කෘෂිකර්මාන්තය ඩිජිටල්කරණය වෙලා – ගොවිපලවල් අභ්‍යවකාශයේ සිට ක්‍රියාත්මක වෙයි

කෘෂිකර්මාන්තයේ භූ කම්පන වෙනසක් සිදුවෙමින් පවතින අතර ඔබ ඒ පිළිබඳව නොදැන සිටීමට ඉඩ තිබේ. ඩිජිටල් විප්ලවයකට භාජනය වූ අවසාන කර්මාන්ත අතර ගොවිතැන ද විය හැකිය. නමුත් වෙනස්කම් අප මෙතෙක් දැක ඇති ඕනෑම දෙයකට වඩා ඉදිරියට යා හැකිය.

ගොවිතැනේ ඩිජිටල් විප්ලවය Farming’s digital revolution මගින් කෘෂිකර්මාන්තයට මෙන්ම ස්වභාවික පරිසරයට ද එකසේ ප්‍රතිලාභ ලබා ගත හැකිය. පරිවර්තනයේ පරමාර්ථය වන්නේ අඩු යෙදවුම් ප්‍රමාණයකින් වැඩි ආහාර ප්‍රමාණයක් නිෂ්පාදනය කිරීමයි. එය  අවම කෘෂි රසායන භාවිතය, අඩු බර යන්ත්‍රෝපකරණ, අවම ජල භාවිතය, අමතර භූමියක් යොදා නොගැනීම සහ අඩු ශ්‍රම භාවිතය මත පදනම් වේ.

කෘෂිකාර්මික ඩිජිටල් විප්ලවයේ ආරම්භයේ දී විශාල වර්ධනයන් තුනක් සිදුවී ඇත.

  1. විශ්මය ජනක ලෙස කුඩා හා තීරණාත්මකව ලාභදායී සංවේදක තාක්ෂණය sensor technology දියුණු කිරීම.
  2. ක්ෂේත්‍රය සහ පරිගණක වලාකුළු අතර දත්ත ගෙනයාමට අවශ්‍ය සන්නිවේදන තාක්ෂණයන්
  3. කෘතිම බුද්ධිය artificial intelligence (AI) සහ යන්ත්‍ර ඉගෙනීම සමඟ  තොරතුරු පරිමාව සැකසීමේ තාක්ෂණය.

ඩිජිටල් කෘෂිකර්ම පිළිබඳ කෝර්නෙල් ආයතනයේ (Cornell Institute for Digital Agriculture) අධ්‍යක්ෂ සුසාන් මැකෝච් අනාගත කෘෂිකර්මාන්තය ගැන මෙසේ කියයි.

“මෙය ගොවියෙකුට තම වතු යායේ සිදුවන්නේ කුමක්දැයි මොහොතකින් දැන ගැනීමට උපකාරී වෙනවා. චන්ද්‍රිකා මගින් විකාශනය වන දත්ත ලබා ගෙන වාරිමාර්ග පද්ධති සැලසුම් කළ හැකි අතර බෝගවලට ජලය දැමිය යුතු ද ? නැද්ද යන්න තීරණය කිරීම සදහා සංවේදක සවිකළ හැකියි.  ඔබ Internet of Things සහ Internet of Living Things සමඟ එක්වන්නේ වන්නේ මේ ආකාරයටයි. ඒ සඳහා විශාල දත්ත අර්ථ නිරූපණ හැකියාවන් අවශ්‍යයි. “නිදසුනක් වශයෙන්, අපේ ගව පටිට්යේ සිටින ගවයින්ගේ වල්ගය මුල නැනෝසෙන්සර් තැන්පත් කළ හැකි අතර එමඟින් තම ගවයින් ගැන, ඔවුන්ගේ සෞඛ්‍ය හා පෝෂණය ගැන ගොවියාට සහ පශු වෛද්‍යවරයාට හඳුනාගත හැකියි”

මේ දක්වා කර්මාන්තයේ දියුණුව “නිරවද්‍ය කෘෂිකර්මාන්තය – Precision agriculture” ” යටතේ වැටී ඇති අතර, ජීපීඑස් තාක්ෂණය පැමිණීම සහ ගොවිපල යන්ත්‍රෝපකරණවල දියුණුව නිසා ගොවීන්ට වඩාත් නිවැරදිව වගා කිරීමට, ප්‍රතිකාර කිරීමට හා අස්වැන්න නෙළා ගැනීමට ගොවීන්ට ඉඩ ලබා දී ඇත.

