පා පැදි පැදීමෙන් හිමිවන’කායික හා මානසික ප‍්‍රතිලාභ’

අපි සියලු දෙනාම 2020 දී නිවසේ රැඳී සිටිමින් සමාජ දුරස්ථභාවය පුහුණු කළෙමු. 2021දී අපට බොහෝ අපේක්ෂාවන් ඇති අතර, පුද්ගලයන් වශයෙන් අප සහ අපගේ ආදරණීයයන් ගැන සොයා බැලීම වඩා හොඳින් කළ යුතු බවට අවබෝධයක් ද ඇත. 

මේ අතර ලංකාවේ නැතත් ඉන්දියාව ඇතුළු ලෝකයේ බොහෝ රටවල පාපැදි පැදීම බොහෝ සේ ජනප‍්‍රිය වෙමින් තිබේ. ඊට හේතුව වන්නේ සමාජ දුරස්ථභාවය ද රැුකගෙන ව්‍යායාම කිරීමට එමගින් ඇති අපූරු හැකියාවයි.

එපමණක් ද නොවේ පොදු ප‍්‍රවාහන සේවා දුර්වල වීම, නගරවල වාහන තදබදය අවම වීම නිසා ද පාපැදිය ප‍්‍රවාහන මාධ්‍යයක් ලෙස බොහෝ නගරවල ජනප‍්‍රිය වෙමින් තිබේ.

යෝග්යතාවය

අපි පිටත සිට සෞඛ්‍ය සම්පන්නවීමට හෝ ගමනාගමනය සඳහා විකල්ප සොයමින් සිටින විට, පාපැදි පැදීම තිරසාර හා ප්‍රායෝගික විසඳුමක් ලෙස ඉදිරිපත් කරයි. 

ඔබ මෙය විනෝදාංශයක් ලෙස, පුරුද්දක් ලෙස හෝ පරිසරය ආරක්ෂා කිරීම සඳහා තෝරා ගත්තද, මෙම විස්මිත ක්‍රියාකාරකමේ ප්‍රතිලාභ කිහිපයක් ඇත.

ජිම් වෙත පිවිසීමකින් තොරව සිරුර යෝග්‍ය ලෙස තබා ගැනීමට හැකිවීම

යෝග්යතාවය

පාපැදි සෑම විටම යෝග්‍යතාවය පවත්වා ගැනීම සඳහා ඕනෑම අයෙකු විසින් තෝරාගෙන ඇති හොඳම අභ්‍යාස පහෙන් එකකි. එය ඔබේ හෘද ස්පන්දන වේගය වැඩි කරන අතර බොහෝ ව්‍යායාම වලට වඩා වේගයෙන් කැලරි දහනය කිරීමට උපකාරී වන අතර එම ක්‍රියාවලියේදී මාංශ පේශි ගොඩනැගීමටද උපකාරී වේ. පැයක් පාපැදි පැදීමෙන් ඔබට කැලරි 400-1000 අතර ප්‍රමාණයක් දහනය කළ හැකිය. බොහෝ ජිම් සහ ශාරීරික යෝග්‍යතා මැදිරි වසා ඇති විට නිරෝගීව සිටිය හැක්කේ කෙසේදැයි ඔබ කල්පනා කරන්නේ නම්, බයිසිකල් පැදීම ඔබට කදිම පිළිතුරකි!

එය හෘද සෞඛ්‍යය ගොඩනැගීමට උපකාරී වේ

යෝග්යතාවය

වඩා ශක්තිමත් පෙනහළු ධාරිතාවක් සහ සෞඛ්‍ය සම්පන්න ශ්වසන පද්ධතියක් ඇති පුද්ගලයින්ට COVID-19 අවදානම අඩු බව WHO ඔවුන්ගේ COVID-19 අත්පොතේ සඳහන් කර තිබේ. ඔබේ හෘද සෞඛ්‍යය නංවාලීමට සහ ශක්තිමත් ශ්වසන පද්ධතියක් වර්ධනය කිරීමට පාපැදි පැදීම උපකාරී වේ. පාපැදි පැදීමෙන් ඔබේ පෙණහලු සාමාන්‍ය වේගයට වඩා වේගයෙන් පිපිරී යන අතර ඔබේ රුධිරයේ වැඩි ඔක්සිජන් තල්ලු කර ඔබේ පරිවෘත්තීය ක්‍රියාවලිය ද වැඩි කරයි. ඔබ වැඩි කාලයක් පාපැදි පැදීම කරන්නේ නම්, එය ඔබේ ශක්තිය වැඩි කිරීමට සහ ඔබේ ප්‍රතිශක්තිය ශක්තිමත් කිරීමට උපකාරී වේ.

