වඩා හොඳ ලෝකයක් බිහි කිරීම සඳහා ‘සමාජ මාධ්‍ය භාවිතා කරන’ බොලිවුඩ් තරු

ඔබත් නිරන්තරයෙන් සමාජමාධ්‍ය භාවිතා කරන බවට සැකයක් නැහැ. ඔබ ඒවා මගින් කරන්නේ මොනවාද ? කියා කල්පනා කරන්න කැමති ද ? ‘ඔව්‘ නම් ඒ ගැන කල්පනා කරන ගමන් අපි තවත් ගමනක් යමු. ඒ තමයි අපි වඩාත් කැමති සුන්දර බොලිවුඩය වෙත.

ලෝකය වඩා හොඳ තැනක් බවට පත් කිරීම සඳහා බොලිවුඩ් සුපිරි තරු සමාජ මාධ්‍ය භාවිතා කරන්නේ කෙසේදැයි ඔබ දන්නවාද ? නැතිනම් කාලයක් ගෙන මේ අපූරු ලිපිය කියවන්න.

සමාජමාධ්‍ය මගින් වඩාත් ප්‍රයෝජන ගන්නා අය අතර ඉහළින්ම සිටින්නේ ‘සුපිරි තරු‘ ඔවුන් සිනමාව, සංගීතය හෝ ක්‍රීඩකයින් විය හැකියි. ඒත් ඔවුන් සමාජමාධ්‍යවලත් සුපිිරි තරු බව අප අමතක නොකළ යුතුයි.

මේ ගැන ප්‍රවීණ බොලිවුඩ් විචාරක ආකාෂ් නිහාලානි පසුගිය දා අපූරු හෙළිදරව්වක් කළා. ඔහු මෙසේ ලියනවා.

‘සමාජ මාධ්‍යවල නැගීමට ඔවුන් වඩ වඩාත් ස්තූතිවන්ත වන අතර බොලිවුඩ් තරු ඔවුන්ගේ රසිකයන් සමඟ සම්බන්ධ වීම වෙන කවරදාටත් වඩා මෙනිසා පහසු වී ඇත.  අපගේ තරු එය ඔවුන්ගේ ජනප්‍රියතාවය වැඩි කිරීම සඳහා අලෙවිකරණ මෙවලමක් ලෙස හඳුනාගෙන තිබේ. 

සමාජ මාධ්‍ය ඔවුන්ගේ චිත්‍රපට සහ සිදුවීම් ප්‍රවර්ධනය කිරීම සඳහා සංඛ්‍යාත්මක වේදිකාවක් ලෙස ඉස්මතු වී ඇති අතර සමහර තරු එය යහපත්කම ව්‍යාප්ත කිරීමේ මෙවලමක් ලෙස හඳුනාගෙන තිබේ. ඔවුන් එය භාවිතා කර ඇත්තේ සමාජ හේතූන් ප්‍රවර්ධනය කිරීමට, සමාජයේ වර්ධනය වන අදාළ ගැටළු ගැන කතා කිරීමට සහ මෙම අඳුරු කාලවලදී ධනාත්මක බව වැඩි කිරීමට ය. පරාර්ථකාමී හේතූන් මත අප නිසැකවම සමාජ මාධ්‍යවල බලය අගය කළ යුතුය.

ප්‍රියංකා චොප්රා – කුඩා ව්‍යාපාර ප්‍රවර්ධනය කිරීමට සමාජ මාධ්‍ය යොදා ගනිමින් සිටී. ඇය තම වැඩපිළිවෙළ ගැන මෙසේ පැවසුවාය.

‘‘COVID-19 වසංගතය යනු ලොව පුරා විනාශයට හේතු වූ දෙයක්. මූල්‍ය මන්දගාමිත්වය සෑම රටකම සුලභව දක්නට ලැබෙන අතර, විශේෂයෙන් කුඩා ව්‍යාපාර හිමි කාන්තාවන්ට දැඩි ලෙස බලපා තිබෙනවා. මේ වගේ දුෂ්කර කාලවලදී සටන් කිරීමට ඔවුන්ට මූල්‍යමය හැකියාවක් නැහැ‘‘

ඉන්දියාව පුරා ව්‍යාප්ත වී සිටින කුඩා ව්‍යවසායිකාවන්ගේ දුෂ්කර  තත්ත්වය මනසේ තබා ගනිමින් සුපිරි තරුවක් වන ප්‍රියංකා චොප්රා ඔවුන්ට උදව් කිරීම සඳහා ඇයගේ උපරිමය කිරීමට තීරණය කළාය. 

