ඔසප් නතර වීමෙන් පසු ලිංගිකත්වය – මනෝවිද්‍යාත්මක සාධකය

“ වෘත්තීය සාර්ථකත්වය හෝ විශ්‍රාම ගැනීම වැනි මගේ ජීවිතයේ මේ ස්ථානයට පැමිණ ඇතැයි මම සිතුවෙමි. මට නව සහ වඩාත් විනෝදකාමී ආකාරයකින් සමීප සබඳතා භුක්ති විඳිය හැකිය. නමුත් මගේ ශරීරය මාව පාවා දුන්නා! ” මෙය බොහෝ Perimenopausal සහ Menopausal කාන්තාවන්ගේ කතාවයි. 

(Perimenopause යන්නෙහි තේරුම “ඔසප් වීම ආසන්න හෝ සමීප යන්නයි. ” යන්නයි. එය ඔබේ ශරීරය ස්වාභාවිකවම ඔසප් වීම සඳහා සංක්‍රමණය වන කාලය, ප්‍රජනක වර්ෂවල අවසානය සනිටුහන් කරයි. Perimenopause ඔසප් වීම සංක්‍රාන්තිය ලෙසද හැඳින්වේ. කාන්තාවන් විවිධ වයස්වල සිට perimenopause ආරම්භ කරයි. කාන්තාවන්ට ඔවුන්ගේ මාසික චක්‍රවල වෙනස්වීම්, උණුසුම් දැල්වීම් හෝ වෙනත් රෝග ලක්ෂණ ඇති විය හැකි කාලය දක්වා ඔසප් වීම සංක්‍රාන්තිය හෝ  Menopausal ලෙස හැඳින්වේ . මෙම වැඩිහිටි සංක්රමණය බොහෝ විට වයස අවුරුදු 45 ක් සහ 55 ක් අතර ආරම්භ වේ)

ඔසප් නතර වීම රෝගයක් නොව භෞතික විද්‍යාත්මක වෙනසකි. කායිකව වෙනස් වන විට ඔබට තවදුරටත් එය දැනෙන්නේ නැත. ඔසප් වීම ළඟා වෙත්ම, එස්ටජන් සහ ප්‍රොජෙස්ටරෝන් යන කාන්තා හෝමෝනවල අඩුවීමක් දක්නට ලැබේ. ඒ සමග ලිංගික ජීවිතයට සෘජුවම බලපාන ශාරීරික හා චිත්තවේගීය වෙනස්කම් ඇති විය හැකිය.

පොදු ගැටළු

සබඳතා

කාන්තාවන් පැමිණිලි කරන වඩාත් පොදු ගැටළු වන්නේ ලිංගිකව එක්වීමේදී ඇතිවන වේදනාව, කාමුක බව නැතිවීම සහ සැමියා සමඟ වුවද ඉන්ද්‍රිය ගෝචර වීමට නොහැකි වීමයි.

මෙම සියලු ගැටලු සිදුවන්නේ යෝනි මාර්ගය හා සයාේනිය වෙත රුධිර සැපයුම අඩුවීම නිසා යෝනි මාර්ගය සිහින් වීම සහ ලිහිසි කිරීම අඩු වීමයි. යෝනි මාර්ගය හා යෝනි පටක වල ප්‍රත්‍යාස්ථතාව නැති වී යෝනි දිග කෙටි වේ. මෙම සියලු සාධක වේදනාව, උගුරේ අමාරුව, කැසීම සහ දැවීම, ලේ ගැලීම සහ නැවත නැවත මුත්‍රා ආසාදන ඇති කරයි.

හෝමෝන සාධකය

උච්චාවචනය වන හෝමෝන චිත්තවේගීය යහපැවැත්මට බලපාන අතර සම්පූර්ණ චිත්තවේගීය කැළඹීමක් ඇති කරයි. නින්දේ බාධා සහ මනෝභාවය වෙනස් වන අතර කාන්තාවන් ජීවිතය වටහා ගන්නා ආකාරය අනුව එහි ප‍්‍රබලත්වය තීරණය වේ. ස්ත්‍රීත්වය හා ලිංගික ආකර්ෂණය නැතිවීමේ හැඟීම කාංසාව, නුරුස්නා බව, සංකේන්ද්රනය කිරීමේ අපහසුතාව සහ මානසික අවපීඩනය වැඩි කරයි.

