75%ක් නවකයින් සමග ශ්‍රී ලංකාව කොදෙව් සංචාරය අරඹයි !

ටෙස්ට්, එන්දින හා විස්සයි විස්ස යන ආකෘති තුනේ තරගාවලියකට සහභාගී වීම සදහා ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් කණ්ඩායම හෙට (23) බටහිර ඉන්දිය කොදෙව් රාජ්‍ය බලා පිටත්වීමට නියමිතය.

ශ්‍රී ලංකා පිල මුලින්ම විස්සයි 20 තරග 3ක් ක්‍රීඩා කරන අතර, එම තරග මාර්තු 3, 5 සහ 7 යන දිනවල ඇන්ටිගුවාහී කූලිජ් ක්‍රිකට් පිටියේදී පැවැත්වේ. අනතුරුව එක්දින තරගාවලිය ඇන්ටිගුවා නෝර්ත් සවුන්ඩ් හී සර් විවියන් රිචර්ඩ් ක්‍රීඩාංගණයේදී මාර්තු 10, 12 සහ14 දිනවල පැවැත්වෙන අතර, ටෙස්ට් තරග දෙක මාර්තු 21 සහ මාර්තු 29 දිනවලදී ඇන්ටිගුවා ශ්‍රීමත් විවියන් රිචඩ්ස් ක්‍රීඩාංගණයේදී ආරම්භ වේ. කොරෝනා තර්ජනය හේතුවෙන් ඇන්ටිගුවාහි ජෛව සුරක්ෂිත පරිසරය යටතේ කණ්ඩායම් දෙකම ක්‍රීඩා කරනු ඇති බවයි වාර්තා වන්නේ්‍.

විස්සයි 20 කණ්ඩායමේ නායකයා ලෙස දසුන් ශානක කටයුතු කරන අතර, දිමුත් කරුණාරත්නට ටෙස්ට් හා එක්දින කණ්ඩායම් දෙකේම නායකත්වය හිමිවී ඇත.

ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායම

එක්දින හා විස්සයි20 තරග වෙනුවෙන් ක්‍රීඩකයන් 20කගෙන් සැදුම්ලත් සංචිතය සූදානම් කොට ඇති අතර, ටෙස්ට් තරග දෙකකට ක්‍රීඩකයන් 18කගෙන් යුත් සංචිතයක් තෝරාගෙන ඇත. අදාළ සංචිත දෙක ක්‍රීඩා හා තරුණ කටයුතු ඇමැති නාමල් රාජපක්ෂ මහතා වෙත ඉදිරිපත් කිරීමට ක්‍රිකට් තේරීම් කමිටුව පියවර ගෙන ඇත.

කොදෙව් ක්‍රිකට් සංචාරයට වයස අවුරුදු 25ට අඩු ක්‍රීඩකයන‍ෙ 75%ක් පමණ එක් කිරීමට තේරීම් කමිටුව අවධානය යොමු කර ඇත්. මීට මාස කිහිපයකට පමණ පෙර පැවැති එල්පීඑල් තරගාවලියේදී දඹුල්ල වයිකින් පිලට ක්‍රීඩා කරමින් දස්කම් දැක්වූ 20 හැවිරිදි වමත් මඳවේග පන්දු යවන දිල්ෂාන් මධුශංක, ගාල්ල සාන්ත ඇලොසියස් විදුහලෙන් පිටියට පිවිසි 22 හැවිරිදි මැද පෙළ පිතිකරුවකු සහ වමත් දඟ පන්දු යවන්නකු වූ අෂේන් බණ්ඩාර, ගාල්ල රිච්මන්ඩ් විදුහලෙන් පැමිණ ශ්‍රී ලංකා එක්දින හා විස්සයි20 පිලේ තරග කිහිපයකට ක්‍රීඩා කළ 22 හැවිරිදි කමිඳු මෙන්ඩිස් හා කොළඹ ඉසිපතන විදුහලෙන් බිහි වී දැනට පළමු පෙළ තරගවලදී වැඩිම සාමාන්‍යයක් රඳවා සිටින 22 හැවිරිදි පැතුම් නිශ්ශංක කොදෙව් ක්‍රිකට් සංචාරයට තෝරාගත් නවකයන් අතර සිටින බව වාර්තා වේ.

කොරෝනා වෛරසය ආසාදනය වීම හේතුවෙන් ප්‍රතිකාරගත් ළහිරු තිරිමාන්න සහ ආබාධ වී සිටි ධනංජය ද සිල්වා ටෙස්ට් සංචිතයට ඇතුළත් කර ඇති අතර දිනේෂ් චන්දිමාල්, ඇන්ජලෝ මැතිව්ස්, නිරෝෂන් දික්වැල්ල, ඕෂධ ප්‍රනාන්දු, දසුන් ශානක, රමේෂ් මෙන්ඩිස්, වනිඳු හසරංග, දුෂ්මන්ත චමීර, ළහිරු කුමාර සහ අන්තර්ජාතික ක්‍රිකට් කවුන්සිලය විසින් පනවා තිබූ තහනම ඉවත් කිරීමෙන් පසු පළමු වරට එක්දින ක්‍රිකට් සංචිතයට දඟ පන්දු යවන තුන් ඉරියව් ක්‍රීඩක අකිල ධනංජය ඇතුළත් කිරීමට ද පියවර ගෙන ඇත.

ඉවත් කළ ප්‍රබලයින් කවුද ?

පසුගිය කාලය පුරා ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායම නියෝජනය කළ ඉදිරි පෙළ ක්‍රීඩකයන් වන කුසල් මෙන්ඩිස්, කුසල් ජනිත් පෙරේරා, අවිශ්ක ප්‍රනාන්දු, දිල්රුවන් පෙරේරා සහ භානුක රාජපක්ෂ කොදෙව් සංචාරයෙන් ඉවත් කර ඇති බවයි වාර්තා වන්නේ.

ආබාධ තත්ත්වයන් සහ පසුගිය දා පැවති ශාරීරික යෝග්‍යතා පරීක්ෂණය අසමත් වීම වැනි කරුණු සැලකිල්ලට ගෙන මේ තීරණය ගෙන ඇති බවයි වාර්තා වන්නේ.

Recommended For You

About the Author: Thusal