‘ඔබේ බර අඩු කර ගැනීමට’ උපකාරී වන සරල සහ සුලභ ආහාර 9ක්

නිරෝගී බරක් පවත්වා ගැනීම සඳහා එක් ප්‍රධාන සාධකයක් වන්නේ නිරෝගී පරිවෘත්තීය ක්‍රියාවලියක් තිබීමයි. ඔබ ඔබ ආහාරයට ගන්නා දේ ගැන දැඩි අවධානයක් යොමු කිරීම එතරම් වැදගත් වන්නේ මේ නිසා ය. ඒ ඔබේ ආහාර පරිවෘත්තීය ක්‍රියාවලියට විශාල කාර්යභාරයක් ඉටු කරන බැවිනි. 

ඔබේ පරිවෘත්තීය ක්‍රියාවලිය වේගවත් කිරීමට උපකාරී වන ඵලදායී ආහාර කිහිපයක් තිබේ, අනෙක් අතට ඒවා ඔබේ වැඩි බර අඩු කර ගැනීමට ද ඔබට උපකාරී වේ. 

ඔබේ පරිවෘත්තීය ක්‍රියාවලිය වැඩි කිරීමට ඔබ වඩා හොඳ ආහාර ගන්නා අතරම, ඔබේ සමස්ත සෞඛ්‍යයට එමගින් වඩාත් වැඩි ධනාත්මක බලපෑමක් වනු ඇත. 

ඔබේ ජීවන රටාවේ වෙනසක් කිරීමට ඔබ සූදානම් නම්, ඔබේ පරිවෘත්තීය ක්‍රියාවලිය වැඩි කරන සහ බර අඩු කර ගැනීමට උපකාරී වන මෙම ආහාර 9 ගැන කියවන්න. 

හරිත තේGreen Tea

අධ්‍යයනවලින් හෙළි වී ඇත්තේ කැෆේන් සහිත පාන වර්ග බර අඩු කර ගැනීමට දායක වන බවයි. සමහර තේ වල කැෆේන් ඉහළ මට්ටමක පවතින අතර ඉන් එකක් හරිත තේ වේ. තරබාරු කාන්තාවන්ගේ පරිවෘත්තීය ක්‍රියාවලියේ වේගය වැඩි කිරීමට හරිත තේ උපකාරී වූ බව 2012 දී සිදුකළ අධ්‍යයනයකින් හෙළි විය. හරිත තේ වල කැටෙචින් Catechinනම් සංයෝගයක් ද අඩංගු වන අතර එය පරිවෘත්තීය උත්පාදකයක් Metabolism booster ලෙස ද සැලකේ. 

හරිත තේ | ඔබේ පරිවෘත්තීය වැඩි කරන සහ බර අඩු කර ගැනීමට උපකාරී වන ආහාර 9 | ඇගේ අලංකාරය

ඉඟුරු

බර අඩු කර ගැනීම සම්බන්ධයෙන් ඉඟුරු ක්‍රම කිහිපයකින් ප්‍රයෝජනවත් වේ. ෂොගෝල්ස් Shogaols නම් ඉඟුරු වල ඇති සංයෝගවලට දැවිල්ල අඩු කිරීමේ හැකියාව ඇති බව ඔබ දන්නා කරුණකි. අග්න්‍යාශයේ බීටා සෛලවල ක්‍රියාකාරිත්වය වැඩි දියුණු කිරීමට සහ ඉන්සියුලින් ප්‍රතිග්‍රාහක වැඩි කිරීමට ඉඟුරුවලට හැකිය: මේ සියල්ල පරිවෘත්තීය වේගය ඉහළ නැංවීමට උපකාරී වේ.

ඉඟුරු | ඔබේ පරිවෘත්තීය වැඩි කරන සහ බර අඩු කර ගැනීමට උපකාරී වන ආහාර 9 | ඇගේ අලංකාරය

රනිල කුලයට අයත් බෝග

රනිල කුලයට අයත් වන්නේ පරිප්පු, කවුපි, මුංඇඅට, සෝයා බෝංචි සහ කඩල වැනි ශාක සමූහයකි. මේවායේ ප්‍රෝටීන් ඉතා ඉහළ මට්ටමක පවතින අතර එමඟින් පරිවෘත්තීය වැඩි දියුණු කිරීම සඳහා හොඳ සහායක් හිමි වේ. කෙඳි වලින් පිරී ඇති බැවින් ඒවා වඩාත් පූර්ණය. රනිල කුලයට අයත් ප්‍රෝටීන් අධික ආහාර වේලක් තරබාරු පිරිමින්ට ආහාර පාලනය කිරීමෙන් බර අඩු කර ගැනීමේ අවදානම අඩු කිරීමට උපකාරී වන බව 2009 දී කරන ලද අධ්‍යයනයකින් හෙළි විය. 

රනිල කුලයට අයත් | ඔබේ පරිවෘත්තීය වැඩි කරන සහ බර අඩු කර ගැනීමට උපකාරී වන ආහාර 9 | ඇගේ අලංකාරය

Chili Peppers සහ මිරිස්

Chili Peppers ස මිරිස්වලට වලට ඔබේ පරිවෘත්තීය මට්ටම් සඳහා අරුමපුදුම දේ කළ හැකිය. Chili Peppers – මිරිස්වල අඩංගු කැප්සායිසින් Capsaicin නම් රසායනිකය මගින් පරිවෘත්තීය ක්‍රියාවලිය වැඩි දියුණු කළ හැකි අතර වැඩි කැලරි හා මේදය දහනය කිරීමට උපකාරී වේ. අධ්‍යයනවලින් පෙනී යන්නේ කැප්සායිසින් දිනකට කැලරි 50 ක් දක්වා දහනය කිරීමට පවා උපකාරී වන බවයි.  Chili Peppers සහ මිරිස් ආහාර රුචිය මැඩපැවැත්වීමට දන්නා අතර අවසානයේ බර අඩු කර ගැනීමටද උපකාරී වේ. කැප්සායිසින් ද ඔබට තව දුරටත් පූර්ණ හැඟීමක් ඇති කරයි. 