වසංගතයේ උදහසට එරෙහිව සටන් කරන ඉන්දියාවේ මෙන්ම එක්සත් ජනපදයෙන් කුඩා ව්‍යාපාර ආරම්භ කරන කාන්තාවන් ප්‍රවර්ධනය කිරීම සඳහා තම සමාජ මාධ්‍ය පිටුව භාවිතා කරන බව ප්‍රියංකා නිවේදනය කළාය. 

ඇය මෙම ප්‍රකාශය කළේ තම ගිණුමේ වීඩියෝවක් සහ ප්‍රකාශයක් සමඟිනි.

ලොව පුරා සිටින පුද්ගලයින් මෙම වසංගතයෙන් ඇදහිය නොහැකි තරම් පීඩාවට පත්ව ඇති බව අපි කවුරුත් දනිමු. මෙම ව්‍යාපාර වසා දැමීම හෝ විශ්වාසවන්ත, වෙහෙස මහන්සි වී වැඩ කරන සේවකයින් ඉවත් කරනු දැකීමෙන් මගේ හදවත සැබවින්ම බිඳී යයි. ඒ නිසා, මට සැබවින්ම අවශ්‍ය වන්නේ අප සැමට සහයෝගය දැක්විය හැකි කාන්තා ව්‍යාපාර ආරක්ෂා කර දීමත්, ඔවුන්ගේ ශක්තිය නැවත ලබා ගැනීමට සහාය දීමත්ය ”

මේ දක්වා ප්‍රියංකා විලාසිතා ලේබල්වල සිට ග්‍රාමීය හස්ත කර්මාන්ත සමාගම් දක්වා විවිධ ව්‍යාපාර සඳහා සිය මූල්‍ය දායකත්වය සහ ව්‍යාපාරික සම්බන්ධතා මත සහන ලබාදී තිබෙ.

කාර්තික් ආර්යන් – සැබෑ ජීවිත වීරයන් සොයා යෑම

වසංගතය අතරතුර, කාරණා වල ධනාත්මක පැත්ත කෙරෙහි නිරන්තරයෙන් අවධානය යොමු කළ එක් නළුවෙකු වූයේ කාර්තික් ආර්යන් ය. ඔහුගේ සමාජ මාධ්‍ය ගිණුම හාස්‍යජනක මතක සටහන් කිහිපයකින් සහ කොරොන වයිරස් රැප් එකකින් පිරී තිබූ අතර එය මිනිසුන්ගේ මුහුණු වලට සිනහවක් ගෙන ආවේය. 

මේ හැරුණු විට ඔහු සිය යූ ටියුබ් නාලිකාව වන කොකි පූචෙගා සඳහා නව ලිපි මාලාවක් ඉදිරිපත් කළේය. මෙම ලිපි මාලාවේදී, කාර්තික් COVID-19 හි සැබෑ ජීවිත වීරයන් සමඟ කතාබස් කළ අතර, වෛද්‍යවරුන්, පොලිස් නිලධාරීන්, සමාජ සේවකයින් සහ මාරාන්තික වෛරසයෙන් සටන් කොට දිවි ගලවා ගත් පුද්ගලයන් ද ඇතුළුව පුද්ගලයින් රැසක් ඔහුගේ ලිපිවලින් හදුන්වා දුන්නේය.

එපමණක් නොවේ, ඔහුගේ දැවැන්ත ජනප්‍රියතාවයට ස්තූතිවන්ත වන පරිදි කොරොන වයිරස් පිළිබඳ පොදු ජනතාව අතර දැනුවත්භාවය වැඩි කළේය. සංවාදය පෙරළීම සඳහා ඔහු දන්නා හඳුනන හාස්‍යයක් එක් කිරීමට ද නළුවා සමත් විය.

