සුපිරි තරු රැසක් එකටම පායා ආ බොලිවුඩයේ ‘සුපිරිම බහු-තරු චිත‍්‍රපට’

චිත‍්‍රපටයක සාර්ථකත්වයට එයට රංගනයෙන් දායක වන සුපිරි තරු දක්වන දායකත්වය ගැන කිසිම විවාදයක් නැත. බොලිවුඩයේ ෂාරුක්, සල්මන්, අමිතාබ් මෙන්ම කොලිවුඩයේ රජිණිකාන්ත් වැනි සුපිරි තරු චිත‍්‍රපටය ආදායම් වාර්තා අතරින් ඉහළටම ඔසවා තබන බව රහසක් නොවේ.

ලංකාවේ ද වර්තමානයේ නැති වුව ද මීට දශක කිහිපයකට විජය කුමාරතුංග, සනත් ගුණතිලක, රවීන්ද්‍ර රන්දෙනිය ආදි සුපිරි තරු නිසාම චිත‍්‍රපට ‘දිවුව බව’ රහසක් නොවේ.

තනි සුපිරි තරුවකට මෙවැනි දැවැන්ත බලපෑමක් කළ හැකි නම් සුපිරි තරු කිහිපයක් එකම චිත‍්‍රපටක රංගනයෙන් දායක වන විට ඇති වන තත්ත්වය ? මේ ගැන ලංකාවෙන් ද දශක කිහිපයකට පමණ පෙර පහසු උදාහරණ සොයා ගත හැකිය. විජය, සනත් සහ ජීවන් රංගනයෙන් දායක වූ ‘නොම්බර 17’ එක් සුපිරි උදාහරණයක් පමණකි.

ඒත් අපි දැන් කතා කරන්න යන්නේ ලංකාව ගැන නොව අප වඩාත් පෙම්බැඳ සිටින බොලිවුඩය ගැනය. බොලිවුඩය ආරම්භයේ සිටම සුපිරි තරුවක් නොව සුපිරි තරු රැසක් එකම මොහොතක පායා දිලෙන තැනක් බව ප‍්‍රකට කරුණකි. නම් වශයෙන් සඳහන් කිරීම අනවශ්‍ය තරමට අපි ඒ ගැන දනිමු. ඒත් බොලිවුඞ් සුපිරි තරු කිහිපයක් එකම චිත‍්‍රපටයකට දායකත්වය දුන් අවස්ථා බොලිවුඩයේ පවා අතිෂය විරලය.

සුපිරි තරු පිරි බොලිවුඩයේ පවා මෙවැනි අභියෝගාත්මක සිනමා පට දුලභවීමට හේතුව විචාරකයින් විසින් හඳුනා ගෙන ඇත.

‘සුපිරි තරු අතර පවතින දැවැන්ත තරඟය සහ හිත් අමනාපකම් ප‍්‍රධාන එකක්. ඒ වගේම ඔවුන්ගෙන් කාලය ලබා ගැනීමත් අභියෝගයක්. ඒ සියල්ලටම වඩා සුපිරි තරු ගණනාවකට සමාන අවධානයක් ලබා දෙමින්, ඔවුන් සියලූ දෙනාම වීරයින් කරන පිටපතක් ලිවීම ඒ සියල්ලටම වඩා දුෂ්කර කාර්යයක්. ඒ නිසා බහුතරු චිත‍්‍රපට බොලිවුඩයේ පවා අතිෂයින් දුර්ලභයි‘

කතාව ඇත්තය. එහෙත් පසුගිය දශක කිහිපය පුරා බොලිවුඩයේ බහුතරු චිත‍්‍රපට නිපදවා තිබේ. ඒත් දැන් ප‍්‍රශ්නය වන්නේ ඒවා අතරින් ‘හොඳම’ චිත‍්‍රපට මොනවාද ? යන්න හඳුනා ගැනීමය. එයත් අතිෂය දුෂ්කර කටයුත්තකි. එය හරියට රෝසමල් පොකුරකින් ලස්සම රෝසමල සොයා නම් කිරීම වැනි දුෂ්කර එකකි. එහෙත් එසේ වූවා කියා සිනමා විචාරකයින්ට ඇස්-කන් පියා ගෙන සිටිය නොහැකිය. කට්ට කාගෙන, දුක් විඳගෙන ඒ අභියෝගය ජයගත යුතුය.

මේ එකී අතිදුෂ්කර අභියෝගය ජයගත් අවස්ථාවකි. ඔව් බොලිවුඩයේ සුපිරි තරු රැසක් එකට පෑයූ ‘සුපිරිම බහුතරු චිත‍්‍රපට 05ක් සොයා යෑමකි.

1. කබි කුෂි කබී ගම් / Kabhi Khushi Kabhie Gham

මෙම නූතන රාමායණය යුගයේ විශාලතම බහුතරු එකතුව එකට එක්කළ සිනමා පටය විය. අධ්‍යක්ෂක කරන් ජොහාර් අතින් කිසිඳු වැරදීමක් හෝ අතපසුවීමක් සිදු නොවූ අතර කබී කුෂි කබී ගම් ඔහුගේ මෙතෙක් සිටි විශාලතම බ්ලොක්බස්ටර් සිනමාපටය බවට පත්විය.

