ලෝකයේ උණුසුම්ම ප‍්‍රවෘත්ති ඡායාරූප

‘ඡායාරූපයක් වචන 1000ක් කතා කරනවා’ කියලා පැරණි චීන කියමනක් තිබෙනවා. ඒත් ඇතැම් ඡායාරූප වචන දහසක් නොව මුළු ඉතිහාසයක්ම කතා කරනවා. විශේෂයෙන්ම ‘ප‍්‍රවෘත්ති ඡායාරූපයක’ වටිනාකමක කියා නිම කළ නොහැකියි.

මේ පහත පළ වෙන්නේ එවැනි වචනවලින් විස්තර කළ නොහැකි තරම් කතාවක් කියන ප‍්‍රවෘත්ති ඡායාරූප රැසක්. එහි විශේෂත්වය වන්නේ පසුගිය පෙබරවාරී 13-19 සතිය තුළ ‘ලෝකයේ වඩාත්ම අවධානය දිනාගත් ඡායාරූප ඒවා වීමයි.

නිල් ලොම් සහිත බල්ලෙක් කූඩුවක වාඩි වී සිටී
බල්ලා කියන්නේ මිනිසාගේ සමීපතම මිතුරා. බල්ලා සහ මිනිසා අතර මිත‍්‍රත්වයට වසර 20,000කටත් අධික දීර්ඝ ඉතිහාසයක් තිබෙනවා. ලෝකය කොතරම් වෙනස් වුණත්, දියුණු වුණත් මේ අපූරු මිත‍්‍රත්වයට කිිසිම හානියක් වෙලා නැහැ. ඒත් දැන් ලෝකය වෙනස් වෙලා. බල්ලා වෙනස් නොවුණත් ඔහුගේ වර්ණය වෙනස් වෙලා. මේ එවැනි දුර්ලභ අවස්ථාවක්. රුසියාවේ නිශ්නි නොව්ගොරොඩ් හි පශු රෝහලක කූඩුවක නිල් පැහැති ලොම් ඇති බල්ලෙක් සිටිනවා. මේ මස මුලදී ඩෙසර්ෂින්ස්ක් නගරයේ අතහැර දමා ඇති රසායනික කම්හලක් අසලින් තමයි මේ දුර්ලභ බල්ලාව සොයා ගෙන තිබෙන්නේ. මේ ආකාරයට බල්ලා නිල් පැහැයට හැරුණේ ඇයි කියලා විද්‍යාඥයින් දැන් සොයා බලමින් සිටිනවා.
ලාවා රාත්‍රියේ එට්නා කන්ද දෙපසින් ගලා යයි
ලංකාවේ ගිනිකඳු නැහැ. ඒ අතින් අපි හරිම වාසනාවන්තයි. ඒත් ලෝකයේ බොහෝ රටවල් ඒ අතින් හරිම අවාසනාවන්තයි. ඒ අතර ඉතාලිය ප‍්‍රමුඛයි. යුරෝපයේ වඩාත් ක්‍රියාකාරී ගිනි කන්ද ‘එට්නා’ ගිනිකන්දයි. එය නිරන්තරයෙන් පුපුරා යනවා. ඒක බිහිසුණු වුණත් හරිම සුන්දර දර්ශනයක්. පසුගිය දා එට්නා ගිනිකන්ද පුපුරා ගියා. අඟහරුවාදා – බ්‍රහස්පතින්දා දවස් තුන පුරාම උණුසුම් ලාවා සහ අළුවලින් ඉතාලියේ සිසිලියානු අහස වැසී ගියා. මේ එහි අතිෂය බිහිසුණු නමුත් සුන්දර දර්ශනයක්.
ජෙසෙරෝ ආවාටයේ දර්ශනයක්
අඟහරු කියන්නේ අපිට නම් බය හිතෙන නරක ග‍්‍රහයෙක්. අඟහරු හතේ ඉන්නවා නම් විවාහයක් පවා හරියන්නේ නැහැ. ඒ නිසා අවිවාහකව ඉන්න පිරිමින් හා කාන්තාවන් අප අතර සුලභයි. ඒත් විද්‍යාව දියුණු නිසා අඟහරු කියන්නේ කවුද කියලා අපි දැන් හරියටම දන්නවා. මේ අතර නාසා ආයතනය මීට වසර කිහිපයකට අඟහරු වෙත යැවූ යානය පසුගිය දා සාර්ථකව අඟහරු මත මෙහෙයුම් ආරම්භ කළා. මේ යානයේ, රෝවරයේ නම සිංහල භාෂාවෙන් ‘නොපසුබට උත්සාහය’ මේ එම රෝවරය විසින් ලබා දුන් ඡායාරූපයක්.
ඇතන්ස්හි ඉපැරණි නටබුන් මත හිම වැටේ