(Precision agriculture යනු බෝග අස්වැන්න වැඩි දියුණු කිරීම සහ උසස් තාක්ෂණ සංවේදකය සහ විශ්ලේෂණ මෙවලම් භාවිතා කරමින් කළමනාකරණ තීරණ වලට සහාය වීමයි. precision agriculture – PA යනු නිෂ්පාදනය වැඩි කිරීම, ශ්‍රම කාලය අඩු කිරීම සහ පොහොර හා වාරිමාර්ග ක්‍රියාවලීන් ඵලදායී ලෙස කළමනාකරණය කිරීම සහතික කිරීම සඳහා ලොව පුරා අනුගමනය කරන නව සංකල්පයකි)

තිරිඟු, සෝයා සහ කැනෝලා වැනි මහා පරිමාණ වෙළඳ භාණ්ඩ වගා කළ හැකි භෝග මත (රැප්සීඩ් rapeseed ලෙසද හැඳින්වේ). වල් පැලෑටි මට්ටම් සහ වියන් ආවරණය, පාංශු විශ්ලේෂණය, කාලගුණික රටාවන් සහ ඓතිහාසික බෝග අස්වැන්න පිළිබඳ දත්ත නිශ්චිත ක්ෂේත්‍රයන්ගෙන් අධීක්ෂණය කිරීම සඳහා මෙම තාක්ෂණය දැන් චන්ද්‍රිකා සහ ඩ්‍රෝන් නිරූපණයන් සමඟ සම්බන්ධ කර ඇත.

Smart Farming and Precision Agriculture - Iberdrola

මෙම අතිවිශාල දත්ත සැකසීම හා පසුව ආකෘති නිර්මාණය කිරීම ගොවීන්ට ගොවිතැන් සාර්ථකත්වයට හේතු විය හැකි තීරණ ගැනීමට ඉඩ සලසයි. ඔවුන් සතුව ඇති වැඩි තොරතුරු, ගොවිතැන් තීරණවල ප්‍රතිඵල වඩාත් නිවැරදිව පුරෝකථනය කළ හැකිය. ඔවුන් එම වගාව එම ක්ෂේත්‍රයේ සිටුවිය යුතුද? ඊළඟට වඩා මේ සතියේ ඔවුන් එම බෝගය ඉසිනවා නම්, කාලගුණ අනාවැකිය අනුව එහි ප්‍රතිඵලය කුමක් විය හැකිද? මෙම ශාක ප්‍රභේදය මෙම වර්ගයේ පසකින් වඩා හොඳින් ප්‍රතිචාර දක්වයිද? දැනුම ගොවිතැනට ප්‍රබල පුරෝකථනය කළ හැකිය.

වර්තමානය වන විට මෙවැනි සේවා සපයන ආයතන විශාල සංඛ්‍යාවක් ඇත.

අභ්‍යවකාශ ඉංජිනේරු සමාගමක් වන ප්ලැනට් Planet යනු එවැනි එක් ව්‍යවසායක් වන අතර එය සෑම දිනකම මීටර් 3-5 (අඩි 10-16) විභේදනයකින් මුළු ලොව පුරා තනි රූප මිලියන 3 ක් ග්‍රහණය කර ගැනීම සඳහා සපත්තු පෙට්ටි ප්‍රමාණයේ කුඩා චන්ද්‍රිකා 150 ක් භාවිතා කරයි. එක් දිනක් එකතු කරන ලද දත්ත ඉක්මණින් යල්පැන ඇති බැවින් ගොවීන්ට එතරම් වටිනාකමක් ඇති නිරූපණ අවකාශය එයයි.

