ති විඳින්නෙමි.”

මෙම සරල, නමුත් කැපී පෙනෙන ඵලදායී ප්‍රවේශය (ළදරුවා මවගේ ඉදිරිපසින් ගෙන යන ආකාරය නිසා “කැන්ගරු රැකවරණය – kangaroo mother care” ලෙස හැඳින්වේ) නොමේරූ සහ අඩු බරැති ළදරුවන් රැකබලා ගැනීමේදී ඉන්කියුබේටර් සඳහා හොඳම විකල්පයක් ලෙස සැලකේ .

දරුවා මවගේ පපුවට ඇලවීම මගින් ස්ථාවර උෂ්ණත්වයක් පවත්වා ගැනීම සඳහා ඇගේ ශරීර තාපය බෙදා ගැනීමට හැකි වේ

එක්සත් රාජධානියේ ලන්ඩන් සනීපාරක්ෂක හා නිවර්තන වෛද්‍ය විද්‍යාලයේ මාතෘ, ප්‍රජනන හා ළමා සෞඛ්‍ය පිළිබඳ මහාචාර්යවරියක වන ජෝයි ලෝන් Joy Lawn පවසන්නේ “අප ලොව පුරා අහඹු ලෙස අත්හදා බැලීම් 19 ක් පමණ කළා. මෙම පරීක්ෂාවන්ගෙන් බොහොමයක් දැනටමත් අඩු රෝගාතුරව සිටින ළදරුවන් කෙරෙහි අවධානය යොමු කළා. ඔවුන් තවමත් නොමේරූ නමුත් ඔවුන් එතරම් රෝගාතුර නැහැ”

ජෝයි ලෝන් දශකයකට වැඩි කාලයක් කැන්ගරු රැකවරණයේ ප්‍රතිලාභ පිළිබඳව පර්යේෂණ කර ඇත. ඉන්කියුබේටර් සඳහා ප්‍රවේශය සීමිත ග්‍රාමීය හා පහසුවෙන් ළඟා විය නොහැකි ප්‍රජාවන්හි නොමේරූ ළදරුවන්ට කැන්ගරු රැකවරණය මගින් රැකවරණයක් සැපයිය හැකි බව ඇගේ පර්යේෂණයන් පෙන්වා දෙයි.

එහෙත් ඇය විශ්වාස කරන්නේ මෙම ප්‍රවේශය අධික ලෙස දිවෙන නවජ දැඩි සත්කාර ඒකක මත පීඩනය ලිහිල් කිරීම සඳහා වඩාත් සංවර්ධිත රටවල ද ප්‍රයෝජනවත් විය හැකි බවයි.

“එය හුදෙක් අඩු සම්පත් සැකසීම් සඳහා පමණක් නොවේ,” ලෝන් පවසයි.

අඩු බර, නොමේරූ ළදරුවන් ඉපදුණු පසු විවිධ ගැටළු වලට මුහුණ දිය යුතුය. ශරීරයේ මේද ගබඩාවක් නොමැති නිසා ඔවුන්ගේ ශරීර උෂ්ණත්වය නියාමනය කිරීමට සහ වේගයෙන් තාපය නැති කර ගැනීමට ඔවුන් අරගල කළ යුතුය. (ඒ සදහා ස්ථාවර උෂ්ණත්වයක් පවත්වා ගැනීමට උපකාරී වන ඉන්කියුබේටර් භාවිතා කරයි)

සමට ඍජුව සම්බන්ධ වන පරිදි දරුවා මවගේ පපුවට (mother’s chest) ඇලවීමෙන්, ස්ථාවර උෂ්ණත්වයක් පවත්වා ගැනීමට සහ  ජීවිතයේ මුල් දිනවල සිදුවිය හැකි හයිපෝතර්මියා අවදානම විශාල ලෙස  අඩුකර ගැනීමට මවගේ ශරීර තාපය ලබා ගැනීමට දරුවාට හැකි වේ .මව්වරුන්ට සමාන ප්‍රති results ල සමඟ කැන්ගරු සත්කාර භාවිතා කරමින් පියවරුන්ට සමෙන් සමට සම්බන්ධ විය හැකිය (ණය: අලාමි)