අමිතාබ් බච්චන්, ජය බච්චන්, ෂාරුක් ඛාන්, කාජල්, රිතික් රොෂාන් සහ කරීනා කපූර් මෙහි රංගනයෙන් දායක විය. ඒ සෑම කෙනෙකුම ඔවුන්ගේ චරිත ලක්ෂණ සහ කතාව විස්තර කිරීමේදී වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කළහ. සෑම කෙනෙකුම ලබා දී ඇති තිර කාලය තුළ පරිපූර්ණත්වය සඳහා ඔවුන්ගේ භූමිකාව මනාව ඉටු කළහ.

බොලිවුඩ් සිනමාවේ තරු 5 ක්

2. ඔම්කර /  Omkara

මෙම චිත්‍රපටයේ කථා වස්තුව පදනම් වී ඇත්තේ ෂේක්ස්පියර්ගේ ඔතෙලෝ මතය. විශාල් භාරද්වාජ් විසින් රචනා කොට අධ්‍යක්ෂණය කරන ලද මෙම චිත්‍රපටයට අජේ දේව්ගන්, කරීනා කපූර් ඛාන්, සයිෆ් අලි ඛාන්, කොන්කෝනා සෙන් ෂර්මා, නසීරුදීන් ෂා, විවේක් ඔබෙරෝයි සහ බිපාෂා බාසු වැනි සුපිරිි තරු රංගනයෙන් දායක වූහ. ඔවුන් සියලූ දෙනාගේම රංගනය අතිවිශිෂ්ට එකක් වූ අතර එය සෑම රූප රාමුවකම විශිෂ්ටත්වය රැක දුන්නේය.

බොලිවුඩ් සිනමාවේ තරු 5 ක්

3.Zindagi Na Milegi Dobara

විශාල තිරය මත ඇගේ සිත්ගන්නාසුලු අන්තර්ගතයන් සමඟ විනෝද චාරිකාවක් සඳහා සිය ප්‍රේක්ෂකයින් රැගෙන යාමට සෝයා අක්තාර් සැමවිටම පොරොන්දු වේ. Zindagi Na Milegi Dobara සර්වකාලීන ප්‍රියතම චිත්‍රපටයක් බවට පත් වූ අතර චිත්‍රපටය නැරඹීමේ අත්දැකීම වඩාත් සුවිශේෂී විය. 

මෙම චිත්‍රපටයට රිතික් රොෂාන්, කත්‍රිනා කයිෆ්, ෆර්හාන් අක්තාර්, අභය ඩියොල් සහ කල්කි කොච්ලින් වැනි නළු නිළියන් ඇතුළත් විය. ස්පාඤ්ඤ හරහා ගමන් කිරීමේ සුන්දර පසුබිම, සිත් ඇදගන්නාසුළු ස්ථාන, නොනවතින ආදරය හා මිත්‍රත්වයේ සුන්දර කථා වස්තුව සෑම කෙනෙකුගේම හදවත් සොරා ගත්තේය.

බොලිවුඩ් සිනමාවේ තරු 5 ක්

4.  3 Idiots

ප්‍රධාන ජීවිත තීරණ ගැනීමේදී ඔබේ හදවත අනුගමනය කළ යුතු ආකාරය පිළිබඳ උදාහරණයක් ලෙස  3 Idiots සදාකාලිකවම භාවිතා කරනු ඇත. අමීර් ඛාන්, ආර්. මාධවන්, ෂර්මන් ජෝෂි, කරීනා කපූර් සහ බෝමන් ඉරානි යන නළු නිළියන් ඔවුන්ගේ සාපේක්ෂ චරිත සහ පරිපූර්ණ රංගන කුසලතාවන්ගෙන් තිරය ගිනි තැබූහ. මෙම කතාව චේතන් භගත්ගේ නවකතාව වන Five Point Someone මත පදනම් වූ අතර එය බොක්ස් ඔෆිස් හි විශිෂ්ට එකතුවක් ඇති කළේය.

බොලිවුඩ් සිනමාවේ තරු 5 ක්

5. Dil Dhadakne Do

මේ දිනවල අපට විශාල තිරයේ ප්‍රියංකා චොප්රා දැක ගත නොහැක. මෙම චිත්‍රපටය ධනවත් පවුල්වල ජීවිත පිළිබඳ යථාර්ථවාදී නිරූපණයක් ලබා දුන් අතර එය හොඳ පිළිගැනීමක් ලැබීය. ප්‍රියංකා චොප්රා, අනිල් කපූර්, රන්වීර් සිං, ෆර්හාන් අක්තාර්, රාහුල් බෝස්, අනුෂ්කා ෂර්මා, සහ ෂෙෆාලි චයා වැනි නළු නිළියන් මෙම චිත‍්‍රපටයට දායක වූහ. මෙම අක්‍රිය පවුල සහ මිතුරන්ගේ කතාව ප්‍රේක්ෂකයින්ගේ දැඩි ආදරය ලැබීය.

බොලිවුඩ් සිනමාවේ තරු 5 ක්

Text by Filmfare – by – Thushadhavi

Recommended For You

About the Author: Editor

1 Comment

  1. කබි කුෂි කබි ගම් එකේ රානි මුඛර්ජිත් හිටියා

Comments are closed.