“දෛනික චන්ද්‍රිකා නිරූපණය මගින් ගෝලීය පරිමාණයෙන් සහ දේශීය ගොවි මට්ටමින් තත්‍ය කාලීන තීරණ ගැනීමට හැකියාව ලැබෙනවා.  යෙදවුම් ප්‍රශස්ත කිරීම, පෝෂක ගලායාම අඩු කිරීම සහ පුනර්ජනනීය ක්‍රියාවලීන් කාර්යක්ෂමව පරිමාණයෙන් අඩු කිරීම [සීසෑමෙන් පසෙන් කාබන් මුදා හරින බව ඔප්පු වී ඇත ] සහ බෝග ආවරණය කිරීම සමඟ ගොවීන්ට කටයුතු  හැකියි. ඒ සමග පහළට ගලා යන පාරිභෝගික භාණ්ඩ සමාගම්වලට සැපයුම් දාමයේ විනිවිදභාවය වැඩි දියුණු කළ හැකි අතර වනාන්තර විනාශය ශුන්‍ය කළ හැකියි” ප්ලැනට් සම-නිර්මාතෘ රොබී ෂින්ග්ලර් පවසනවා.

“අපි 2010 දී ප්ලැනට් ආරම්භ කරන විට අපගේ දැක්ම වූයේ පෘථිවියේ ජීවයට උපකාර කිරීම සඳහා අභ්‍යවකාශයේ තොරතුරු භාවිතා කළ හැකි සමාගමක් නිර්මාණය කිරීමයි. දශකයකට පසුව සහ චන්ද්‍රිකා සිය ගණනක් අභ්‍යවකාශ ගත කිරීමෙන් පසුව, අපගේ තාක්ෂණයන් ප්‍රතිපත්ති දැනුම් දීමට උපකාරී වන අතර දේශගුණික විපර්යාසයන්ට එරෙහිව සටන් කිරීම සඳහා කෘෂිකර්මාන්තය අත්‍යවශ්‍ය මෙවලමක් බවට පත් කරයි ”

The Moonshot Factory යනු ගූගල්හි මව් සමාගම වන Alphabet හි නවෝත්පාදන එන්ජිම වන අතර එය වසර ගණනාවක් තිස්සේ “පරිගණක කෘෂිකර්මාන්තය – “computational agriculture ” ලෙස හඳුන්වන අවකාශයේ එය ක්‍රියාත්මක වේ. ප්‍රොජෙක්ට් මිනරල් විසින් ක්ෂේත්‍ර රොබෝවරු නිපදවා ඇති අතර, ත්‍රිමාණ අනුරූපණය සහ බහු ස්ථර දත්ත එක්රැස් කිරීම මගින් බෝගයක එක් එක් ශාකය අවසාන බේස්පෝක් ප්‍රතිකාර සඳහා අධීක්ෂණය කරන බව ව්‍යාපෘති නායක එලියට් ග්‍රාන්ට් පැහැදිලි කරයි.

“දෘඩාංග, මෘදුකාංග සහ සංවේදක තාක්‍ෂණයන්හි එකතුවක් භාවිතා කරමින් ගොවීන්ට, අභිජනනය කරන්නන්ට සහ කෘෂි විද්‍යාඥයින්ට ශාක වර්ධනය වන ආකාරය හා ඒවායේ පරිසරය සමඟ අන්තර්ක්‍රියා කරන ආකාරය අවබෝධ කර ගැනීමට සහ පුරෝකථනය කිරීමට කෘත්‍රිම බුද්ධිය, සමාකරණ, සංවේදක සහ රොබෝ තාක්ෂණයන්හි දියුණුවක් ලබා ගැනීමට ඛනිජයේ මූලාකෘති මෙවලම් උපකාරී වේ‘‘

“පසුගිය වසර කිහිපය තුළ, අපි අපගේ හවුල්කරුවන් සමඟ ශාක ලෝකයේ සංකීර්ණත්වය කළමනාකරණය කිරීම පිළිබඳ වැඩිදුර අවබෝධ කර ගැනීමට සහ ඉගෙන ගැනීමටත්, වඩාත් තිරසාර, ඔරොත්තු දෙන හා ඵලදායී ආහාර පද්ධතියක් ගොඩනැගීමට කටයුතු කිරීමටත් කටයුතු කරමින් සිටිමු.”

ආහාර නිෂ්පාදනයේදී පරාගණය සිදුවන විට සොබාදහමේ අතිශය තීරණාත්මක සිදුවීමක් ආරක්ෂා කිරීමට උපකාරී වන්නේ සංවේදක තාක්‍ෂණයයි – sensor technology.

Connectivity & Agriculture: Why IoT is key to the future of farming?