මිරිස් ගම්මිරිස් | ඔබේ පරිවෘත්තීය වැඩි කරන සහ බර අඩු කර ගැනීමට උපකාරී වන ආහාර 9 | ඇගේ අලංකාරය

පොල් තෙල්

පොල්තෙල් යනු මධ්‍යම දාම ට්‍රයිග්ලිසරයිඩ Medium-chain triglycerides ලෙස හඳුන්වන මේද ප්‍රභවයකි. මෙම මධ්‍යම දාම ට්‍රයිග්ලිසරයිඩ අවශෝෂණය කර ශක්තිය සඳහා අක්මාව වෙත යන අතර එමඟින් මේදය ලෙස ගබඩා කරනවා වෙනුවට හොඳ භාවිතය සඳහා පරිවර්තනය කළ හැකිය. මෙම වර්ගයේ මේද දිගු දාම මේදවලට වඩා ඵලදායී බව පෙන්නුම් කරයි. 

පොල්තෙල් | ඔබේ පරිවෘත්තීය වැඩි කරන සහ බර අඩු කර ගැනීමට උපකාරී වන ආහාර 9 | ඇගේ අලංකාරය

මුහුදු පැලෑටි

මුහුදු පැලෑටි අයඩීන් අඩංගු බැවින් පරිවෘත්තීය මට්ටම් සඳහා පරිභෝජනය කිරීමට හොඳ ආහාරයකි. නිසි තයිරොයිඩ් හෝමෝන ක්‍රියාකාරිත්වය සහ තයිරොයිඩ් ග්‍රන්ථිය සඳහා අයඩින් අවශ්‍ය වේ. තයිරොයිඩ් ග්‍රන්ථිය බොහෝ ආකාරවලින් නිරෝගී සෞඛ්‍ය ක්‍රියාකාරීත්වයක් සදහා උපකාරී වේ. මූලික වශයෙන් එහි පරිවෘත්තීය නියාමනය සඳහා ය. පරිවෘත්තීය ක්‍රියාවලිය වැඩි කිරීමට උපකාරී වන මුහුදු පැලෑටි වල ඇති තවත් අමුද්‍රව්‍යයක් වන්නේ ෆියුකොක්සැන්ටින් Fucoxanthin ය. 

Seaweed | 9 Foods That Boost Your Metabolism And May Help You Lose Weight | Her Beauty

කොකෝවා සහ කොකෝවාCacao and Cocoa

Cacao and Cocoa යන දෙකම ඉහළ පරිවෘත්තීය අනුපාතයකට සහාය වන බව පෙනේ. අධ්‍යයනවලින් හෙළි වී ඇත්තේ මෙම වර්ග දෙකම ශක්තිය සඳහා මේදය භාවිතා කරන ආකාරය උත්තේජනය කළ හැකි බවයි. ශරීරය විසින් පරිභෝජනය කරන කැලරි ප්‍රමාණය අඩු කිරීමට කොකෝවා වලට හැකි වේ. 

කොකෝවා සහ කොකෝවා | ඔබේ පරිවෘත්තීය වැඩි කරන සහ බර අඩු කර ගැනීමට උපකාරී වන ආහාර 9 | ඇගේ අලංකාරය

ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි Apple Cider Vinegar

මීයන් පිළිබඳ කරන ලද අධ්‍යයනවලින් පෙනී යන්නේ ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි මගින් ගබඩා කර ඇති මේදය අඩු කිරීමට සහ එයින් වැඩි ප්‍රමාණයක් දහනය කිරීමට වගකිව යුතු AMPK එන්සයිම උත්තේජනය කළ හැකි බවයි. බඩ මේදයට Belly fat සහ අක්මා මේදයට  liver fat ද ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි මගින් ධනාත්මක බලපෑමක් කරයි.

ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි | ඔබේ පරිවෘත්තීය වැඩි කරන සහ බර අඩු කර ගැනීමට උපකාරී වන ආහාර 9 | ඇගේ අලංකාරය

ජල

එය විශ්වාස කළත් නැතත්, තාවකාලිකව වුවද, ඔබේ පරිවෘත්තීය ක්‍රියාවලිය වැඩි කිරීමට ජලය ඔබට උපකාරී වේ. පානීය ජලය ඔබේ පරිවෘත්තීය සියයට 24-30 කින් වැඩි කිරීමට උපකාරී වේ. මෙය සිදු වන්නේ ඔබේ ශරීරයේ ජලය උණුසුම් කිරීම සඳහා ශරීරයේ උෂ්ණත්වය ඉහළ නැංවිය යුතු නිසා එම ක්‍රියාවලියේදී වැඩි කැලරි දහනය කිරීමෙනි. 

ජලය | ඔබේ පරිවෘත්තීය වැඩි කරන සහ බර අඩු කර ගැනීමට උපකාරී වන ආහාර 9 | ඇගේ අලංකාරය

සැකසුම – තුෂාධවි

Recommended For You

About the Author: Editor