කළ යුතු උපදෙස්

නැවත සම්බන්ධතාවය

1. නමුත් කලකිරීමට පත් නොවන්න, ඔබ ඔසප් නතරවීම කරා ළඟා වූ පමණින් ඔබට ලිංගික ඇසුරක්, උද්‍යෝගයක් ලබා ගත නොහැකි බවක් අදහස් නොවේ.  ඔබට කළ හැකි හොඳම දේ නම් “ඔබේ යෝනි මාර්ගය විශ්වාස කිරීම” සහ නව ඔසප් වීමේ ශරීරය සහ ඒ සමඟ සුන්දර ලෙස ජීවත් වන්නේ කෙසේද යන්න ඉගෙන ගැනීමට උත්සාහ කිරීමයි. 
2. ඔබේ ශක්ති මට්ටම ඉහළ නංවන විට, ඔබේ මනෝභාවය ඉහළ නංවන සහ ශරීර ප්‍රතිරූපය වැඩි දියුණු කරන බැවින් ශාරීරිකව ක්‍රියාශීලී වන්න.
3. සිගරැට් දුමාරයේ ඇති නිකොටින් යෝනි මාර්ගයට රුධිර සැපයුම තවදුරටත් අඩු කළ හැකි බැවින් දුම් පානය අඩු කළ යුතු වේ.
4. ලිංගික අවයව වලදී යෝනි පටක වලට රුධිර සැපයුම වැඩි කිරීමෙන් ලිහිසිකරණය වැඩි දියුණු වන බැවින් ලිංගිකව එක්වන්න.
5. ඉන්ද්‍රිය ගෝචර කාලය තුළ අවදි වීමට කාලය ලබා දෙන්න. ශ්‍රෝණි තට්ටුවේ ව්‍යායාම පුහුණු වන්න.
6. ඔබට යෝනි මාර්ගයේ මෘදු බවක් දැනේ නම්, සංසර්ගය අතරතුර ජලය මත පදනම් වූ ලිහිසි තෙල් භාවිතා කරන්න. නමුත් මෙම ලිහිසි තෙල් උදව් නොකරන්නේ නම් ඔබේ වෛද්‍යවරයා සමඟ කතා කරන්න. එවිට ඔවුන් ඔබේ ඉතිහාසය තක්සේරු කිරීමෙන් පසු දේශීය යෙදුම් සඳහා ඊස්ට්‍රජන් ක්‍රීම්, ටැබ්ලට් හෝ මුදු නියම කරනු ඇත.

වෛද්‍ය ක්‍රියා පටිපාටි

අපගේ මුහුණේ සම සඳහා වයසට යාම නැවැත්වීමට ලේසර් ප්‍රතිකාර ඇතිවා සේම, අපගේ යෝනි මාර්ගයද පුනර්ජීවනය කිරීමට ලේසර් ප්‍රතිකාර තිබේ. ඒවා සම්පූර්ණයෙන්ම ආක්‍රමණශීලී නොවන අතර අතුරු ආබාධවලින් තොරය. ඒවා ශාරීරික රෝග ලක්ෂණ වැඩි දියුණු කිරීමට මෙන්ම ලිංගික ආශාවන් වැඩි දියුණු කිරීමට උපකාරී වේ. කෙසේ වෙතත්, එය අනිවාර්ය නොවන අතර මෙම ක්‍රියා පටිපාටිය තීරණය කිරීම සම්පූර්ණයෙන්ම ඔබ සතු ය.

ඔබේ සහකරු සමඟ සම්බන්ධතාවය

සෞඛ්‍ය සම්පන්න සහ සතුටුදායක ලිංගික ජීවිතයක් ගත කිරීම සඳහා ඇති වැදගත්ම රහස ඔබේ සහකරු සමඟ කතා කිරීමයි. මන්ද එය ඔබගේ ආත්ම විශ්වාසය වැඩි කරනවා පමණක් නොව එකිනෙකාගේ අවශ්‍යතා පිළිබඳ අවබෝධය වැඩි දියුණු කරනු ඇත. 

එකට වයසට යාම සැමවිටම හොඳ අදහසකි. චිත්තවේගීය හා ශාරීරික වශයෙන් ඔබගේ ගැටළු ඔහුට කියන්න. භෞතිකව සම්බන්ධ වීමට විවිධ ක්‍රම ගවේෂණය කරන්න. තායි චි, කටු චිකිත්සාව සහ යෝග වැනි මනස-ශරීර ක්‍රියාකාරකම් වල නිරත වීමෙන් ලිංගික සම්බන්ධතා, ආශාව සහ නින්දේ ගුණාත්මක භාවයට පවා බාධා වන එම රෝග ලක්ෂණ සමනය කළ හැකිය.

සබඳතා

සියලු ක්‍රියාමාර්ගවලින් පසුව පවා කිසිවක් ක්‍රියාත්මක නොවන බව ඔබට හැඟේ නම් උපදේශකයෙකු සමඟ කතා කිරීමට උත්සාහ කරන්න. එබැවින්, ඔබ දැනුවත් වී අදහස් ප්‍රකාශ කර ඒ ගැන වැඩි වාර ගණනක් කතා කරන්නේ නම්, ඔබ තෝරා ගන්නා තාක් කල් ඔබට ලිංගිකව ක්‍රියා කළ හැකිය. එය ඔබට පමණක් නොව ඔබේ සමීප සම්බන්ධතාවයේ සෞඛ්‍යයටද වැදගත් වේ. 

මෙම පක්ෂග්‍රාහී සමාජයට ඔබේ ඔසප් වීම ඍණාත්මක ලෙස පින්තාරු කිරීමට ඉඩ නොදෙන්න. ඔසප් වීම ඔබම ප්‍රතිනිර්මාණය කිරීමේ තවත් නව ආරම්භයක් බව සැමවිටම මතක තබා ගන්න.

Text by – femina

Recommended For You

About the Author: Thusal