ෆියෝනා එඩ්වර්ඩ්ස් මර්ෆි දශකයකට වැඩි කාලයක් සංවේදක තාක්‍ෂණ ක්‍ෂේත්‍රයේ සේවය කර ඇති අතර 2013 දී මී මැස්සන් අතර යටත් විජිත බිඳවැටීමේ ආබාධයක් ඇතිවීම ඇගේ අවධානයට ලක්විය. ග්‍රාමීය අයර්ලන්තයේ හැදී වැඩුණු ඇය ආහාර නිෂ්පාදනයට ඇති කළ හැකි බලපෑම තේරුම් ගත්තාය. රැහැන් රහිත සංවේදක ජාල සහ කාවැද්දූ පද්ධති පිළිබඳ ආචාර්ය උපාධියක් සම්පූර්ණ කිරීමෙන් පසුව, ඇය සිය ව්‍යාපාර ApisProtect හරහා මී මැසි ගැටළුවට නවීන දැනුම ලබා ගැනීමට තීරණය කළාය. ඇය සහ ඇයගේ කණ්ඩායම 24/7 තනි වදයන් අධීක්ෂණය කරන ස්මාර්ට් ජංගම දුරකතනයේ ප්‍රමාණයන් භාවිතා කරමින් මී මැසි අධීක්ෂණ තාක්ෂණය දියුණු කර ඇති අතර, එමඟින් දත්ත පවසන දේ ඉවත් කිරීම සඳහා යන්ත්‍ර ඉගෙනීමේ ඇල්ගොරිතම සමඟ අන්තර්ක්‍රියා කරයි.

‘‘කෙටියෙන් කිවහොත්, මීමැසි පාලකයන්ට සංවේදක තාක්‍ෂණයන් සහ යන්ත්‍ර ඉගෙනීමේ සංයෝජනයක් භාවිතා කරමින් පාඩු අවම කර ගැනීමට සහ ඔවුන්ගේ මෙහෙයුම්වල ඵලදායිතාව ඉහළ නැංවීමට අපි උදව් කරමු. අපි මී මැස්සන් තුළ කුඩා සංවේදක තබා නිරන්තරයෙන් දත්ත රැස්කරන්නෙමු. (විශේෂයෙන් උෂ්ණත්වය, ආර්ද්‍රතාවය, ශබ්දය සහ චලන දත්ත) ඉන්පසු පසුගිය වසර තුන තුළ සංවර්ධනය කරන ලද අපගේ යන්ත්‍ර ඉගෙනීමේ ක්‍රමවේදයන් මූලික වශයෙන් පරිවර්තනය කිරීම සඳහා එය සිදු වන්නේ කුමක් ද යන්න පිළිබඳ ප්‍රයෝජනවත් තොරතුරු බවට පරිවර්තනය කිරීම සඳහා ය ” ඇය පැහැදිලි කරයි.

වඩාත් කාර්යබහුල අවධියක් ගැටළුවක් ඇති වුවහොත්, මී මැසි හැසිරීම වෙනස් කිරීම සංවේදක හරහා ලබා ගනු ඇති අතර, දත්ත සැකසීම හිමිකරුට අනතුරු අඟවන්නේ එහි යම් ගැටළුවක් ඇති බවයි. මෙය මීමැසි පාලකයන්ට නියමිත වේලාවට නිවැරදි වඩාත් කාර්යබහුල අවධියක් කරා ළඟා වීමට උපකාරී වනවා පමණක් නොව, නිරෝගී වදයන් පරීක්ෂා කිරීම අවශ්‍ය වන අතර එම ක්‍රියාවලියේදී ඔවුන්ට බාධා ඇති කරයි.

“අත්‍යාවශ්‍යයෙන්ම අපි මීමැසි පාලකයාට ඔවුන්ගේ ක්‍රියාකාරිත්වයේ සිදුවන සෑම දෙයක්ම පිළිබඳ චිත්‍රයක් ලබා දෙන අතර එමඟින් ඔවුන්ගේ මෙහෙයුමේ කොටස්වලට ඇත්ත වශයෙන්ම මැදිහත් වීමක් අවශ්‍ය වන තොරතුරු දැන ගැනීමට තෝරා ගැනීමට ඉඩ සලසයි” යනුවෙන් එඩ්වර්ඩ්ස් මර්ෆි පවසයි.