මව්වරුන්ට සමාන ප්‍රතිඵල සමඟ kangaroo mother care භාවිතා කරමින් පියවරුන්ට ද දරුවා සමග සමෙන් සමට සම්බන්ධ විය හැකිය

කොලොම්බියාවේ බොගෝටා හි සැන් ජුවාන් ඩි ඩයොස් රෝහලේ මාතෘ ඒකකයේ ළමා රෝග විශේෂඥයින් දෙදෙනෙකු විසින් 1978 දී ප්‍රථම වරට යෝජනා කරන ලද kangaroo mother care මුලින් අදහස් කළේ අධික ලෙස පැතිරී ඇති වාට්ටුවලට එහි උපත ලැබූ නොමේරූ ළදරුවන්ගේ සංඛ්‍යාව සමඟ සාර්ථකව කටයුතු කිරීමට උපකාර කිරීමයි.

සැන් ජුවාන් ඩි ඩයොස් රෝහලේදී සෑම වසරකම ළදරුවන් 11,000ක් උපත ලබන අතර මෙම අලුත උපන් දරුවන් අතර මරණ අනුපාතය ඉහළ මට්ටමක පවතී.

ඉන්කියුබේටර් සඳහා ඇති ඉල්ලුම ලිහිල් කිරීමේ උත්සාහයක් ලෙස වෛද්‍යවරු යෝජනා කළේ අඩු බරැති ළදරුවන්ගේ මව්වරුන්ට ඔවුන්ගේ ළදරුවන් සමඟ අඛණ්ඩව සමට හා සමට (skin-to-skin contact) සම්බන්ධ කිරීමයි. 

මේ ආකාරයෙන් රැකබලා ගන්නා ළදරුවන් අතර මරණ අනුපාතය අඩු බව පෙනී ගිය අතර වඩාත් බරපතල ලෙස රෝගාතුර වූ ළදරුවන් කෙරෙහි අවධානය යොමු කිරීමට කාර්ය මණ්ඩලයට හැකි විය .

1983 දී පර්යේෂණ ප්‍රතිඵල ප්‍රකාශයට පත් කළ වහාම ඒවා ජාත්‍යන්තර අවධානයට ලක් වූ අතර එක්සත් ජාතීන්ගේ ළමා අරමුදල (යුනිසෙෆ්) විසින් එය පුළුල් ලෙස ප්‍රවර්ධනය කරන ලදී. පසුව ලොව පුරා කරන ලද පර්යේෂණයන් එම ආරම්භක ප්‍රතිඵල සඳහා සහාය වී තිබේ.

එය ලොව පුරා විවිධ රටවල සම්මත කර ඇති හෙයින්, එහි ඇති විය හැකි ප්‍රතිලාභ පිළිබඳව තවත් බොහෝ දේ ඉගෙන ගෙන ඇත. මරණ අනුපාතිකයේ පමණක් නොව නොමේරූ ළදරුවන්ගේ රෝගී තත්වයන්හි ද සැලකිය යුතු දියුණුවක් පෙන්නුම් කර ඇත.

නොමේරූ දරු උපත් වල Premature births විශාලතම බර (ලොව පුරා 80% කට ආසන්න ප්‍රමාණයක්) අඩු හා මධ්‍යම ආදායම් ලබන රටවල දක්නට ලැබේ

ලොව පුරා, ඇස්තමේන්තු කර ඇති පරිදි සෑම වසරකම ළදරුවන් මිලියන 14.8ක් නොමේරූ දරු උපත් වේ. (සියලු උපත් වලින් 11% ක් පමණ වන අතර නොමේරූ දරු උපත් අනුපාතය ඉහළ යන බව පෙනේ)  නොමේරූ දරු උපත් සම්බන්ධ සංකූලතා ද දරුවන් අතර මරණයට ප්‍රධානතම හේතුව වන අතර, වයස අවුරුදු පහට අඩු අයගේ මරණ වලින් 18% ක් ද දින 28 ට අඩු ළදරුවන්ගේ මරණවලින් 35% ක් ද වේ.