ඔබේ නිදාගැනීමේ ගැටළු නිවැරදි කරයි

යෝග්යතාවය

පාපැදි පැදීමෙන් ඔබ වෙහෙසට පත් වූ විට නිසැකවම රාත්‍රියේදී ඔබට හොඳ නින්දක් ලබා දෙන බව ඔප්පු වී ඇත. ජෝර්ජියා විශ්ව විද්‍යාලයේ පර්යේෂකයෝ, වයස අවුරුදු 20 ත් 85 ත් අතර වයස් කාණ්ඩවල පිරිමින් සහ කාන්තාවන් අධ්‍යයනය කිරීම මගින් නිගමනය කළේ පාපැදි පැදීමෙන් ඇතිවන ශාරීරික කාංසාව අඩු කිරීම නිදාගැනීමේ හැකියාව ඉහළ නැංවීමට උපකාරී වන බවයි.

එය මානසික යහපැවැත්ම වැඩිදියුණු කිරීමට උපකාරී වේ

යෝග්යතාවය

පාපැදි පැදීමෙන් එන්ඩොර්ෆින් සහ ඇඩ්‍රිනලින් මූලික වශයෙන් මුදා හැරීමේ සිට නව භෞතික අරමුණු සාක්ෂාත් කර ගැනීමේ වැඩි විශ්වාසයක් දක්වා ඔබේ මනෝභාවය බොහෝ ආකාරවලින් ඉහළ නැංවිය හැකිය. බයිසිකල් පැදීම, එළිමහන් ව්‍යායාමයක් නිසා ඔබට සන්සුන් හැඟීමක් ලබා දෙයි. 

YMCA විසින් කරන ලද අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ ක්‍රියාශීලී ජීවන රටාවක් ඇති පුද්ගලයින්ට අක්‍රිය පුද්ගලයින්ට වඩා 32%ක යහපැවැත්මක් ඇති බවයි. ස්ථාවර පාපැදි කරුවන් සඳහා, එය භාවනා කිරීම මෙන් ක්‍රියා කරන අතර ඔවුන්ට අවධානය යොමු කිරීමට උපකාරී වේ.

එය පරිසරයට උදව් කිරීම සඳහා ඔබගේ කුඩා දායකත්වයයි

යෝග්යතාවය

ඔබේ දෛනික සංචාරක සහකාරිය ලෙස ඔබේ පාපැදිය භාවිතා කිරීමෙන් ඔබ පාරිසරික ගැටළු කිහිපයක් විසඳයි. අපගේ පරිසරය තුළ වායු දූෂණය, ශබ්ද දූෂණය සහ තදබදය වැඩි වීමට ප්‍රධාන හේතුව මෝටර් රථ වේ. ඔබගේ එදිනෙදා ගමනාගමනය සඳහා පාපැදියක් භාවිතා කිරීමෙන්, ඔබට පරිසරය සුරැකීමට දායක විය හැකි ය.

සාමාන්‍ය මගී ප‍්‍රවාහන මෝටර් රථයකින් වසරකට කාබන් ඩයොක්සයිඩ් මෙට්‍රික් ටොන් 4.6 ක් පමණ විමෝචනය වේ ! ඔබ දෛනිකව ගමනාගමනයට බයිසිකල් භාවිතා කිරීමට මූලික පියවර ගැනීමෙන් පරිසරයට ඔබට කළ හැකි සියලු යහපත් දේ ගැන සිතන්න. ඉන්ධන වියදම් සඳහා ඔබ ඉතිරි කරන සියලු මුදල් වෙනත් භාවිතයට ගත හැකිය.

Text by – FEMINA – BY – Thushadhavi

Recommended For You

About the Author: Editor