බෝග අස්වැන්න පුරෝකථනය කිරීමේදී ආහාර දාමයේ අනෙක් කෙළවරේ ඩිජිටල් විප්ලවය ද උපකාරී වේ. සාපේක්ෂව කුඩා ප්‍රමාණයක් තිබියදීත්, නෙදර්ලන්තය ගෝලීය වශයෙන් වැඩිම තක්කාලි අස්වැන්නක් ලබාගෙන ඇති අතර වර්ග සැතපුමකට ටොන් 132,000ක් පමණ වේ. මෙම සංවෘත ගොඩනැගිලි ගොවීන්ට උද්‍යාන විද්‍යාත්මක තත්වයන් නිවැරදිව පාලනය කිරීමට ඉඩ සලසන බැවින් ඔවුන් වීදුරු නිවාස මත දැඩි ලෙස රඳා සිටිති. මෙම අවකාශයේ ඔවුන්ගේ නවෝත්පාදනයන් ලොව ප්‍රමුඛ වේ.

“සැපයුම ඉල්ලුම සමඟ සම්බන්ධ කිරීමේදී අපට සැලකිය යුතු ගැටළුවක් ඇති බැවින් සැපයුම් දාමය හරහා විනිවිදභාවය වැඩි කිරීමට අපට අවශ්‍ය විය,” ඔහු පවසයි.

“බෝග අස්වැන්න තක්සේරු කිරීම ඇසෙන් අතින් නිම කරන ලද අතර එය පරිමාණය කළ නොහැකි වූ අතර ඇස්තමේන්තු කිරීම සඳහා පැලෑටි ඇවිදින විශේෂඥයෙකු සමඟ වුවද ඉහළ දෝෂයක් ඇති විය.”

ප්ලාන්ටලයිසර් පැමිණෙන්නේ එතැනිනි. මෙම රොබෝවරයා එක රැයකින් ක්‍රියාත්මක වන අතර, තක්කාලි එල්ලෙන ට්‍රස් දෙකේ සිට තුන දක්වා මැනීම, සෑම රාත්‍රියකම ශාක 5,000 ක වර්ණය හා පලතුරු ප්‍රමාණය සිතියම් ගත කිරීම කරයි.

දෘශ්‍ය දත්ත පසුව සැකසෙන්නේ වැගනිංන් විශ්ව විද්‍යාලය හා එක්ව සංවර්ධනය කරන ලද විශේෂඥ මෘදුකාංගයක් මගින් වන අතර එය ඊළඟ දවසේ අපේක්ෂිත අස්වැන්න ගණනය කරයි, නිරවද්‍යතාව 85% සිට 95% දක්වා ගනී. මේ සියල්ලම ඒකාබද්ධව වගාකරුවන්ට වඩා හොඳ මිල ගිවිසුම් සාකච්ඡා කිරීමට සහ ඉහළ ලාභ ආන්තිකයන් අවබෝධ කර ගැනීමට, ප්‍රවාහන සැපයුම් සැලසුම් කිරීමට, අපද්‍රව්‍ය වළක්වා ගැනීමට සහ සුපිරි වෙළඳසැලේ ඇති හිස් රාක්කය වළක්වා ගැනීමට ඉඩ සලසයි.

2050 වන විට අතිරේක බිලියන දෙකක ජනතාව පෝෂණය කිරීමට නම් වැඩි ආහාර ප්‍රමාණයක් නිෂ්පාදනය කිරීම අත්‍යවශ්‍ය බව දැනටමත් පොදු දැනුමක් වන අතර පරිසරයට අඩු බලපෑමක් ඇති කරමින් අප එසේ කළ යුතු බවට විද්‍යාත්මක සාක්ෂි තිබේ.

මේ අතර කෘෂිකර්මාන්තය හේතුවෙන් පස, ජලය, වායු ගෝලය පමණක් නොව ජෛව විවිධත්වය පවා බරපතළ ලෙස විනාශයට ලක්ව ඇති අතර කෘෂිකර්මාන්තය වෙතින් ශ්‍රමිකයින් ඉවත්වීම ද ගෝලීය වශයෙන් බරපතළ ගැටලුවක් වී තිබේ.