පූර්ව කාලීන දරු උපත් අනුපාතය ඔබ ලෝකයේ කොතැනක සිටියත් වෙනස් වේ. සෞදි අරාබිය සහ බෙලාරුස් ලෝකයේ අඩුම අනුපාතයන්ගෙන් සමහරක් වන අතර උපත් වලින් 4% ක් පමණ නොමේරූ දරු උපත් වන අතර බංග්ලාදේශය සහ සයිප්‍රසය පිළිවෙලින් 19.2% සහ 18.7% උපත් අනුපාත අත්විඳිති. නොමේරූ දරු උපත් වල විශාලතම බර (ලොව පුරා 80% කට ආසන්න ප්‍රමාණයක්) අඩු සහ මධ්‍යම ආදායම් ලබන රටවල, විශේෂයෙන් උප සහරා අප්‍රිකාවේ සහ දකුණු ආසියාවේ දක්නට ලැබේ.

කැන්ගරු රැකවරණය සඳහා සාක්ෂි සහ ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයේ අනුමැතිය තිබියදීත්, තාක්‍ෂණය තවමත් සමහර ප්‍රදේශවල ප්‍රධාන ධාරාවේ තත්වය ලබා ගැනීමට අරගල කරයි. නයිජීරියාවේ වයඹ දිග කෙබ්බි හි (යුනිසෙෆ් සංවිධානය විසින්) වින්නඹු මාතාවන් සමඟ මව්වරුන්ට සහ සාම්ප්‍රදායික උපත් සේවකයින්ට කැන්ගරු රැකවරණය ගැන ඉගැන්වීමට උපකාර කරයි.

ළඟාවිය නොහැකි බොහෝ ප්‍රජාවන්හි මව්වරුන් දරු ප්‍රසූතියේදී තම දරුවන් බිහි කිරීමට සහ රැකබලා ගැනීමට සාම්ප්‍රදායික උපත් සහායකයින් මත විශ්වාසය තබති. මෙම සේවකයින් සාමාන්‍යයෙන් වයස්ගත දේශීය කාන්තාවන් වන අතර ඔවුන් කලාතුරකින් වෛද්‍ය පුහුණුව ලබා ඇති නමුත් බොහෝ විට ඔවුන්ගේ ප්‍රාදේශීය ප්‍රජාවන් තුළ ඉහළ ගෞරවයට පාත්‍ර වේ . නුපුහුණු උපත් සේවකයින්ගේ භාවිතය අඩුවෙමින් පැවතුනද , වින්නඹු මාතාවන්ගේ හිඟයක් හේතුවෙන් ඒවා බොහෝ විට භාවිතා වේ.අඩු බර නොමේරූ ළදරුවන් ස්ථාවරව තබා ගැනීමට උදව් කිරීමෙන් ඉන්කියුබේටර් වලට ජීවිත බේරා ගත හැකි නමුත් ලෝකයේ සෑම තැනකම එය ලබාගත නොහැක (ණය: කොන්රාඩ් බෝර්මන් / ගෙටි රූප)

අඩු බර නොමේරූ ළදරුවන් ස්ථාවරව තබා ගැනීමට උදව් කිරීමෙන් ඉන්කියුබේටර් වලට ජීවිත බේරා ගත හැකි නමුත් ලෝකයේ සෑම තැනකම එය ලබාගත නොහැක

බොහෝ අවස්ථාවන්හීදී ඔවුන් මිල කළ නොහැකි රැකවරණයක් ලබා දෙන නමුත් නිවැරදි මෙවලම් නොමැතිව උපතේදී සංකූලතා ඇති වුවහොත් අරගල කළ හැකි බව යුනිසෙෆ් හි වින්නඹු මාතාව වන නියාම් මුසා -Nyam Musa, a midwife with Unicef පවසයි. කිරීටක වයිරසය ඔවුන්ගේ වැඩකටයුතුවලට බාධා කිරීමට පෙර, ඇගේ ඒකකය බොහෝ විට අඩු බර ළදරුවන්ගේ මව්වරුන්ට උපකාර කිරීම සඳහා ප්‍රදේශයේ ගම්මානවලට ගියේය.