ග‍්‍රීක පුරාවෘත්ත අනුව ‘ඇතීනා’ කියන්නේ බුද්ධියට අධිපති දෙවඟන. ඒ නිසා පැරණි ග‍්‍රීසියේ ඇතිනාගේ දේවාලවලට ප‍්‍රමුඛ ස්ථානයක් ලැබුණා. මේ ග‍්‍රීසියේ අගනුවර වන ඇතන්ස්හි ඇක්‍රොපොලිස් හි ඇතීනා දේවලයට හිම පතිත වී ඇති අයුරුයි.
කාන්තාවක් තම පටු බෝට්ටුවේ යෝග ඉරියව්වක් තබාගෙන සිටී
යෝගා ගුරුවරියක වන හැරියට් මැකේටි ඔක්ස්ෆර්ඩ් හි අඩි 6ක් පළල පටු බෝට්ටුවක යෝග පංතියක් පවත්වයි. Covid-19 වෛරස් වසංගතය නිසා ඇයට සූම් තාක්ෂණය ඔස්සේ පංති පැවැත්වීමට සිදුව තිබෙනවා. නමුත් ඇය පවසන්නේ තම පන්තිය ඉතා සාර්ථක බවයි. ශිෂ්‍යයින්ගේ සහභාගීත්වය ගැනත් ඇය සතුටට පත්ව සිටිනවා.
ඉන්දුනීසියාවේ සාරියේ පිහිටි සාරි අලි සංරක්ෂණ මධ්‍යස්ථානයේ දී සුමත්‍රා අලි පැටවකුට වෛද්‍ය ප්‍රතිකාර ලැබේ.
පිඩී දිස්ත්‍රික්කයේ බේරා ගැනීමෙන් පසු අලි පැටවෙකු සුමාත්‍රා හි ආචේ පළාතේ සාරි අලි සංරක්ෂණ මධ්‍යස්ථානයේ වෛද්‍ය ප්‍රතිකාර ලබා ගනී.
නෙදර්ලන්තයේ නේවාසික ප්‍රදේශයක ශීත කළ ඇළක් මත මිනිසුන් ලිස්සා යයි
ඩෙල්ෆ්ට් ප්‍රදේශය ඇතුළුව රට පුරා විල්, පොකුණු හා ඇළ මාර්ග ශීත කළ දින ගණනාවකට පසු අයිස්-ස්කේටිං උණ නෙදර්ලන්තයට තදින් වැදී ඇත. අග්‍රාමාත්‍ය මාක් රූට් පැවසුවේ “හොඳ කාලගුණයෙන් සහ අයිස්වලින් ප්‍රයෝජන ගන්න – නමුත් එය කොවිඩ් -19 පියවර යටතේ කරන්න.” කියලයි.
ග්‍රේටර් මැන්චෙස්ටර් හි බුරි හි කඩා වැටුණු ටෙරස් නිවසක ගුවන් දසුන
ග්‍රේටර් මැන්චෙස්ටර් හි රැම්ස්බෝටම් ප‍්‍රදේශයේ මහල් නිවාසයක් මතට පසුගිය බදාදා සවස ගුවන් යානයක් කඩා වැටුණා. අනතුරින් ගොඩනැගිල්ලේ කොටසක් විනාශ වුණ අතර එහිදී ජීවිතක්ෂයට පත් 61 හැවිරිදි කාන්තාවකගේ මළ සිරුරක් හමුවී වුණා.
පොලිස් නිලධාරීන් ලන්ඩනයේ කිං එඩ්වඩ් VII රෝහලේ දොරටුවෙන් පිටත සිටගෙන සිටියි
බි‍්‍රතාන්‍ය මහ රැුජිණගේ ස්වාමිපුරුෂයා වන එඩින්බරෝ ආදිපාදවරයා මේ වන විට සිටින්නේ ලන්ඩනයේ කිං එඩ්වඩ් Vii රෝහලේ ප‍්‍රතිකාර ලබමින්. 99 හැවිරිදි පිලිප් කුමරු පසුගිය අඟහරුවාදා රෝහල්ගත කෙරුණු අතර ඔහු හොඳ මානසිකත්වයකින් පසුවන බවයි. මේ කුමරුගේ ආරක්ෂාවට යොදාවා ඇති පොලිස් නිලධාරීන් පිරිසක් රෝහල් පරිශ‍්‍රය තුළ සිටින අයුරුයි.
යෝධ පොත් සාප්පුවක මිනිසුන් සිටගෙන පොත් කියවති
චීනයේ හුනාන් පළාතේ ෂායාං හි වසන්ත උත්සව නිවාඩු සමයේ විශාල පොත් රාශියක් සොන්ග්පෝ පොත් සාප්පුවේ ප්‍රදර්ශනය කෙරේ.

BY – BBC

Recommended For You

About the Author: Thusal