ගොවිතැන මෙම ගැටලුවලට දක්වන දායකත්වය පිළිබඳව දැඩි පරීක්ෂාවට ලක්ව ඇතත්, හැකි තරම් ලාභදායී ලෙස ආහාර නිෂ්පාදනය කිරීම සඳහා වන පීඩනය හානිකර ක්‍රියාකාරකම් අවම කිරීම සඳහා දේශපාලන හා ආර්ථික බාධකයක් ලෙස පවතී. ඩිජිටල් තාක්ෂණයන් හඳුන්වාදීම සහ ගැඹුරු දත්ත සැකසීම ග්‍රහලෝකයේ සහ මිනිසුන්ගේ අවශ්‍යතා සපුරාලන උත්ප්‍රේරකයක් විය හැකිය, හානිකර රසායනික භාවිතය අවම කිරීම, බෝග ප්‍රතිකාර පැලෑටි මට්ටමට සකස් කිරීම සහ අප විශ්වාසය තබන පරිසර පද්ධති අවබෝධ කර ගැනීමට උපකාරී වේ.

“කෘෂිකර්මාන්තය සඳහා ඩිජිටල් යෙදුම් එක් සෞඛ්‍යයක් යන සංකල්පයට විශාල බලපෑමක් ඇති කරයි. මිනිසුන්ගේ, සතුන්ගේ, ශාකවල සෞඛ්‍යය සමඟ පෘථිවියේ සෞඛ්‍යය මෙයයි.

මෙම අසාමාන්‍ය කර්මාන්ත පරිවර්තනය සමඟ බොහෝ බලාපොරොත්තු සහ වාසි ලබා ගත හැකි නමුත් මැකෝච්ට අනතුරු ඇඟවීමේ මූලික වචනයක් ඇත. “කෘෂිකර්මාන්තයේ ඩිජිටල් විප්ලවය මගින් මේ ලෝකයේ අතිරික්තය හා අසමානතාවයන් දෙකටම විසඳුම් ලබා දිය හැකි අතර, අපට වඩා සෞඛ්‍ය සම්පන්න ආහාර සැපයුමක් ඇති කළ හැකි අතර එය වඩාත් සාධාරණ ලෙස බෙදා හැරිය හැකිය. නමුත් වෙනස් කිරීම සැමවිටම සමහරුන්ට ප්‍රයෝජනවත් වන අතර අනෙක් අයට හානිකර වේ. රොබෝ විද්‍යාව හා තොරතුරු කළමනාකරණය විසින් මීට පෙර මිනිසුන් විශාල අධ්‍යාපනයක් නොමැතිව ජීවනෝපායක් උපයා ඇති බොහෝ රැකියා වලින් ඉවත් වුවහොත්, එම රැකියා සෙමෙන් ප්‍රතිස්ථාපනය වේ. ඉතින් සමාජය එය කළමනාකරණය කරන්නේ කෙසේද? නව උපකරණ සඳහා ආයෝජනය කිරීම හා නඩත්තු කිරීමේ අවශ්‍යතාවය නිසා කුඩා ගොවීන්ට ඩිජිටල් කෘෂිකර්මාන්තය පිළිබඳ පොරොන්දුව බොහෝ දුරට ළඟා විය නොහැකි බැවින් රජයේ ප්‍රතිපත්තියට ද මෙහි කාර්යභාරයක් ඉටු කළ යුතුය. ”

“ඉතා වැදගත් කරුණක් නම්, ස්වල්ප දෙනෙක් තේරුම් ගන්නා පද්ධති මඟින් ක්ෂණිකව ජනනය වන බව පෙනෙන ගොවි නිර්දේශයන් අපි සාමූහිකව අගය කරන්නේ කෙසේද?” මැකෝච් අසයි.

කෘෂිකර්මාන්තය කැලරි නිපදවීමේ යාන්ත්‍රික ක්‍රමයක් ලෙස සිතීමට අපට නොහැකි බව ඇය අනතුරු අඟවයි. (එය තනිකරම යෙදවුම් හා ප්‍රතිදානයන්ගෙන් සෑදී ඇති පද්ධතියක) නමුත් ඒ වෙනුවට අප සිතිය යුත්තේ භූමිය සමඟ අපගේ සම්බන්ධතාවය තුළින් ස්වාභාවික ලෝකය සමඟ අර්ථවත් සම්බන්ධතාවයක් ඇති කර ගන්නේ කෙසේද යන්න ගැන ය.

බී.බී.සී වාර්තාවකි – සැකසුම – තුෂාර වල්ගම

Recommended For You

About the Author: Thusal