ඇයගේ කණ්ඩායම විසින් මව්වරුන්ට තනිවම කැන්ගරු සත්කාරය යෙදිය යුතු ආකාරය සහ පවුලේ සාමාජිකයින්ගේ සහාය ඇතිව පාඩම් ඉදිරිපත් කරයි. රෙදි කැබලිවලින් දරුවා ආරක්ෂාකාරීව ආරක්ෂා කර ගන්නේ කෙසේදැයි ඔවුන් ඔවුන්ට පෙන්වන අතර එමඟින් දරුවා මවගේ සමට එරෙහිව වාඩි වී සිටින අතර අනතුරු සිදු වූ විට ඒවා පිරිසිදුව තබා ගන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳ උපදෙස් ලබා දේ.

එහෙත් සාම්ප්‍රදායික උපත් සහායකයින්ට කැන්ගරු රැකවරණය වැලඳ ගැනීම ඒත්තු ගැන්වීම දිගු කලක් තිස්සේ පැවති විශ්වාසයන් අභිබවා යාමට සම්බන්ධ වී තිබේ.

සමහරු විශ්වාස කරන්නේ මවක් හෝ දරුවෙකු මිය ගියහොත් “එය එසේ කළේ දෙවියන් විසින්” කියායි. බොහෝ ප්‍රජාවන් තුළ කාන්තාවන්ගේ ශක්තිය හා කීර්තිය සංකේතවත් කරමින් රෝහලට නොපැමිණිය යුතුය යන මානසිකත්වයක් පවතින බව නියාම් මුසා පවසන්නීය.

ඔබ දරුවා ඔබේ පපුව මත තැබූ පසු, ඔහු සන්සුන්ව සිටියි – ඇන්ටින් ඊහි

මෙම අභියෝග තිබියදීත්, බොහෝ දෙනා කැන්ගරු සත්කාර භාවිතා කිරීමට උනන්දුවක් දක්වන බව ඔවුන් සොයාගෙන ඇත. 

“පිළිගැනීම ප‍්‍රතික්ෂේප කිරීමට වඩා වැඩි ය,” මූසා තවදුරටත් පවසයි. යුනිසෙෆ් කණ්ඩායම සිද්ධි අධ්‍යයනයන් භාවිතා කරයි. (අතීත සාර්ථකත්වයන් සඳහා ආනුභාව ලත් උදාහරණ) ඒ වඩාත්ම සැක සහිත සේවකයින් උපදේශනය කිරීම සඳහාය.

නමුත් ඉන්කියුබේටර් ඇති ප්‍රදේශවල සහ ප්‍රාථමික සෞඛ්‍ය සේවා මධ්‍යස්ථාන අසල වුවද, වරින් වර විදුලිය සැපයීම මඟින් උපකරණ ඵලදායී ලෙස භාවිතය නිෂ්ඵල වනු ඇත. 

”කාර්යබහුල නගර රෝහල්වල පවා කැන්ගරු රැකවරණය වැදගත් මෙවලමක් බවට පත්ව ඇති බව” යුනිසෙෆ් නයිජීරියාවේ මාතෘ අලුත උපන් හා ළමා සෞඛ්‍ය දෙපාර්තමේන්තුවේ සෞඛ්‍ය කළමනාකරු ලින්ඩා එතෙල් නසහයිම්-අකොන්ඩෙන්ග් පවසයි.

“එය අඩු වියදමකින් යුක්ත වන අතර එය පරිමාණයෙන් කළ හැකිය,” ඇය පවසයි. ඉන්දියාව හා චීනය පසුපසින් ලෝකයේ තුන්වන වැඩිම නොමේරූ දරු උපත් ඇති රටකට මෙය අත්‍යවශ්‍ය බව ඔප්පු කළ හැකිය. ඇස්තමේන්තු කර ඇති පරිදි සෑම වසරකම නයිජීරියාවේ නොමේරූ දරු උපත 803,000ක් නොමේරූ දරු උපත් සිදුවෙයි.