දීපිකා පදුකෝන් – මානසික අවපීඩනයට එරෙහිව සටන් කිරීම

දීපිකා පදුකෝන් යනු මානසික අවපීඩනය සමඟ ඇයගේ සටන ගැන විවෘතව කතා කිරීමට ධෛර්යය ලැබූ නිළියකි. මානසික අවපීඩනයේ තත්වය බොහෝ විට ‘නිරන්තරයෙන් දුක්ඛිත’ කෙනෙකු ලෙස සලකනු ලැබේ.

නමුත් ගැටලුව ඊට වඩා විශාලය. මානසික ගැටළු වලට මුහුණ දෙන අය කෙරෙහි අපගේ සංවේදනය නොමැතිකම නිසා ඔවුන් තව දුරටත් කූඩාරමකට යාමට බල කරන අතර ඔවුන්ගේ තත්වය පිළිබඳව කිසි විටෙකත් විවෘත නොවනු ඇත. 

මෙම සටන තනිවම කර ඇති දීපිකා සිය සමාජ මාධ්‍ය පිටුව හරහා තම හැඟීම් ගැන කතා කිරීමට ජනතාව දිරිමත් කිරීමට උත්සාහ කර තිබේ. 

සිය ඉන්ස්ටග්‍රෑම් පිටුවේ දීපිකා පදුකෝන් විසින් ‘ගයිඩ්ස්‘ නමින් වෙනම අංශයක් නිර්මාණය කරන ලද අතර එය මූලික වශයෙන් ඇගේම ගිණුමෙන් පළ වූ ලිපි මාලාවකින් සම්පාදනය කරන ලද්දකි. මේ තුළින් දීපිකා දුර්වල මානසික සෞඛ්‍යයෙන් පෙළෙන අයට භාවනා කිරීම, ව්‍යායාම කිරීම වැනි ක්‍රියාකාරකම් කිරීමට උනන්දු කරයි.

මානසික අවපීඩනයෙන් පෙළෙන පුද්ගලයින්ට තමන් ගැන පහත් හැඟීමක් ඇතිවීම වළක්වා ගැනීම සඳහා දීපිකා “#NotAshamed” නම් හැෂ් ටැගය ආරම්භ කළාය

ඩියා මිර්සා – පරිසරය රැකබලා ගැනීම

ඩියා මිර්සා ඉන්දියාව පුරා ක්‍රියාත්මක වැදගත් පාරිසරික ව්‍යාපාර කිහිපයකම නායකත්වය ගෙන ඇති අතර පරිසරය වෙනුවෙන් ස්ථාවරයක් ගැනීමේ අවශ්‍යතාවය පිළිබඳව සැමවිටම සිය මතය ප්‍රකාශ කළ අයෙකි. 

ඇයගේ වැඩවලින් පෙනී ගියේ ඇය ඉන්දියාවේ එක්සත් ජාතීන්ගේ පරිසර හිතකාමී තානාපති ලෙස පත් කරන බවයි. 

අගුලු දැමීමේදී ඩියා ඩවුන් ටු අර්ත් විත් ඩී නමින් ඇගේම වෙබ් මාලාවක් ආරම්භ කළාය. ඇයගේ පළමු කථාංගයේ දී ඇය රෙහානා හයි ටෙරේ දිල් මෙයින් සම-රංගන ශිල්පී ආර්. මාධවන් සමඟ කතාබස් කළාය. 

ආලියා භට් – සතුන් කෙරෙහි සංවේදනය පැතිරවීම

ආලියා භට් යනු බොලිවුඩ් රසිකයින් වඩාත්ම ආදරය කරන නිළියකි. මෙම ආදරය ඇය තිරය මත ලබා දෙන දීප්තියට පමණක් නොව ඇගේ කරුණාවන්ත හදවත සඳහා ද වේ. 

ආලියාට සතුන් කෙරෙහි ගැඹුරු අනුකම්පාවක් ඇති අතර සතුන්ගේ සහ පරිසරයේ සුභසාධනය සඳහා දරන උත්සාහයන් ඉස්මතු කරන ‘සහජීවනය’ යන සමාජ මාධ්‍ය පිටුවක් පවා ඇය විසින් ආරම්භ කළාය. 