ලාගෝස් හි අමුවෝ ඔඩොෆින් මාතෘ හා ළමා මධ්‍යස්ථානයේ ළමා රෝග පිළිබඳ අංශ ප්‍රධානී ඔයෙජෝක් ඔයපෙරෝ පවසන්නේ ”මෙම තාක්ෂණය ඉන්කියුබේටර් නිදහස් කර ගැනීමට උපකාරී වන නමුත් දරුවාට තම මවට සමීපව සිටීම බොහෝ වාසි ගෙන දෙන බව”යි.ඔවුන්ගේ මව සමඟ සමට සම්බන්ධ වීම පූර්ව කාලීන ළදරුවන් උණුසුම්ව තබා ගැනීමට උපකාරී වන අතර අනෙකුත් ප්‍රතිලාභ අතර බන්ධනය වැඩි දියුණු කරයි (ණය: පෝලා බ්‍රොන්ස්ටයින් / ගෙටි රූප)

ඔවුන්ගේ මව සමඟ සමට සම්බන්ධ වීම පූර්ව කාලීන ළදරුවන් උණුසුම්ව තබා ගැනීමට උපකාරී වන අතර අනෙකුත් ප්‍රතිලාභ අතර බන්ධනය වැඩි දියුණු කරයි

“දැන් ළදරුවාට උණුසුම්ව සිටීමට තමන්ගේම ශක්තියක් හෝ කැලරි අවශ්‍ය නොවේ,” ඇය පවසයි. 

මවගේ ශරීරයේ උණුසුම ලබා දෙන හෙයින් දරුවා එම කැලරි බර වැඩි කර ගනී. සමහර ඉන්කියුබේටර් ආශ්වාස නිරීක්ෂකයන් සමඟ පැමිණේ (දරුවා හුස්ම ගැනීම නතර කරන්නේ දැයි සොයා ගැනීමට)

” Kangaroo mother care ක්‍රමය තුළ මව ඔබට අවශ්‍ය සියලුම උපකරණ වේ ”

නමුත් Kangaroo mother care සදහා කැපවීමක් අවශ්‍යය. අඩු බරැති ළදරුවන්ට දිනකට අවම වශයෙන් පැය 18 ක්වත් සමට සමට සම්බන්ධ වීම අවශ්‍ය වේ.  එයින් අදහස් වන්නේ මවට හිමි පැය කිහිපයක් විවේකයක් පමණක් බවයි.

ලාගෝස් හි 40 හැවිරිදි ඇන්ටින් ඊහීගේ දියණිය මේ වසරේ අපේ‍්‍රල් මාසයේදී අකාලයේ උපත ලැබුවාය. ලාගෝස් හි මාතෘ හා ළමා ආරක්ෂණ මධ්‍යස්ථානයේ කාර්ය මණ්ඩලයේ සහාය ඇතිව ඇන්ටින් ඊහි ඇගේ අලුත උපන් දියණියගේ තත්වය ස්ථාවර වන විට ලිනන් රෙදිවලින් ඇගේ පපුවට ඔතා ගැනීමට ඉගෙන ගත්තාය.

“මම මේ තත්වයට පත්වන තුරු මම කවදාවත් ඒ ගැන දැනගත්තේ නැහැ,” ඇය පවසයි. 

“අවංකවම, එය හොඳ අත්දැකීමක් වුණා. මම සාමාන්‍යයෙන් රාත්‍රී ඇඳුමක් ඇඳගෙන ඇයව ඇතුළට දමා ගත්තා. මගේ ශරීරයට ඒ උණුසුම දැනුණා. එය විහිළුවක් නමුත් එය සුන්දර වුණා. ඇයට මුළු දවසම එහි රැඳී සිටිය හැකියි. ඔබ ළදරුවා ඔබේ පපුව මත තැබූ පසු, ඔහු සන්සුන්ව සිටිනවා. ඔහු බාධා කරන්නෑ. ඔහුට සැහැල්ලුවක් දැනේ”

කැන්ගරු රැකවරණය ඇති ළදරුවන් අඩුවෙන් අඩන අතර වඩාත් සාමකාමීව නිදා ගත හැකිය. එය මොළයේ වර්ධනයට ද සම්බන්ධ වී ඇත

කැන්ගරු රැකවරණය පිළිබඳ වැඩි අවධානයක් යොමු වී ඇත්තේ මව කෙරෙහි වන අතර, සමාන ප්‍රතිඵල සමඟ පියවරුන්ට සමෙන් සමට සම්බන්ධ වීමෙන් කොටසක් ලබා ගත හැකි යැයි යෝජනා කරන පර්යේෂණ ආයතනයක් ද තිබේ. 

උපතින් පසු තවමත් ස්ථාවර වීමට ළදරුවන් රැකබලා ගැනීමට කැන්ගරු රැකවරණය ප්‍රයෝජනවත් වනු ඇතැයි ලෝන් විශ්වාස කරයි. එනම් හුස්ම ගැනීමේ අපහසුතා හෝ අසනීපයකින් පෙළෙන අයයි. 

ඇය සහ ඇයගේ සගයන් මේ වන විට ගැම්බියාවේ රෝහල්වල අත්හදා බැලීමක් පවත්වන්නේ මෘදු හා මධ්‍යස්ථ අසනීප නොමේරූ ළදරුවන්ට කැන්ගරු සත්කාරයෙන් ප්‍රතිලාභ ලැබේද යන්න සොයා බැලීම සඳහා ය. නොමේරූ ළදරුවන්ගේ බර කිලෝග්‍රෑම් 2 (රාත්තල් 4.4) ට වඩා අඩු නම්, කැන්ගරු සත්කාර මගින් මරණ අනුපාතය 36-51% කින් අඩු කරන බව සොයාගෙන ඇත.

නමුත් කැන්ගරු රැකවරණය දරුවාටද වෙනත් ප්‍රතිලාභ ගෙන දෙන බව පෙනේ.

“කැන්ගරු සත්කාරය මගින් ළදරුවාට රෝහල්වලදී සිදුවිය හැකි ආසාදන අඩු කරයි ” ලෝන් පවසයි. “එය වර්ධනය වැඩි දියුණු කරයි . එය මව්කිරි දීම වැඩි දියුණු කරයි. එය [දරුවාගේ] මොළය වැඩි දියුණු කරයි.”

බොහෝ පූර්ව කාලීන ළදරුවන් මුලදී මව්කිරි බීමට වෙහෙසෙති. ඒ බොහෝ දුරට ඔවුන් තවමත් කිරි බොන ප්‍රතීකයක් හෝ හුස්ම ගැනීම හා ගිලීම සම්බන්ධීකරණය කිරීමේ හැකියාව වර්ධනය කර නොමැති නිසාය. නොමේරූ ළදරුවන්ගේ මව්වරුන් ද තම දරුවාට ප්‍රමාණවත් තරම් කිරි නිපදවන්නේ නැත . මෙයින් බොහෝ විට අදහස් කරන්නේ නොමේරූ ළදරුවන් ඉන්කියුබේටරයේ සිටියදී නල මාර්ගයෙන් පෝෂණය වන බවයි.

නමුත් අඩු සමාලෝචන අධ්‍යයනයකට අනුව දින 2 – 6ක් දක්වා අඩු බර දරු උපත් ළදරුවන්ට මව්කිරි දීම ආරම්භ කිරීමට කැන්ගරු මවු රැකවරණයට හැකි බව සොයාගෙන ඇත.ලෝකයේ සමහර ප්‍රදේශවල උපකරණ හිඟය සහ විශ්වාස කළ නොහැකි විදුලි සැපයුම ඉන්කියුබේටර් සෑම විටම ලබා ගත නොහැක (ණය: කොන්රාඩ් බෝර්මන් / ගෙටි ඉමේජස්)

ලෝකයේ සමහර ප්‍රදේශවල උපකරණ හිඟය සහ විශ්වාස කළ නොහැකි විදුලි සැපයුම ඉන්කියුබේටර් සෑම විටම ලබා ගත නොහැක