‘‘සෑම සුරතල් සතුන්ගේ හිමිකරුවෙක්ම දීපවාලි වැනි උත්සව දිනවලදී ඔවුන්ගේ කුඩා මිතුරන්ට නිවසේදී ගෙන එන භීෂණය ගැන දැන සිටිය යුතුය. විශේෂයෙන් නාගරික ශබ්ද දූෂණය මෙම සුරතල් සතුන්ගේ සංවේදී ශ්‍රවණයට දැඩි ලෙස බලපායි‘‘ ඇය කියයි.

මෙම තත්වය මනසේ තබා ගනිමින් ආලියා භට් විසින් #PoochOverPataka ව්‍යාපාරය ආරම්භ කළ වීඩියෝවක් බෙදාහදා ගන්නා ලදී. සමාජ මාධ්‍යවල ආලියාගේ ජනප්‍රියතාවය මෙම ව්‍යාපාරය පිටුපස ඇති කාරුණික චින්තනය සමඟ සම්බන්ධ වී එය ක්ෂණික පහරක් බවට පත් කළේය. 

සොනාක්ෂි සිංහ – සයිබර් හිරිහැර කිරීම පිළිබඳ දැනුවත් කිරීම

ප්‍රවෘත්ති, විනෝදාස්වාදය සඳහා අපගේ මූලාශ්‍රය වූයේ සමාජ මාධ්‍යය වන අතර අගුලු දැමීමේ කාලය තුළ එය ලෝකය සමඟ සම්බන්ධව සිටීමට ඇති එකම ක්‍රමය බවට පත්විය. කෙසේ වෙතත්, මෙය අන්තර්ජාලය තුළ ඍණාත්මක බව පැතිරවීමට ද හේතු විය. 

ඇත්ත වශයෙන්ම, සොනාක්ෂි සිංහ ට්‍රෝලර්වලින් කොතරම් වෙහෙසට පත් වූවාද කිවහොත් ඇය ට්විටර් එකෙන් ඉවත් වූවාය. පසුව ඇය සිය ගිණුම මකා දැමීමට වඩා බොහෝ දේ කිරීමට තීරණය කළාය. සයිබර් හිරිහැර කිරීම නැවැත්වීමේ අරමුණින් ඇය ‘අබ් බාස්‘ නමින් ව්‍යාපාරයක් දියත් කළාය. 

ඇය මහාරාෂ්ට්‍ර පොලිසියේ විශේෂ පොලිස්පති ප්‍රතාප් දීව්ව්කාර් සමඟ එක්වී මෙහෙයුම ආරම්භ කළේ මිෂන් ජොෂ් සංවිධානයේ සහායෙනි. කිසිදු ප්‍රතිවිපාකයකට බිය නොවී ට්‍රෝලර් අනෙක් අය, විශේෂයෙන් කාන්තාවන් ඉලක්ක කරගන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳව මෙම ව්‍යාපාරය අවධානය යොමු කළේය. 

උද්ඝෝෂණය අතරතුර, සොනාක්ෂි සිංහ ඔවුන්ගේ ක්ෂේත්‍රයේ විශාල පිළිගැනීමක් ඇති කාන්තාවන් සමඟ මාර්ගගත සාකච්ඡා කිහිපයකට සහභාගී වූවාය. 

‘‘අන්තර්ජාල හිරිහැරවලට ලක්ව සිටින මට හැකි තරම් පිරිසකට උපකාර කිරීම සඳහා මෙවැනි ව්‍යාපාරයක කොටස්කරුවෙකු වීමට ලැබීම ගැන මම අතිශයින් සතුටු වෙමි.  මම මෙම පියවර ගත්තේ වැරදිකරුවන් වාර්තා කිරීම සඳහා වන අතර අනෙක් අය පවා එසේ කිරීමට ධෛර්යය ලබා ගනී. අබ් බාස්, අපට හෝ වෙනත් අයට සබැඳි අපයෝජනයන් නැරඹීමට අපි ඉඩ නොදෙමු‘‘

සමාජ මාධ්‍ය භාවිතා කරන තරු

ෆ්ල්ම් ෆෙයාර් ඇසුරිණි – සකස් කළේ – තුෂාධවි

Recommended For You

About the Author: Thusal