ධනවත් කාර්මික කලාපවල එය විශේෂයෙන් සිත් ඇදගන්නා එක් අංගයක් වන්නේ ඉන්කියුබේටර් රැකවරණය හා සසඳන විට මව්වරුන්ට ඔවුන්ගේ පූර්ව කාලීන ළදරුවාගේ දියුණුව සඳහා සහභාගී වීමට හැකිවීම තුළින් එය ලබා දෙන සවිබල ගැන්වීමයි. මව සහ දරුවා අතර බන්ධනය වැඩි දියුණු කිරීම සඳහා මෙම තාක්ෂණය පෙන්වා දී ඇත. විශේෂයෙන් එය උපතින් පසු පළමු දිනවල කාන්තාවන් අලුත උපන් දරුවන්ගෙන් වෙන්වීම වළක්වයි.

කැන්ගරු රැකවරණය ඇති ළදරුවන් අඩුවෙන් අඩන අතර ඔවුන්ට වඩාත් සාමකාමීව නිදා ගත හැකිය.  වැඩි දියුණු කළ අවධානය සහ චලනය ඇතුළුව මොළයේ වර්ධනයට ද එය සම්බන්ධ වී ඇත.  එක් අධ්‍යයනයකින් යෝජනා වී ඇත්තේ මවගේ හෘද ස්පන්දනය දැනීම ළදරුවන්ගේ පපුවට ඇලී සිටියදී හුස්ම ගැනීම සමමුහුර්ත කිරීමට උපකාරී වන බවයි.

එහෙත්, කැන්ගරු රැකවරණයේ ප්‍රතිලාභ සඳහා සාක්ෂි වර්ධනය වෙමින් තිබියදීත්  එක්සත් ජනපදය වැනි සංවර්ධිත රටවල පවා ලොව පුරා එය ක්‍රියාත්මක කිරීම අසීරුය. 

පර්යේෂකයන් විසින් 2002 දී එකතු කරන ලද  සංඛ්‍යාලේඛනවලට අනුව, අලුත උපන් බිළිඳුන් හා මව්වරුන්ගෙන් 50% කටත් වඩා අඩු ප්‍රමාණයක් එක්සත් ජනපද රෝහල්වල කැන්ගරු ප්‍රතිකාර ලබා ගනී. 

ලෝන් පවසන පරිදි, දේවල් වෙනස් වෙමින් පවතී.

Kangaroo mother care සඳහා වැඩිපුරම ආයෝජනය කරන්නේ ස්කැන්ඩිනේවියානුවන් ” ඇය පවසයි. 

“යුරෝපය සහ උතුරු ඇමරිකාව පුරා, කැන්ගරු මව රැකබලා ගැනීම පුහුණුවීමේ ප්‍රමිතිය බවට පත්වෙමින් තිබේ. ඒවා ස්ථාවර පූර්ව කාලීන ළදරුවන් සඳහා පමණක් නොව, රෝගාතුර වූ ළදරුවන් සඳහාද වේ.”

මවක් වන ඔජෝමා එක්හොමුන් විසින් ඇගේ පිරිමි දරුවා වඩාත් අවදානමට ලක්විය හැකි ස්ථානයකදී ආරක්ෂා කර පෝෂණය කිරීමට ඇයට ඉඩ දී ඇත. දැන් පවා ඔහු අනතුරෙන් හා දිනෙන් දින වර්ධනය වෙමින් සිටින අතර, ඇය දිගටම ඔහු තම පපුව මත ගෙන යාමට අදහස් කරයි.

“[මගේ] දරුවා ඇවිදීමට පටන් ගන්නා තුරු මම එය දිගටම කරගෙන යන්නෙමි. “ඒක හරිම ලස්සනයි.” ඔජෝමා එක්හොමුන් කියයි.

බී.බී.සී. වාර්තාවක් ඇසුරිණි – සැකසුම – තීක්ෂණ වෙළෙන්එගොඩ

Recommended For You

About the Author: Editor